Magyar Vizsla

Artykuł napisany przez Natalie Decker
Magyar Vizsla

Magyar Vizsla to lojalny pies myśliwski pochodzący z Węgier.

Profil Magyar Vizsla

W skrócie: Magyar Vizsla inspiruje myśliwych swoją wytrzymałością i szybkością. Przy odpowiedniej ilości ćwiczeń rasa ta nadaje się również jako pies rodzinny.
Wysokość w kłębie: 54–60 cm (suka)
58-64 cm (samiec)
Waga: 18–29 kg
Średnia długość życia: 12–15 lat
Cena: od około 4500 złotych
Temperament: czuły, lojalny, łagodny, inteligentny, przyjazny, lubiący dzieci, żywy, społeczny
Sierść: krótka i gładka
Umaszczenie: złoty po ciemnozłoty
Poziom trudności wychowania: średni
Wymagania pielęgnacyjne: niskie
Zapotrzebowanie na ćwiczenia fizyczne: wysokie
Pochodzenie: Węgry

Wygląd

Fani tej rasy psów zachwalają, że Magyar Vizsla  wygląda „jak posąg”. Ze swoją muskularną, harmonijną budową, czworonóg przypomina swoich krewnych, takich jak wyżeł niemiecki krótkowłosy i wyżeł francuski.

Wielkość i waga

Samce Magyar Vizsla osiągają wysokość w kłębie od 58 do 64 centymetrów, suczki maksymalnie 60 centymetrów. Waga waha się od 18 do prawie 30 kilogramów.

Ogon sięga do stawu skokowego i jest lekko zakrzywiony. Wciąż zdarza się, że gdzieniegdzie  skraca się ogon psów tej rasy o jedną czwartą, ale jest to obecnie zabronione w większości krajów.

Jednolity kolor sierści

Skóra powinna być wolna od zmarszczek zgodnie ze standardem, czoło z kolei lekko bruzdowane. Krótka, gęsta sierść okrywowa bez podszerstka jest szorstka w dotyku i ma charakterystyczne dla tej rasy ciemnozłote zabarwienie. Umaszczenie to jest jednolite i nie powinno zawierać żadnych rudych lub brązowych odcieni.

Białe oznaczenia na palcach i maksymalnie pięciocentymetrowa łata na klatce piersiowej są dozwolone w standardzie rasy.

Krewny wyżła szorstkowłosego

W tłumaczeniu z języka węgierskiego „Magyar Vizsla” oznacza po prostu „węgierskiego wyżła”. Może to również oznaczać wyżła węgierskiego szorstkowłosego. Nie jest to odmiana wyżła węgierskiego krótkowłosego, ale niezależna rasa.

Powstała poprzez skrzyżowanie wyżła węgierskiego krótkowłosego z wyżłem niemieckim szorstkowłosym. Wyżeł węgierski krótkowłosy jest uznawany przez FCI od 1956 roku. Ma te same cechy rasy, co krótkowłosy Magyar Vizsla, z wyjątkiem długości sierści i nieco solidniejszej budowy. Jest to jednak bardzo rzadka rasa.

wyżeł węgierski złote umaszczenie
Magyar Vizsla potrzebuje dużo ruchu na świeżym powietrzu. Jest entuzjastą wszelkiego rodzaju psich sportów.

Dobrze zsocjalizowany Magyar Vizsla to nie tylko prawdziwy klejnot pod względem umaszczenia: rasa ta jest uważana za przyjazną i zgodną w stosunku do ludzi i zwierząt.

Jeśli jest wystarczająco angażowany, ten wyżeł węgierski zachowuje równowagę w domu. Ogólnie rzecz biorąc, jest to żywotny czworonożny przyjaciel, który lubi wszędzie zaznaczać swoją obecność. Chociaż cechuje go niemała pewność siebie, jest wrażliwy i wyczulony na nastroje w stadzie.

Czy Magyar Vizsla nadaje się na psa rodzinnego?

Dla rasy Magyar Vizsla bardzo ważne jest, aby psy były związane ze swoją dwunożną rodziną. Nie lubią być same. Mają tendencję do szybkiego nudzenia się i szukania różnych zajęć, jeśli muszą pozostać bez swojej sfory przez dłuższy czas.

