Terier czeski

Artykuł napisany przez Jana Schubert
Cesky Terrier

Terier czeski to łatwy w szkoleniu pies myśliwski i rodzinny.

Terier czeski to stosunkowo młoda rasa z Czech, gdzie hodowany jest do polowań na lisy i borsuki. Jak na teriera jest całkiem łatwy w prowadzeniu i raczej powściągliwy, co czyni go również świetnym kandydatem na psa rodzinnego.

Wygląd: Typowy terier

Patrząc na krótkonożnego teriera czeskiego nie mamy wątpliwości, że jest to typowy terier. Jego budowa jest zwarta i masywna, kufa silna, łącząca się z głową w kształcie klina, na której osadzone są dość długie, załamane uszy w kształcie litery „V”. Przednie łapy są proste i większe niż tylne.

Mierzący od 25 do 32 centymetrów i ważący od 6 do 10 kilogramów terier czeski zaliczany jest do małych, względnie średnich psów. Ma dobrze rozwiniętą muskulaturę, zwłaszcza na grzbiecie, zadzie i lędźwiach, wysklepione żebra, a brzuch lekko podciągnięty. Ogon jest głęboko osadzony.

Jedwabista, błyszcząca i falowana sierść

Sierść przedstawicieli tej rasy jest nieco nietypowa. Jest średniej długości, cienka, delikatna, ale mocna, co w połączeniu z dwoma klasycznymi umaszczeniami – szaroniebieskim i kawowo-brązowym nadaje jej szlachetny połysk. Dłuższa rośnie na głowie i podbródku, tworząc typową dla rasy „brodę”.

Okrywa włosowa może być falowana lub kręcona, a na głowie, szyi, klatce piersiowej i łapach mogą występować znaczenia, pod warunkiem, że nie zajmują powierzchni większej niż 20 procent ciała.

Czy on coś widzi?
Aby przedstawiciele rasy mogli postrzegać swoje otoczenie w nieograniczony sposób, włosy wokół oczu należy regularnie przycinać.

Terier czeski w lesie
Włosy nad oczami teriera czeskiego należy regularnie przycinać.

W przeciwieństwie do większości terierów, uważanych za hałaśliwe i zaczepne, czeski przedstawiciel tej grupy zaskakuje swoim odmiennym charakterem. Jest znany ze swojego spokojnego i zrównoważonego usposobienia, i łatwości w prowadzeniu. Jest delikatny i łagodny, a agresja jest mu zupełnie obca.

Tendencja do szczekania

Również pod względem szczekania terier czeski jest wyjątkiem. Podczas gdy jego krewni zazwyczaj reagują szczekaniem na w zasadzie wszystko, on jest pod tym względem raczej powściągliwy.

Jako wierny kompan swojego opiekuna cechuje się niezwykłą wszechstronnością: Potrafi być czuły, delikatny i ostrożny podczas zabaw z dziećmi, a w stosunku do obcych nieufny i przezorny. Potrzebuje czasu, aby się przekonać do nowych osób w swoim otoczeniu.

Pies myśliwski o doskonałym węchu

Terier czeski jest psem myśliwskim, który uwielbia tropienie. Natura wyposażyła go w doskonały węch. Ze skupieniem węszy w poszukiwaniu tropu i jego uwadze nie ujdzie żaden szelest w krzakach. Ten zwinny pies bez problemu przedziera się przez zarośla w pogoni za zdobyczą.

Dzięki podatności na szkolenie, nad tymi cechami można łatwo zapanować, zwłaszcza jeśli zaoferuje mu się alternatywne umysłowe i fizyczne wyzwania.

Terier czeski został co prawda wyhodowany jako pies myśliwski i cechuje go pewien temperament, tak potrzebny mu w codziennej pracy, ale poza tym ceni sobie spokój i odpoczynek u boku swojego opiekuna. Może mieszkać zarówno w domu, jak i w mieszkaniu, grunt, aby był blisko członków swojego ludzkiego stada.

