Maltipoo

rasa hybrydowa maltipoo

Czy to Golden Doodle, Cockapoo czy Maltipoo – wszystkie te rasy psów mają jedną wspólną cechę: Są to psy hybrydowe, które powstały ze skrzyżowania pudla i innej rasy. Obecnie takie ładne „designerskie psy” są dość popularne. Jednak zanim ktoś zdecyduje się na jednego z sympatycznych psów, powinien zająć się krytycznymi aspektami „hodowli hybrydowej”.

Wygląd Maltipoo

Pies o wyglądzie misiaczka

Z uwagi na to, że Maltipoo to rasa mieszana, nie można uogólniać ich wyglądu. A zatem nie istnieje jednolity standard. Jeśli chodzi o wielkość, można przynajmniej powiedzieć, że Maltipoo należy do małych psów. W zależności od tego, czy do rodziców należał pudel toy albo pudel miniaturowy, te czworonogi ważą od dwóch do dziesięciu kilogramów. Przeciętnie przedstawiciele tej rasy ważą około czterech kilogramów, a ich wysokość w ramionach wynosi 28 centymetrów.

Charakterystyczne dla nich są również miękkie uszy i okrągłe oczy, przez co Maltipoo wygląda jak typowy miś. Chociaż wszystkie maltańczyki są białe, Maltipoo – w zależności od rodzica – mogą występować we wszystkich kolorach: białym, czarnym, brązowym, kremowym lub morelowym, przy czym wiele z nich jest dwukolorowych. Nos jest zwykle czarny lub różowy.

Historia psów designerskich

Maltipoo jest psem hybrydowym, czyli inaczej mówiąc mieszańcem. W ogłoszeniach, które m.in. zamieszczane są w Internecie, reklamuje się zalety połączenia dwóch ras. To nic nowego, ale zwolennicy „psów designerskich“ idą zwykle o krok dalej. Zapewniają oni, że w potomstwie można znaleźć tylko pozytywne cechy dwóch ras – na przykład nieliniejącą sierść pudla z charakterem retrievera.

Najbardziej znane z tych designerskich psów to prawdopodobnie Labradoodle i Golden Doodle. Sprytny i wytrzymały pudel niezwykle często występuje w hodowlach ras hybrydowych. Może to wynikać z faktu, że pudel popadł w niesławę jako modny lecz głupi pies, chociaż ma wiele pozytywnych cech charakteru, między innymi, paradoksalnie, wysoką inteligencję.

Pudel jest również wykorzystywany w hodowli rasy mieszanej Maltipoo. Jest to krzyżówka maltańczyka z pudlem miniaturowym lub toy pudlem. Maltańczyk sięga czasów starożytnych psów kanapowych, podczas gdy przodkowie pudla byli wszechstronnymi psami pracującymi. Jako psy myśliwskie, pudle były używane głównie do polowań w wodzie i wokół niej, przez co mają inne cechy charakteru niż psy czysto towarzyskie.

Charakter i wychowanie

Ze względu na różnych przodków, uroczy Maltipoo to niespodzianka pod względem charakteru. Nikt nie jest w stanie przewidzieć, które cechy rasy będą dominować. Często Maltipoo jest figlarny i ściśle wiąże się ze swoim opiekunem, za którym najchętniej podąża wszędzie. Obie rasy, a więc także Maltipoo, są raczej powściągliwe w stosunku do obcych.

Zazwyczaj dobrze dogadują się przedstawicielami tej samej rasy, ale w tym względzie decydujące znaczenie ma wdrukowanie. Hodowca powinien prowadzić intensywną socjalizację szczeniąt i przyuczać je do różnych sytuacji z życia codziennego (odkurzacz, spotykanie obcych ludzi, ewentualnie kotów). Wielu opiekunów Maltipoo opisuje swojego pupila jako ciekawskiego, odważnego i żądnego przygód. Zwraca uwagę na obce rzeczy, choć nie ma zwyczaju ujadać, jeśli jest dobrze wychowany.

