Dandie dinmont terier

Artykuł napisany przez Kerstin S.
Dandie dinmont terier w kolorze pieprzowym na trawie

Dandie dinmont terier jest takim indywidualistą, na jakiego wygląda.

Poza Wielką Brytanią, uparty i uroczy dandie dinmont terier jest rzadkim widokiem. Miłośnicy rasy cenią go za niezależność i niepodważalny urok oraz inteligencję. Poniżej przedstawiamy tego szkockiego teriera wraz z jego wszystkimi niezwykłościami.

Charakterystyka dandie dinmont teriera

Metryczka: stara rasa o ciekawym wyglądzie i niezależnym charakterze, który zachwyca przede wszystkich doświadczonych miłośników psów
Wielkość: 20–28 cm
Waga: 8–11 kg
Średnia długość życia: 12–14 lat
Cena: od ok. 3000 zł
Usposobienie: odważny, inteligentny, niezależny
Sierść: miękki podszerstek, szorstki włos okrywowy
Kolor sierści: musztardowy, pieprzowy
Trudność w wychowaniu: średnia
Pielęgnacja: wymagająca
Potrzeba ruchu: średnia
Pochodzenie: Szkocja

Wygląd dandie dinmont teriera

„Czy to mieszaniec jamnika?” Z takim pytaniem spotkał się niejeden opiekun dandiego. Rezolutne spojrzenie, rozczochrana fryzura i długi grzbiet w stosunku do wysokości sprawiają, że dandie dinmont terier z wyglądu rzeczywiście przypomina jamnika szorstkowłosego.

A jednak stanowi on odrębną i starą rasę psów, która zgodnie z wzorcem FCI powinna posiadać następujące cechy zewnętrzne:

  • Wrażenie ogólne: Duże oczy o inteligentnym spojrzeniu, ciało przypominające łasicę, krótkie kończyny, sierść odporna na zmiany pogody
  • Głowa: Silna i duża, mocno umięśnione policzki
  • Oczy: Duże w stosunku do ciała, okrągłe, szeroko rozstawione
  • Uszy: Opadające, o długości do 10 cm, pokryte jasną sierścią
  • Ogon: Względnie mocny, o długości od 20 do 25 cm, łukowatym kształtem przypominający szablę
  • Waga: 8 do 11 kg
  • Wysokość: 20 do 28 cm
  • Sierść: Miękki podszerstek, szorstka w dotyku, pusząca się sierść okrywowa, zwłaszcza na górnej stronie. Wzdłuż grzbietu włos nie powinien opadać tworząc przedziałek.
  • Umaszczenie: Pieprzowe lub musztardowe
Dandie dinmont terier na spacerze
Sympatyczny rozczochraniec: Dandie dinmont terier o typowym dla rasy wyglądzie.

Charakter dandie dinmont teriera: Zuchwały mądrala

Opiekunowie dandie dinmont teriera wiedzą co nieco o wielu twarzach tego psa. Eva-Maria Krämer w swojej książce „250 ras psów” opisuje przedstawicieli tej rasy jako „nieco dziwacznych jegomości, którzy pasują do podobnych sobie opiekunów”.

Zachowanie

Ten sympatycznie wyglądający szkot ma własne wyobrażenie na temat tego, jak powinna wyglądać jego codzienność. Uważany jest za odważnego, inteligentnego i niezależnego, a ten, kto potrafi takie cechy docenić, znajdzie w nim wiernego kompana.

Lubi oddawać się pieszczotom swoich dwunożnych przyjaciół, do których mocno się przywiązuje. Wobec obcych jest natomiast powściągliwy. To samo może dotyczyć stosunku do dzieci – nieprzewidywalne ruchy, nagłe dotykanie lub krzyki nie działają bowiem dobrze na małego dandiego.

Co prawda próg rozdrażnienia w jego przypadku jest dość wysoki, ale jeśli zostanie sprowokowany, jego reakcja może być gwałtowna. Dandie dinmont szczeka niewiele, ale potrafi „intruzów” witać zaskakująco głośno.

Wychowanie

Upartość i niezależność dandiego wymagają od jego opiekunów posiadania doświadczenia w szkoleniu psów. Jeśli szukasz psa, który zrobi wszystko, by zadowolić swojego pana i będzie jego wiernym towarzyszem bez względu na wszystko, ten szkocki terier nie będzie dobrym wyborem.