W jego przypadku absolutnie nie zaleca się trzymania na uwięzi. Mogą wówczas pojawić się u niego zaburzenia behawioralne.

Niezbędne towarzystwo

Terier czeski jest bardzo towarzyski i nie jest psem, którego można na długo zostawiać samego. Potrzebuje towarzystwa i kontaktu ze swoim opiekunem. Jeśli pozwolisz mu uczestniczyć w swoim codziennym życiu, szybko przekonasz się, że z chęcią będzie podążał za Tobą wszędzie.

Terier czeski musi mieć zadania do wykonania

Psy tej rasy są raczej zrównoważone, co nie znaczy jednak, że nie lubią zabaw i wyzwań. Dlatego baw się z nim dużo i wymyślaj urozmaicone aktywności.

Dobrym pomysłem są długie spacery przeplatane bieganiem lub agility, podczas których jednak nigdy nie sprawia wrażenia tak zdeterminowanego jak inne teriery.

Zasadniczo, terier czeski nie ma dużych wymagań jeśli chodzi o dietę. Należy jednak zwrócić uwagę na niską zawartość zboża i wysoki udział mięsa. Wybierz karmę dobrej jakości, która odpowiada potrzebom rasy.

Dieta powinna być zbilansowana i zawierać odpowiednią ilość białka, węglowodanów, tłuszczów, witamin i minerałów. Ponieważ teriery te mogą mieć tendencję do nadwagi, ważne jest, aby kontrolować wielkość zjadanych przez nich porcji.

Poza tym zapewnij psu stały dostęp do świeżej wody do picia.

Karma dopasowana do wieku
Młode psy należy karmić specjalną karmą dla szczeniąt, a starsze karmą dla seniorów. Poszczególne rodzaje karm są precyzyjne dostosowane do wymagań żywieniowych zwierząt w określonym wieku i zawierają wszystkie składniki odżywcze niezbędna na danym etapie życia.

Barfowanie

W przypadku teriera czeskiego odpowiednia będzie również dieta typu BARF (biologicznie odpowiednia surowa dieta). Barfowanie to metoda żywienia oparta na surowym mięsie, kościach, warzywach i innych składnikach, możliwie jak najbardziej zbliżona do naturalnej diety czworonogów. W diecie tej nie ma żadnych przetworzonych elementów, a jedynie naturalne komponenty.

Ponieważ terier czeski nie jest zbyt popularnym psem i jego hodowla jest prowadzona w sposób zrównoważony, cieszy się on dobrym zdrowiem.

Nie są znane w jego przypadku żadne choroby genetyczne, a jeśli ma zapewnione prawidłowe warunki utrzymania, jest rzadkim gościem w klinikach weterynaryjnych. Niemniej, zawsze mogą zdarzyć się dolegliwości, które będą wymagały konsultacji z lekarzem weterynarii, dlatego uważnie obserwuj swojego podopiecznego i zwracaj uwagę na wszelkie odstępstwa od normy.

Jak długo żyje terier czeski?

Psy te średnio osiągają wiek 14 lat.

W przypadku teriera czeskiego zalecana jest regularna pielęgnacja sierści w celu usunięcia luźnych włosów i zapobiegnięcia powstawania kołtunów. Mimo, że psy te linieją mniej niż wiele innych ras, aby utrzymać ich sierść w dobrej kondycji, należy ją szczotkować. Kąpiele natomiast zarezerwowane są na wyjątkowe okoliczności – mogą bowiem mieć negatywny wpływ na naturalną barierę ochronną skóry. Sprawdzać należy również uszy, oczy, pazury i zęby.

W przeciwieństwie do większości terierów, terier czeski nie pochodzi z Anglii, a z Czech i tam też koncentruje się jego hodowla. Jest to stosunkowo młoda rasa, stworzona w latach 40-tych w Czechosłowacji przez Františka Horáka, który chciał wyhodować łatwego w prowadzeniu psa myśliwskiego pozbawionego typowych dla tego typu czworonogów temperamentu i niskiego progu pobudzenia.