Podobnie jak w przypadku wszystkich innych psów obowiązuje następująca zasada: żadnych ustępstw od ustalonych reguł. Nawet jeśli Twój Maltipoo patrzy na Ciebie słodko, by rozmiękczyć Twoje serce, musisz konsekwentnie przestrzegać zasad, aby Twój pupil wiedział od początku, że można na Tobie polegać. Wszyscy członkowie rodziny powinni działać tutaj zgodnie.

Jeśli przekażesz swojemu nowemu zwierzęcemu współlokatorowi jasne zasady, szybko się do nich zastosuje. Nawet lekkie psy mogą być bardzo męczące, jeśli nie nauczyły się podstawowego posłuszeństwa. Udaj się ze swoim czworonożnym przyjacielem do przedszkola dla szczeniąt, a później na sesję szkoleniową w szkole dla psów, aby zachęcić go do zachowań społecznych i uczyć się razem z nim.

Charakter Maltipoo w skrócie:

  • jest często figlarny
  • buduje bliską więź z opiekunem
  • jest zwykle powściągliwy wobec obcych
  • zwykle dobrze dogaduje się z innymi psami
  • nie ma tendencji do ujadania, jeśli jest dobrze wyszkolony
  • jest opisywany jako odważny, ciekawy świata i żądny przygód
czarny maltipoo

Zdrowie

Czy rasy mieszane, takie jak Maltipoo, są zdrowsze?

Sprzedawcy ras mieszanych często twierdzą, że są one ogólnie zdrowsze, ponieważ pula genów jest większa niż w przypadku psów rasowych.

Starannie wyselekcjonowane psy rasowe to jednak zwierzęta, które przeszły liczne testy, zanim zostały dopuszczone do hodowli. Wynika to z faktu, że większość klubów wymaga przeprowadzenia testów predyspozycji hodowlanych przed dopuszczeniem psa do hodowli. W ten sposób przy zakupie psa rasowego otrzymasz pewne zabezpieczenie w zakresie zdrowia przyszłego współlokatora. Hodowcy z prawdziwego zdarzenia chętnie udzielą Ci informacji na temat stanu zdrowia ich rasy.

Niestety, niewielu hodowców ras mieszanych inwestuje pieniądze w kompleksowe badania zdrowotne przed rozmnażaniem. Z uwagi na to, że wiele chorób ujawnia się dopiero w późniejszym wieku, można powiedzieć, że za te błędy płacą wyłącznie nabywcy. W przypadku krzyżowania pudla z maltańczykiem, rodzice powinni być przebadani pod kątem chorób charakterystycznych dla danej rasy. W odniesieniu do jednej i drugiej rasy należy wspomnieć o chorobach oczu i problemach ze stawami kolanowymi.

Odpowiednia ilość ruchu oraz zdrowa waga ciała mogą chronić stawy Twojego Maltipoo. Niezwykłe połączenie puszącego się pudla i jedwabistego maltańskiego futra może również w niektórych przypadkach prowadzić do problemów ze skórą. W każdym razie, zdrowy Maltipoo osiąga średnią długość życia do 15 lat.

Żywienie Maltipoo

Co powinno znaleźć się w misce Maltipoo? Podobnie jak pudle, maltańczyki i wszelkie inne psy, te urocze psy rasy mieszanej powinny jeść przede wszystkim karmę z dużą ilością zwierzęcego białka. Sprawdź na opakowaniu karmy dla psów, ile mięsa ona zawiera – mięso powinno być zawsze na pierwszym miejscu listy składników. Wypełniacze, takie jak zboża czy cukier, nie powinny być zawarte w karmie Twojego czworonożnego przyjaciela.

Możliwe jest łączenie karmy mokrej i suchej: na przykład, podawaj suchą karmę jako przekąski nagradzające podczas treningu i zabaw w poszukiwanie, podczas gdy mokra karma będzie podawana jako „główny posiłek”. Szczeniak będzie potrzebował kilku posiłków dziennie, dorosłem psu wystarczą jeden lub dwa posiłki.

