Whippet

pies rasy Whippet

Często schowany ogon u whippeta nie jest oznaką płochliwości, ale jest jedną z cech charakterystycznych rasy.

Jeśli szukasz łatwego w pielęgnacji, żądnego przygód i bardzo wysportowanego czworonoga, który ceni sobie również pieszczoty i odpoczynek, whippet niewątpliwie będzie doskonałą opcją dla Ciebie. Nic więc dziwnego, że sympatyczne charty owijają wokół swoich łap coraz więcej miłośników zwierząt.

Wygląd

Ten filigranowy i elegancki czworonóg waży zaledwie około 12 kg przy wysokości w kłębie do 51 cm. Jedno spojrzenie na to dynamiczne ciało wystarczy, by ocenić, że rasa ta została wyhodowana dla sportowej doskonałości. Szeroka klatka piersiowa i wciągnięty brzuch podkreślają wygląd tego szybkiego biegacza.Whippet może osiągnąć prędkość do 60 km/h. Bardzo krótka sierść jest dozwolona we wszystkich barwach i kombinacjach kolorystycznych.

W swoim ogólnym wyglądzie whippet przypomina pomniejszoną wersję greyhounda, który zawsze był bardzo ekskluzywny i dlatego często był nazywany „chartem małego człowieka“. Dzięki delikatnym uszom w kształcie płatka róży oraz dużym, szeroko rozstawionym oczom, whippet może z łatwością konkurować z każdym innym psem w zawodach na najbardziej rozczulające spojrzenie.

Ponadto warto dodać, że często schowany ogon nie jest oznaką lęku, ale jedną z charakterystycznych cech rasy.

Charakter

Whippet jest doskonałym sportowym towarzyszem na każdą okazję. To sympatyczny, dający się lubić czworonóg, który wyróżnia się dzięki zrównoważonemu charakterowi i dużej życzliwości. Przytulanie i relacja z opiekunem są dla tej rasy niezmiernie ważne. Dlatego whippet nie powinien zostawać sam przez dłuższy czas. Z łatwością przystosowuje się do życia w domu, podczas gdy na zewnątrz uwielbia akcję i zawsze ma ochotę na odrobinę zabawy.

Chociaż jest uważany za czujnego, nie należy do psów ujadających. Poza domem w dużej mierze ignoruje obcych i zwykle bez problemów dogaduje się z nieznanymi psami. Towarzyski whippet może być trzymany w grupach. Jego ciekawość i uległość w połączeniu z bliską więzią z opiekunem czynią z niego wspaniałego towarzysza wielu zajęć rekreacyjnych. Jednak ze względu na różne poziomy pasji łowieckich nie każdy whippet jest w stanie biegać swobodnie.

sporty dla whippeta
Whippet lubi akcję i jest gotowy na każdą zabawę na zewnątrz.

Whippet ma niewielkie wymagania względem pielęgnacji

Bardzo krótka sierść whippeta nie wymaga szczególnej pielęgnacji. Jednak regularne masowanie szczotką pobudza krążenie krwi i pomaga pozbyć się pojedynczych luźnych włosów. Zwróć uwagę na pielęgnację pazurów Twojego whippeta, ponieważ pazury tych chartów często nie są wystarczająco ścierane, dlatego trzeba je częściej przycinać. Najlepiej ciąć tuż przed tzw. „macierzą” wewnątrz pazura, której pod żadnym pozorem nie wolno uszkodzić. Najprostszym sposobem jest skrócenie pazurów za pomocą profesjonalnych cążek do pazurów, gdy pazury są lekko wilgotne, np. po spacerze w deszczu.

Jeśli chodzi o higienę jamy ustnej, możesz przyzwyczajać psa już za szczeniaka do regularnego szczotkowania zębów specjalną pastą i szczoteczką do zębów dla psów. Przekąski do pielęgnacji zębów lub suche gryzaki, takie jak suszone uszy bydlęce, mogą również zapobiegać tworzeniu się kamienia nazębnego.

Czy whippet będzie odpowiednim psem dla mnie?

