Rasy psów

Psy niegdyś były zwierzętami typowo użytkowymi i musiały służyć określonemu celowi, wypełniając powierzone im zadania. W odniesieniu do ich pierwotnej funkcji rasy psów podzielono na grupy i sekcje. W roku 1983 Raymond Triquet na nowo zdefiniował ogół psich ras. Wyróżnił 10 grup o charakterystycznych cechach (podzielonych dalej na sekcje). Czytaj dalej

Znajdź rasę psa

Ważne cechy

Mój pies powinien być

Wygląd

Rozmiar
Bardzo małymałyśredniduży bardzo duży
Włosy
bezwłosy / hypoalergicznykrótkowłosydługowłosy
Kolor
czarnyred / tanniebieski / szarybrązowy / czekoladowy / liverkremowybiałypłowygold / yellow
Wzór
bicolortricolormerletuxedoarlekin / cętkowanynakrapiany / ticked / speckledtabbysablesaddle / blanket

Grupa FCI

11 min

Akita Inu

Dumny i pewny siebie Akita Inu w swojej ojczyźnie Japonii jest żywym pomnikiem kulturalnym.
6 min

Australian Kelpie

Wysportowany, inteligentny, pokorny – pies o takim charakterze z pewnością spodoba się nawet najbardziej wymagającej osobie.
9 min

Barbet

Idealny pies rodzinny, który potrzebuje jednak wielu zadań i zajęć.
9 min

Basset Hound

Dowiedz się wszystkiego o krótkonożnej rasie myśliwskiej, która jest dziś wiernym kompanem wielu rodzin.
11 min

Beagle

Krótkie nogi Beagle‘a mogą zmylić – to bardzo ruchliwa rasa, która przysporzy właścicielowi wielu rozrywek i niespodzianek!
8 min

Bearded Collie

Bearded Collies to bardzo żywotne psy, jednocześnie uchodzące za spokojne i czujne. Zaintrygowany? Przeczytaj już teraz!
7 min

Bernardyn

Przyjazna natura i miłość do dzieci czynią go popularnym psem rodzinnym. Jaki jest Bernardyn?
7 min

Bokser

Wielostronność charakteru czyni psy rasy bokser prawdziwymi multitalentami...
13 min

Border Collie

Inteligentny i wymagający Border Collie wciąż spełnia głównie zadanie psa pasterskiego. Czy nadaje się na psa rodzinnego?
7 min

Broholmer

Stary duński pies w typie doga, który cechuje się dobroduszną naturą i pewnością siebie.
11 min

Buldog francuski

Sympatyczny pies małej rasy, który za sprawą swojego uroku i przyjaznego usposobienia przekona do siebie chyba każdego.
8 min

Chihuahua

Pieski tej najmniejszej rasy świata mają najsłynniejszych właścicieli na świecie oraz osiągają jedną z najdłuższych długości życia.
10 min

Chow Chow

Każdy, kto zna psy tej rasy, wie, że mają one nie tylko wygląd lwa, ale i lwie serca.
11 min

Doberman

Ostry pies obronny czy nieco wyrośnięty pies pokojowy? Obie wersje mają swoich zwolenników. A Ty jak uważasz? Dowiedz się więcej!
8 min

Elo

Idea rasy: Połączenie tego, co najlepsze w różnych rasach dla stworzenia idealnego psa rodzinnego.
12 min

Golden Retriever

Średniej wielkości Golden Retriever jest najlepszym przyjacielem dziecka i idealnym pupilem dla rodziny. Czytaj o rasie!
11 min

Jamnik

Długo-, szorstko- czy krótkowłosy - każdy jamnik to wulkan energii o dużej pewności siebie. Dowiedz się więcej!
7 min

Kuvasz

Dobry towarzysz dla doświadczonych miłośników psów doceniających psią niezależność.
11 min

Labrador Retriever

Łatwy do ułożenia, przyjazny dla ludzi i wytrzymały: Labrador Retriever to uwielbiany pies rodzinny, lubiący fizyczne i umysłowe wyzwania.
11 min

Maltańczyk

Maltańczyk to mały pies charakteryzujący się ogromem pozytywnej energii! Dla kogo się nadaje i czego potrzebuje? Dowiedz się!
12 min

Owczarek niemiecki

Za sprawą niezwykłej inteligencji i przyjaznej natury to najpopularniejsza rasa użytkowa i jedna z najbardziej lubianych ras rodzinnych.
9 min

Pinczer niemiecki

Dawniej jedna z najpopularniejszych ras psów stajennych, dziś uwielbiana rasa rodzinna. Pinczer niemiecki - aktywny, wierny i przyjacielski.
10 min

Pudel duży

Wystylizowana fryzurka w parze z małym rozumkiem? Nic z tych rzeczy! Przeczytaj o jednej z najinteligentniejszych ras psów!
7 min

Puggle

Ma łączyć to, co najlepsze w mopsie (ang. „pug“) i beagle’u.
8 min

Rosyjski toy

Przyjazny, żywy i elegancki zarówno w wersji z krótką, jak i długą sierścią.
8 min

Rottweiler

Nieustraszony, pewny siebie rottweiler jako pies rodzinny pokazuje również swoją łagodną stronę.
12 min

Shar Pei

Shar Pei to spokojny i niezwykle uparty pies, wymagający konsekwentnego wychowania i ciągłego kontaktu z człowiekiem. Czytaj więcej!
10 min

Shih Tzu

Pod długą grzywą skrywa się wesoły i żywotny pies, który potrafi zaskoczyć samodzielnością i z całą pewnością będzie oddanym towarzyszem.