Przy dużej dozie cierpliwości i konsekwencji można jednak nauczyć go podstawowego posłuszeństwa, aczkolwiek wybitnym zawodnikiem w dyscyplinie obedience na pewno nie będzie. Natomiast kilka sesji treningowych każdego dnia z pewnością wzmocni łączącą Was więź i przyczyni się do harmonijnego współżycia.

Wiele cennych wskazówek dotyczących wychowania psów znajdziesz w magazynie zooplus.

Dandie dinmont terier nie jest psem dla każdego. Jednak ci, którzy postarają się zrozumieć charakter tego czworonoga i uszanują jego potrzeby, zyskają towarzysza, który z chęcią dostosuje się do trybu życia swojego opiekuna.

Pielęgnacja sierści dandiego

Lekko rozczochrana fryzura tego psa jest zamierzona, ale wymaga nieco wysiłku podczas zabiegów pielęgnacyjnych – powinna być szczotkowana nawet kilka razy dziennie, by zapobiec jej kołtunieniu. Ponadto, co kilka miesięcy konieczne jest jej profesjonalne strzyżenie, aby utrzymać typowy dla dandiego „look”.

Warto jednak pamiętać, że strzyżenie uszkadza naturalną, dwuwarstwową strukturę sierści, która sprawia, że pies jest odporny na warunki atmosferyczne.

Zadbany dandie dinmont terier praktycznie nie linieje.

Szukasz odpowiednich akcesoriów do pielęgnacji sierści? Odwiedź sklep internetowy zooplus, w którym znajdziesz bogaty wybór szczotek i grzebieni.

Do kogo pasuje dandie dinmont terier?

Te samodzielne i niezależne czworonogi nie są typowymi psami rodzinnymi. Nie oznacza to jednak, że nie mogą być trzymane przez rodziny z dziećmi. Ważne jest natomiast, by dzieci i pies mogły się na spokojnie poznać i oswoić ze sobą oraz by zapewnić psu możliwość wycofania się w sytuacji, gdy będzie czuł się przeciążony zabawą.

Dandie nie będzie zachwycony pleceniem warkoczyków czy innymi zabiegami pielęgnacyjnymi, które wiele typowych psów rodzinnym bardzo sobie ceni. Nie lubi też zgiełku, dlatego najlepiej będzie czuł się w rękach jednego lub dwóch spokojnych miłośników psów, których urzeknie jego niezależność.

Mieszczuch czy pies podwórkowy?

Ten niewielkich rozmiarów pies nie potrzebuje domu z ogrodem, aby być szczęśliwym. Dobrze odnajduje się w mieście. Jeśli natomiast przeszedł socjalizację z kotami, nie będzie miał żadnego problemu, by dzielić z nimi życie.

Ponadto, dandie dinmont terier jest doskonałym towarzyszem podróży, ale to również wymaga pewnego przyzwyczajenia i ćwiczeń.

Dorosły dandie dinmont terier ma dużą zdolność adaptacji, jeśli chodzi o wspólne aktywności: Z przyjemnością będzie Ci towarzyszył podczas długich spacerów czy wędrówek, ale nie należy do ras o dużej potrzebie ruchu. Skakanie czy regularne wchodzenie po schodach mogą uszkodzić stawy i kręgi dandiego – w razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących odpowiednich dla tego teriera aktywności, warto skonsultować się z lekarzem weterynarii.

Ze względu na budowę i usposobienie dandie dinmont terier na pewno nie sprawdzi się w psich sportach, takich jak agility czy obedience, za to tropienie czy nauka prostych sztuczek mogą sprawiać mu przyjemność.

Podobnie jak w przypadku jamników, krótkie nóżki tego szkockiego teriera są wynikiem genetycznego zaburzenia w tworzeniu się chrząstki stawowej. Chondrodysplazja sprawia, że wzrost kończyn kończy się przedwcześnie – dlatego dandie dinmont terier jest dłuższy niż wyższy.

Również podobnie jak jamniki, psy tej rasy przejawiają skłonność do dyskopatii. Jeśli okaże się, że Twój podopieczny ma do niej predyspozycje, nie powinien regularnie chodzić po schodach czy wykonywać dużych skoków.

Poza tym, należy także zadbać o zbilansowaną dietę, ponieważ każdy dodatkowy kilogram może sprzyjać problemom z dyskami.

Do chorób, na które dandie może być podatny zaliczamy przede wszystkim jaskrę. Dlatego, szukając szczeniaka tej rasy, należy porozmawiać z hodowcą na temat profilaktyki zdrowotnej i wykonywanych przez niego badań.

