Irlandzki spaniel dowodny

irlandzki spaniel dowodny portret rasy

Irlandzki spaniel dowodny charakteryzuje się dużą chęcią do pracy – miłośnicy psów zainteresowani zwinnym Irlandczykiem powinni mieć już doświadczenie i chętnie przebywać ze swoim czworonożnym przyjacielem na zewnątrz przy każdej pogodzie.

Wygląd

Pies ze „szczurzym ogonem”

Znakiem rozpoznawczym tego sięgającego 59 cm wzrostu psa jest długi, gruby u nasady ogon, który w przeciwieństwie do kręconej sierści na reszcie ciała jest krótki i gładko owłosiony – przypominający nieco ogon szczura. Wszędzie indziej irlandzki spaniel dowodny pokryty jest bujną, kręconą sierścią, która chroni go przed chłodną wodą podczas pływania. Irlandczyk o niezwykłym wyglądzie ma brązową sierść, zgodnie ze standardem pożądana jest ciemnobrązowa. Jego muskularne ciało jest krępe, ale jednocześnie eleganckie, a klapnięte uszy w połączeniu z długim pyskiem nadają mu dostojny wygląd.

Historia

Duże pokrewieństwo

Podobnie jak wiele dzisiejszych psów dowodnych, irlandzki spaniel dowodny wywodzi się od średniowiecznych pomocników do polowań w wodzie, używanych do polowania na ptaki. Prawdopodobnie podobne psy istniały już w jego ojczystej Irlandii około 1000 lat temu. Ale o dokładnych przodkach irlandzkiego spaniela dowodnego i jego pokrewieństwie można ostatecznie tylko spekulować: Na przykład, czy pudel wywodzi się od irlandzkiego spaniela dowodnego, czy też na odwrót? Jakie jest jego oddziaływanie na portugalskiego psa dowodnego lub inne rasy spanieli? Ślady giną w ciemnościach historii, ale liczne rasy, które były używane w podobny sposób, są ze sobą związane bliskim pokrewieństwem. Pewne jest, że oficjalna hodowla irlandzkiego spaniela dowodnego powstała w latach 30-tych XX wieku. W 1862 roku rasa została zaprezentowana na wystawie psów, a ponadto została uznana przez British Kennel Club. Jako wszechstronny towarzysz myśliwski, irlandzki spaniel dowodny szybko stał się popularny wśród myśliwych. Dziś ma mały krąg zwolenników, jest rzadko spotykany.

Charakter

Samodzielny łowca

Odwaga i wielka wytrzymałość sprawiły, że irlandzki spaniel dowodny jest popularny jako wszechstronny towarzysz myśliwski, ale potrafi jeszcze znacznie więcej niż tylko polować: Jest pewnym siebie, czasami dość upartym czworonożnym przyjacielem, który może stać się lojalnym towarzyszem. Czujny i gotowy do obrony, chroni swoich bliskich, a wobec obcych ma tendencję do bycia powściągliwym i zdystansowanym. Jego sprytny umysł potrzebuje codziennej pracy, aby być spełnionym. Ruch jest dla psa tej rasy oczywiście bardzo ważny – szczególnie lubi pracę w wodzie. Aportuje swoją zdobycz „miękkim pyszczkiem”, czyli bez krzywdzenia jej. Co typowe dla psa myśliwskiego, jest bardzo uważny i ciekawski.

Udane wychowanie

Podstawą dobrego wychowania jest obszerne szkolenie i socjalizacja, co jest szczególnie ważne w przypadku nieco upartego czworonożnego przyjaciela, takiego jak irlandzki spaniel dowodny. Jeśli nie uda Ci się tego zrobić w młodym wieku, możesz później mieć do czynienia z nieśmiałym psem, który jest niepewny lub agresywny w stosunku do innych czworonogów. Irlandzki spaniel dowodny potrzebuje konsekwentnego i świadomego przywództwa, aby nie wszedł Ci na głowę. Obok zabawnych momentów, możesz mieć do czynienia z problematycznym towarzyszem, który nie trzyma się zasad, co może szybko wymknąć się spod kontroli. Dobrą pomocą we wczesnym kształtowaniu i socjalizacji może być uczęszczanie na lekcje zabawy dla szczeniąt i na szkolenia dla psów. Jeszcze przed przybyciem szczeniaka wybierz taką metodę, która będzie odpowiadać Twoim wyobrażeniom wychowawczym – zdecydowanie lepsza jest konsekwencja pełna miłości i pozytywne wzmocnienie niż surowe wychowanie.

