Airedale Terrier

Airedale Terrier rasa psa

Nazywany często „królem terierów“ Airedale Terrier to jedna z najstarszych ras użytkowych świata. Dziś te średnich rozmiarów psy o niezwykle charakterystycznym wyglądzie, żywiołowym temperamencie oraz wesołym i przyjacielskim usposobieniu są popularnymi psami rodzinnymi.

Charakter

Pobudzony wzrok i radośnie oczekująca postawa mówią same za siebie: Ten pies jest chętny na przygody! Nie ma takiego zajęcia, w którym Airedale Terrier nie uczestniczyłby ze swoimi opiekunami z radością. Jego żywotna i ciekawska natura oraz zrównoważenie i elastyczność sprawiają, że angażowanie tego teriera we wspólne zajęcia jest faktycznie przyjemnością dla obu stron. W przyjaznym zwierzętom lokalu, na placu sportowym dla psów czy podczas rodzinnej wycieczki — Airedale Terrier wie, jak się zachować i czego się od niego oczekuje.

Silna osobowość na czterech łapach

Nie oznacza to jednak, że Airedale Terriera można zdegradować do biernego wykonawcy poleceń — w końcu, jak każdy terier, także Airedale Terrier posiada niezależną stronę. Nie jest wprawdzie często uparty, jednak jego wysoka inteligencja, spora pewność siebie oraz nieustraszoność pozwalają mu czasem na stawianie własnych warunków. Airedale to silna osobowość — pies tej rasy wie, czego chce. Na szycie jego priorytetów stoją różnorodne aktywności ruchowe i zajęcia angażujące intelektualnie. Ten temperamentny i chętny do nauki pies nie cierpi się nudzić.

Wychowanie Airedale Terriera

Konsekwencja w wychowaniu mających skłonności do dominacji terierów odgrywa ogromnie istotną rolę. Miłość, zaufanie i zrozumienie to najlepsze podstawy w wychowaniu terierów. Przesadna szorstkość doprowadzi raczej do osiągnięcia celów odwrotnych od zamierzonych. Na szczęście w swojej naturze tej brytyjskiej rasy leży otwartość i zaufanie wobec człowieka. W stosunku do swojej ludzkiej rodziny Airedale Terrier jest wiernym i godnym zaufania kompanem, którego nietrudno zmotywować do ćwiczeń wychowawczych, jeśli tylko znajdzie się w nich przy okazji element zabawy.

rasa psa która do mnie pasuje
zabawki dla psa

Stosunek do dzieci i zwierząt

Zrównoważona natura i chęć do zabaw wszelkiego rodzaju czyni z Airedale Terriera, niegdyś wykorzystywanego do polowań, przykładnego psa rodzinnego, który zarówno dorosłym, jak i najmłodszym jej członkom sprawi wiele radości. Nawet w podeszłym wieku Airedale Terriery potrafią być niesamowicie pogodne i dbać o nastroje opiekunów poprzez swoją wesołą i beztroską osobowość. Szczególnie bliskie więzi psy te wypracowują w stosunku do dzieci, dla których nie są tylko kompanami zabaw, lecz również godnymi zaufania obrońcami. Pamiętaj jednak, że z maleńkimi dziećmi żaden pies nie powinien zostawać bez nadzoru! Airedale Terrier także wobec innych psów okazuje się być pokojowo nastawiony, także nic nie stoi na przeszkodzie, by zamieszkał pod jednym dachem z drugim psem — naturalnie, o ile został za młodu odpowiednio zsocjalizowany. W przypadku obecności w domu mniejszych zwierząt, na przykład chomika, świnki morskiej czy też kota, nie można zapominać o wrodzonym instynkcie łowczym tego teriera.

airedale terrier w śniegu

Wygląd

W wyglądzie Airedale Terriera odzwierciedla się i jedna i druga strona jego natury, a więc zarówno energia i chęć do zabaw, jak i warty podkreślenia wewnętrzny spokój. Uważne spojrzenia jego oczu, uszy noszone w oczekującej postawie i postawiony pionowo ogon dają do zrozumienia, że jest gotowy na przygody. Jego muskularna i kompaktowa sylwetka oraz gęsta, twarda sierść dopełniają całości obrazu. Z wysokością w kłębie od 56 do 59 cm Airedale Terriery zaliczane są do największych terierów. Sympatycznego wyglądu rasie nadaje jej podłużna kufa zakończona charakterystyczną bródką.

