Maltipoo

Artykuł napisany przez Kerstin S.
designerska rasa hybrydowa maltipoo

Przypominającemu pluszowego misia Maltipoo nie oprze się żaden miłośnik psów.

Kolejna mieszanka pudla: Podobnie jak w przypadku popularnego labradoodla, Maltipoo należy do tak zwanych „doodli”, ale w jego krwi nie płynie krew labradora, a maltańczyka. W poniższym artykule znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje dotyczące tego „designerskiego psa”.

Wygląd: Pies jak miś

Z uwagi na to, że Maltipoo to rasa mieszana, nie można uogólniać ich wyglądu. Nie istnieje zatem żaden jednolity standard. Charakterystyczne dla nich są zwisające uszy i okrągłe oczy, przez co Maltipoo wygląda jak typowy miś.

Jeśli chodzi o wielkość, można przynajmniej powiedzieć, że Maltipoo zaliczamy do małych psów. W zależności od tego, czy do rodziców należał pudel toy czy pudel miniaturowy, te czworonogi ważą od dwóch do dziesięciu kilogramów, a ich wysokość w kłębie wynosi 28 centymetrów.

Chociaż wszystkie maltańczyki są białe, Maltipoo – w zależności od rodzica – może występować we wszystkich kolorach: Białym, czarnym, brązowym, kremowym lub morelowym, przy czym wiele z nich jest dwukolorowych.

Maltipoo brązowe umaszczenie

Charakter Maltipoo: Wiele twarzy mądrej głowy

Zarówno maltańczyk, jak i pudel to inteligentne, wierne psy, powściągliwe w stosunku do obcych. Co to oznacza dla Maltipoo?

Towarzysz o wielu twarzach

Ze względu na różnych przodków, uroczy Maltipoo to niespodzianka pod względem charakteru. Nikt nie jest w stanie przewidzieć, które cechy rasy będą dominować. Często Maltipoo jest figlarny i ściśle wiąże się ze swoim opiekunem, za którym najchętniej podąża wszędzie, również na kanapę, gdzie uwielbia oddawać się jego pieszczotom. Wielu opiekunów Maltipoo opisuje swoich pupili jako ciekawskich, odważnych i żądnych przygód.

Wychowanie Maltipoo

Zarówno pudel, jak i maltańczyk uchodzą za łatwe w wychowaniu. Są inteligentne i wrażliwe. Podobnie jak podczas szkolenia wszystkich innych psów, w ich przypadku również obowiązuje następująca zasada: Żadnych ustępstw od ustalonych reguł.

Nawet jeśli Twój Maltipoo patrzy na Ciebie słodko, by rozmiękczyć Twoje serce, musisz konsekwentnie przestrzegać zasad, aby Twój pupil wiedział od początku, że można na Tobie polegać.

Niewielkich rozmiarów psy też mogą być bardzo męczące, jeśli nie nauczyły się podstawowego posłuszeństwa. Po pudlu Maltipoo może odziedziczyć instynkt myśliwski. W takiej sytuacji warto pomyśleć nad szkoleniem, mającym na celu oduczenie psa polowania.

Przyzwyczaj swojego młodego Maltipoo do dotyku i szczotkowania wszystkich miejsc na ciele – ułatwi to pielęgnację sierści.

Czy Maltipoo dużo szczeka?

Maltipoo zwraca uwagę na obcych ludzi, choć nie ma zwyczaju ujadać, jeśli jest dobrze wychowany. Uważaj, by szczekanie nie wymknęło się spod kontroli już w wieku szczenięcym i w razie potrzeby dowiedz się, jak powinno wyglądać szkolenie, podczas którego oduczysz psa tego nawyku.

Wolf of Wilderness – MINI krokiety (“The Taste Of”)

  • Karma sucha bez zbóż i ziemniaków w formie mini krokietów
  • Z dużą ilością świeżego mięsa i roślin strączkowych jako roślinnego źródła białka
  • Bez sztucznych konserwantów, barwników i aromatów

Zadajesz sobie pytanie, czy Maltipoo do Ciebie pasuje i jakie warunki utrzymania należy mu zapewnić? Już odpowiadamy.

Czy pielęgnacja sierści Maltipoo jest wymagająca?

O ile pudel nie wymaga zbyt wiele zabiegów pielęgnacyjnych, o tyle maltańczyk jest pod tym względem dość skomplikowany: Ten mały piesek o białej, długiej sierści wymaga nie tylko codziennego szczotkowania, ale także regularnych kąpieli.

Nie da się przewidzieć, jak rozwinie się sierść psa hybrydowej rasy. Pielęgnacja sierści może być również wymagająca: Niektórzy opiekunowie Maltipoo twierdzą, że sierść jest trudna do rozczesania i ma tendencję do szybkiego formowania kłaczków. Dlatego należy codziennie zaplanować czas na opiekę nad swoim Maltipoo.

