Wychowanie kota

Koty domowe także muszą odbyć w swoim życiu kilka lekcji. Pierwszą naukę pobierają u swojej matki i rodzeństwa. Jednak nie przejmują od nich wszystkich swoich późniejszych zachowań... Czytaj dalej

1 min

Kocimiętka

Zapachowi kocimiętki tylko nieliczne koty są w stanie całkowicie się oprzeć. Dowiedz się, jakie są jej zastosowania i korzyści!
2 min

Przekorny kot

Koty uchodzą za przekorne stworzenia, jednak nie potrafią być z zamysłem złośliwe. Dlaczego więc rozrabiają?
2 min

Samodzielny spacer kota

Dobrze przygotowane zaplecze do samodzielnych spacerów sprawi, że kot będzie cieszył się z nich bez ewentualnych przykrych konsekwencji.

Ćwiczenie czyni mistrza

Doświadczenia kocię nabywa dzięki swojej rozwiniętej umiejętności obserwacji. Obserwuje zachowania rodziców i rodzeństwa. Wychowujące się w izolacji kocięta często widzą we wszystkich innych napotkanych zwierzętach swoich krewniaków. Muszą z czasem samodzielnie nauczyć się rozpoznawać drapieżcę i ofiarę. By rozbudzić w kotku naturę łowcy, przyda się mała imitująca uciekającą zwierzynę zabawka. Zabawa nią pomoże w rozwijaniu naturalnych umiejętności kota, takich jak kamuflowanie się, skradanie, skoki i stanie na czatach. Ćwiczenie także w tym przypadku czyni mistrza, a błędy odgrywają istotną rolę w całym procesie nauki.

Nauka w warunkach domowych

Dzięki wyjątkowemu zmysłowi orientacji i pamięci przestrzennej koty potrafią bezbłędnie trafić do miejsca, gdzie uprzednio upolowały mysz. Możliwe do opanowania przez kota są jednak także umiejętności niezwiązane z tymi niezbędnymi do przetrwania i wrodzonymi. Niektóre koty potrafią nauczyć się otwierać samodzielnie drzwi. Wystarczy przecież skoczyć na klamkę. Inne uczą się korzystać z ludzkiej toalety. A pory karmienia? Wystarczy przecież wziąć do ręki miskę, a te sprytne zwierzęta wiedzą natychmiast, że opłaca im się podnieść się z wygodnej sofy w salonie i zawitać do kuchni, gdzie niebawem dostaną smakowity posiłek. Naukę wielu pożądanych zachowań da się wbudować w ogólny, często niełatwy proces wychowywania kota, o ile tylko wykażesz się należytą cierpliwością i zaangażowaniem.