Podwójna szata

Gęste, szczecinowate włosie, dziś ścinane na krótko, by nie wyglądało na skołtunione, może być lekko falowane lub podkręcone, jednak nigdy zbyt polokowane i zbyt miękkie. Wraz z gęstym, krótkim i miękkim podszerstkiem włosie tworzy podwójną szatę, chroniącą skutecznie przed wilgocią, wiatrem i chłodem. Upały Airedale Terrier znosi natomiast bardzo kiepsko z racji, iż w odróżnieniu od większości innych ras psów jego sierść nie podlega naturalnej wymianie.

Historia

W raczej surowym klimacie północno angielskiego hrabstwa Yorkshire, miejscu pochodzenia Airedale Terriera, jego wrażliwość na upały nie stanowiła naturalnie najmniejszego problemu. Jako pies rolników, myśliwych i pracowników fabryk potrzebował odpornego na warunki pogodowe i mocnego futerka, które pomagałoby mu wypełniać powierzane mu różnorodne zadania. Znany jako „Waterside-Terrier” poświęcał się on przede wszystkim polowaniom na wydry, pardwy, bażanty i kaczki, jednak angażowany był również w zaganianie bydła, łapanie szczurów i myszy oraz stróżowanie.

Początki rasy

Rasa rozwinęła się w połowie XIX wieku, prawdopodobnie wskutek krzyżówek innych angielskich terierów z większymi od nich otterhoundami. Przyjęto, że w procesie powstawania rasy uczestniczyły także setery i owczarki szkockie. Nazwa rasy „Airedale” wzięła się natomiast prawdopodobnie od rzeki Aire w hrabstwie Yorkshire oraz angielskiego „dale” oznaczającego dolinę, a więc oznacza dolinę rzeki Aire. Pierwsze mieszanki wzbogacały niezawodnością i wielostronnością jako psy pracujące i służbowe życie swoich właścicieli.

Pies pracujący, sanitarny i towarzyszący

Po raz pierwszy o rasie Airedale Terrier wspomniano na przeglądzie psów w roku 1880. Dwa lata później zarejestrowano pierwsze hodowle w brytyjskim stowarzyszeniu Kennel Club. Rasę uznano oficjalnie w 1886 roku. Chęć do pracy tych psów, nieustraszoność, niezawodność i wierność spowodowała, że szybko zaczęły być stosowane i doceniane w wielu dziedzinach. Airedale Terriery szybko stały się popularnymi psami służbowymi, sanitarnymi i towarzyszącymi. Często wykorzystywane były w policji i wojsku, znalazły swoje miejsce także jako pupile londyńskich dam połowy XIX wieku.

Hodowla i popularyzacja

Wszechstronność Airedale Terrierów, które trzymane były jako psy służbowe, towarzyszące, sanitarne i rodzinne, sprawiła, że ich popularność także poza brytyjskimi granicami rosła w ekspresowym tempie. Także dzisiaj teriery te należą do ras najbardziej wielofunkcyjnych. Osobom, które zastanawiają się nad przygarnięciem Airedale Terriera znalezienie w pobliżu ich miejsca zamieszkania hodowli tej rasy nie powinno sprawić większych problemów.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie Airedale Terriera

