Louisiana Catahoula Leopard Dog

Catahoula rasa psa

Ta rasa, która jest stosunkowo rzadka w Europie, ma swoją niewielką, ale zagorzałą gromadę fanów w USA. Jako pies pracujący, Louisiana Catahoula Leopard Dog nadaje się tylko dla osób, które zaoferują mu wystarczającą aktywność i nie chcą go trzymać wyłącznie jako psa towarzyszącego.

Wygląd

Kolorowy i wysportowany

Przy idealnej wysokości w kłębie około 61 cm u samców oraz 56 cm u suk i masie ciała do 43 kilogramów, Catahoula jest uważany za „kompaktowego” i silnego, ale nie masywnego psa, po którym na pierwszy rzut oka widać, że jest wysportowany. Nie wszystkie psy rasy Catahoula mają cętkowany „lamparci” wygląd, gdyż słowo „Leopard” w nazwie raczej oznacza liczne dopuszczalne warianty krótkiej sierści. Dozwolone są wszystkie podstawowe kolory sierści oprócz bieli; psy mogą być pręgowane, kędzierzawe i w kolorze merle. Dozwolone są również białe plamy, ale zawartość bieli nie powinna przekraczać 70 procent sierści. W przypadku oczu dozwolone są wszystkie kolory, nawet niejednolite.

Historia

Pies nie dla wszystkich

Wokół przeszłości Catahoula krąży kilka legend. Niektórzy twierdzą, że rasa powstała, gdy rdzenni Amerykanie skrzyżowali swoje psy z molosami i greyhoundami, które Hiszpanie sprowadzili do południowo-wschodniej części dzisiejszych Stanów Zjednoczonych w XVI wieku. Inni z kolei postulują krzyżówkę psów rdzennych z beauceronami francuskich osadników w XIX wieku. Legendę, że wilki czerwone miały udział w powstaniu rasy Catahoula, udało się jednak obalić za pomocą testów DNA. „Catahoula” w nazwie wywodzi się z języka Choktaw, ludu Indian, który żył na terytorium dzisiejszych stanów Alabama, Missisipi i Luizjana. Poprzednicy dzisiejszego psa rasy Catahoula pracowali na przykład na gospodarstwach rolnych i pomagali prowadzić stada bydła. Byli też nieustraszonymi towarzyszami podczas polowań na dziki i szopy. Dopiero w połowie XX wieku Catahoula pojawił się jako niezależna rasa, ale do dziś jest uznawana tylko przez United Kennel Club (UKC). Obecnie American Kennel Club (AKC) rozważa taki krok, ale nie ma na to szans w największym europejskim stowarzyszeniu kynologicznym FCI. W USA stowarzyszenie National Association of Louisiana Catahoulas (NALC) od 1977 roku promuje odpowiedzialną hodowlę i warunki utrzymania. W centrum uwagi znajdują się potrzeby rasy, dlatego też motto organizacji brzmi: „not everyone needs a Catahoula” – „nie każdy potrzebuje Catahoula”. Od 1979 roku Catahoula jest oficjalnym psem amerykańskiego stanu Luizjana. Ponadto warto dodać, że oprócz Louisiana Catahoula Leopard Dog istnieje również „Catahoula Bulldog”. Nie stanowi on jednak własnej rasy. Jest to krzyżówka amerykańskiego buldoga i rasy Catahoula – typowa rasa hybrydowa, a w temacie mieszańców opinie miłośników psów zawsze się różnią.

Charakter

Pewny siebie pies pracujący

Catahoula to pewny siebie pies pracujący, który jest nadal hodowany głównie w tym celu w USA – sukcesy na wystawach nie odgrywają dla nich żadnej roli. Jest mądry, pracuje samodzielnie i wytrwale, więc bez odpowiedniego wysiłku będzie sam sobie szukał zajęcia. Rasa ta jest uważana za odważną i lojalną, gdyż Catahoula będzie dzielnie bronił swoich bliskich i strzegł swojego terytorium. W stosunku do innych psów, zwłaszcza jeśli są to samce, ma tendencję do dominacji. Niektórzy z czworonożnych przyjaciół są otwarci na obcych, inni z kolei wolą trzymać dystans. Jeśli Catahoula znajduje się w swoim dwunożnym stadzie, jest wrażliwy, lubi dzieci i chętnie się przytula.

