Airedale Terrier

Airedale Terrier rasa psa

Wszechstronność i przyjazne usposobienie Airedale Terrierów sprawiają, że są jednymi z najpopularniejszych terierów.

Nazywany często „królem terierów“ Airedale Terrier to jedna z najstarszych ras użytkowych świata. Dziś te średnich rozmiarów psy o niezwykle charakterystycznym wyglądzie, żywiołowym temperamencie oraz wesołym i przyjacielskim usposobieniu są popularnymi psami rodzinnymi.

Charakterystyka Airedale Terriera

Grupa FCI: Grupa III, Sekcja 1, Wzorzec 7
Wysokość w kłębie: 58–61 cm pies, 56–59 cm suka
Średnia długość życia: 10–12 lat
Dla początkujących: TAK
Umaszczenie: Czarny/czaprakowy, podpalany
Aktywność fizyczna: wysoka, duża potrzeba ruchu i zaangażowania intelektualnego
Pielęgnacja sierści: trymowanie trzy do czterech razy w roku
Cena: 3500 do 5000 zł
Usposobienie: chętny do zabawy, inteligentny, żywotny, przyjazny dla dzieci
Warunki utrzymania: nie nadaje się do życia w bloku, nie lubi zostawać sam, niespecjalnie dogaduje się z kotami i innymi małymi zwierzętami, odporny na wysokie i niskie temperatury

Wygląd Airedale Terriera

W wyglądzie Airedale Terriera odzwierciedla się i jedna i druga strona jego natury, a więc zarówno energia i chęć do zabaw, jak i warty podkreślenia wewnętrzny spokój. Uważne spojrzenia jego oczu, uszy noszone w oczekującej postawie i postawiony pionowo ogon dają do zrozumienia, że jest gotowy na przygody, nie wykazując przy tym agresji ani nerwowości.

Jego muskularna i kompaktowa sylwetka oraz gęsta, twarda sierść dopełniają całości obrazu. Z wysokością w kłębie od 56 do 59 cm Airedale Terriery zaliczane są do największych terierów. Wszystko to sprawia, że te szlachetnie wyglądające psy o proporcjonalnej posturze, otwartym usposobieniu i wyjątkowej sierści zachwycają miłośników zwierząt na całym świecie.

Podwójna szata

Sympatycznego wyglądu rasie nadaje jej podłużna kufa zakończona charakterystyczną bródką. Dwukolorowa sierść z czarnym grzbietem i podpalaniem nadają psom tej rasy niepowtarzalny i sympatyczny wygląd.

Gęste, szczecinowate włosie, dziś ścinane na krótko, by nie wyglądało na skołtunione, może być lekko falowane lub podkręcone, jednak nigdy zbyt polokowane i zbyt miękkie.

Wraz z gęstym, krótkim i miękkim podszerstkiem włosie tworzy podwójną szatę, chroniącą skutecznie przed wilgocią, wiatrem i chłodem. Upały Airedale Terrier znosi natomiast bardzo kiepsko z racji tego, iż w odróżnieniu od większości innych ras psów jego sierść nie podlega naturalnej wymianie.

sierść airedale terriera © PROMA / stock.adobe.com
Za sprawą swojej gęstej, falowanej sierści, Airedale Terrier przypomina pluszowego misia.

Usposobienie: Charakterny i przedsiębiorczy

Pobudzony wzrok i radośnie oczekująca postawa mówią same za siebie: Ten pies jest gotowy na wszystko!

Restauracja, plac zabaw dla psów, wakacje czy wspólne wycieczki z rodziną: Nie ma takiego zajęcia, w którym Airedale Terrier nie uczestniczyłby ze swoimi opiekunami z radością. Jego żywotna i ciekawska natura oraz zrównoważenie i elastyczność sprawiają, że angażowanie tego teriera we wspólne zajęcia jest faktycznie przyjemnością dla obu stron.

Airedale Terrier: Silna osobowość na czterech łapach

Nie oznacza to jednak, że Airedale Terriera można zdegradować do biernego wykonawcy poleceń – w końcu, jak każdy terrier, także Airedale Terrier posiada niezależną stronę. Nie bywa wprawdzie często uparty, jednak jego wysoka inteligencja, spora pewność siebie oraz nieustraszenie pozwalają mu czasem na stawianie własnych warunków.

Airedale to silna osobowość – pies tej rasy wie, czego chce. Na szczycie jego priorytetów stoją różnorodne aktywności ruchowe i zajęcia angażujące intelektualnie. Ten temperamentny i chętny do nauki pies nie cierpi się nudzić.

