Yorkshire Terrier

yorkshire terrier rasa psa

Malutki york z długim, miękkim futerkiem o nienagannym wyglądzie to nie byle chojrak, a prawdziwy twardziel. Jako niegdysiejszy szczurołap z hrabstwa Yorkshire na północy Anglii cechuje się dużą pewnością siebie i lubi być, także jako piesek kanapowy, przez swoich opiekunów traktowany poważnie.

Charakter

Uroczy yorczek z obowiązkową kokardą we włosach może na pierwszy rzut oka sprawiać inne wrażenie, jednak ten brytyjski terier typowym kanapowcem zdecydowanie nie jest. Pod wyfryzowaną szatą kryje się prawdziwie waleczne serce. York jest odważny, pewny siebie i zacięty, nie boi się także konfrontacji z większymi od siebie psami.

Mały piesek z wielkim charakterem

W spotkaniach z większymi psami mały york, myślący często, że jest większy niż faktycznie jest, ma skłonności do przeceniania swoich możliwości. Butnie i energicznie postawi się dogowi i owczarkowi, a retriever’owi pokaże, szczekając odważnie, kto tu rządzi. Jak też na teriera przystało, całym swoim walecznym sercem będzie bronił domu i podwórka w razie takiej konieczności. Jeśli planujesz przygarnąć yorkshire terriera do swojego domu, dobrze jest od szczenięcia starać się pohamować u niego dominującą postawę.

Lojalny i chętny do nauki

Na szczęście temperamentny i inteligentny yorkshire terrier potrafi być również bardzo zainteresowany i chętny do nauki. Z przyjemnością weźmie udział w ciekawych ćwiczeniach na posłuszeństwo i wymagających jednostkach treningowych. Pomimo ciągotek do dominowania, yorczek jest gotowy podporządkować się zdecydowanemu i konsekwentnemu opiekunowi. Jeśli traktuje on swojego podopiecznego poważnie, jak „prawdziwego psa”, i odpowiednio prowadzi jego wychowanie, zyska lojalnego i opanowanego kompana, który za rodziną pójdzie w ogień.

Aktywny i elastyczny

Pomimo czasem dominujących charakterków yorki z reguły doskonale odnajdują się jako psy rodzinne. Dzięki ich kompaktowej wielkości można bez problemów zabierać je ze sobą wszędzie, a w kwestii ilości aktywności fizycznej yorki nie są bardzo wymagające. Jednak, jako niegdysiejsze psy myśliwskie, które w uliczkach industrialnych miast północnej Anglii polowały na myszy i szczury, yorki powinny być odpowiednio wyżyte. Poza codziennymi spacerami możesz zaangażować tego ruchliwego psiaka w sporty dla psów, na przykład Agility lub Flyball. Jeśli dane mu będzie pójść przy okazji za swoich instynktem i pokopać w ziemi, dla yorka będzie to rozrywka idealna.

Wygląd

Yorkshire terrier o wzroście od 18 do 23 cm i wadze maksymalnie 3,2 kg jest jednym z przedstawicieli najmniejszych ras świata. Małe, krótkie, kompaktowe ciało yorka pokrywa charakterystyczna długa, delikatna i jedwabista szata, która niemal całkowicie zasłania jego proste nogi. Jednak nawet jeśli u wystawowego yorka włosy sięgają do podłogi, nigdy nie powinny ograniczać psa w ruchach.

Ciemnostalowo-niebieskie umaszczenie płaszczyka i płowo-złota głowa

Standard rasy uznaje tylko jedno umaszczenie: płowo-złotą barwę na głowie i piersi przy ciemnostalowo-niebieskim płaszczyku. Tak umaszczone włosy powinny być ciemniejsze u nasady i jaśniejsze na końcach. Inne kombinacje barwne są uznawane za wady.

rasa yorkshire terrier

Historia rasy

Historia rasy yorkshire terrier związana jest ściśle z procesem industrializacji Anglii. Do miast wraz z ubogimi pracownikami szukającymi zatrudnienia w pojawiających się na potęgę fabrykach napływały również psy, między innymi wymarłe już clydesdale terriery czy skye terriery, które obok maltańczyków i starych angielskich Black&Tan toy terrierów należą do przodków rasy yorkshire terrier. By pozbyć się plagi szczurów grasujących po zanieczyszczonych ulicach angielskich miast, pod koniec XIX wieku robotnicy z hrabstwa Yorkshire, któremu rasa zawdzięcza swoją nazwę, rozpoczęli pierwsze starania hodowlane tych zwinnych miniaturowych terierów. Do pierwotnych „oficjalnych” zadań yorków — łapania myszy i szczurów — doszły później nielegalne polowania na króliki (robotikom nie wolno było polować ze szlachtą, kłusownictwo było surowo karane) oraz krwawe zawody znane jako „rat-baiting”. Polegały one na tym, że wpuszczano yorki do szczurzych nor, gdzie w określonym czasie miały zamordować jak najwięcej szczurów.

