Owczarek staroangielski (Bobtail)

owczarek staroangielski rasa psa

Owczarek staroangieski – imponujący Brytyjczyk o wyjątkowym umaszczeniu znany jest również jako „Bobtail“ i jest obecnie popularnym psem rodzinnym. Jest idealnym kompanem dla miłośników przyrody, którzy lubią przebywać na świeżym powietrzu i relaksują się, pielęgnując jego bujną sierść. 

Wygląd 

Najbardziej charakterystyczną cechą owczarków staroangielskich jest bez wątpienia ich sierść: Bujnie i gęsto pokrywa całego czworonoga i sprawia, że wygląda na masywniejszego niż jest w rzeczywistości. Rasa ta osiąga wysokość w kłębie do 61 cm i waży około 30 kg. Gruba sierść nie układa się w loki, ale jest pofalowana. Gęsty podszerstek jest wodoodporny. Podczas gdy tułów i tylne nogi są jednobarwne, za wyjątkiem dozwolonych białych „skarpetek“, reszta ciała może być szara lub niebiesko-cieniowana. Uszy z boku dużej, kwadratowej głowy są małe. Wielu opiekunów ułatwia widzenie swoim Bobtailom, wiążąc lub przycinając włosy nad oczami. W przypadku tej rasy, nazwa niekoniecznie pokrywa się z rzeczywistością: „Bobtail“ oznacza „krótki ogon“, ale taki ogon nie jest koniecznością. Niektóre psy rodzą się z krótkimi ogonami, na szczęście w większości krajów obcinanie ogonów jest już zabronione. Większość Bobtaili może więc merdać długim ogonem. Typowe dla Bobtaila są również ruchy przypominające chód niedźwiedzia oraz charakterystyczny szczek. 

Historia 

Wygląd nie miał zapewne większego znaczenia dla brytyjskich pasterzy, którzy korzystali z pomocy przodków dzisiejszego Bobtaila: Decydujące znaczenie miało solidne zdrowie i przydatność charakteru do pracy w stadzie. Jak dokładnie powstała ta rasa, do dziś nie wiadomo – niektórzy znawcy psów za początek dzisiejszych owczarków staroangielskich przyjmują krzyżówki owczarków i bergamaskerów z brytyjskimi psami pasterskimi. Raz po raz rodziły się szczeniaki z krótkimi ogonami, a przypuszczalnie niektórzy właściciele przycinali im ogony, aby psy zostały uznane za psy pracujące i zwolnione z podatków. Od 1873 roku miłośnicy psów mogli podziwiać bezpośrednich przodków rasy na wystawach, a dwa lata później dwaj pierwsi czworonożni przyjaciele zostali oficjalnie zarejestrowani pod nazwą „Short Tailed English Sheepdog". W 1885 roku miłośnicy rasy opracowali pierwszy standard, który został uznany przez Kennel Club w 1890 roku. Od końca XIX. wieku, obowiązuje dzisiejsza nazwa rasy „Old English Sheepdog", czyli owczarek staroangielski. Od tego czasu ten niegdyś prosty pies pracujący stał się dzisiejszą psią pięknością. Jednak potencjalne osiągnięcie statusu modnego psa niesie ze sobą szereg zagrożeń dla zdrowia i charakteru tych niezwykłych czworonożnych przyjaciół. 

szczenię owczarka staroangielskiego

Charakter 

Bobtaile są przyjaznymi i żądnymi przygód psami o typowym uroku niezależnych psów pasterskich. Ich radosny charakter wywołuje uśmiech na twarzy każdego miłośnika psów. Owczarki staroangielskie są silnie przywiązane do swojej rodziny i uważane są za bardzo lubiące dzieci. Agresja jest im zazwyczaj obca, jednak są czujne i w razie wątpliwości potrafią obronić członków rodziny. Są one również silnie związane ze swoim terytorium. Kupując Bobtaila, upewnij się, że kupujesz go od kompetentnego hodowcy, aby zyskać psa o dobrym charakterze i nie wspierać hodowli, które przedkładają wygląd nad charakter i zdrowie. 