Zdrowie i choroby typowe dla rasy

Słaby punkt – biodra

Jego pierwotny obszar zastosowania, polowanie w wodzie, wymagało silnego i wytrzymałego psa. Dotyczy to również zdrowego irlandzkiego spaniela dowodnego, ale rasa niesie ze sobą pewne ryzyko dla zdrowia, które jednak można zminimalizować, wybierając odpowiedzialnego hodowcę. Ten sprawdza na przykład przodków swojego szczeniaka pod kątem dysplazji stawów biodrowych, czyli ryzyko, na które zawsze narażone są psy tej wielkości. Przyczyń się do tego, by Twój pies miał zdrowe biodra poprzez odpowiednie ćwiczenia i utrzymanie zdrowej wagi ciała psa. W niektórych liniach choroby nowotworowe i choroby tarczycy występują częściej. Irlandzki spaniel dowodny może osiągnąć średni wiek od 12 do 15 lat.

irlandzki spaniel dowodny trening © Vincent / stock.adobe.com

Irish Water Spaniel – żywienie

Psia dieta pierwotna jest wskazana, jeśli chcesz karmić irlandzkiego spaniela dowodnego w sposób odpowiedni dla gatunku – to dobre dla jego zdrowia i wydajności. Ale nie bój się, nie musisz polować na kaczki! Sprawdź dostępną karmę dla psów, niezależnie od tego, czy jest to karma sucha, czy mokra, pod kątem zawartości mięsa: Mięso powinno być na pierwszym miejscu w deklaracji, ponieważ każdy pies potrzebuje dużo wysokiej jakości białka. Ponadto należy unikać pokarmów, które zawierają cukier lub zboża – również przekąsek. Daj swojemu psu przysmaki do pielęgnacji zębów lub coś do żucia, na przykład suszone uszy wołowe lub specjalne kości do żucia dla psów. Jeśli stwierdzisz, że Twoja dotychczasowa karma dla psów nie spełnia wymagań, nie należy jednak pośpiesznie zmieniać jej z dnia na dzień – daj swojemu czworonogowi czas na przyzwyczajenie się do nowej karmy, mieszając ją i nieco zwiększając proporcję pełnowartościowej karmy z każdym kolejnym dniem. Dorosłemu psu wystarczą dwie porcje dziennie. Dostosuj ilość karmy do jego zużycia energii i najlepiej raz w miesiącu sprawdzaj, czy Twój towarzysz utrzymuje idealną wagę. Oprócz wartości energetycznej porcji, oblicz również wartość energetyczną ewentualnych przekąsek – jeśli wszystko będzie dopasowane, nie będzie potrzebna karma dietetyczna, aby utrzymać szczupłą sylwetkę psa. Upewnij się, że Twój irlandzki spaniel dowodny ma zawsze dostęp do wody pitnej.

Pielęgnacja, mycie i szczotkowanie

Regularny kontakt z wodą jest nie tylko zabawą dla Twojego irlandzkiego spaniela dowodnego, ale także ma pozytywny wpływ na jego sierść. Dlatego upewnij się, że będzie mógł pływać jak najczęściej lub wykąp go w czystej wodzie. Tylko wtedy, gdy jest zabrudzony, potrzebujesz łagodnego szamponu dla psów. Możesz również umyć go specjalnie szamponem co jakiś czas, jeśli zajdzie taka potrzeba, ponieważ niektóre irlandzkie spaniele dowodne mają tendencję do bardziej nieprzyjemnego zapachu niż wiele innych ras. Jego kręcona sierść powinna być przycięta do kształtu ciała, co w praktyce oznacza, że psa należy strzyc co dwa lub trzy miesiące. Ponadto, co kilka dni musi być dokładnie wyszczotkowany, aby nie tworzyły się kłaczki. Po każdej wycieczce sprawdź jego loki pod kątem utkniętych w nich gałązek, kwiatów i małych patyczków. Klapnięte uszy wymagają regularnej pielęgnacji – trzymaj je w miarę możliwości wolne od sierści, a w przypadku zabrudzeń użyj środka do czyszczenia uszu dla psów. W przypadku objawów zapalenia należy skonsultować się z weterynarzem.

Zajęcia dla psich sportowców kochających wodę

Irlandzkie spaniele dowodne są nadal używane jako psy myśliwskie – i to z dobrego powodu. Są one wszechstronne i niezawodnie aportują w wodzie i na lądzie. Są też doskonałe w tropieniu. Kto nie poluje, powinien aktywować doskonały nos irlandzkiego spaniela dowodnego za pomocą gier poszukiwawczych, takich jak mantrailing. Aportowanie i praca z dummy to dla psa tej rasy również przyjemne rozrywki, ale jego umysł również powinien być aktywowany podczas treningu – dlatego irlandzki spaniel dowodny nadaje się do różnych psich sportów, a także ceni sobie zabawki na inteligencję. Jeśli chodzi o zabawki: Uciesz swojego kochającego wodę towarzysza wodnymi zabawkami dla psów i, jeśli pozwoli na to pogoda, poszukaj z nim jak najczęściej miejsc do pływania, gdzie będzie mógł cieszyć się swoją największą pasją.

