Seter szkocki (gordon)

Artykuł napisany przez Sabrina Quente

Seter szkocki przyprawia o szybsze bicie serca nie tylko myśliwych – jest także nieocenionym kompanem dla miłośników przyrody, którzy lubią spędzać czas na świeżym powietrzu. Co warto wiedzieć o tej rasie, jej charakterze, utrzymaniu i potrzebach? Wyjaśniamy poniżej.

Gordon

Seter szkocki to kochający przyrodę, zawsze czujny i utalentowany pies myśliwski.

Wygląd, wielkość i waga setera szkockiego: Elegancki osiłek

Talent myśliwski potężnego gordona, podobnie jak w przypadku jego krewnego, setera angielskiego, widać już na pierwszy rzut oka. Jego ruchy są równe, miarowe i posuwiste, z silną akcją tylnych kończyn.

Jest harmonijnie i proporcjonalnie zbudowany, głowa charakteryzuje się długą kufą i wyraźnie zaznaczonym stopem. Długi ogon jest prosty lub lekko szablasty, noszony poziomo na wysokości lub poniżej linii grzbietu.

Sierść setera szkockiego

Ten piękny pies myśliwski ma średniej długości, gładką sierść, dłuższą na wiszących uszach, łapach i ogonie, występującą wyłącznie w smoliście czarnym umaszczeniu, z podpalaniem w kolorze dojrzałego kasztana.

Jaki wzrost i wagę osiąga seter szkocki?

Przy maksymalnej wysokości w kłębie wynoszącej od 62 do 66 centymetrów, ten pochodzący z Wielkiej Brytanii pies waży od 25 do prawie 30 kilogramów, co czyni go najcięższym wśród seterów.

Młody gordon © wip-studio / stock.adobe.com
Za sprawą czarnego podpalanego umaszczenia, seter szkocki doskonale wtapia się w swoje terytorium łowieckie.

Temperament i charakter: Co jest typowe dla setera szkockiego?

Gordon, który ma zapewnione odpowiednie aktywności to zrównoważony, ujmujący, mądry i odważny pies. Jest bardzo pewny siebie i trudno go wyprowadzić z równowagi, co bardzo przydaje mu się podczas polowania.

Jak poluje seter szkocki?

Jeśli gordon wyczuje ofiarę, zazwyczaj w postaci ptactwa, na przykład bażantów, zastyga w bezruchu. Z uniesionym nosem dokładnie wskazuje miejsce, gdzie znajduje się zwierzę i podnosi przednią łapę. Gdy myśliwy wyda komendę, pies rozprawia się ze zwierzyną i przynosi ją myśliwemu.

Jeśli dwa setery szkockie polują razem i jeden z nich zrobi tak zwaną stójkę, drugi robi to samo – zachowanie takie w gwarze myśliwskiej nazywane jest sekundowaniem. Wrodzona umiejętność wystawiania zwierzyny charakterystyczna dla rasy została z biegiem czasu udoskonalona poprzez ukierunkowaną hodowlę.

Czy seter szkocki może być agresywny?

Pies ten nie ma skłonności do agresji i uwielbia przebywać ze swoim ludzkim stadem. Dlatego bardzo ważne jest, aby był zintegrowany z rodziną – trzymanie go w kojcu czy na uwięzi jest absolutnie wykluczone.

Czy gordon jest pieszczochem?

Absolutnie! Podczas gdy poza domem seter szkocki jest odważnym i pewnym siebie myśliwym, w domu często zamienia się w figlarnego i milusińskiego czworonoga. Wykorzystajmy więc okresy odpoczynku z naszym pupilem, aby się zrelaksować i wzmocnić łączącą nas więź.

Szkolenie setera szkockiego

Proces szkoleniowy powinien być pełny konsekwencji i wyczucia – gordon wymaga konkretnego i jednoznacznego przywództwa, któremu z chęcią się podporządkuje. Traktowany w szorstki sposób szybko traci zaufanie do swojego opiekuna.

