Historia rassmo: Powrót do pierwotnej wersji mopsa
Określenie „retro-mops” jest całym programem hodowlanym, polegającym na tym, że hodowcy wracają do źródeł rasy. Ale robiąc to, muszą odbierać także krytykę.
Historia Mopsa
Mopsy prawdopodobnie pochodzą z cesarskich Chin, gdzie były hodowane dla szlachty. Na początku ery nowożytnej przybyły do Holandii i stamtąd wyruszyły na podbój salonów wielu bogatych dam w całej Europie. Od początku XX wieku zainteresowanie tą rasą sukcesywnie rosło. Około 100 lat później mopsy stały się jedną z najpopularniejszych ras.
Niestety, pierwotny wygląd mopsa szybko ustąpił miejsca skrajnościom – oczy zaczęły dosłownie wychodzić z małej, pomarszczonej głowy. Drogi oddechowe cierpiały ze względu na krótką kufę. Dziś mops o tak ekstremalnym dla psa wyglądzie uważany przez wielu za rasę skrzywdzoną. W Holandii na przykład hodowla mopsów została już zakazana. Poważni hodowcy starają się więc znaleźć nowe sposoby na odpowiedzialne odżywienie rasy. I w tym miejscu pojawia się właśnie retro-mops…
Powrót do korzeni
Hodowcy rassmo odwrócili się od standardów aktualnej hodowli mopsów. Nie wystawiają swoich psów i krzyżują rasy obce, co jest to swoistym tabu w hodowli psów rasowych FCI. Krytycy oskarżają hodowców retro o hodowanie ras mieszanych. Ale poważni entuzjaści retro-mopsów w ten sposób celowo realizują plan powrotu do 100% mopsów sprzed około 60 lat.
W przeciwieństwie do psów ras mieszanych lub designerskich, hodowcy celowo i w przemyślany sposób łączą kolejne pokolenia, aby stworzyć jednolity fenotyp. Wciąż jednak hodowla retro-mopsów pozostaje kontrowersyjnym tematem wśród fanów rasy.
Czy istnieją alternatywy dla rassmo?
Kochasz mopsy, chcesz mieć jednego, ale nie chcesz wspierać hodowli zwierząt, które mają problemy z oddychaniem? To dobry pomysł – a hodowcy rassmo nie są jedynymi, którzy mogą spełnić Twoje marzenie.
Alternatywę oferują programy hodowlane wspierane przez FCI, na przykład projekt „Mops 2.0” prowadzony w „Klubie mopsa”. Hodowcy nie krzyżują ras obcych, ale wybierają szczenięta z niższym stopniem brachycefalii, które mają rodowód FCI. Jednakże te mopsy nie są jeszcze dostępne w sprzedaży.
Wskazówka: W schronisku dla zwierząt czeka na nowy dom wiele uroczych zwierzaków!