Czy irlandzki spaniel dowodny do mnie pasuje?

Jeśli mieszkasz w okolicy ze sporą ilością zieleni i lubisz przebywać na świeżym powietrzu w każdą pogodę, z pewnością zapewnisz irlandzkiemu spanieli dowodnemu odpowiednie środowisko. W idealnym przypadku udostępnij mu również zabezpieczony przed ucieczką ogród, w którym może się bawić według upodobań. Płot powinien być odpowiednio zabezpieczony, ponieważ jeśli irlandzki spaniel dowodny dostrzeże lub wyczuje potencjalną zdobycz, może uciec z ogrodu. Rasa jest odpowiednia tylko w ograniczonym stopniu dla początkujących, ponieważ połączenie bystrości i upartości wymaga dużej wiedzy z zakresu szkolenia psów. Irlandzki spaniel dowodny dobrze dogaduje się z dziećmi – mogą się nawet rozwinąć między nimi intensywne przyjaźnie na całe życie. Dzieci powinny jednak dać czworonożnemu przyjacielowi swobodę myślenia i już przyswoić sobie zachowanie z szacunkiem w stosunku do zwierząt. Jeśli ma stać się psem rodzinnym, lepiej nadaje się do rodzin z dziećmi w wieku szkolnym.

Zanim wprowadzisz irlandzkiego spaniela dowodnego do swojego domu, musisz rozumieć wynikającą z tego odpowiedzialność na następne 12 do 15 lat. Ten aktywny i wysportowany pies nie tylko potrzebuje dużo czasu na wspólną aktywność, ale także opieka i szkolenie będą od Ciebie sporo wymagać w codziennym życiu. Należy również wziąć pod uwagę aspekt finansowy, ponieważ oprócz ceny zakupu psa i kosztów legowiska, misek i innych przedmiotów podstawowego wyposażenia, większą rolę odgrywają regularne wydatki: Należy tu wymienić pełnowartościowy pokarm oraz koszty weterynaryjne, które mogą być wyższe w przypadku choroby, a także podatek od psa i ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Przed wprowadzeniem się psa do domu należy również odpowiedzieć sobie na pytanie, czy będzie wyjeżdżał z Tobą na wakacje, czy też kto się nim zaopiekuje podczas wakacji lub w przypadku choroby.

Gdzie znajdę mojego irlandzkiego spaniela dowodnego?

W większości krajów europejskich prawie nie ma irlandzkich spanieli dowodnych. Spotkasz tylko garstkę hodowców, co oznacza, że prawdopodobnie będzie trzeba poczekać lub przebyć dalekie odległości, aby znaleźć swojego irlandzkiego spaniela dowodnego. Niemniej, nie należy iść na żadne kompromisy, jeśli chodzi o wybór odpowiedniego hodowcy, ponieważ jest on podstawą zdrowego życia psa. Zdecydowanie powinien należeć do klubu i chętnie udzielać informacji o swoich celach hodowlanych i opiece zdrowotnej wokół irlandzkiego spaniela dowodnego. Jeśli odległości są zbyt duże, najlepiej jest otworzyć się na inne rasy – przyjrzyj się na przykład innym typom spanieli lub zastanów się, jakie cechy spaniela Cię najbardziej fascynują. Jeśli na przykład chcesz mieć psa rodzinnego dla aktywnej rodziny, często lepiej wybrać sobie mniej upartego czworonożnego przyjaciela. Stowarzyszenia dla spanieli mogą być punktem kontaktowym w przypadku wielu pytań.

W cierpliwość trzeba uzbroić się również, kiedy szukasz dorosłego irlandzkiego spaniela dowodnego, ponieważ poza Irlandią trudno go znaleźć. Rozejrzyj się w lokalnym schronisku dla zwierząt lub skontaktuj się z specjalnymi klubami spanieli, które mogą Ci pomóc w znalezieniu psa o podobnym charakterze. Daj także szansę starszym mieszańcom! Decydujące znaczenie w poszukiwaniu psa „z drugiej ręki” ma nie rodowód, lecz przeszłość psa i to, w jakim stopniu jego charakter jest zharmonizowany z Tobą i Twoimi warunkami życiowymi. W końcu, zwłaszcza nieco wybredni czworonożni przyjaciele, mogą być pod tym względem prawdziwą niespodzianką, ale w dobrych rękach na pewno rozkwitną i przy konsekwentnym szkoleniu będą zachowywać się wyjątkowo dobrze i wdzięcznie.

Poznaj inne rasy z grupy VIII FCI, sekcji 3 (psy dowodne):

Najczęściej polecane