Utrzymanie instynktu łowieckiego gordona w ryzach może być nie lada wyzwaniem. Bez specjalistycznego szkolenia, trudny do okiełznania jest szczególnie, gdy zobaczy ptaki.

Nawet jeśli często pełni rolę psa rodzinnego, zaleca się ukończenie z nim kursu posłuszeństwa dla psów myśliwskich. Dlatego jeszcze zanim nasz szczeniak wprowadzi się do nas, warto zorientować się, gdzie w naszej okolicy znajdują się szkoły dla psów z odpowiednim doświadczeniem.

Przeczytaj także: Zachowania łowieckie psa.

Warunki utrzymania i zajęcie: Jakiej dawki ruchu potrzebuje seter szkocki?

Ta rasa psów myśliwskich ma szczególnie dużą potrzebę ruchu. Aktywności pod chmurką – niezależnie od pogody, również w deszczu czy śniegu, powinny być na porządku dziennym. Gdy ta jego potrzeba zostanie spełniona, z przyjemnością odda się odpoczynkowi wraz ze swoim ludzkim stadem.

Czy seter szkocki jest odpowiedni dla osób bez doświadczenia?

Jako pewny siebie i samodzielny myśliwy, gordon nie powinien trafić w ręce osób początkujących. Polowanie ma we krwi, dlatego najlepiej będzie czuć się u boku doświadczonych myśliwych.

Dla entuzjastów łowiectwa będzie wszechstronnym towarzyszem, sprawdzającym się w tropieniu po farbie czy buszowaniu. Pracuje niezawodnie w lesie i na polach i jest doskonałym aporterem. Jeśli nie jesteśmy w stanie zaoferować mu takich aktywności, musimy zapewnić mu alternatywne zajęcia, w których będzie mógł dać upust swojej myśliwskiej pasji.

Gordon nie czuje się komfortowo w mieście. Powinien mieszkać w domu na wsi, z ogrodzonym ogrodem, po którym będzie mógł swobodnie biegać. Dobra wiadomość dla rodzin: Seter ten świetnie rozumie się z dziećmi, pod warunkiem, że zostaną nauczone odpowiedniego postępowania ze zwierzętami.

Dynamiczny towarzysz dla miłośników sportu

Dorośli przedstawiciele rasy są wyśmienitymi kompanami do joggingu, jazdy na rowerze czy jazdy konnej. Podczas wspólnych wypadów należy jednak zawsze pamiętać o zamiłowaniu naszego czworonożnego przyjaciela do polowań, starać się mieć go w zasięgu wzroku i upewnić się, że można go odwołać.

We wspólne aktywności wprowadzajmy gordona stopniowo, szkoląc go krok po kroku. Świetnie nadaje się również do aportowania i mantrailingu – jego doskonały węch uwielbia wszelkie wyzwania.

Przeczytaj także: Psie sporty.

Czy seter szkocki dobrze rozumie się z kotami?

Gordon dobrze dogaduje się z innymi psami i zwierzętami domowymi, takimi jak koty, które są częścią jego stada. To samo dotyczy dzieci. W stosunku do obcych jest natomiast powściągliwy i nie lubi, gdy nieznajomi zbyt szybko skracają dzielący ich dystans.

Suczka gordona © As13Sys / stock.adobe.com
Seter szkocki uwielbia spędzać czas na świeżym powietrzu, zwłaszcza w towarzystwie swoich opiekunów.

Pielęgnacja i utrzymanie: W trosce o dobre samopoczucie

Sierść setera szkockiego wymaga regularnej pielęgnacji, aby zapobiec powstawaniu kołtunów we włosie okrywowym i gęstym, miękkim podszerstku. Poniższe wskazówki pomogą nam w prawidłowym dbaniu o naszego pupila.