Międzynarodowa Federacja Kynologiczna FCI (Fédération Cynologique Internationale) przyjęła ten właśnie podział jako oficjalny. Każdej rasie przypisuje się jeden kraj członkowski, który uchodzi za kraj jej pochodzenia.

Poniżej znajdziesz opisy 10 głównych grup ras psów według FCI, natomiast w poszczególnych artykułach dowiesz się wszystkiego o historii, charakterze, zamiłowaniach, tendencjach, zdrowiu i potrzebach konkretnych ras psów.

Grupy ras psów według FCI

I Grupa FCI: Owczarki i inne psy pasterskie i zaganiające

Wszystkie rasy z tej grupy łączy zamiłowanie do pracy. Psy pasterskie to inteligentne zwierzęta pracujące, cenione za swoją nieprzeciętną czujność. Mało szczekają i szybko podporządkowują się właścicielowi. Dla psów zaganiających natomiast najważniejszym narzędziem do pracy jest szczek, gdyż to właśnie za jego sprawą zaganiają trzodę w wyznaczone miejsce. Do mieszkania i krótkich spacerów psy te nie nadają się zupełnie. Bearded Collie przykładowo jest psem wesołym, zrównoważonym i łatwym do ułożenia. Typowy dla tej rasy jest wyraz pyska świadczący o chęci do zabaw i aktywności fizycznych. Rasa biały owczarek szwajcarski wywodząca się z Kanady stała się rasą samodzielną. Owczarki te kochają dzieci, są uważne i spokojne, doskonale nadają się na psy stróżujące.

II Grupa FCI: Pinczery i sznaucery, molosy, psy górskie i szwajcarskie psy do bydła

Do tej grupy obok pinczerów i sznaucerów zaliczane są również psy górskie i molosowate. Do ras w typie pinczera należą między innymi Doberman oraz pinczer miniaturowy. Zwierzęta te rozprzestrzeniły się ponoć w XIX wieku po Europie. Pinczer małpi to jedna z najstarszych ras (XV – XVI wiek), której wygląd nie uległ zmianom praktycznie w ogóle od czasu jej powstania. Zwierzęta te żyją około 15 lat i bardzo przywiązują się do ludzi. Chętnie się przytulają i poddają pieszczotom, są dobrymi psami stróżującymi, nie potrzebują dużo wybiegu.

III Grupa FCI: Teriery

W tej szerokiej grupie znaleźć można rasy małe, średnie i duże, teriery typu bull oraz miniaturowe. Za głównego reprezentanta grupy terierów za sprawą dostojnego i charakterystycznego wyglądu uchodzi Airedale Terrier. Rasa ta pochodzi z brytyjskiego hrabstwa Yorkshire. Pasterze, rolnicy i myśliwi potrzebowali odpornych, silnych psów zdolnych do polowań, także w wodzie, oraz do pilnowania bydła. Airedale Terrier nadawały się do tych zadań doskonale i ze względu na swoją niezawodność i wszechstronność szybko znalazły wielu zwolenników. Terier australijski na przykład nadawał się będzie i do mieszkania, o ile zapewni się mu odpowiednią ilość ruchu. Pierwotnie był on psem wykorzystywanym do pracy z trzodą ze względu na wytrzymałość fizyczną, odporność na chłód oraz siłę. Bardzo popularne na Starym Kontynencie są ponadto foksteriery. Były one w Anglii wykorzystywane swego czasu do polowania na lisy, o czym można przekonać się z licznych obrazów ilustrujących takich polowania.

IV Grupa FCI: Jamniki

Jamniki znane były już w średniowieczu. Usiłowano wykształcić rasę niską, która nadawałaby się do polowania zarówno na, jak i pod powierzchnią ziemi. Tak właśnie powstała rasa jamnik. Jamniki mają gęstą szatę, wykazują liczne umaszczenia pomiędzy czarnym a rdzawo-brązowym. Jamniki są zrównoważone, wytrzymałe, zwinne i mają dobry węch. Jamniki hodowane są w różnych wielkościach i z różnymi rodzajami i długością szaty. Muskularny jamnik szorstkowłosy standardowy nie potrzebuje duo wybiegu, a jego długość życia wynosi średnio 17 lat.