Kości do żucia ze skóry wołowej w odpowiednim rozmiarze lub suszone mięsne kąski oferują Twojemu Maltipoo dodatkową przyjemność żucia. Jednak miej na oku jego talię, aby uniknąć otyłości. Twój pupil powinien móc w każdej chwili ugasić swoje pragnienie świeżą wodą.

Wolf of Wilderness – MINI krokiety ("The Taste Of")

  • Karma sucha bez zbóż i ziemniaków w formie mini krokietów
  • Z dużą ilością świeżego mięsa i roślin strączkowych jako roślinnego źródła białka
  • Bez sztucznych konserwantów, barwników i aromatów

Pielęgnacja Maltipoo

O ile pudel nie wymaga zbyt wiele zabiegów pielęgnacyjnych, o tyle maltańczyk jest pod tym względem dość skomplikowany: Ten mały piesek o białej, długiej sierści wymaga nie tylko codziennego szczotkowania, ale także regularnych kąpieli.

Nie da się przewidzieć, jak rozwinie się sierść psa mieszańca. Jak już opisano wyżej, problemy z sierścią i skórą mogą wystąpić ze względu na uwarunkowania genetyczne maltańczyka oraz z powodu odmiennej budowy sierści maltańczyka i pudla.

Pielęgnacja sierści może być również wymagająca: niektórzy opiekunowie Maltipoo donoszą, że sierść jest trudna do rozczesania i ma tendencję do szybkiego formowania kłaczków. Dlatego należy codziennie zaplanować czas na opiekę nad swoim Maltipoo. Jeśli ma dłuższą sierść, po każdym spacerze należy usuwać wszelkie „pamiątki”, takie jak małe gałązki czy listki. W razie potrzeby psi fryzjer może doradzić Ci w sprawach dotyczących strzyżenia, gdyż często prowadzi ono do problemów ze skórą i sierścią u Maltipoo.

Jeśli pazury Twojego Maltipoo są zbyt długie, należy je skrócić specjalnymi cążkami do pazurów psa. Sprawdzaj pazury co kilka tygodni. Odgłos stukania podczas chodzenia również wskazuje, że należy sięgnąć po cążki do pazurów. Jeśli nie masz w tym zakresie doświadczenia, poproś o radę doświadczonych opiekunów psów lub swojego weterynarza.

Zajęcia dla Maltipoo

Te małe, energiczne psy lubią długie spacery, podczas których mają okazje do węszenia i wygłupów. Dorosły i wyszkolony Maltipoo chętnie towarzyszy swojemu opiekunowi również podczas dłuższych spacerów. Należy jednak uważać, aby nie przeciążyć swojego czworonożnego przyjaciela.

Maltipoos są często rozbrykane, więc możesz sprawić swojemu kompanowi wielką przyjemność za pomocą różnych zabawek dla małych psów. Wielu przedstawicieli tej rasy nich lubi uczyć się wraz z Tobą sztuczek lub bawić się w aportowanie. Agility jest również odpowiednim sposobem na zapewnienie Maltipoo zabawy i zajęcia. Pamiętaj, aby zachęcać psa do odpoczynku, aby nauczył się czerpać z niego przyjemność.

Maltipoo szczenię

Czy Maltipoo do mnie pasuje?

Maltipoo może równie dobrze żyć na wsi, jak i w miejskim mieszkaniu. Najważniejsze dla niego jest, by mógł być zawsze obok Ciebie! Ten przyjazny pies nadaje się głównie dla początkujących, należy jednak szczegółowo zapoznać się z tematem szkolenia psów i odwiedzić szkołę dla psów ze swoim czworonożnym przyjacielem, aby uzyskać cenne wskazówki dotyczące wspólnego życia.