Zanim kupisz szczenię, zadaj hodowcy 12 pytań, które pomogą Ci rozwiać ewentualne wątpliwości w tym zakresie.

Jak długo żyje dandie dinmont terier?

Średnia długość życia przedstawicieli tej rasy wynosi 12 do 14 lat.

Od XVII wieku, te małe, szorstkowłose teriery były wykorzystywane w Szkocji do polowań na wydry lub lisy. Niewykluczone, że w powstaniu dandiego pewną rolę odegrały teriery szkockie, skye teriery oraz border teriery.

Warto wiedzieć: Nazwa rasy pochodzi od noweli zatytułowanej „Guy Mannering” autorstwa Waltera Scotta z 1815 roku, w której główny bohater Dandie Dinmont trzymał dwa teriery, nazwane od koloru ich sierści „pieprz” i „musztarda”.

Postać Dinmonta wzorowana była na faktycznie żyjącym Jamesie Davidsonie, który uważany jest za twórcę nowoczesnej hodowli tej rasy psów. Dandie dinmont terier dzięki tej noweli zyskał popularność, ale poza Wielką Brytanią pozostał mało znany.

W listopadzie 1875 roku założono w Szkocji pierwszy klub rasy. Dziś czworonogi te należą do najrzadszych ras pochodzenia brytyjskiego. Brytyjski Kennel Club zalicza ją z tego względu do „zagrożonych ras rodzimych”. Obecnie nie spełnia się jako pies myśliwski, jest głównie trzymany jako pies rodzinny.

Szczenię dandie dinmont teriera na trawie
Dandie dinmont terier wykazuje się samodzielnym myśleniem już w wieku szczenięcym.

Porady dotyczące zakupu dandie dinmont teriera

Poza Szkocją terier ten jest prawdziwą rzadkością. Chcesz, aby jeden z przedstawicieli tej rasy zamieszkał z Tobą? Odpowiednio wcześniej zajmij się poszukiwaniem profesjonalnych hodowców i ras alternatywnych.

Gdzie znajdę dandie dinmont teriera?

Dandie dinmont terier jest pewnym ewenementem nawet w swojej ojczyźnie: W 2020 roku w Wielkiej Brytanii na świat przyszło jedynie 87 szczeniąt dandiego. W Europie kontynentalnej liczba przedstawicieli tej rasy była zawsze mniejsza i nadal spada. Na przykład w Niemczech, w 2019 roku zarejestrowano jedynie 13 szczeniąt tej rasy, a w latach 2020 i 2021 żadnego.

Dobrym miejscem do poszukiwania tego teriera są hodowcy lub stowarzyszenia terierów, które mają pod swoimi skrzydłami psy bardzo podobnych ras.

Alternatywne rasy

Ponieważ rasa ta jest jednym z przodków jamnika szorstkowłosego, obie rasy mają podobne cechy charakteru, ale również budowa ciała i sierść wykazują pewne podobieństwa.

Zwłaszcza wśród szkockich ras psów istnieje wiele czworonogów zbliżonych do dandie dinmont teriera, na przykład:

  • podobnie niezależny skye terier, który wymaga skrupulatnej pielęgnacji sierści,
  • temperamentny bedlington terier, który pomimo swojej budowy jest z nim blisko spokrewniony,
  • sealyham terier, dawna krzyżówka dandie dinmont teriera z bulterierem, który jest również pod wieloma względami do niego zbliżony.

Podsumowanie: Dandie dinmont – wierny towarzysz

Dandie dinmont terier ma silny charakter i absolutnie nie zależy mu na tym, by być lubianym przed wszystkich.

Charakterystykę tych czworonogów najlepiej podsumowują słowa Waltera Scotta: „Rasa, do której należą pieprz i musztarda jest dzisiaj bardzo ceniona, nie tylko dlatego, że psy te są dobrymi myśliwymi, ale również dlatego, że są mądre i lojalne. Posiadacze dinmont teriera nie mogliby sobie wyobrazić bardziej wdzięcznego towarzysza.”


Kerstin S.
puppy

Forum zooplus było dla niej wstępem do pisania: Tam zainteresowani miłośnicy kotów spotkali się w 2011 r., aby stworzyć własne czasopismo drukowane o nazwie "Pfotenhieb". W kontekście swojej nauki niemieckiego mogła napisać kilka artykułów do "Pfotenhieb". Dzisiaj, jako szczęśliwa posiadaczka psa, poświęca się głównie tematom związanym ze zwierzętami i ich zdrowiem.


Najczęściej polecane