Czy Maltipoo należy strzyc?

W razie potrzeby psi fryzjer może doradzić Ci w sprawach dotyczących strzyżenia, gdyż często prowadzi ono do problemów ze skórą i sierścią u Maltipoo. Jeśli ma on dłuższą sierść, po każdym spacerze należy usuwać wszelkie „pamiątki”, takie jak małe gałązki czy listki.

Wszystkie niezbędne informacje dotyczące pielęgnacji sierści psa  znajdziesz w Magazynie zooplus.

Czy Maltipoo sprawdzi się w roli rodzinnego psa dla początkujących?

Ten przyjazny pies odnajdzie się zarówno w rękach początkujących, jak i rodzin, również tych z dziećmi. Jeśli Twoje pociechy są jeszcze bardzo małe, upewnij się, że nie postrzegają Twojego czworonożnego przyjaciela jako „zabawki”. Istnieje bowiem ryzyko, że mogą one nieumyślnie zranić tego drobnego psa. Dlatego już od najmłodszych lat trzeba uczyć swoje dzieci traktowania zwierząt z szacunkiem. Ponadto, Twój Maltipoo powinien zawsze mieć miejsce, do którego może się wycofać, jeśli zgiełk stanie się dla niego zbyt duży.

Czy Maltipoo do mnie pasuje?

Maltipoo może mieszkać w domku na wsi i w miejskim mieszkaniu. Najważniejsze dla niego jest, by mógł być zawsze obok Ciebie! Jeśli zapewnisz mu odpowiednią dawkę zajęć, będzie mógł towarzyszyć Ci nawet w biurze. Poza tym, ze względu na jego niewielkie gabaryty, może być bez większych problemów zabrany w podróż, nawet samolotem.

Jeśli już masz psy lub koty, Maltipoo będzie również mile widziany – zazwyczaj bardzo dobrze rozumie się z innymi czworonogami, a także mruczkami.

Czy Maltipoo jest psem dla alergików?

Osoby uczulone na sierść zwierząt często zadają sobie pytanie, czy Maltipoo będzie dla nich odpowiedni. Nie ma jednak uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie. Na pewno nie jest „hipoalergiczny”, jak niektórzy sprzedawcy go reklamują.

Wielu miłośników psów reaguje alergiczne również na psy, które nie linieją. Alergeny znajdują się bowiem nie tylko w psiej sierści, ale również w ich ślinie.

Te małe, energiczne psy lubią długie spacery, podczas których mają okazje do węszenia i wygłupów. Należy jednak uważać, aby ich nie przeciążyć.

Maltipoo mają umiarkowaną potrzebę ruchu. Są często rozbrykane, więc możesz sprawić swojemu kompanowi wielką przyjemność za pomocą różnych zabawek dla małych psów. Wielu przedstawicieli tej rasy lubi uczyć się wraz z Tobą sztuczek lub aportować.

Agility dla małych psów jest również odpowiednim sposobem na zapewnienie Maltipoo zabawy i zajęcia. Pamiętaj, aby zachęcać psa do odpoczynku, aby nauczył się czerpać z niego przyjemność.

Czy psy ras mieszanych, takie jak Maltipoo są zdrowsze niż psy rasowe? Nie. Sprzedawcy ras mieszanych często twierdzą, że są one ogólnie zdrowsze, ponieważ pula genów jest większa niż w przypadku psów rasowych. Starannie wyselekcjonowane psy rasowe to jednak zwierzęta, które przeszły liczne badania, zanim zostały dopuszczone do hodowli. Wynika to z faktu, że większość klubów wymaga przeprowadzenia testów predyspozycji hodowlanych przed dopuszczeniem psa do hodowli. W ten sposób przy zakupie psa rasowego otrzymasz pewne zabezpieczenie w kwestii zdrowia Twojego przyszłego współlokatora.

Niestety, niewielu hodowców ras mieszanych inwestuje pieniądze w kompleksowe badania zdrowotne przed rozmnażaniem. Z uwagi na to, że dużo chorób ujawnia się dopiero w późniejszym wieku, można powiedzieć, że za te błędy płacą wyłącznie nabywcy.

Słabe punkty Maltipoo

Tak, jak w przypadku każdego psa, również zdrowie Maltipoo zależy w dużej mierze od jego przodków. W przypadku krzyżowania pudla z maltańczykiem, rodzice powinni być przebadani pod kątem chorób charakterystycznych dla danej rasy.

Niecodzienne połączenie puszącego się pudla i jedwabistego maltańskiego futra może również w niektórych przypadkach prowadzić do problemów ze skórą. Ponadto, przedstawiciele obu ras mają skłonności do zapadania na choroby oczu i problemów ze stawami kolanowymi.

Odpowiednia ilość ruchu oraz waga ciała mogą chronić stawy Twojego Maltipoo. Zadbaj także o prawidłową dietę Twojego podopiecznego, opartą o wysokiej jakości karmę.