Ponieważ Vizsla ściśle wiąże się ze swoim opiekunem i nie ma problemu z podporządkowaniem się, jest stosunkowo łatwy w szkoleniu. Nadmierna surowość jest niewskazana w przypadku tego wrażliwego czworonoga i trwale zakłóciłaby relację opartą na zaufaniu. Kochająca konsekwencja jest decydującym czynnikiem na drodze do dobrze wychowanego Magyar Vizsla.

Choć pies ten bardzo chętnie się uczy i z przyjemnością wykonuje komendy, tylko w ograniczonym stopniu nadaje się jednak dla początkujących. Jego wrażliwość w połączeniu z wielkim zapałem do pracy wymagają od opiekuna dużego wyczucia i wiedzy. Decydujące znaczenie, jak w przypadku wszystkich ras psów, ma wychowanie i socjalizacja już od szczenięcia.

Wizyta w szkole dla psów

Wielu opiekunów Vizsli twierdzi, że ich czworonożny przyjaciel ma szczególnie dobrą pamięć. Ma to zarówno swoje plusy, jak i minusy. Zwróć szczególną uwagę na to, by wytrenować niezawodne przywoływanie, jeśli chcesz wyprowadzać swojego wyżła węgierskiego na smyczy.

Uczęszczaj na kursy szkoleniowe dla młodych psów – tam Twój czworonożny przyjaciel pozna inne psy o różnych rozmiarach i charakterach.

Czy wiesz, że: Rasa ta jest późno rozwijająca się –pies staje się „dorosły” dopiero w wieku trzech, a czasem nawet czterech lat.

Magyar Vizsla należy do aktywnych ras psów i potrzebuje wystarczająco dużo ruchu, aby być w pełni zaangażowany. Należy zaplanować co najmniej dwie i pół do trzech godzin ćwiczeń dziennie. Bez ćwiczeń fizycznych i umysłowych Vizsla szybko poczuje znużenie i sam zacznie szukać sobie zajęć.

Wszechstronny węgierski pies myśliwski i sportowy

Magyar Vizsla jest przede wszystkim psem myśliwskim. Ma doskonały węch, dobrą zdolność wskazywania, a także aportuje w wodzie. Jest bardzo wytrwały i szybki.

Ale istnieje także wiele możliwości poza polowaniem, aby zaangażować psa tej rasy. Odpowiednio wyszkolone, dorosłe psy są odpowiednimi towarzyszami, na przykład podczas jazdy na rowerze lub joggingu.

Praca głową i nosem

Ponadto ten wszechstronny pies będzie zainteresowany zadaniami z użyciem głowy lub nosa. Wiele Magyar Vizslas jest szkolonych jako psy ratownicze – również do ratownictwa wodnego. Wprawdzie niektóre szczenięta lub młode psy sceptycznie podchodzą do mokrego żywiołu, jednak większość dorosłych Magyar Vizslas uwielbia wodę.

Ponieważ wyżeł węgierski ściśle współpracuje ze swoim dwunożnym przyjacielem, możliwe jest również uprawianie agility lub obedience.

Jeśli kupisz Magyar Vizsla od renomowanego hodowcy, istnieje duże prawdopodobieństwo, że zyskasz silnego i zdrowego psa. Niestety, nie dotyczy to wszystkich przedstawicieli rasy. Ze względu na regionalną hodowlę z małą pulą genów, pies ten ma genetyczną skłonność do różnych chorób w niektórych liniach hodowlanych.

Do chorób tych należą dysplazja stawu biodrowego, niektóre choroby nowotworowe, epilepsja i choroba skóry sebadenitis, która wiąże się ze stanem zapalnym gruczołów łojowych, wypadaniem włosów i silnym swędzeniem.

Średnia długość życia psa rasy Magyar Vizsla

Poważny hodowca dobiera swoje zwierzęta hodowlane pod kątem aspektów zdrowotnych, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia chorób. Zdrowy Magyar Vizsla żyje zwykle od 12 do 15 lat.