Te przyjazne psy potrafią dobrze żyć w rodzinie. Jeśli Twoje dzieci są jeszcze bardzo małe, upewnij się, że nie postrzegają Twojego czworonożnego przyjaciela jako „zabawki”. Istnieje ryzyko, że mogą one nieumyślnie zranić drobnego psa. Dlatego już od najmłodszych lat trzeba uczyć swoje dzieci traktowania zwierząt z szacunkiem. Ponadto Twój Maltipoo powinien zawsze mieć miejsce, do którego może się wycofać, jeśli zgiełk stanie się dla niego zbyt duży.

Z uwagi na to, że trudno jest ocenić po szczeniaku, czy dorosły pies będzie wymagał pielęgnacji, należy być przygotowanym na poświęcenie czasu na ewentualne codzienne rytuały.

Ponadto, zanim Twój czworonożny przyjaciel wprowadzi się do Ciebie, zadbaj o znalezienie kogoś, kto będzie się nim opiekował w razie Twoje wyjazdu bądź choroby. Ze względu na poręczny rozmiar, można go zabrać ze sobą, jeśli miejsce docelowe na to pozwala. Coraz więcej hoteli i pensjonatów wakacyjnych przyjmuje również gości ze zwierzętami, pod warunkiem, że są one dobrze wychowane.

Przed wprowadzeniem się psa należy oszacować koszty, jakie Maltipoo spowoduje w dłuższej perspektywie. Oprócz kwoty na zakup psa i podstawowe wyposażenie, musisz liczyć się z regularnymi wydatkami na: wysokiej jakości karmę, podatek od posiadania psa i ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej za psa, kontrole weterynaryjne, w tym szczepienia i odrobaczanie, a także na wizyty u psiego fryzjera w razie potrzeby. Ponadto należy uwzględnić budżet na ewentualne nagłe i przewlekłe choroby.

Gdzie znajdę mojego Maltipoo?

Szukając szczeniaka warto rozejrzeć się za hodowcą, który prowadzi hodowlę w klubie uznanym przez FCI i zapewnia swoim podopiecznym odpowiednie dokumenty. Tylko w ten sposób można mieć pewność, że hodowca przestrzega standardów rasy i statutu danego stowarzyszenia, do którego odpowiedzialny hodowca powinien należeć.

Jednak z uwagi na to, że Maltipoo nie jest rasą samą w sobie, nie znajdziesz hodowcy należącego do klubu. Szczególnie należy unikać hodowców, którzy chwalą się, że mają papiery na swoje psy, gdyż żaden klub należący do renomowanej organizacji dachowej nie wyda papierów na rasę, która nie istnieje. Jeśli koniecznie musi to być szczeniak Maltipoo, postaraj się dowiedzieć jak najwięcej o rodzicach i ich pochodzeniu.

Albo jeszcze lepiej: Zajrzyj bezpośrednio do hodowców pudli i maltańczyków. Może któraś z tych dwóch ras będzie dla Ciebie odpowiednia? Obie mają wspaniałe cechy charakteru, a ponadto jest wielu odpowiedzialnych hodowców, do których można się udać w poszukiwaniu takiego psiego współlokatora. Uczestnictwo w wystawie psów, na której można na żywo podziwiać różne rasy i porozmawiać z hodowcami, może być również pomocne w znalezieniu odpowiedniej rasy.

Jeśli szukasz dorosłego psa, najlepiej jest rozejrzeć się w lokalnym schronisku lub w Internecie. Tam z pewnością znajdziesz pasującego do Ciebie czworonoga. W schronisku na nowy dom czeka wiele małych psów rasy mieszanej i już przy pierwszym poznaniu można dowiedzieć się co nieco o strukturze sierści lub zachowaniu psa. W ten sposób możesz nie tylko znaleźć swojego wymarzonego psa, ale także przyczynić się do ochrony zwierząt. Alternatywnie możesz też poszukać dorosłego pudla lub maltańczyka, którzy często szukają nowego domu za pośrednictwem specjalnych klubów poświęconych rasom.

Powiązane artykuły
Najczęściej polecane