Krzyżówka przedstawicieli rasy sealyham i terier szkocki

Skojarzył on teriera szkockiego z sealyham terierem, aby uzyskać charakterystycznego teriera czeskiego. Rasa powoli zyskiwała popularność na całym świecie i w 1963 roku została oficjalnie uznana przez FCI. Do dziś znana jest raczej wyłącznie koneserom.

Poza Czechami, terier czeski jest wciąż dużo mniej popularny niż jego angielscy krewni, co nie wynika absolutnie z tego, że ma jakieś braki jako rasa, a z tego, że jest po prostu mało znany.

Terier czeski z czerwoną obrożą
Terier czeski nie lubi być sam i najchętniej nie odstępowałby swoich opiekunów na krok.

Zakup: Gdzie można kupić teriera czeskiego?

Jeśli interesujesz się przedstawicielami tej rasy i chcesz, aby jeden z nich z Tobą zamieszkał, musisz uzbroić się w cierpliwość. Terier czeski jest mało popularny poza swoją ojczyzną, a znalezienie odpowiedzialnego hodowcy może być nie lada wyzwaniem, ale z pewnością pies ten jest wart zachodu.
Ponieważ czworonogi te hodowane są głównie w Czechach, szczenięcia warto poszukać właśnie tam.

Ile kosztuje terier czeski?

Cena pieska tej rasy może różnić się w zależności od hodowcy, pochodzenia i innych czynników, i waha się od 1.500 do 2.000 euro.

Podsumowanie

Terier czeski to pies zarówno dla osób bez doświadczenia, jak i z doświadczeniem. Sprawdzi się w roli psa myśliwskiego, ale będzie również doskonałym psem rodzinnym. Łączy w sobie wszystkie najlepsze cechy teriera, a jego wrażliwa i spokojna natura czyni go doskonałym towarzyszem i współlokatorem.

Poza tym jest rzadkością, a jego wyjątkowość przykuwa uwagę i przyciąga spojrzenia.

Charakterystyka

Cechy szczególne: Terier czeski to pies o krótkich kończynach i ujmującym charakterze, który sprawdza się zarówno w roli psa do towarzystwa, jak i psa myśliwskiego.
Charakter: łagodny, posłuszny, delikatny, ale z temperamentem
Wysokość w kłębie: Psy: 28–33 cm
Suki: 25–30 cm
Waga: Psy: 7–10 kg
Suki: 6–9 kg
Sierść: średniej długości w odcieniach szarości/delikatna, miękka i falowana
Pielęgnacja sierści: regularne szczotkowanie zapobiega tworzeniu się kołtunów
Potrzeba ruchu: lubi ruch, wymaga różnorodności
Pies dla początkujących: tak
Szczekanie: znikome
Długość życia: 14 lat
Typowe choroby: dobre zdrowie, brak znanych chorób genetycznych charakterystycznych dla rasy
Cena: 1.500–2.000 euro
Grupa FCI: grupa 3: Teriery
Pochodzenie: Czechy

Jana Schubert
Profilbild von zooplus Magazin Autorin Jana Schubert

Już jako dziecko wolała przytulać się do swojego kota perskiego niż pluszowego misia. Jak nieco podrosła, tak długo prosiła rodziców o własnego konia, aż jej ulegli i pozwolili kupić swojego wierzchowca. Dzięki zwierzętom przeżyła wiele wspaniałych chwil i pomimo tego, że życie ze zwierzętami nie zawsze jest łatwe, nie wyobraża sobie nie mieć ich u swojego boku – jak twierdzi, dotykają takich obszarów jej duszy, do których nikt inny nie ma dostępu. Ten ich wspaniały czar odczuwa także, gdy o nich pisze i ma nadzieję, że choć trochę tej magii odczuwa się podczas czytania przygotowanych przez nią artykułów.


Powiązane artykuły
Najczęściej polecane