Whippety są psami bardzo elastycznymi i w przeciwieństwie do wielu innych chartów mogą być trzymane w mieszkaniu – zawsze pod warunkiem, że sportowy czworonóg może spędzać dużo czasu na zewnątrz i codziennie się tam poruszać. Jednak idealna będzie również duża, ogrodzona działka, na której whippet może wyszaleć się do woli. Whippet uważany jest za przyjaznego dzieciom, a pod warunkiem wczesnej socjalizacji, może być również socjalizowany z kotami.

Ze względu na swoje towarzyskie i tolerancyjne usposobienie dobrze nadaje się na drugiego psa. Nieskomplikowany whippet czuje się dobrze zarówno w rodzinach, jak i wśród wysportowanych singli oraz jest odpowiedni dla ambitnych początkujących. Zanim Twój czworonóg się wprowadzi, wszyscy członkowie rodziny powinni zgodzić się na nowego zwierzęcego współlokatora. Z góry wyjaśnijcie kwestię, w jaki sposób zajmiecie się psem w razie choroby lub podczas urlopu. Zasadniczo Twój whippet lubi towarzyszyć Ci na wakacjach – najlepiej wcześniej sprawdzić, które kierunki podróży będą odpowiednie.

Zanim kupisz whippeta pamiętaj, że oprócz jednorazowych kosztów zakupu psa i jego podstawowego wyposażenia, dochodzą również stałe wydatki w postaci podatku od psa, ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej oraz przynajmniej corocznych wizyt u weterynarza.

Wychowanie z dużą ilością pochwał

Te chętne do nauki psy są łatwe do szkolenia: whippety lubią zadowalać swoich opiekunów, a także są inteligentne i czujne. Są to więc optymalne warunki do szybkiego nauczenia gorliwego psa najważniejszych zasad podstawowego posłuszeństwa czy sztuczek. Dzięki otwartemu charakterowi tego psa największy sukces osiągniesz dzięki pozytywnym wzmacniaczom oraz dużej ilości pochwał. Surowość nigdy nie powinna mieć miejsca w kontakcie z tym urokliwym wrażliwcem. Zacznij trening przywołania wcześnie, aby zawsze niezawodnie przywoływać tego byłego łowcę do siebie. Tylko w ten sposób można pozwolić mu na swobodne bieganie, co bardzo sobie ceni.

Upewnij się od początku, że zawsze masz kontrolę nad czasem tego swobodnego biegu. Wychowaniu psa optymalnie sprzyja wczesna {1>socjalizacja<1}, na przykład poprzez uczęszczanie do szkoły dla psów, w tym lekcje zabawy dla szczeniąt. Tam ma okazję poznać inne czworonogi różnej wielkości, aby później bez problemu mógł zaprzyjaźnić się z dużymi i małymi psami.

Whippet jest zwierzęciem wszechstronnym

Jak wszystkie charty, whippet uwielbia dużą ilość ruchu na świeżym powietrzu. Jeśli Twój czworonóg jest posłuszny i ma z Tobą bliską więź, zwykle możesz pozwolić mu biegać swobodnie, jeśli dobrze reaguje na komendę przywołania, co również zwiększa liczbę możliwości spędzania wolnego czasu.

Rasa ta uwielbia również szaleć z innymi psami. Należy jednak uważać, aby spokojniejsze rasy nie zostały przytłoczone nieposkromioną figlarnością i dynamizmem whippeta. U niektórych osobników instynkt łowiecki jest tak głęboko zakorzeniony, że swobodne bieganie nie jest możliwe. Psy te zdecydowanie powinny mieć do dyspozycji dobrze ogrodzone miejsca do swobodnego biegania.

Jak dużo ruchu na świeżym powietrzu potrzebuje whippet?

Z whippetem zawsze masz duży repertuar zajęć rekreacyjnych do wyboru. Ilość możliwych dyscyplin psich sportów jest naprawdę duża w przypadku tej rasy. Chętnie będzie Ci towarzyszył podczas jazdy na rowerze, joggingu lub długich spacerów. Również agility to dobra okazja do zabawy dla tego wszechstronnego sportowca. Oczywiście chętnie biegający pies, który może osiągnąć prędkość do 60 kilometrów na godzinę, idealnie nadaje się do wyścigów psów na torze wyścigowym. Jeżeli chcesz pozwolić swojemu psu na swobodne bieganie, jednocześnie unikaj wyścigów na torze. Oprócz żądzy przygód, te drobne charty cenią sobie również przytulne popołudnie na kanapie.