rasa psa która do mnie pasuje
zabawki dla psa

Z dzielnic robotniczych na wystawne dwory eleganckich pań

Kiedy historia szczurzej eksterminacji dobiegała końca, stopniowo rozpoczynał się rozwój profesjonalnych hodowli. Standaryzacja psów rasowych stała się początkiem dla wystaw psów, na których pokazywano i nagradzano najpiękniejsze i „najczystsze” rasowo osobniki danej rasy. By przypodobać się na salonach i trafić w gusta dam, w dążeniach hodowlanych zakładano redukowanie wielkości psa i optymalizowanie długiej, jedwabistej w dotyku szaty. Krzyżowano ze sobą wiele ras, by uzyskać pożądane efekty — ze skutkiem pozytywnym: W 1886 roku yorkshire terrier został oficjalnie uznany samodzielną rasą i szybko stał się ulubioną rasą Wielkiej Brytanii. Do Polski pierwszy yorczek zawitał dopiero w roku 1967.

Hodowle i kupno yorka

Hodowle yorków znajdują się dziś na całym świecie. Niestety wśród nich są również takie, które należą do nieprofesjonalnych hodowców, liczących przede wszystkim na szybki zysk, zamieszczając atrakcyjne cenowo oferty w Internecie i prasie. Ponieważ szczenięta z takich miotów często nie podlegają kontrolom organizacji zrzeszających oraz odpowiednim badaniom i kontrolom weterynaryjnym, nierzadko oferują oni chore lub wykazujące zaburzenia zachowania pieski. By zapobiec przykrym niespodziankom, lepiej trzymaj się z daleka od takich ogłoszeń. Nie wspieraj brudnych interesów takich wystawców, ponieważ nieprofesjonalne hodowle niosą krzywdę zwierzętom.

Jak rozpoznam profesjonalnego hodowcę?

Jeśli zdecydowałeś się na zakup yorka, poszukaj w okolicy zrzeszonego w krajowej organizacji hodowcy. Listę godnych zaufania hodowców, którzy zarejestrowali nowy miot, otrzymasz na przykład w krajowym klubie terierów. Skontaktuj się z wybranym hodowcą i umów się na spotkanie. Nie chodzi o to, żeby od razu oglądać pieski, ale żeby poznać hodowcę i wyrobić sobie zdanie na jego temat.

Checklista na pierwsze spotkanie z hodowcą:

 • Hodowca powinien zaprosić Cię do siebie, pokazać miejsca, gdzie przebywają pieski, zapoznać Cię z matką piesków i ewentualnie — o ile to możliwe — pokazać szczenięta.
 • Hodowca powinien należeć do oficjalnego związku hodowców i dysponować wiedzą i doświadczeniem w związku z hodowlą danej rasy. Zaangażowany hodowca będzie dawać Ci wskazówki odnośnie prawidłowego utrzymania, pielęgnacji i odżywiania pieska i chętnie opowie o swoich doświadczeniach z rasą yorkshire terrier.
 • Szczenięta powinny być wyposażone we wszystkie wymagane dokumenty, papiery rodowodowe, drzewo genealogiczne i zaświadczenia o przebytych badaniach.
 • Hodowca powinien zainteresować się warunkami, jakie możesz zaoferować szczenięciu. Uważaj na osoby, które pozbywają się piesków „od ręki” i, które nie interesuje, co później dzieje się z ich zwierzętami.
 • Profesjonalny hodowca za swoje pieski wymagać będzie adekwatnej ceny (obecnie ceny za yorka zapłacić trzeba ok. 2 000 tys. wzwyż).

Zdrowie i choroby typowe dla rasy

Dla poważnych hodowców zdrowie i osobowość zwierzęcia to najwyższe priorytety. Koncentracja wyłącznie na wyglądzie, na przykład jak najmniejszej wielkości lub jak najbardziej jedwabistej strukturze szaty, prowadzi do powstawania wad wpływających na zdrowie zwierzęcia. Rasa yorkshire terrier wciąż kojarzona jest z kilkoma typowymi chorobami:

 • Choroby oczu, na przykład zespół suchego oka, barwnikowe zwyrodnienie siatkówki, dwurzędność rzęs lub uwarunkowane genetycznie zwichnięcie siatkówki, które może prowadzić do zaćmy.
 • Problemy ze stawami, na przykład zwichnięcie stawu łokciowego lub rzepki.
 • Zaburzenia tarczycy
szczenię yorkshire terrier

Pożywienie dla yorkshire terriera

By yorkshire terrier żył długo i nic mu nie dolegało, należy dbać o jego prawidłowe utrzymanie i pielęgnację oraz zdrowe i zbilansowane pożywienie. Podając psu odpowiednie pokarmy, można znacznie polepszyć jego ogólne samopoczucie i stan zdrowia. Czy istnieje jakaś najlepsza karma dla yorka? Wybór karmy dla yorka powinien opierać się na indywidualnych potrzebach pieska – zapotrzebowanie na składniki odżywcze zmienia się wraz z wiekiem, zależy od wagi i poziomu aktywności fizycznej. Młodym pieskom zaleca się podawanie specjalnej karmy dla szczeniąt. Często hodowca poleca karmę, którą sam karmi swoje szczenięta i oferuje próbkę do zabrania do domu.