Wychowanie 

Mimo całej przyjacielskości, w Bobtailu drzemie dziedzictwo psów pasterskich: Ten sprytny czworonóg czuje się odpowiedzialny za bezpieczeństwo stada i w razie wątpliwości sam dźwiga tę odpowiedzialność na swoich włochatych barkach. Jeśli jego dwunożni przyjaciele nie są konsekwentni, Bobtail natychmiast egzekwuje swoją wolę – w końcu ktoś musi wiedzieć, którędy droga! Jednak ten uparciuch jest również wrażliwy, dlatego zawsze bądź cierpliwy i nigdy nie bądź surowy dla owczarka staroangielskiego. Wrażliwe, konsekwentne przywództwo, jak również szeroko zakrojona socjalizacja są kluczem do sukcesu w szkoleniu Bobtaila. 

Żywienie i zdrowie 

Jak każdy pies, Bobtail potrzebuje karmy z dużą zawartością mięsa. Dlatego upewnij się, że mięso znajduje się na pierwszym miejscu w składzie. Jeśli planujesz zmianę karmy, postępuj ostrożnie, aby żołądek Twojego czworonożnego przyjaciela mógł przyzwyczaić się do nowego pożywienia: Najlepiej jest z dnia na dzień dodawać coraz więcej nieznanego pokarmu do znanego. Pozwól swojemu czworonożnemu przyjacielowi nie tylko podczas posiłku, ale także po nim, odpocząć – nie zaleca się wysiłku bezpośrednio po jedzeniu, aby zapobiec skrętowi żołądka. Przy takiej ilości sierści, jaką dysponuje Bobtail, nie jest łatwo kontrolować rozmiar talii. Najlepiej jest ważyć psa regularnie, aby móc szybko reagować i przeciwdziałać przyrostom lub spadkom masy. Zalecenia producentów dotyczące żywienia mogą być orientacyjne, ale dzienne zapotrzebowanie Twojego czworonożnego przyjaciela zależy również od jego budowy i aktywności. Obliczając dzienną dawkę karmy, nie zapomnij uwzględnić ewentualnych smakołyków. 

Zasadniczo owczarek staroangielski jest rasą psów o mocnej budowie i dobrym zdrowiu. Sporadycznie może wystąpić dysplazja stawów biodrowych i łokciowych, co ponownie podkreśla konieczność odwiedzania dobrego hodowcy, który dba o przeprowadzanie odpowiednich badań zdrowotnych u swoich zwierząt hodowlanych. Powinny one obejmować również badania oczu, ponieważ rasa ta może mieć skłonności do zaćmy. Owczarki staroangielskie mogą żyć nawet do 15 lat. 

bobtail owczarek staronagielski

Pielęgnacja

Jeśli myślisz o kupnie Bobtaila, musisz polubić pielęgnację jego sierści: Rasa ta jest niewątpliwie jedną z najbardziej wymagających w utrzymaniu pod tym względem. Dla opiekunów oznacza to, że muszą poświęcić kilka godzin tygodniowo na pielęgnację sierści swojego czworonożnego przyjaciela za pomocą grzebienia i trymera. Pielęgnacja obejmuje zarówno codzienne działania, jak i cotygodniowe sesje spa, które mogą trwać nawet do trzech godzin. Ważne jest, aby Twój Bobtail miał zawsze możliwość swobodnego patrzenia! Należy więc albo starannie przycinać sierść nad jego oczami, albo zaplatać mu mały warkoczyk.

Częścią codziennej rutyny opiekuna Bobtaila jest także kontrola uszu, oczu, okolic narządów płciowych oraz codzienne wycieranie płynu łzowego wokół oczu – zapobiega to przebarwieniom sierści w tym rejonie. Po każdym spacerze należy dokładnie przeczesać Bobtaila w poszukiwaniu kleszczy lub przyczepionych elementów, takich jak małe gałązki lub liście. Jeśli to konieczne, umyj „brodę” swojego pupila letnią wodą i łagodnym szamponem dla psów ze specjalistycznego sklepu. Poświęć dużo czasu na cotygodniową pielęgnację swojego Bobtaila i wykonuj ją najlepiej po długim spacerze, aby czworonożny przyjaciel nie był niespokojny. Przyzwyczajaj swojego pupila do wspólnych zabiegów pielęgnacyjnych już od wieku szczenięcego, aby stał się to dla niego znajomy rytuał relaksacyjny. Przygotuj wcześniej szczotki, grzebienie i wszelkie inne przybory, takie jak spinki czy wilgotne chusteczki. 