Solidny czworonóg o delikatnej posturze

Delikatna, niemalże krucha sylwetka whippeta jest zwodnicza: rasa jest uważana za bardzo wytrzymałą i praktycznie nie jest podatna na pewne choroby dziedziczne. Jednak w bardzo rzadkich przypadkach u niektórych przedstawicieli rasy może dojść do powstania większej masy mięśniowej na skutek wady genetycznej. Takie psy nazywane są również “bully whippetami”. Ze swoją mocną posturą nie odpowiadają już wzorcowi rasy. Jednak związane z tym problemy zdrowotne nie są poważne: niektóre zwierzęta są bardziej podatne na skurcze mięśni, a około połowa ma silny nadzgryz. Mutacja jest widoczna już u młodych szczeniąt w pierwszych tygodniach życia. Nosicieli bez objawów można obecnie wiarygodnie zidentyfikować za pomocą badań genetycznych oraz wykluczyć z hodowli.

Ponieważ krótkowłose i bardzo smukłe whippety są również wrażliwe na zimno, zaleca się zakup towarzyszowi na zimę ubranka dla psa.

Średni wiek rasy wynosi od 12 do 15 lat.

Zdrowie zaczyna się w misce

Zbilansowane żywienie stanowi podstawę zdrowego, długiego życia psa. Dla drapieżnika, jakim jest Twój czworonóg, zbilansowana dieta oznacza, że głównym składnikiem jego żywienia powinno być mięso. Dlatego upewnij się, że mięso znajduje się na pierwszym miejscu listy składników wybranego przez Ciebie pokarmu, niezależnie od tego, czy jest to mokra czy sucha karma. W porównaniu do wszystkożerców lub roślinożerców, mięsożercy mają krótszy przewód pokarmowy zaprojektowany w celu optymalnego wykorzystania wysokiej jakości, bogatej w białko żywności.

Szczególnie w przypadku podawania suchej karmy ważne jest, aby whippet pił wystarczającą ilość płynów. Podczas gdy szczenię może otrzymać do czterech posiłków dziennie, swojemu dorosłemu zwierzęcemu towarzyszowi należy oferować maksymalnie dwa posiłki dziennie.

Po jedzeniu pupil zawsze powinien mieć możliwość odpoczynku. Dobrze pomyślane zmiany żywieniowe mogą prowadzić do stresu dla żołądka Twojego czworonożnego przyjaciela. Więc jeśli rozważasz zmianę karmy na inny rodzaj lub chcesz wybrać inną markę żywności, rób to powoli. Optymalne jest mieszanie nowej karmy ze znaną karmą przez kilka dni w rosnących proporcjach. Jeśli chodzi o ilość karmy, zawsze możesz postępować zgodnie z zaleceniami producenta. Obserwuj jednak szczupłą talię swojego charta i w razie potrzeby dostosuj ilość, zwłaszcza jeśli Twój whippet porusza się więcej niż przeciętnie. Prawidłowe żywienie przekłada się nie tylko na kondycję psa, ale także na jego zdrową, lśniącą sierść.

Hodowla i zakup

Gdzie mogę znaleźć mojego wymarzonego whippeta?

Najlepszym sposobem na znalezienie szczeniaka whippeta jest udanie się do hodowcy tej rasy. Ten powinien należeć do klubu i sprzedawać swoich podopiecznych wyłącznie z rodowodem. Masz wówczas pewność, że spełnia on wymagania zrzeszeń hodowlanych dotyczące dobrostanu zwierząt oraz zdrowia rasy. U renomowanego hodowcymożesz w spokoju poznać szczeniaka w domu oraz zadać właścicielowi hodowli pytania dotyczące rasy, a także celu hodowlanego w zakresie zdrowia, charakteru i typu.

Ciesz się, jeśli hodowca zada Ci również kilka pytań dotyczących Twojego doświadczenia z psami lub zachowania w czasie wolnym. Pokazuje to bowiem, że zależy mu na dobru jego podopiecznych. Oczywiście przy tej okazji poznasz również rodziców Twojego przyszłego pupila, którzy powinni sprawiać wrażenie żywiołowych, zrównoważonych i przyjaznych. W dniu przekazania hodowca przekaże Ci nie tylko nowego członka rodziny, ale także rodowód oraz świadectwo szczepień. Oczywiście do tego momentu szczenię zostało już kilkakrotnie odrobaczone oraz zaszczepione i cieszy się najlepszym zdrowiem.