Wychowanie: Temat dla znawców psów

Aby wyszkolić psa rasy Catahoula, potrzeba pewnego doświadczenia z psami i dużo czasu. Ponadto tylko dzięki bliskiej więzi można odpowiedzialnie trzymać Catahoula. Dlatego od wczesnego etapu trzeba stawiać na szkolenie pełne miłości i konsekwencji, ale unikaj wszelkich oznak surowości, które mogą zniszczyć zaufanie między wami. Odwiedź ze swoim Catahoulą lekcje zabawy dla szczeniąt i szkołę dla psów, aby nawiązał kontakty społeczne i nauczył się dogadywać się z innymi czworonożnymi przyjaciółmi. Psy tej rasy, które w młodym wieku miały niewielki kontakt z przedstawicielami gatunku, mogą stać się agresywne. Warto wspomnieć, że kluby psów oferują kolejne zalety. Na przykład, jeśli szukasz klubu, który oferuje również kursy tropienia, takie jak mantrailing, możesz w ten sposób zdobyć wiele wspólnych doświadczeń ze swoim dorosłym Catahoula, co wzmocni Waszą więź. Wskazówka: Catahoula jest psem pracującym – tym bardziej więc ważne jest, aby szczeniak poznał i docenił odpoczynek. Jeśli zaniedbasz dawanie szczeniakowi przerw, narażasz się na ryzyko, że później będziesz mieć niespokojnego i niespokojnego psa, który ma trudności z relaksem.

Louisiana Catahoula Leopard Dog szczenię

Zdrowie i pielęgnacja

Rasa jest uważana za wytrzymałą, jednak hodowcy Catahoula powinni prowadzić hodowlę tylko z wiedzą na temat możliwych słabości zdrowotnych, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia chorób dziedzicznych. W przypadku Catahouli jest to wiedza o genie merle i odpowiednie planowanie rozmnażania. Większość Catahouli jest nosicielami gen merle, który, co zwłaszcza w połączeniu z wysokim procentem bieli w sierści, może prowadzić do głuchoty po jednej lub obu stronach. W razie wątpliwości należy koniecznie wykonać test słuchowy (BAER-Test). Odpowiedzialny hodowca poświęci czas, aby wyjaśnić Ci połączenia i poinformować Cię o środkach zapobiegawczych, jakie podejmuje w swojej hodowli. Ponadto, rodzice powinni mieć zdrowe biodra – poproś więc o okazanie odpowiednich dowodów od weterynarza. Regularnie sprawdzaj uszy swojego Catahoula i w razie potrzeby używaj odpowiedniego środka do czyszczenia uszu dla psów. Pielęgnacja sierści tej rasy jest prosta: szczotkuj swojego Catahoula co kilka dni, aby pozbyć się martwych włosów. Podczas zmiany sierści codzienne szczotkowanie może być przydatne, aby ograniczyć wypadanie włosów w domu. Kąpać towarzysza należy tylko wtedy, gdy zaschniętego brudu nie da się wyszczotkować z sierści. Następnie użyj łagodnego szamponu dla psów. Przy dobrym zdrowiu i opiece, Catahoula może żyć średnio do 12 lat i więcej.

Żywienie

Dużo mięsa dla psa pracującego

Jak każdy pies, Catahoula ceni sobie pożywny posiłek mięsny. Jeśli więc chcesz karmić swojego czworonożnego przyjaciela w sposób odpowiadający jego gatunkowi, zadbaj o to, by zawartość mięsa w jego diecie była jak największa – wybierz więc karmę, w której mięso znajduje się na szczycie deklaracji. Natomiast zboża czy cukier nie powinny się znaleźć wśród składników. Jeśli chcesz stosować metodę BARF, czyli karmić psa surowym mięsem, to pamiętaj, że dieta czysto mięsna może z kolei prowadzić do objawów niedoboru. Osoby, które decydują się na tę metodę, powinny wcześniej zasięgnąć sporo informacji lub wybrać gotowe produkty barfowe, które zawierają niezbędne składniki odżywcze w odpowiednich ilościach. Należy starannie zaplanować zmiany w diecie, aby Twój czworonożny przyjaciel nie ucierpiał w wyniku reakcji nadwrażliwości, takich jak biegunka lub wymioty. Dlatego też powoli sprawdzaj, czy Twój Catahoula toleruje nową karmę, codziennie mieszając trochę więcej nowej karmy z tą już znaną. Po posiłkach zdecydowanie należy zapewnić psu odpoczynek na trawienie – zapobiega to również niebezpiecznemu skrętowi żołądka. Zbilansowana żywienie w dużym stopniu przyczynia się do zdrowia Twojego czworonożnego przyjaciela – dotyczy to również ilości podawanej karmy. Należy koniecznie pilnować szczupłej linii psa. Jeśli trochę urozmaicić Twojemu czworonogowi żywienie, podaj mu smakołyki w postaci suszonych mięsnych kąsków lub kością do żucia ze skóry wołowej. Smakołyki są częścią dziennej porcji – pamiętaj o tym, jeśli Twój Catahoula ma tendencję do przybierania na wadze. Upewnij się, że Twój czworonożny przyjaciel ma zawsze swobodny dostęp do wody pitnej.

Odkryj nasz wybór karmy dla psów!