Przede wszystkim musisz ustalić z każdym członkiem rodziny, czy na pewno zgadza się na obecność psa tej rasy  w domu. Zawczasu dowiedz się także o wymaganiach Airedale Terriera względem jego utrzymania, jakie jego cechy i potencjalne sposoby zachowania należy zawsze mieć na uwadze oraz, jak wiele czasu trzeba poświęcać na wysiłek fizyczny i umysłowy z psem tej rasy. Osoby zapracowane, które nie mają za dużo czasu, który mogliby poświęcić psu, z pomysłu zakupu Airedale Terriera powinny raczej zrezygnować. Jeśli jesteś jednak zdecydowany i wiesz, że dasz sobie radę z opieką nad Airedale Terrierem, powinieneś odwiedzić nie jednego, a kilku hodowców Airedale Terrierów. Dzięki temu najbardziej optymalnie wyrobisz sobie zdanie o danym hodowcy i warunkach panujących w jego hodowli.

Wskazówki, co robić na pierwszym spotkaniu z hodowcą

  • Hodowca powinien zaprosić Cię do siebie do domu, pokazać Ci miejsce hodowli i matkę Twojego potencjalnego szczenięcia. (Szczeniąt możesz nie zobaczyć przy pierwszym spotkaniu, z różnych względów — mogły się jeszcze nie urodzić, są za małe lub hodowca po porostu chce zapobiec przedwczesnemu podjęciu decyzji pod wpływem emocji związanych z widokiem rozkosznych maluchów.)
  • Hodowca musi należeć do oficjalnego zrzeszenia hodowców podlegającego FCI i posiadać fachową wiedzę i doświadczenie z rasą Airedale Terrier.
  • Rodzice szczeniąt przed rozpłodem powinni być poddani kompleksowej kontroli zdrowotnej, a szczenięta powinny posiadać kompletną dokumentację.
  • Przed oddaniem pieski powinny zostać zbadane przez weterynarza, zaszczepione i zaczipowane.
  • Hodowca także powinien chcieć dowiedzieć się jak najwięcej o przyszłym domu swojego podopiecznego. Jeśli hodowca zbyt szybko będzie chciał Ci oddać pieska i nie będzie interesował się jego dalszym losem, nie kupuj od niego szczenięcia! Prawdopodobnie zależy mu jedynie na szybkim zysku, a kupując takiego pieska, wspieramy przemysł pseudohodowcy.
  • Profesjonalny hodowca będzie wymagał adekwatnej ceny za swoje pieski i nie zaoferuje żadnej zniżkowej czy „okazyjnej” ceny.
król terrierów airdale

Zdrowie Airedale Terriera

Szczęśliwie chorób uznawanych jako typowe dla rasy Airedale Terrier nie jest stosunkowo wiele. Najczęściej przypadki zachorowania zdarzają się w hodowlach „wystawowych”, których celem ważniejszym od utrzymania piesków w dobrym zdrowiu jest ich doskonały wygląd. Airedale Terriery bada się zawsze pod kątem dysplazji stawu biodrowego, łokciowego i progresywnej atrofii siatkówki. Ponadto zaleca się również przeprowadzenie badania materiału genetycznego pod kątem choroby dziedzicznej zwanej chorobą kłębuszkową (przewlekła choroba nerek), która u Airedale Terrierów występuje stosunkowo często i prowadzi do śmiertelnej w konsekwencji niewydolności nerek.

Pożywienie dla Airedale Terriera

Oczywistym jest, że wyważona dieta pozytywnie wpływa na zdrowie, potrafi także przynosić ogromne korzyści w walce z chorobą. Z tą wiedzą zatroskani opiekunowie tym bardziej starają się z szerokiej oferty karm dla psów znaleźć jak najlepszą karmę dla swoich pupili. Nie martw się jednak, bo wystarczy poświęcić chwilę na zapoznanie się z tematem i wybór karmy nie powinien być taki straszny. Poza tym, kiedy już wybierzemy odpowiednią karmę, nie będzie trzeba przez długi czas szukać innych, gdyż w przeciwieństwie do ludzkiego organizmu, organizm psa nie potrzebuje przyjmowania różnorodnego pokarmu, a wręcz przeciwnie — zbyt częsta zmiana karmy obciąży najprawdopodobniej jego żołądek.