Jak długo żyje Maltipoo?

Jeśli rodzice pieska są w dobrej kondycji, a Ty dbasz o jego zdrowie, może on żyć nawet 15 lat.

W hodowli Maltipoo wykorzystywany jest pudel miniaturowy lub pudel toy oraz maltańczyk. Maltańczyk sięga czasów starożytnych psów kanapowych, podczas gdy przodkowie pudla byli wszechstronnymi psami pracującymi.

Sprytny i wytrzymały pudel niezwykle często występuje w hodowlach ras hybrydowych. Może to wynikać z faktu, że pudel popadł w niesławę jako modny, lecz głupi pies, chociaż ma wiele pozytywnych cech charakteru, między innymi, paradoksalnie, wysoką inteligencję. Jako psy myśliwskie, pudle były używane głównie do polowań w wodzie i wokół niej.

Alternatywne rasy

Najbardziej podobnym do Maltipoo psem designerskim jest Havapoo, będący mieszanką hawańczyka i pudla. Jeśli chodzi o pudla: Każdy, kto interesuje się „doodlami” powinien bliżej przyjrzeć się pudlowi. Nie gubi on sierści, jest mądry i chętny do nauki, i występuje czterech różnych rozmiarach. Ponadto, istnieje wielu renomowanych hodowców, którzy sprzedają pudle z dokumentami FCI z kontrolowanych hodowli.

Maltańczyk jest oczywiście także dobrą alternatywą dla Maltipoo, ale jest nieco bardziej wymagający pod względem pielęgnacji sierści.

Innymi, podobnymi rasami są hawańczyknorfolk terrier oraz uznana w 2011 roku  rosyjska bolonka kolorowa.

Pamiętaj także, że w schronisku na nowy dom czeka wiele psów rasy mieszanej, w tym również krzyżówek pudli.

Zakup: Gdzie znajdę mojego Maltipoo?

W przypadku psów będących krzyżówkami maltańczyka i pudla, zazwyczaj nie prowadzi się dalszej hodowli. Trudno bowiem przewidzieć, jakie cechy odziedziczą maluchy w drugim pokoleniu. Popularni sprzedawcy, niebędący hodowcami z prawdziwego zdarzenia, nie myślą w kategoriach wielu generacji.

Z uwagi na to, że Maltipoo nie jest rasą samą w sobie, nie znajdziesz hodowcy należącego do klubu. Szczególnie należy unikać hodowców, którzy chwalą się, że mają papiery na swoje psy, gdyż żaden klub należący do renomowanej organizacji dachowej nie wyda dokumentów na rasę, która nie istnieje.

Ile kosztuje Maltipoo?

Ponieważ popyt na psy ras designerskich jest duży, na rynku można spotkać wielu wątpliwych oferentów. Ceny Maltipoo zaczynają się od 4000 zł. Jeśli przeprowadzone zostały badania rodziców szczenięcia, ceny tego rzekomo hipoalergicznego malucha mogą osiągać próg 10000 złotych, a nawet więcej, co jest oczywiście zupełnie niedorzeczne.

Jeśli koniecznie musi to być szczeniak Maltipoo, postaraj się dowiedzieć jak najwięcej o rodzicach i ich pochodzeniu. W innym wypadku, lepszą alternatywą będzie wybór mieszańca ze schroniska.

Maltipoo: Sympatyczny pies rasy mieszanej

Maltipoo jest przyjacielskim psem towarzyszącym o ujmującym usposobieniu, który pasuje do wielu miłośników psów. Jednak przed jego zakupem należy zapoznać się z tematem hodowli psów ras hybrydowych i poddać go krytycznej ocenie.

Charakterystyka Maltipoo

W skrócie: Maltipoo jest psem powstałym ze skrzyżowania maltańczyka i pudla. Rasa nie została oficjalne uznania i nie istnieje wzorzec rasy.
Wielkość: ~ 28 cm
Waga: ~ 4 kg
Średnia długość życia: 15 lat
Cena: od 4000 zł
Charakter: figlarny, ciekawski, odważny, przyjazny
Sierść: od krótkiej kręconej do średniej długości falowanej
Kolor sierści: jedno- lub dwukolorowa, wszystkie maści dozwolone
Trudność w wychowaniu: średnia
Pielęgnacja: wymagająca
Potrzeba ruchu: mała
Pochodzenie: USA

Kerstin S.
puppy

Forum zooplus było dla niej wstępem do pisania: Tam zainteresowani miłośnicy kotów spotkali się w 2011 r., aby stworzyć własne czasopismo drukowane o nazwie "Pfotenhieb". W kontekście swojej nauki niemieckiego mogła napisać kilka artykułów do "Pfotenhieb". Dzisiaj, jako szczęśliwa posiadaczka psa, poświęca się głównie tematom związanym ze zwierzętami i ich zdrowiem.


Najczęściej polecane