Ruch

Praca jako zabawa

Do głównych zadań Catahouli jako psa pracującego należy zaganianie stad bydła i polowanie. Oznacza to, że na co dzień ceni sobie zajęcie, w którym potrafi myśleć i działać samodzielnie. Nie oznacza to jednak, że rasa ta nadaje się tylko dla rolników lub myśliwych. Odpowiednio wyszkolony Catahoula może świetnie sprawdzić się w pracy jako pies ratowniczy i wędrowny lub jako pies do śledzenia zwłok. Zwykle lubi też zajęcia jako mantrailing. Przedstawiciele rasy są mniej entuzjastyczni w zakresie agility, ale lżejsze osobniki mogą polubić ten psi sport – jako uzupełnienie innych zadań, takich jak tropienie. Wypróbuj agility ze swoim Catahoulą, ale nie licz na sukcesy konkursach – liczy się zabawa! Szkolenie jako psa stróżującego nie jest zalecane – Catahoula i tak chroni swoich bliskich, więc nie trzeba tego instynktu nie należy dodatkowo wspierać. Oczywiście pies rasy Catahoula również lubi długie spacery na łonie natury przy każdej pogodzie. Pamiętaj również, aby dawać mu codzienne przerwy na odpoczynek, aby nie stał się zbyt gorliwy i „nakręcony”.

Louisiana Catahoula Leopard Dog na plaży

Czy Catahoula do mnie pasuje?

Jeśli chcesz, aby Catahoula zamieszkał w Twoim domu, musisz mieć świadomość, że przedstawiciel tej rasy to prawdziwy przodownik pracy. Nie jest wskazane trzymanie go jako psa towarzyszącego rodzinie, chyba że np. jesteś myśliwym lub policjantem i wyszkolisz go pod kątem polowań lub tropienia. W takiej sytuacji Catahoula może zdecydowanie urozmaicić Twoje popołudnie po pracy. Pies ten nie nadaje się do trzymania w mieście, gdyż należy mu raczej zaoferować dom z dużym ogrodem – a ogród ten powinien być z kolei szczelnie ogrodzony, aby Catahoula nie polował na króliki czy koty sąsiadów. W żadnym wypadku nie powinien być trzymany z małymi zwierzętami, a wspólne życie z kotem ma sens tylko wtedy, gdy Catahoula został przyzwyczajony do tych zwierząt jako szczeniak. Ale nawet w tym przypadku może być kilka osobników, które w kocie widzą tylko zdobycz – generalnie należy więc należy ostrożnie podchodzić do takich układów. Catahoula zwykle dobrze dogaduje się z dziećmi, ale nigdy nie należy pozostawiać psa i dziecka bez opieki.

Jeśli chodzi o „opiekę”, to zanim Twój czworonożny przyjaciel się do Ciebie wprowadzi, pomyśl o odpowiednim towarzystwie na wakacje dla tego pewnego siebie psa. Optymalnym wyborem byliby członkowie rodziny lub przyjaciele, którzy już znają psa i mają doświadczenie w obchodzeniu się z nim. Może wakacje z Twoim Catahoulą to też opcja dla Ciebie? Jeśli Twój czworonożny przyjaciel jest dobrze wychowany, możesz go zabrać ze sobą do niektórych hoteli i spędzać czas na wspólnych wędrówkach. Oprócz ceny zakupu szczenięcia i jego podstawowego wyposażenia, należy wziąć pod uwagę również koszty bieżące.

Gdzie mogę znaleźć mojego Catahoula?

W Europie rasa ta jest bardzo rzadko spotykana, ale i tutaj znajdzie się kilka hodowców, którzy hodują psy zgodnie ze standardem. Pamiętaj, że jeśli chcesz koniecznie nabyć psa rasowego, ważne jest, aby wspierać odpowiedzialną hodowlę. Kupuj więc tylko od hodowcy, który w pracy posługuje się fachową wiedzą i doświadczeniem. Szczególnie w przypadku egzotycznych ras, takich jak Catahoula, podczas poszukiwań szczeniaka szybko spotkasz ludzi, którzy „hodują” zwierzęta mieszane lub niezweryfikowane pod względem zdrowotnym w celu maksymalizacji zarobku. Takie oferty należy omijać szerokim łukiem, gdyż obowiązuje następująca zasada: popyt determinuje podaż. W Europie „The European Association of Louisiana Catahoulas” (EALC) promuje odpowiedzialną hodowlę tej rasy. Na stronie internetowej tej organizacji znajdziesz również listę hodowców w dziewięciu krajach europejskich. W USA NALC pomaga znaleźć renomowanego hodowcę Catahoula.

Jeśli szukasz dorosłego Catahoula, będziesz potrzebować sporo szczęścia, aby go znaleźć w Europie – Twoje szanse wzrosną, jeśli poszukasz także w USA. Wskazówka: Możesz rozejrzeć się w schronisku za psami o podobnych cechach charakteru. Szczególnie większe osobniki w typie Catahoula, które potrzebują doświadczonych opiekunów, często mają trudności ze znalezieniem nowego domu.

Najczęściej polecane