Czas na przekąskę

V Grupa FCI: Szpice i psy w typie pierwotnym

Do szpiców zalicza się psy zaprzęgowe, północne psy myśliwskie, północne psy pasterskie, szpice europejskie, szpice azjatyckie i pokrewne oraz rasy pierwotne i pierwotne myśliwskie. Niemieckie szpice są potomkami psa torfowego żyjącego prawdopodobnie w czasach neolitu i zarazem najstarszą europejską rasą. Szpice wyróżniają się piękną szatą z gęstym podszerstkiem. Odstające uszy i zuchwałe spojrzenie nadają szpicom zawadiackiego wyglądu. Szpice są żywiołowe, a także przyjazne i dość łatwe do wytresowania. Wobec obcych są raczej nieufne, wobec czego nadają się również na psy stróżujące.

VI Grupa FCI: Psy gończe, posokowce i rasy pokrewne

Psy gończe cechuje wyjątkowy węch, dlatego też od stuleci pomagają one człowiekowi w trakcie polowań. Wietrzą zapach, podejmują trop i szczekając podążają za zapachem. Przedstawicielami tej grupy ras są między innymi Foxhound angielski, pies gończy szwajcarski, ogar polski, Otterhound czy popularny Beagle. Posokowce wyspecjalizowane są w wietrzeniu rannych zwierząt kopytnych. Podobnie jak psy gończe mają doskonale rozwinięty węch. Przedstawicielami tej sekcji są posokowiec bawarski, posokowiec hanowerski oraz alpejski gończy krótkonożny. Psy gończe pracują w sforze, natomiast posokowce działają same.

VII Grupa FCI: Wyżły

Wyróżnia się wyżły kontynentalne, na przykład Braque, spaniele i gryfony, oraz wyżły brytyjskie, niderlandzkie i setery. Wyżły służyły do przynoszenia upolowanej zwierzyny. Od czasów wynalezienia broni palnej hodowane były coraz częściej. Są to zwierzęta wielozadaniowe, łączą w sobie wiele wspaniałych cech, na przykład posłuszeństwo i wierność, dlatego też są cenionymi kompanami. Nie powinny być jednak trzymane jako zwierzęta domowe przez początkujących właścicieli. Przynależą przede wszystkim w ręce myśliwych.

VIII Grupa FCI: Płochacze, psy aportujące i wodne

Psy aportujące do psy myśliwskie, które znajdują martwe dzikie ptactwo i przynoszą myśliwemu. Zadaniem płochaczy jest wypłaszanie z gąszczy drobnej zwierzyny. Do sekcji płochaczy należą Cocker spaniel angielski i amerykański, Springer spaniel angielski i walijski, Field spaniel, Sussex spaniel, Clumber Spaniel oraz płochacz holenderski (Kooikerhondje) oraz niemiecki. Spaniel amerykański, będący odnogą hodowlaną spaniela angielskiego, to najmniejszy wśród spanieli. Psy wodne nadają się na pomocników w łowieniu ryb. Chesapeake Bay Retriever (będący w sekcji psów aportujących) doskonale radzi sobie w wodnych polowaniach, znosi dobrze chłód wody, potrafi przebijać się przez lodową pokrywę i znajdować zdobycz.

IX Grupa FCI: Psy ozdobne i do towarzystwa

Zwierzęta z tej grupy służą człowiekowi przede wszystkim jako kompani i towarzyszce. Grupa ta jest obszerna, należą do niej sekcje biszonów, pudli, małych psów belgijskich, psów bezwłosych, ras tybetańskich, chihuahua, angielskich spanieli miniaturowych, spanieli japońskich i pekińczyków, kontynentalnych spanieli miniaturowych, Kromfohrländer i małych psów molosowatych. Przykładową rasą spośród biszonów jest biszon kędzierzawy (Bichon Frisé) – wesoły, niezależny i temperamentny. Psy rasy Bichon Frisé szybko się uczą i są łatwe do ułożenia. Bolończyk z kolei ma delikatną budowę ciała, jest przyjazny i nadaje się do życia w rodzinie. Boston Terrier z molosowatych cechuje się wyważonym temperamentem. Nazwa wzięła się z pierwszego miejsca jego hodowli, Bostonu lat 70. Jest to mądry, żywotny, zdecydowany i kochający pies. Rasa Chihuahua, od jej odkrycia w roku 1850, uchodzi za najmniejszą rasę świata. Przyjęło się, że Chihuahua pochodzi od psów ofiarnych starożytnego Meksyku. Psy tej rasy wykazują cały wachlarz różnych charakterów – można spotkać pieski Chihuahua od uważnych i wycofanych po rozbrykane i przyjacielskie.

X Grupa FCI: Charty

Długo-, krótko- czy szorstkowłose – opływowe, długonogie charty należą do jednych z najszybszych zwierząt lądowych na świecie. W zależności od pochodzenia wyróżnia się charty europejskie i orientalne. Charakterystyczne dla chartów orientalnych są ich wiszące uszy oraz prosta linia grzbietu, natomiast charty europejskie cechują uszy półstojące, wąskie.

Zapoznaj się z asortymentem karm dla psów rasowych w sklepie dla psa zooplus!