Co je dorosły yorkshire terrier?

York osiąga dojrzałość w wieku 12 miesięcy. Z reguły potrzebuje wówczas jednego tylko posiłku w ciągu dnia. Przy wadze około 3 kg i przeciętnej aktywności fizycznej york potrzebuje przykładowo około 100 g mięsa dziennie, uzupełnionego otrębami, warzywami i ugotowanym ryżem lub makaronem. Jeśli chcesz samodzielnie przygotować posiłek dla pupila, wybieraj mięso chude i wysokiej jakości. Yorki dobrze trawią mięso wołowe, wołowe serca i wątróbki, mięso z kurczaka oraz surowe żwacze. Jeśli wybierasz mięso wieprzowe, lepiej zawsze je ugotuj. Inne mięsa możesz podawać w postaci surowej. Tak zwane posiłki „BARF”, czyli biologicznie odpowiednia surowa dieta, staje się coraz bardziej popularna także wśród opiekunów małych ras psów. Należy jednak pamiętać, że wymaga ona sporej wiedzy i zaangażowania ze strony właściciela.

Jeśli nie czujesz się na siłach, by samodzielnie przygotowywać posiłki dla swojego yorka, możesz naturalnie skorzystać z oferty dostępnych gotowych mokrych i suchych karm dla psów. Z reguły zawierają one niezbędne do zdrowia psa substancje, czasem muszą być uzupełnianie suplementami. Przy wyborze karmy gotowej zwróć uwagę na jej jakość i unikaj karm ze zbyt dużym procentowym udziałem zbóż i cukrów oraz karm zawierających chemiczne substancje konserwujące i sztuczne wzmacniacze smaku.

karma dla psow rasowych

Wymagająca pielęgnacja

Pielęgnacja długiej, jedwabistej szaty yorka wymaga niemałego nakładu czasu oraz wiedzy na jej temat. Nie martw się jednak! Troszeczkę wprawy i oboje będzie delektować się codziennymi rytuałami pielęgnacyjnymi. Najlepiej przyzwyczajać pieska do pielęgnacji już od szczenięcia — do szczotek, kąpieli, szczotek do zębów, trymerów i cążek do pazurków.

 • Pielęgnacja włosów: Długie, jedwabiste futerko tego małego teriera codziennie powinno zostać wyszczotkowane. Doskonale nadaje się do tego na przykład metalowy grzebień o szerokich ząbkach. Kąpać yorka należy średnio raz w tygodniu — w tym celu używaj wyłącznie specjalnego szamponu dla psów i spłukuj włosy letnią wodą.
 • Fryzura dla yorka: Yorkshire terrier posiada włosy, wobec czego nie odbywa się u niego naturalny proces ich wymiany, jak u psów z sierścią. Twojej kanapie, dywanowi i legowisku psiaka nie grożą więc grube kłębki sierści, jednak równocześnie oznacza to, że futerko yorka musi być regularnie przycinane. W zależności od preferowanej długości fryzury 3 do 4 razy w ciągu roku będziesz musiał odwiedzić ze swoim pupilem profesjonalny salon fryzjerski.
 • Obcinanie pazurów i mycie zębów: Raz w tygodniu obcinaj psu pazurki. Regularnie także myj psu zęby specjalną pastą, by pozostały na długo mocne i zachwycały kolorem.

Co jeszcze należy uwzględnić w utrzymaniu yorka

W przeciwieństwie do wymagań względem pielęgnacji, względem domowego otoczenia yorczek nie stawia wielu wymagań. Ten mały piesek czuje się dobrze także w małym mieszkaniu w środku miasta i bez problemów dopasowuje się do rytmu dnia opiekuna, o ile oczywiście ten podchodzi poważnie do jego potrzeb, np. aktywności fizycznej. York nie jest typowym kanapowcem, ale kłębkiem energii z myśliwskim zacięciem, który potrzebuje ruchu i zajęcia.

Ruch i zachowanie społeczne

Poza oczywistymi spacerami zaleca się angażowanie yorka w sporty dla psów. Agility, Flyball, aportowanie czy zabawy w chowanego — york bez wątpienia polubi wszystkie te aktywności. Dodatkową zaletą psich sportów jest kontakt z innymi psami, którego york z tendencją do dominowania zdecydowanie potrzebuje. Ze względu na niepokaźne rozmiary i krótki łapki yorki nie są kompanami do joggingu czy jazdy na rowerze (chyba, że w koszyku na kierownicy).

Przygarniasz psiaka pierwszy raz w życiu? Przeczytaj artykuł o podstawowym wyposażeniu i wychowaniu szczeniaka!

Powiązane artykuły
Najczęściej polecane
11 min

Buldog francuski

Sympatyczny pies małej rasy, który za sprawą swojego uroku i przyjaznego usposobienia przekona do siebie chyba każdego.
12 min

Golden Retriever

Średniej wielkości Golden Retriever jest najlepszym przyjacielem dziecka i idealnym pupilem dla rodziny. Czytaj o rasie!