Wspieraj swojego czworonożnego przyjaciela w utrzymaniu atletycznej sylwetki, karmiąc go wysokiej jakości karmą. Wybierz karmę bez zbóż, ale z wysoką zawartością mięsa.

Małe porcje zapobiegają dużym problemom

Jaką ilość karmy podawać pupilowi? Postępuj zgodnie z instrukcjami producenta na opakowaniu karmy. W przypadku suchej karmy, najlepiej jest odważyć całą porcję na dany dzień rano i podawać ją czworonożnemu przyjacielowi w kilku porcjach.

Szczeniakowi należy podawać cztery porcje dziennie, dorosły wyżeł węgierski zadowoli się dwoma posiłkami. Po jedzeniu należy zapewnić psu możliwość drzemki na trawienie. Pomoże to zapobiec niebezpiecznym zaburzeniom żołądkowym.

Kości ze skóry wołowej lub suszone żwacze to dobre przysmaki do żucia, które zapewnią psu zajęcie na długi czas. Vizsla powinien mieć również zawsze do dyspozycji wystarczającą ilość świeżej wody.

Krótka sierść Magyar Vizsla nie ma podszerstka i nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Niemniej już szczeniaka należy przyzwyczajać do regularnego szczotkowania. Wzmacnia to więź między psem a opiekunem, a także zmniejsza liczbę włosów, które czworonożny przyjaciel traci podczas zmiany sierści.

Twój Vizsla ubrudził się podczas spaceru po lesie lub łące? Nie ma problemu: W większości przypadków brud można łatwo wyczesać po wyschnięciu. Kąpać swojego towarzysza należy tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne. Używaj w tym celu łagodnego szamponu dla psów.

Zapobieganie infekcjom uszu

Regularnie sprawdzaj uszy swojego Magyar Vizsla pod kątem zabrudzeń lub stanów zapalnych. Bakterie namnażają się szczególnie szybko w ciepłym i wilgotnym klimacie. Jeśli uszy są brudne, pomocny będzie środek do czyszczenia uszu.

Przy odpowiednim wysiłku fizycznym pazury psa same się ścierają. Ale szczególnie starsze Magyar Vizsla czasami potrzebują pedicure z nożyczkami do pazurów.

Wskazówka: Jeśli nie masz pewności, poproś weterynarza, aby pokazał Ci, jak właściwie przycinać pazury.

Nie tylko myśliwi mogą angażować przedstawicieli rasy Magyar Vizsla w sposób odpowiedni dla gatunku, jednak nie każdy chętny z łatwością sprosta zadaniu. Pies ten wymaga przede wszystkim dużej aktywności, która zajmuje sporo czasu.

Średnio powinieneś być w stanie zapewnić swojemu zwierzęcemu towarzyszowi od dwóch do trzech godzin ćwiczeń dziennie, a także pół godziny pracy głową – i to w najlepszym przypadku przez następne 15 lat. Ponadto, najlepiej byłoby, gdybyś miał doświadczenie z psami, zanim Magyar Vizsla wprowadzi się do Ciebie.

Pies kochający dzieci

Rasa ta nie nadaje się do trzymania w klatce, ale też niekoniecznie potrzebuje domu z dużą posesją. Ważniejsze są codzienne ćwiczenia poza domem i bliskie więzi rodzinne. Jeśli masz dom z dużym ogrodem, koniecznie zabezpiecz go przed potencjalną ucieczką psa.

Jeśli szukasz psa stróżującego, znajdziesz bardziej odpowiednie rasy, chociaż Magyar Vizsla będzie chronić swojego terytorium, a także swoich bliskich w nagłych wypadkach.

Z dziećmi ten wyżeł węgierski może nawiązać bliską przyjaźń. Niemniej, małe dzieci nigdy nie powinny przebywać z psem bez nadzoru osoby dorosłej.

Planowanie wakacji z psem

Rasa ta jest uważana za bardzo przywiązującą się i wrażliwą – zastanów się, czy możesz zabrać swojego czworonożnego przyjaciela ze sobą na wakacje w przyszłości. Rozłąka będzie trudna dla Twojego towarzysza. W przeciwnym razie warto przyzwyczajać go od szczenięcia do opiekuna zastępczego na czas urlopu.

