Boykin spaniel 

boykin spaniel

Typowe dla boykin spaniela jest brązowe umaszczenie i falowana sierść.

Boykin spaniel to nie tylko zapalony myśliwy, ale również kochający i przyjazny towarzysz rodziny. Wszystkiego, co należy wiedzieć o tej ciekawej rasie dowiesz się z lektury poniższego tekstu.

Jak wygląda boykin spaniel?

Boykin spaniel to średniej wielkości pies myśliwski z USA. Ma zwartą i lekko prostokątną budowę. Jego uszy zwisają swobodnie po obu stronach pyska.

Cechą szczególną rasy są błony między palcami. Sprawiają one, że boykin spaniel jest świetnym pływakiem, a co tym idzie, doskonale radzi sobie z polowaniem w wodzie.

Sierść i umaszczenie

Boykin spaniel na średniej długości, falowaną sierść – gładka struktura zdarza się bardzo rzadko. Pod włosem okrywowym znajduje się krótki podszerstek, który chroni go przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Kolejną cechą charakterystyczną tej rasy jest brązowe umaszczenie w rozmaitych odcieniach. Na klatce piersiowej może znajdować się biała łata.

Jak duży jest i ile waży boykin spaniel?

Tak jak w przypadku wielu ras psów, wielkość i waga zależą od płci. Psy osiągają wzrost od ok. 39 do 46 centymetrów i ważą od ok. 13 do 18 kilogramów. Suki natomiast mierzą od 36 do 42 centymetrów i ważą ok. 11–16 kilogramów.

Charakter: Myśliwy o doskonałym węchu

Jak na psa myśliwskiego przystało, boykin spaniel uwielbia węszyć i tropić. Na spacerze bacznie obserwuje otoczenie i z uwagą podąża za śladem, nawet jeśli prowadzi on do wody. Dzięki swojej niebywałej wytrzymałości, pies ten może przez wiele godzin towarzyszyć Ci w terenie.

Wysoki iloraz inteligencji

Psy te są nie tylko wysportowane, ale również bardzo bystre. Oznacza to, że potrafią i lubią działać samodzielnie. Dlatego nauka wykonywania komend już od szczenięcia jest niezwykle istotna, a za sprawą odpowiedniej wiedzy, cierpliwości i wizyt w szkole dla psów jego wychowanie nie powinno stanowić większego problemu.

Czy boykin spaniel to pies rodzinny?

Boykin spaniel jest z natury przyjaznym i łagodnym czworonogiem nie tylko w stosunku do innych psów, ale również dzieci i ludzi.

Problematyczne może być natomiast życie razem z kotami. Taka możliwość istnieje jedynie wówczas, gdy zostanie do nich przyzwyczajony odpowiednio wcześnie.

Utrzymanie i wychowanie boykin spaniela

Przedstawiciele tej rasy mają dużo energii i potrzebują kilku godzin aktywności każdego dnia. Aby zaspokoić tę potrzebę, można z nimi wybrać się na wspólne bieganiewędrówki oraz jazdę na rowerze.

Uprawianie psich sportów

Kolejną możliwością zajęcia tego aktywnego psa są psie sporty, które wymagają od niego nie tylko energii, ale również zaangażowania umysłowego. A może spróbujecie degility albo mantrailingu?

Żywienie: Co je boykin spaniel?

Podstawą dobrego zdrowia psa jest odpowiednia dieta. Dlatego zawsze wybieraj najwyższej jakości karmę i zadbaj o jej właściwe porcjowanie.

Wybór sposobu żywienia (karmy suchej czy mokrejbarfowania, etc.) zależy od indywidualnych czynników i preferencji.

Więcej informacji na temat prawidłowego żywienia psów znajdziesz w magazynie zooplus.

Unikanie nadwagi i niedowagi

Wiele psów je zbyt dużo i ma zbyt mało ruchu. Inne z kolei ruszają się dużo, a jedzą za mało. Dlatego przy obliczaniu prawidłowej racji pokarmowej ważne jest uwzględnienie poziomu aktywności czworonoga oraz innych czynników, aby zapobiec nadwadze czy niedoborom składników odżywczych.

Łatwy w pięlęgnacji

Sierść boykina nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych. W zupełności wystarczy sięgniecie po szczotkę raz w tygodniu. Jeśli natomiast ze spaceru pies wróci bardzo brudny, w razie potrzeby można go wykąpać.

Pielęgnacja reszty ciała

W przypadku każdego psa należy regularnie przycinać pazury, sprawdzać oczy i uszy oraz dbać o jego zęby, a w przypadku zauważenia objawów stanu zapalnego, niezwłocznie skonsultować się z lekarzem weterynarii.