Ile czasu trzeba poświęcić na wychowanie Airedale Terriera?

Konsekwencja w wychowaniu mających skłonności do dominacji terierów odgrywa ogromnie istotną rolę. Miłość, zaufanie i zrozumienie to najlepsze podstawy w wychowaniu terierów. Przesadna szorstkość doprowadzi raczej do osiągnięcia celów odwrotnych od zamierzonych.

Na szczęście w naturze tej brytyjskiej rasy leży otwartość i zaufanie wobec człowieka. W stosunku do swojej ludzkiej rodziny Airedale Terrier jest wiernym i godnym zaufania kompanem, którego nietrudno zmotywować do ćwiczeń wychowawczych, jeśli tylko znajdzie się w nich przy okazji element zabawy.

Airedale terrier sport i aktywności © PROMA / stock.adobe.com
Ze względu na swoje spokojne i przyjazne usposobienie, Airedale jest idealnym towarzyszem zabaw.

Stosunek do dzieci i zwierząt

Zrównoważona natura i chęć do zabaw wszelkiego rodzaju czyni z Airedale Terriera, niegdyś wykorzystywanego do polowań, przykładnego psa rodzinnego, który zarówno dorosłym, jak i najmłodszym jej członkom sprawi wiele radości.

Nawet w podeszłym wieku Airedale Terriery potrafią być niesamowicie pogodne i dbać o nastroje opiekunów poprzez swoją wesołą i beztroską osobowość. Szczególnie bliskie więzi psy te wypracowują w stosunku do dzieci, dla których nie są tylko kompanami zabaw, lecz również godnymi zaufania obrońcami. Pamiętaj jednak, że z maleńkimi dziećmi żaden pies nie powinien zostawać bez nadzoru!

Airedale Terrier także wobec innych psów okazuje się być pokojowo nastawiony, także nic nie stoi na przeszkodzie, by zamieszkał pod jednym dachem z drugim psem – naturalnie, o ile został za szczenięcia odpowiednio zsocjalizowany.

W przypadku obecności w domu mniejszych zwierząt, na przykład chomika, świnki morskiej czy też kota, nie można zapominać o wrodzonym instynkcie łowczym tego teriera.

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Strzyżenie, przycinanie, trymowanie

By utrzymać Airedale Terriera w zdrowiu, należy także zadbać o pielęgnację sierści. Sierść psów tej rasy powinna być regularnie trymowana – dzięki temu zachowuje swój naturalny blask. Trymer usuwa luźne włosie i przygotowuje przestrzeń dla nowych, zdrowych włosów.

Airedale w wieku powyżej sześciu miesięcy powinien być trymowany trzy do czterech razy w roku. Możesz także co miesiąc trymować wybrany fragment ciała, na przykład głowę, przednie lub tylne łapy, szyję lub portki. Takie działanie ma tę zaletę, że pies nie musi stać tak długiego czasu cierpliwie, co przy trymowaniu całej szaty.

Sport i aktywności

Aktywności: Nie zapominaj o ruchu

O tym, czy pies tej rasy będzie nadawał się do życia jako pies rodzinny, w przeważającej mierze decyduje, poza konsekwentnym wychowaniem, ilość ruchu i zajęć intelektualnych, jaką się mu umożliwia.

Ten żywiołowy i chętny do zabawy zwierzak zdecydowanie nie jest partnerem do wspólnego leżenia na kanapie. Opiekunowie Airedale Terrierów powinny być raczej wysportowani i dysponować czasem, który chętnie spędzaliby na zewnątrz ze swoim pupilem. Jeśli Airedale Terrier ma zagwarantowane zajęcia fizyczne i umysłowe, będzie wesołym i oddanym towarzyszem, z którym z pewnością przeżyjesz wiele radosnych przygód.

Nie dla leniuszków

Codzienne spacery muszą być koniecznie uzupełniane poprzez psie sporty, zadania łowieckie i inne gry i zabawy.

Airedale Terrier jest także świetnym kompanem do joggingujazdy na rowerze, jazdy na rolkach czy jeździectwa, a mieszkanie w domu z dużym ogrodem będzie dla Airedale Terriera zdecydowanie dużą zaletą.

Airedale terrier agility © Sabine Glässl / stock.adobe.com
Airedale Terriery potrzebują nieustannego zajęcia. Psie sporty, takie jak agility są dla nich idealnym rozwiązaniem.

Zdrowie

Zdrowie: Stosunkowo niewielka podatność na choroby genetyczne

Ważnym aspektem przemawiającym za kupnem rasowego Airedale Terriera jest jego zdrowie. Profesjonalni hodowcy przed dopuszczeniem swoich psów do hodowli badają je pod kątem występujących u tej rasy chorób genetycznych, a wyniki badań dokumentują i udostępniają do wglądu na życzenie.

