Warunki utrzymania: Czy Shiba Inu nadaje się dla amatorów?
Jeśli rozpatrujesz zakup Shiby Inu, weź pod uwagę, że ta rasa nie jest najlepsza dla osób dopiero rozpoczynających swoją przygodę z wychowaniem psa. By ułożyć Shibę Inu potrzebny jest duży nakład czasu, cierpliwość i nerwy na wodzy. Opiekunowie Shiby powinni także chętnie i często przebywać na łonie natury, nie tylko w słoneczne dni.
Trzymanie w mieszkaniu wchodzi w grę
Jeśli jesteś w stanie zaoferować psu tej rasy fachowe wychowanie oraz odpowiednią ilość ruchu, nie ma znaczenia, czy mieszkasz w domu z ogrodem czy w miejskim blokowisku.
Znaczenie ma przede wszystkim to, by wszyscy członkowie rodziny czy współlokatorzy wyrazili chęć posiadania psa i nie byli alergikami.
Ten japoński szpic w żadnym razie nie jest psem dla fanatyków czystości czy fanów czarnych aksamitnych spodni, ponieważ traci dużo sierści, zwłaszcza w porze linienia.
Czy Shiba Inu może być psem rodzinnym?
Pies tej rasy dogada się ze starszymi dziećmi, pod warunkiem, że zostawią mu trochę przestrzeni. Inne zwierzęta Shiba toleruje wyłącznie wówczas, jeśli w okresie szczenięcym został dobrze zsocjalizowany. Jednak nawet dorosłego, obytego z innymi zwierzętami osobnika lepiej nie zostawiać na dłużej samego na przykład ze świnką morską – psy te polowanie mają bowiem we krwi.
Opieka podczas urlopu
Zanim zdecydujesz się na nowego domownika, zastanów się co zrobisz z nim podczas urlopu czy na wypadek choroby. Dziś bez problemu możesz zabierać ze sobą czworonożnego członka rodziny na wakacje, ponieważ wiele hoteli na całym świecie akceptuje zwierzęta.
Pamiętaj jednak, że Shiba Inu kiepsko znosi upały, dlatego celami Waszej podróży na pewno nie powinny być miejsca o bardzo gorącym klimacie. Jeśli zostawiasz Shibę pod czyjąś opieką na czas urlopu, miej na uwadze, żeby była to osoba doświadczona w opiece nad zwierzętami i świadoma potrzeb Shiby Inu – w przeciwnym razie pies może nabrać ciężkich do oduczenia, niepożądanych nawyków.
Koszty
Przed zakupieniem Shiby należy uświadomić sobie także przyszłe wydatki, które oprócz kosztu zakupu samego psa obejmują koszty związane z podstawowym wyposażeniem w postaci misek, koców, legowiska, smyczy, szelek, obroży, środków pielęgnacyjnych, akcesoriów transportowych oraz zabawek.
Ponadto, należy wziąć pod uwagę wydatki związane z karmą, podatkiem od posiadania psa oraz regularnymi wizytami u lekarza weterynarii, które w przypadku zachorowania mogą być wysokie.