Zdrowie: Jak długo żyje boykin spaniel?

Średnia długość życia boykin spaniela wynosi 14 lat. Aby jednak pies dożył tego całkiem słusznego wieku, należy przestrzegać wszystkich zaleceń dotyczących prawidłowego utrzymania i żywienia.

Typowe choroby boykin spaniela

Ogólnie boykin spaniel cieszy się dobrym zdrowiem. Niemniej, również w jego przypadku mogą pojawić się określone dolegliwości, które profesjonalni hodowcy są w stanie wykluczyć za pomocą specjalnych testów:

Historia rasy: Skąd pochodzi boykin spaniel?

Rasa ta ma swoje początki w Karolinie Południowej w USA. Około 1900 roku pan Alexander White miał znaleźć przed kościołem w Spartanburgu niewielkiego brązowego spaniela, którego nazwał „Dumpy”.

Droga do polowań

Ponieważ pan White był zapalonym sportowcem, zabrał młodego Dumpy’ego z resztą swoich retrieverów na polowanie. Dumpy przejawiał duże zainteresowanie łowiectwem i miał doskonały instynkt. Wyróżniał się przede wszystkim w aportowaniu w wodzie.

Niewiele myśląc, White postanowił więc oddać Dumpy’ego swojemu koledze, myśliwemu Whit’owi Boykinowi na stosowne przeszkolenie, któremu rasa zawdzięcza swoją nazwę.

Początki hodowli

Podczas szkolenia Boykin szybko zrozumiał, że Dumpy był urodzonym myśliwym. Opracował więc dla niego specjalny program hodowlany, w ramach którego krzyżował go z:

Od Dumpy’ego do nowej rasy

W wyniku różnych skojarzeń powstawały psy myśliwskie, wprost stworzone do polowań.

Boykin spaniele w krótkim czasie zyskały dużą popularność i były wykorzystywane przez mieszkańców stanu Karolina do pracy na bagnistych terenach.

Uznanie rasy

Boykin spaniel do tej pory nie doczekał się uznania za samodzielną rasę przez Międzynarodową Organizację Kynologiczną (FCI), ale w 2009 roku został uznany przez American Kennel Club (AKC) i jest uważany za oficjalnego psa Karoliny Południowej.

boykin spaniel aktywność fizyczna © Victor Pogson/Wirestock Creators / stock.adobe.com
Aby boykin spaniel mógł pełnić rolę spokojnego psa rodzinnego, potrzebuje odpowiedniej ilości wyzwań fizycznych i umysłowych.

Zakup: Gdzie mogę znaleźć boykin spaniela?

Jeśli chcesz kupić rasowego boykin spaniela, odpowiednio wcześniej skontaktuj się z hodowcą. Poszukiwanie profesjonalnego, godnego zaufania hodowcy może nieco potrwać.

Uwaga: Można również odwiedzić miejscowe schroniska dla zwierząt – często trafiają tam mieszańce różnych psów myśliwskich.

Ile kosztuje boykin spaniel?

Cena rasowych szczeniąt tej rasy wynosi od 1 000 do 2.000 euro, chociaż w wielu przypadkach górna granica nie istnieje. Cena jest oczywiście znacznie niższa w przypadku mieszańców i czworonogów ze schroniska.

Charakterystyka boykin spaniela

Cechy szczególne:Boykin spaniel jest z natury przyjazny i łagodny, co czyni go idealnym psem rodzinnym. Jest również doskonałym myśliwym, świetnie spisuje się zarówno w polowaniu na lądzie, jak i w wodzie.
Charakter:przyjazny, inteligentny, rozwinięty instynkt myśliwski
Wysokość w kłębie:39–45 cm (psy), 35–41 cm (suki)
Waga:15–20 kg (psy), 11–16 kg (suki)
Sierść:średniej długości, najczęściej falowana, obfity podszerstek, brązowe umaszczenie (dozwolona biała łata na klatce piersiowej)
Pielęgnacja sierści:cotygodniowe szczotkowanie, regularna kontrola oczu, uszu i zębów
Potrzeba ruchu:duża
Pies dla początkujących:nie
Szczekanie:intensywne
Długość życia:14 lat
Typowe choroby:możliwa dysplazja stawu biodrowego, zaćma itp.
Cena:1000 do 2000 euro
Grupa FCI:nieuznany
Pochodzenie:
(kraj pochodzenia/region)
Południowa Karolina (USA)
Powiązane artykuły
Najczęściej polecane