Szczęśliwie chorób uznawanych jako typowe dla rasy Airedale Terrier jest stosunkowo niewiele. Najczęściej przypadki zachorowania zdarzają się w hodowlach „wystawowych”, których celem ważniejszym od utrzymania piesków w dobrym zdrowiu jest ich doskonały wygląd.

Airedale Terriery bada się zawsze pod kątem dysplazji stawu biodrowego, łokciowego i postępującego zaniku siatkówki (PRA). Ponadto zaleca się również przeprowadzenie badania materiału genetycznego pod kątem choroby dziedzicznej zwanej chorobą kłębuszkową (przewlekła choroba nerek), która u Airedale Terrierów występuje stosunkowo często i prowadzi do śmiertelnej w konsekwencji niewydolności nerek.

Żywienie

Żywienie: Jak znaleźć najlepszą karmę dla Airedale Terriera

Oczywistym jest, że zbilansowana dieta pozytywnie wpływa na zdrowie naszych podopiecznych. Duży wybór różnego rodzaju karm i producentów może na pierwszy rzut oka przyprawić o zawrót głowy, ale kiedy już wybierzemy odpowiednią karmę mokrą lub suchą, nie będzie trzeba przez długi czas szukać innych, gdyż w przeciwieństwie do ludzkiego organizmu, organizm psa nie potrzebuje przyjmowania różnorodnego pokarmu. Wprost przeciwnie: Zbyt częsta zmiana karmy obciąży najprawdopodobniej jego żołądek.

Jak znaleźć najlepszą karmę dla Airedale Terriera?

Airedale Terriery zazwyczaj dobrze tolerują wszelkiego rodzaju pokarmy. Jeśli nasz pies nie ma tendencji do alergii czy nadwagi i nie cierpi z powodu choroby, co wymuszałoby zastosowanie specjalnej diety, możemy spokojnie przemyśleć, jaki wariant żywienia psa jest też najwygodniejszy dla nas.

Czy nasz porządek dnia zezwala na samodzielne gotowanie dla psa? Czujemy się na siłach komponować posiłki ze składników o odpowiednich wartościach? Interesujemy się dietą typu BARF? A może potrzebujemy gotowej karmy zawierającej wszystko to, czego nasz pupil potrzebuje w zrównoważonej diecie?

Każdy wariant żywienia psa może zapewnić mu optymalne ilości składników odżywczych, jednak należy zapoznać się z podstawowymi regułami zrównoważonej diety dla psa. Nie polegajmy przy tym na internatowych forach czy zasłyszanych gdzieś powtarzanych nawet przez właścicieli psów opiniach. Najlepiej porozmawiajmy na ten temat z lekarzem weterynarii lub doświadczonym hodowcą.

Więcej informacji na temat żywienia psów znajdziesz w magazynie zooplus.

Historia rasy

Pochodzenie: Wszechstronny pies z północnej Anglii

W raczej surowym klimacie północno angielskiego hrabstwa Yorkshire, miejscu pochodzenia Airedale Terriera, jego wrażliwość na upały nie stanowiła naturalnie najmniejszego problemu. Jako pies rolników, myśliwych i pracowników fabryk potrzebował odpornego na warunki pogodowe i mocnego futerka, które pomagałoby mu wypełniać powierzane mu różnorodne zadania.

Znany jako „Waterside-Terrier” poświęcał się on przede wszystkim polowaniom na wydry, pardwy, bażanty i kaczki, jednak angażowany był również w zaganianie bydła, łapanie szczurów i myszy oraz stróżowanie.

Początki rasy

Rasa rozwinęła się w połowie XIX wieku, prawdopodobnie wskutek krzyżówek innych angielskich terierów z większymi od nich otterhoundami. Przyjęto, że w procesie powstawania rasy uczestniczyły także setery i owczarki szkockie. Nazwa rasy „Airedale” pochodzi natomiast prawdopodobnie od rzeki Aire w hrabstwie Yorkshire oraz angielskiego „dale” oznaczającego dolinę, a więc oznacza dolinę rzeki Aire. Pierwsze mieszanki wzbogacały niezawodnością i wielostronnością jako psy pracujące i służbowe życie swoich właścicieli.

Pies pracujący, sanitarny i towarzyszący

Po raz pierwszy o rasie Airedale Terrier wspomniano na przeglądzie psów w roku 1880. Dwa lata później zarejestrowano pierwsze hodowle w brytyjskim stowarzyszeniu Kennel Club. Rasę uznano oficjalnie w 1886 roku.

