Border Terrier

wszystko o rasie border terrier

Wizualnie raczej niepozorny Border Terrier jest idealnym psem dla tych, którzy cenią sobie solidnego, żądnego przygód kompana.

Wygląd

Naturalne piękno

Niewtajemniczeni często mylą go z mieszańcem: Ten niepozorny czworonóg przyciąga uwagę dopiero po drugim przyjrzeniu się – głównie poprzez swój uważny i zaciekawiony wyraz pyszczka. Ten pochodzący z Wielkiej Brytanii terier waży do 7 kilogramów i ma szorstką sierść, która chroni go przed trudnymi warunkami pogodowymi. Występuje w umaszczeniu czerwonym, jasnobrązowym, a także szarym i pszenicznym. Ma opadające, małe uszy i charakterystyczną płaską, umiarkowanie szeroką czaszkę z krótkim pyskiem – kształtem głowy przypomina wydrę. Długie i pełne wdzięku nogi wskazują na wytrzymałość teriera.

Pochodzenie Border Terriera

„Pogranicznik” na polowaniu

Nazwa rasy pokrywała się niegdyś z przeznaczeniem: Border Terrier wywodzi się z pogranicza Anglii i Szkocji („border” to po angielsku „granica”). Cele hodowlane dla tej rasy były początkowo ukierunkowane wyłącznie na polowanie: Miała być wystarczająco szybka i mocna, aby biec obok konia, a jednocześnie na tyle mała, by dostać się do wąskich lisich nor i wypędzić lisy z ich kryjówek. Uroda czy typowy dla rasy wygląd był na początku hodowli zupełnie obojętny, gdyż liczyła się tylko cecha użytkowa. Choć psy wizualnie podobne do Border Terriera można było podziwiać już na obrazach z XVIII wieku, hodowla rozpoczęła się dopiero na początku XX wieku. W 1920 roku Kennel Club oficjalnie uznał tę rasę. Border Terrier jest szeroko rozpowszechniony w krajach Europy: W Wielkiej Brytanii, na przykład, był powszechny od niepamiętnych czasów do dnia dzisiejszego i nadal bierze udział w polowaniach. Ponadto jest on tam uważany za popularnego psa towarzyszącego rodzinie. Rasa ta jest mniej powszechna w innych krajach, ale zyskuje popularność w ostatnich dziesięcioleciach – np. w Niemczech suczka rasy Border Terrier kanclerza Gerharda Schrödera o imieniu Holly, znacznie zwiększyła popularność rasy.

pies rasy border terrier

Border Terrier – charakter

Radosny i żądny przygód

Z Border Terrierem nigdy nie jest nudno: Jest zawsze gotowy na nowe przygody, żywotny i nieustraszony. Ponadto w swoim zachowaniu jest wesoły, zabawny i inteligentny, nie ma skłonności do uporu ani agresji. Szczeka wprawdzie na znak, że coś go interesuje, ale nie jest pod tym względem bardzo uporczywy. Ponieważ jego myśliwscy przodkowie byli wykorzystywani w większym stadzie i kłótnie były tu niepożądane, przedstawiciele tej rasy nadal dobrze dogadują się z innymi psami i okazują się towarzyscy. Border Terrier jest ciekawski i lubi badać żywopłoty, zarośla, a także… oczko wodne w ogrodzie, ponieważ jako były łowca wydr uwielbia wodę. To, w połączeniu z jego instynktem łowieckim, sprawia, że dobre szkolenie podstawowe jest szczególnie ważne, aby Border Terrier nie miał tendencji do uciekania.