Koszty

Oprócz początkowej inwestycji – ceny zakupu i podstawowego wyposażenia – należy również oszacować koszty, które będziesz regularnie ponosić w przyszłości. Obejmują one wysokiej jakości żywność oraz, w stosownych przypadkach, podatek od psów i ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej psów, a także koszty weterynaryjne.

Pochodzenie tego psa jest ściśle związane z historią jego ojczyzny, Węgier. Dokumenty pisane i ilustracje dostarczają informacji o przodkach rasy od XIV wieku. Wraz z migrującymi plemionami, Madziarami, przodkowie dzisiejszej rasy przybyli do innych krajów europejskich.

Przez około 200 lat znaczenie tych psów w polowaniach rosło: przodkowie Magyar Vizsla z powodzeniem uczestniczyli w konkursach psów myśliwskich pod koniec XIX wieku, a tym samym stawali się coraz bardziej znani wśród myśliwych.

Złote umaszczenie wyżła węgierskiego służy jako optymalny kamuflaż na stepach i polach. Kynolodzy nie są zgodni co do jego pochodzenia – podejrzewa się wpływ tureckich psów wskazujących. W rasie można również znaleźć wpływy pointera i wyżła niemieckiego krótkowłosego.

Na początku XX wieku istnienie rasy było zagrożone: Angielskie psy myśliwskie coraz bardziej wypierały madziarskie. Od 1920 r. hodowcy postawili na hodowlę czystej rasy, a w 1936 r. FCI uznała ją za niezależną.

W kolejnych dziesięcioleciach populacja ulegała ciągłym wahaniom. W międzyczasie jednak ten niegdyś ulubieniec myśliwych zyskał stabilną społeczność fanów, a także ugruntował swoją pozycję jako kompan dla osób uprawiających sport.

Magyar Vizsla wyżeł węgierski szorstkowłosy nad wodą
Wiele psów tej rasy uwielbia wodę.

Zakup: Gdzie mogę znaleźć Magyar Vizsla?

Jeśli szukasz szczeniaka, skontaktuj się z klubem węgierskich psów myśliwskich. Należy jednak pamiętać, że niektórzy hodowcy oddają swoje szczenięta wyłącznie w ręce myśliwych. W przeciwieństwie do wyżła węgierskiego krótkowłosego, wyżły węgierskie szorstkowłose są bardzo rzadkie.

Szukasz czworonoga, który jest już w pełni rozwinięty? Czasami zdarza się, że wyżeł węgierski traci swój dotychczasowy dom. Jednak rasa ta jest stosunkowo rzadka, co sprawia, że prawdopodobieństwo wystąpienia takiej sytuacji jest dość niskie.

Psy myśliwskie ze schroniska dla zwierząt

Zwłaszcza jeśli nie interesuje Cię certyfikowany towarzysz polowań, czworonóg ze schroniska może okazać się najlepszą alternatywą.

Czasami można tam znaleźć porzucone psy myśliwskie, które nie nadają się już do polowania i dlatego szukają nowego domu.

Psy te, w zależności od ich doświadczenia, mogą stanowić pewne wyzwanie pod względem wychowania i dopasowania do rodziny. Jeśli jednak uzyskasz odpowiednie informacje na temat wcześniejszej historii psa, z powodzeniem ocenisz, czy dany czworonóg jest odpowiedni dla Ciebie i Twojej rodziny.


Natalie Decker
Profilbild Natalie Decker (mit Pferd)

„Życie bez mopsa jest możliwe, ale bezcelowe” – powiedział kiedyś komik i pisarz Loriot. Autorka zgadza się z tym bez zastrzeżeń i dodaje: „Życie bez konia, kota i królika również!”. Jej serce bije dla wszystkich zwierząt dużych i małych, i cieszy się niezmiernie, że może pisać o swojej pasji jako niezależny autor. Poprzez swoje artykuły chciałaby podnieść świadomość na temat dobrostanu zwierząt i udzielić przydatnych wskazówek ich miłośnikom.


Najczęściej polecane