  • Dokładnie szczotkujmy psa przynajmniej raz w tygodniu. W ten sposób usuniemy martwe włosy i wszelkie zanieczyszczenia przyniesione ze spacerów, takie jak niewielkie gałązki czy kleszcze. Zwróćmy szczególną uwagę przede wszystkim na obszary za uszami i pod pachami. Podczas szczotkowania rozdzielajmy włosy psa tak, aby dotrzeć także do sierści znajdującej się bliżej ciała. Zalecamy użycie do tego grzebienia o drobnych zębach.
  • Uważajmy na akcesoria do pielęgnacji, które wyczesują podszerstek – mogą one uszkodzić włos okrywowy gordona i powinny być używane z zachowaniem ostrożności.
  • Dłuższe włosy w obszarach między palcami możemy przyciąć degażówkami.
  • Kąpmy naszego pupila nie częściej niż raz w miesiącu z użyciem łagodnego szamponu dla psów. Zwykłe zabrudzenia można bez trudu usunąć szczotką, gdy tylko wyschną.
  • Regularnie sprawdzajmy wiszące uszy gordona, ponieważ ze względu na panujące tam wilgotne warunki, mogą łatwo pojawiać się w nich stany zapalne. W razie potrzeby można je wyczyścić specjalnym preparatem dostępnym w sklepach zoologicznych.
  • Kontrolujmy także jego pazury, zwłaszcza jeśli pies jest już starszy i ma mniej ruchu lub porusza się wyłącznie po miękkim podłożu – lesie, trawach czy polach. W obu przypadkach ścierają się one wolniej i powinny być przycinane cążkami do pazurów.
    Przeczytaj także: Jak obciąć psu pazury?

Wskazówki dotyczące żywienia setera szkockiego

Tak jak każdy pies, oprócz stałego dostępu do świeżej wody pitnej gordon potrzebuje wysokiej jakości mięsa niezależnie od tego, czy karmimy go mokrą czy suchą karmą.

Przy zapewnieniu im odpowiedniej dawki ruchu, przedstawiciele rasy nie mają tendencji do nadwagi. Ich dokładne zapotrzebowanie energetyczne jest ściśle związane z poziomem aktywności, dlatego umieszczone na opakowaniu zalecenia producenta należy traktować orientacyjnie. Przedyskutujmy z hodowcą lub lekarzem weterynarii sposób żywienia najbardziej odpowiedni dla naszego podopiecznego.

Po posiłku zawsze pozwólmy psu odpocząć, aby proces trawienia mógł przebiegać bez zakłóceń. Pozwoli to również zapobiec niebezpiecznemu skrętowi żołądka.

Więcej wskazówek dotyczących żywienia psa znajdziesz w magazynie dla psów zooplus.

Typowe choroby: Czy seter szkocki miewa problemy zdrowotne?

Pies ten cieszy się dobrym zdrowiem i w zasadzie nie występują w jego przypadku żadne typowe dla rasy dolegliwości.
Aby jednak tak pozostało, warto zwrócić uwagę na poniższe kwestie:

  • Wybierając hodowcę, upewnijmy się, że rodzice szczeniąt zostali przebadani pod kątem dysplazji stawów biodrowych i poprośmy o przedstawienie wyników badań. Oprócz niekorzystnych czynników dziedzicznych, jej rozwojowi może sprzyjać niewłaściwe żywienie i nieodpowiedni ruch.
  • W rzadkich przypadkach u gordona mogą pojawiać się wady anatomiczne powiek oraz postępujący zanik siatkówki. Profesjonalni hodowcy dbają o odpowiednią selekcję zwierząt hodowlanych, aby zapobiec występowaniu tej choroby.

Jak długo żyje seter szkocki?

Średnia długość życia gordona wynosi od 12 do 14 lat.

Pochodzenie i historia: Z surowych szkockich wyżyn

Już w XVII wieku, rosłe, podobne do seterów psy o umaszczeniu czarnym i podpalanym towarzyszyły ówczesnym myśliwym podczas polowań.

W powstaniu setera szkockiego kluczową rolę odegrał książę Alexander Gordon of Banffshire pod koniec XVIII wieku. Ten miłośnik psów i myśliwy założył hodowlę czystej rasy seterów szkockich w swoim zamku w Banffshire w Szkocji.

Sprawdzały się one doskonale w polowaniach w okolicy zamku – surowych szkockich wyżynach. Rasa została uznana za niezależną przez Brytyjski Związek Kynologiczny w 1924 roku.