Sport 

Jako pies pasterski, Bobtail jest psem wszechstronnym i może uprawiać wiele psich sportów. Najlepiej jest po prostu wypróbować, co najbardziej lubicie robić razem. Jednak powtarzanie tych samych zajęć stanie się prawdopodobnie szybko zbyt nudne dla sprytnego czworonożnego przyjaciela, zadbaj o różnorodność! Również praca jako pies tropiący i ratowniczy może przynieść Twojemu Bobtailowi wiele radości. Codzienna rutyna obejmuje długie spacery, ponieważ ta rasa uwielbia przebywać na zewnątrz w każdą pogodę. 

Czy owczarek staroangielski jest dla mnie odpowiedni? 

Ta rasa o wysokich wymaganiach pielęgnacyjnych jest odpowiednia dla osób, którym nie przeszkadza duże zaangażowanie czasowe w pielęgnację. Nie powinno być to „zło konieczne“, ale także przyjemność dla Ciebie, tak aby móc odbywać te rytuały przez całe lata bez stresu. Miłośnicy higienicznie czystych domów powinni omijać Bobtaile szerokim łukiem, ponieważ pomimo pielęgnacji, rasa ta co jakiś czas zrzuca sierść, a po spacerach w deszczu wnosi do domu sporo brudu. Owczarek staroangielski nie nadaje się do mieszkania w mieście, optymalny dla niego jest dom z ogrodzonym ogrodem, aby mógł w każdej chwili zaczerpnąć świeżego powietrza. Rodziny z dziećmi, które lubią ruch, mogą czerpać wielką radość z życia z Bobtailem. Zanim Twój czworonożny przyjaciel wprowadzi się do domu, zdecyduj, kto będzie zajmował się psem podczas wakacji lub czy Twój zwierzęcy towarzysz będzie mógł dołączyć do Ciebie podczas podróży. Piesze wędrówki w niezbyt gorącym klimacie, w hotelu przyjaznym zwierzętom, mogą być wspaniałe dla Twojego owczarka staroangielskiego – pod warunkiem, że jest on dobrze uspołeczniony, a nie zafiksowany na swoim terytorium. Przed zakupem należy wziąć pod uwagę nie tylko cenę zakupu i początkowe wydatki, ale także bieżące koszty, w tym koszty karmy, weterynarza, ubezpieczenia psa i podatku. 

Gdzie mogę znaleźć mojego wymarzonego Bobtaila? 

Jeśli zdecydujesz się powitać owczarka staroangielskiego jako nowego członka rodziny, zacznij szukać renomowanego hodowcy. Rozejrzyj się dokładnie i ewentualnie zasięgnij porady w związkach dla psów stróżujących lub pasterskich, ponieważ ze względu na rosnącą popularność Bobtaila jest coraz więcej hodowców, którzy kładą większy nacisk na wygląd niż na zdrowie i usposobienie. Oczywiście hodowca powinien należeć do związku i oddawać swoje szczenięta tylko z rodowodem. Bobtail pochodzący ze zdrowej hodowli jest dobrze uspołeczniony, zrównoważony i ogólnie sympatyczny. Odwiedź hodowcę w jego domu, abyście mogli się wzajemnie poznać – na pewno będzie miał też do Ciebie kilka pytań, jeśli leży mu na sercu dobro swoich podopiecznych. 

Jeśli interesują Cię też dorosłe Bobtaile, sprawdź w Internecie, czy istnieją organizacje „Psy pasterskie w potrzebie” lub „Bobtaile w potrzebie”, które zajmują się wydawaniem do adopcji zwierząt, które z różnych powodów straciły swoje domy. Wyjaśnij podczas wspólnej rozmowy z daną jednostką, że Ty i Twój potencjalny czworonożny przyjaciel macie potencjał do stworzenia doskonałej drużyny.

Powiązane artykuły
Najczęściej polecane
11 min

Buldog francuski

Sympatyczny pies małej rasy, który za sprawą swojego uroku i przyjaznego usposobienia przekona do siebie chyba każdego.