Miłośnicy psów powinni unikać domniemanych hodowców, którzy sprzedają swoje czworonogi po okazyjnych cenach. Oferty te są zazwyczaj realizowane kosztem zdrowia i socjalizacji psów. Poza tym, tego typu pseudo-hodowcy nie inwestują czasu w utrzymanie psich rodziców w sposób odpowiedni dla gatunku. Matkom często nie pozwala się na żadne przerwy między miotami. Ponadto rzadko dysponują oni wiedzą fachową w zakresie doboru odpowiednich zwierząt hodowlanych w zależności od typu. Nie kupuj również w tego typu hodowlach z litości. Ponieważ, jak w wielu dziedzinach, obowiązuje następująca zasada: popyt określa podaż.

whippet szczenięta
Zdrowego i dobrze zsocjalizowanego szczeniaka rasy whippet możesz kupić od renomowanego hodowcy.

Ile kosztuje whippet?

Whippet od renomowanego hodowcy kosztuje średnio od 3000 do 4000 złotych.

Specjalne organizacje zajmujące się poszukiwaniem nowych domów dla chartów

Jeśli jesteś zainteresowany nabyciem whippeta, dobrym rozwiązaniem może być również dorosły pies. Zapytaj w specjalnych organizacjach zajmujących się poszukiwaniem nowych opiekunów dla chartów o czworonogi, które obecnie potrzebują nowego domu.

W trakcie rozmowy doświadczeni mediatorzy zazwyczaj mogą wspólnie z Tobą ustalić, czy Ty i mający trafić do Ciebie pies jesteście potencjalnym dream teamem. Powodów, dla których starszy whippet został oddany, może być wiele.

Jedno jest jednak pewne: ta przyjazna ludziom rasa bardzo cierpi, gdy musi przebywać w schronisku, ponieważ stały opiekun jest dla nich bardzo ważny. Wybór psa ze schroniska dla zwierząt może być bardzo wzbogacającym doświadczeniem dla obu stron!

Historia: Brytyjczyk prostego pochodzenia

Mimo, że ponad 300 lat temu istniały charty bardzo podobne do whippetów, rasa powstała w północnej Anglii dopiero w XIX wieku. Większe greyhoundy były zarezerwowane dla szlachty jako psy myśliwskie, tak więc uboższe klasy szły własną drogą w hodowli psów. Whippet jest wynikiem hodowli prowadzonej głównie przez robotników fabrycznych i górników, dla których krzyżowano małe greyhoundy i charty z krótkowłosymi terierami. Jako pies myśliwski dla biednych warstw społecznych, był używany głównie do nielegalnych polowań na króliki.

Oficjalna rasa

Rasa jest oficjalnie wpisana do księgi hodowlanej od 1891 r. – wówczas, podobnie jak obecnie, wzorzec skupiał się przede wszystkim na funkcjonalnej budowie przystosowanej do biegania oraz na zdecydowanym temperamencie. Z biegiem czasu whippety coraz częściej robiły również karierę jako psy wyścigowe. Chociaż nigdy nie były w stanie prześcignąć dużych chartów, obie rasy należą do najszybszych zwierząt lądowych na świecie.

Ich kraj pochodzenia, Wielka Brytania, do dziś jest liderem w zakresie hodowli whippetów. Nazwa „whippet” składa się z dwóch członów: „whip” oznaczającego „bat” oraz „pet” oznaczającego „zwierzę domowe”, co można przetłumaczyć luźno jako „pies z batem” – jest to aluzja do długiego ogona biegnącego whippeta. Pierwotnie istnieli również szorstkowłosy przedstawiciele tej rasy. Jednak dzisiejsze próby wyhodowania whippetów długowłosych pod nazwą „Silken Windsprite” nie opierają się na krzyżowaniu wstecznym, a tym samym reprezentują nową rasę. Whippety cieszą się obecnie niewielkim, ale wiernym gronem miłośników psów na całym świecie.

Powiązane artykuły
Najczęściej polecane