Dlaczego setera szkockiego nazywamy również gordonem?

Jak nietrudno się domyśleć, nazwa gordon pochodzi od założyciela rasy, Gordona.

Oprócz gordona, w grupie seterów znajduję się seter irlandzki czerwono-biały seter mahoniowy i seter angielski.

Zakup: Czy gordon to rzadka rasa?

Dostępność tych psów różni się w zależności od kraju i regionu. Ale nawet jeśli będziemy musieli przebyć długą drogę lub trochę poczekać na naszego wymarzonego czworonoga – zakup rozważajmy wyłącznie u zrzeszonego w związku hodowcy, którego hodowla jest w pełni udokumentowana. Tylko wtedy zyskamy pewność, że kupujemy prawdziwego przedstawiciela rasy.

Jeśli szukamy starszego gordona i chcielibyśmy dać nowy dom bezdomnemu seterowi, możemy skontaktować się z towarzystwami opieki nad zwierzętami. Szanse na znalezienie rasowego setera są w takim przypadku co prawda niewielkie, ale często możemy znaleźć nie mniej urocze mieszanki seterów.

Wskazówki dotyczące adopcji psów znajdziesz w magazynie zooplus.

Ile kosztuje szczeniak setera szkockiego?

Cena zakupu przedstawiciela tej pięknej rasy psów myśliwskich zależy od tego, ile szczeniąt jest akurat dostępnych, ale zazwyczaj wynosi około 4500 złotych, chociaż zdarzają się również droższe egzemplarze.

Podsumowanie: Czy seter szkocki do mnie pasuje?

Gordon uwielbia przebywać na świeżym powietrzu w towarzystwie aktywnych osób. Najlepiej byłoby oczywiście, gdyby podzielały one jego łowiecką pasję. Może być szczęśliwy także w sportowych rodzinach, pod warunkiem, że ma zapewnione odpowiednie aktywności. Wygospodarujmy wystarczająco dużo czasu dla naszego czworonoga i na jego pielęgnację, a wtedy wszyscy dwu- i czworonożni członkowie stada będą zadowoleni i spełnieni.

Odpowiednie wyposażenie dla naszego nowego czworonoga

Karmę, przysmaki, legowiska i zabawki znajdziesz w sklepie internetowym zooplus.

Charakterystyka setera szkockiego

Cechy szczególne:Seter szkocki jest idealnym wyborem dla myśliwych, którzy szukają inteligentnego, wysportowanego i kochającego przyrodę towarzysza.
Charakter:mądry, milusiński, zrównoważony i przywiązany do człowieka
Wysokość w kłębie:Psy: 66 cm
Suki: 62 cm
Waga: Psy: 29,5 kg
Suki: 25,5 kg
Sierść:średniej długości i gładka
czarna z kasztanowym podpalaniem
Pielęgnacja sierści:wymaga regularnej pielęgnacji, aby zapobiec powstawaniu kołtunów
Aktywność:
ze względu na swój instynkt łowiecki potrzebuje dużo ruchu i zajęć
Pies dla początkujących: nie, tylko dla doświadczonych i myśliwych
Szczekanie: brak skłonności do nadmiernego szczekania
Długość życia: 12–14 lat
Typowe choroby:brak znanych chorób typowych dla rasy
Cena:od około 4500 zł
Grupa FCI:Grupa 7
Pochodzenie:Wielka Brytania

Sabrina Quente
Profilbild von zooplus Magazin Autorin Sabrina Quente

Zwierzęta towarzyszą jej odkąd pamięta – nie posiada prawie żadnego zdjęcia z dzieciństwa bez papużki falistej na głowie lub kota na kolanach. Od ponad dziesięciu lat pisze jako redaktorka na różne tematy, od ubezpieczeń zdrowotnych po posiadanie kota. Towarzyszy jej kotka Mimi, która jest najlepszym źródłem inspiracji dla wielu tekstów i zawsze wie, kiedy jest odpowiedni czas na przerwę w pisaniu.


Najczęściej polecane