Chęć do pracy tych psów, nieustraszenie, niezawodność i wierność spowodowały, że szybko zaczęły być stosowane i doceniane w wielu dziedzinach.

Airedale Terriery szybko stały się popularnymi psami służbowymi, sanitarnymi i towarzyszącymi. Często wykorzystywane były w policji i wojsku oraz w czerwonym krzyżu, znalazły swoje miejsce także jako pupile londyńskich dam połowy XIX wieku.

airedale terrier w śniegu © annatronova / stock.adobe.com
Gruba sierść Airedale Terriera chroni go przed zimnem i niepogodą.

Hodowla

Hodowla i popularyzacja Airedale Terriera

Wszechstronność Airedale Terrierów, sprawiła, że ich popularność także poza brytyjskimi granicami rosła w ekspresowym tempie. Także dzisiaj teriery te należą do ras najbardziej wielofunkcyjnych.

Osobom, które zastanawiają się nad przygarnięciem Airedale Terriera znalezienie w pobliżu ich miejsca zamieszkania hodowli tej rasy nie powinno sprawić większych problemów. Tylko czy dany hodowca będzie dla mnie odpowiedni? Podczas zakupu szczenięcia nie będziemy się w końcu kierować tylko odległością od naszego miejsca zamieszkania, ale wieloma innymi czynnikami.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie Airedale Terriera?

Przede wszystkim musimy ustalić z każdym członkiem rodziny, czy na pewno zgadza się na obecność psa tej rasy w domu. To, że nasz czy córka uważają, że pies sąsiada jest słodki i uroczy i właśnie takiego chcą mieć w domu z pewnością nie jest wystarczającym powodem do zakupu szczenięcia.

Zawczasu dowiedzmy się także o wymaganiach Airedale Terriera względem jego utrzymania, jakie jego cechy i potencjalne sposoby zachowania należy zawsze mieć na uwadze oraz, jak wiele czasu trzeba poświęcać na wysiłek fizyczny i umysłowy z psem tej rasy. Osoby zapracowane, które nie mają za dużo czasu, który mogliby poświęcić psu, z pomysłu zakupu Airedale Terriera powinny raczej zrezygnować.

Jeśli jesteśmy jednak zdecydowani i wiemy, że damy sobie radę z opieką nad Airedale Terrierem, powinnyśmy odwiedzić nie jednego, a kilku hodowców psów tej rasy.

Dzięki temu najbardziej optymalnie wyrobimy sobie zdanie o danym hodowcy i warunkach panujących w jego hodowli. Podczas osobistej rozmowy szybko zorientujemy się czy hodowca jest sympatyczny, profesjonalny i czy mamy podobne zdanie w kwestii cech rasy, warunków utrzymania i wychowania psa.

5 wskazówek, co robić na pierwszym spotkaniu z hodowcą

Profesjonalny hodowca powinien zaprosić Cię do siebie do domu, pokazać Ci miejsce hodowli i matkę Twojego potencjalnego szczenięcia. Szczeniąt możesz nie zobaczyć przy pierwszym spotkaniu, z różnych względów – mogły się jeszcze nie urodzić, są za małe lub hodowca po porostu chce zapobiec przedwczesnemu podjęciu decyzji pod wpływem emocji związanych z widokiem rozkosznych maluchów.

Podczas wizyty u hodowcy Airedale Terriera powinniśmy zwrócić uwagę na następujące kwestie:

  • Hodowca musi należeć do oficjalnego zrzeszenia hodowców podlegającego FCI i posiadać fachową wiedzę i doświadczenie z rasą Airedale Terrier.
  • Rodzice szczeniąt przed rozpłodem powinni zostać gruntowanie zbadani przez lekarza weterynarii, a szczenięta powinny mieć dokładnie udokumentowane pochodzenie.
  • Przed oddaniem pieski powinny również zostać zbadane przez weterynarza, zaszczepione i zaczipowane.
  • Hodowca także powinien chcieć dowiedzieć się jak najwięcej o przyszłym domu swojego podopiecznego. Uważaj na osoby, które pozbywają się piesków „od ręki” i, które nie interesuje, co później dzieje się z ich zwierzętami.

Ile kosztuje Airdale Terrier?

Profesjonalny hodowca będzie wymagał adekwatnej ceny (od około 3500 do 5000 zł) za swoje pieski i nie zaoferuje żadnej zniżkowej czy „okazyjnej” ceny.

Poznaj inne rasy z grupy III FCI, sekcji 1 (teriery duże i średnie):

Najczęściej polecane