Duże rasy kotów

W przypadku największych kocich ras nie ma mowy o „małych zwierzątkach domowych”. Zwierzęta te ważą aż do 10 kg, a długość niektórych z ich ciał od czubka nosa do koniuszka ogona wynosi nawet ponad metr. Czytaj dalej

Znajdź rasę kota

Ważne cechy

Mój kot powinien być

Wygląd

Rozmiar
małyśredniduży
Włosy
bezwłosy / hypoalergicznykrótkowłosydługowłosy
Kolor
czarnyszynszylowykremowyniebieskoszarybiałylilowybrązowy / czekoladowy / seal
Wzór
tabbyszylkretowy / tricolor / calicobicolor / tuxedo / vancolorpoint
11 min

Kot syberyjski

Kot syberyjski to wzorcowy przykład naturalnej rasy. Cechuje go pierwotny wygląd, umięśnione ciało i półdługie futro. Dowiedz się więcej!
3 min

Maine Coon

Maine coon to jedna z najpopularniejszych ras na świecie. Przyczyniły się do tego ich nadzwyczajny charakter oraz wytrzymałość i zdrowie.
11 min

Neva Masquerade

Neva Masquerade to rasa pochodząca od kotów syberyjskich, z którymi dzieli większość cech, prócz jednej – charakterystycznego ubarwienia.
10 min

Ragdoll

Niezwykłe umaszczenie typu point i błyszczące niebieskie oczy… To cechy charakterystyczne uroczego Ragdolla. Dowiedz się o nim więcej!

Imponujące rozmiary — zdecydowane charakterki

Imponujące rozmiary to nie wszystko, co odróżnia duże rasy kotów od ich mniejszych krewniaków. Niektóre z nich mają bardzo wymagające charaktery, co uzależnione jest od  tego, że ich potomkowie w niedalekiej przeszłości żyli jeszcze dziko na łonie natury, niezależnie od człowieka. Największą i zarazem najdroższą spośród dużych kocich ras jest Savannahkrzyżówka afrykańskiego serwala z kotem domowym, najprawdopodobniej rasy syjamskiej. W przypadku kotów rasy Savannah określenie „kapryśne” przewija się niejednokrotnie — cóż, zdecydowanie nie są to koty dla początkujących opiekunów. Doświadczonego i świadomego jej potrzeb opiekuna Savannah wynagrodzi jednak na pewno przepięknym egzotycznym wyglądem oraz ciekawą osobowością.

Ulubieńcy wśród dużych ras kotów

Na liście topowych dużych ras kotów znajduje się także amerykański Maine Coon. Dzięki swojej delikatnej i przyjaznej naturze Maine Coon jest jedną z najpopularniejszych wśród opiekunów kocich ras w ogóle. Podobnie łagodny w obejściu i lubiący pieszczoty jest kot kartuski, którego krótkie, miękkie futerko nie wymaga aż tak skomplikowanej pielęgnacji jak na przykład długa sierść kota syberyjskiego.

Specjalne potrzeby

Duże rasy kotów dla tych, którzy podjęli się ich utrzymywania w domu, stawiają kilka specyficznych dla siebie wymagań. Przede wszystkim duży kot potrzebuje więcej miejsca niż jego niewielcy kuzyni. Poza odpowiednio przestrzennym mieszkaniem koty te powinny mieć również dostęp do zabezpieczonego balkonu lub ogrodu. Maine Coon, kot norweski leśny czy selkirk rex dokładnie tak samo jak ich przodkowie udadzą się chętnie na polowanie. Do zabaw i harców potrzebują sporo miejsca. Ważne dla nich są także stabilne wysokie drapaki i inne meble do drapania, by mogły na nich ścierać pazurki i zostawiać zapach.

Wybierając odpowiednią kuwetę dla kota dużej rasy, również zaleca się sięgnięcie po specjalne produkty. Klasyczne kuwety z pokrywą często są dla tych pokaźnych rozmiarowo kotów po prostu zbyt ciasne i niewygodne. Praktyczniejsze bywają wówczas najczęściej kuwety odkryte.

Trudny wybór? Doinformuj się!

Jeśli dysponujesz odpowiednią przestrzenią i masz już podstawowe wyposażenie dla kota dużej rasy, pewnie nadszedł czas, by zdecydować się na konkretną spośród największych kocich ras. Zostaniesz opiekunem kota po raz pierwszy? Wybierz najlepiej Maine Coona lub kota kartuskiego.

Więcej o charakterze i potrzebach kotów dużych ras dowiesz się, czytając ich portrety zamieszone na tej stronie — poznaj najpiękniejsze i największe koty świata!