Jak znaleźć najlepszą karmę dla Airedale Terriera?

Airedale Terriery nie mają zwykle problemów z trawieniem pokarmów, niezależnie od tego, czy podaje się im karmę suchą, karmę mokrą, samodzielnie przygotowywane posiłki czy posiłki surowe. Jeśli Twój pies nie ma tendencji do alergii, nie ma nadwagi i nie cierpi z powodu choroby, co czyniłoby dietę psa bardziej wymagającą, możesz spokojnie przemyśleć, jaki wariant żywienia psa jest też najwygodniejszy dla Ciebie. Czy Twój porządek dnia zezwala na samodzielne gotowanie dla psa? Czujesz się na siłach komponować posiłki ze składników o odpowiednich wartościach? A może potrzebujesz gotowej karmy zawierającej wszystko to, czego Twój pupil potrzebuje w zrównoważonej diecie? Każdy wariant żywienia psa może zapewnić mu optymalne ilości składników odżywczych, jednak należy zapoznać się z podstawowymi regułami zrównoważonej diety dla psa. Nie polegaj przy tym na internatowych forach czy zasłyszanych gdzieś powtarzanych nawet przez właścicieli psów opiniach. Najlepiej porozmawiaj na ten temat z weterynarzem lub doświadczonym hodowcą.

karma dla psow rasowych

Pielęgnacja Airedale Terriera

By utrzymać Airedale Terriera w zdrowiu, należy także zadbać o jego odpowiednią pielęgnację. Sierść psów tej rasy powinna być regularnie trymowana — dzięki temu zachowuje swój naturalny blask. Trymer usuwa luźne włosie i przygotowuje przestrzeń dla nowych, zdrowych włosów. Airedale w wieku powyżej sześciu miesięcy powinien być trymowany trzy do czterech razy w roku. Możesz także co miesiąc trymować wybrany fragment ciała, na przykład głowę, przednie lub tylne łapy, szyję lub portki. Takie działanie ma tę zaletę, że pies nie musi stać tak długiego czasu cierpliwie, co przy trymowaniu całej szaty.

Nie zapominaj o ruchu

O tym, czy pies tej rasy będzie nadawał się do życia jako pies rodzinny, w decydującej mierze decyduje, poza konsekwentnym wychowaniem, ilość ruchu i zajęć intelektualnych, jaką się mu umożliwia. Codzienne spacery muszą być koniecznie uzupełniane poprzez psie sporty, zadania łowieckie i inne gry i zabawy. Airedale Terrier będzie także świetnym kompanem do joggingu, jazdy  na rowerze czy jeździectwa. Dom z dużym ogrodem jest dla Airedale Terriera zdecydowanie dużą zaletą.

Nie dla leniuszków

Rozumie się więc samo przez się, że ten chętny do wszelkich aktywności pies nie będzie dobrym partnerem dla leniuszka. Właściciele Airedale Terrierów powinny być raczej wysportowani i dysponować czasem, który chętnie spędzaliby na zewnątrz ze swoim pupilem. Jeśli Airedale Terrier ma zagwarantowane zajęcia fizyczne i umysłowe, będzie wesołym i oddanym towarzyszem, z którym z pewnością przeżyjesz wiele radosnych przygód.

Powiązane artykuły
Najczęściej polecane
11 min

Buldog francuski

Sympatyczny pies małej rasy, który za sprawą swojego uroku i przyjaznego usposobienia przekona do siebie chyba każdego.
12 min

Golden Retriever

Średniej wielkości Golden Retriever jest najlepszym przyjacielem dziecka i idealnym pupilem dla rodziny. Czytaj o rasie!