Wychowanie

Border Terrier również dla konsekwentnych początkujących

Ogólnie rzecz biorąc, rasa ta jest uważana za łatwą w szkoleniu, jeśli przestrzega się jednej z głównych zasad – konsekwencji. Wtedy Border Terrier chętnie zaakceptuje Cię jako przywódcę stada – jednak od czasu do czasu będzie wystawiał Cię na próbę, ponieważ jako pies myśliwski jest przyzwyczajony do podejmowania samodzielnych decyzji i wnosi ze sobą pewien upór. Jeśli chcesz spuścić swojego Border Terriera ze smyczy, musisz zadbać o to, aby małego myśliwego można było bez problemów przywołać. Trzeba to z nim trenować od najmłodszych lat. Dobrze wychowanego Border Terriera można bez problemu przywołać nawet, jeśli ten zobaczy na przykład wiewiórkę – ale to wymaga dużo edukacji. Najlepiej wybrać się ze szczeniakiem do szkoły dla psów – tam zazna dużo kontaktu z innymi psami, co dodatkowo wpłynie korzystnie na jego socjalizację.

Nieskomplikowana pielęgnacja

Jeśli będziesz regularnie trymować sierść Border Terriera, która składa się z podszerstka i okrywy, będziesz mieć łatwego w utrzymaniu zwierzęcego współlokatora. Border Terriery z niezbyt gęstą brodą są zwykle łatwiejsze w pielęgnacji, ponieważ mają jedwabiste, mniej gęste włosy. Co tydzień należy dokładnie wyszczotkować sierść, sprawdzając czy nie ma w niej pasożytów lub zmian skórnych. Dwa razy w roku musisz ręcznie przyciąć swojego Border Terriera lub zlecić przycięcie psiemu fryzjerowi. Nigdy nie należy używać nożyczek, ponieważ uszkadzają one szorstką strukturę włosa. Aby zadbać o zęby psa, od najmłodszych lat możesz przyzwyczaić go do specjalnej pasty i szczoteczki do zębów dla psa. Ten rytuał pielęgnacyjny zapobiega powstawaniu kamienia nazębnego. Dobrą profilaktyką są również dostępne w handlu węzły bawełniane jako zabawka lub też podawanie psu marchewek czy żwaczy. Zwracaj uwagę na długość pazurów i przycinaj je w razie potrzeby. Nie należy zapominać o tzw. wilczych pazurach, czyli o pazurach rogowych i kciukowych.

szczenię border terriera

Border Terrier – żywienie

Odkryj nasz wybór karmy dla psów!

Jak wszystkie psy, Border Terrier jest mięsożercą i dlatego potrzebuje diety składającej się głównie z mięsa. Dlatego też, podając karmę mokrą lub suchą, upewnij się, że mięso jest na pierwszym miejscu na liście składników. W przypadku żywienia dorosłego psa wystarcza około 20% zawartości białka. Zorientuj się co do dawkowania zgodnie z instrukcjami producenta, ale pamiętaj o sylwetce swojego czworonoga: Jeżeli pojawiają małe „oponki”, musisz odpowiednio dopasować ilość karmy. Jeśli chodzi o smakołyki pomiędzy posiłkami, pamiętaj, że powinny być one wliczone do codziennego zapotrzebowania kalorycznego psa. Zmiany karmy powinny być zawsze dokonywane stopniowo, mieszając nową karmę z już znaną. Wtedy możesz powoli zwiększać ilość nowego pokarmu. Dorosłemu psu wystarczą dwa posiłki dziennie – młodsze zwierzęta należy prosić „do stołu” do czterech razy dziennie. Do pielęgnacji zębów nadają się suche artykuły do żucia, takie jak uszy wołowe lub racice bydlęce ze specjalistycznych sklepów.

Wskazówka dla zdrowia

Raczej nierzucający się w oczy wygląd uchronił Border Terriera od hodowli ukierunkowanej na modę i trendy. Hodowcy od początku skupiali się na jakości zamiast na aspektach wizualnych. Na szczęście, dzięki temu Border Terriery nie wykazują raczej typowych dla rasy chorób. Jednak wśród nich są również osobniki z dysplazją stawów biodrowych, postępującym zanikiem siatkówki czy chorobami serca, dlatego wybór renomowanego hodowcy jest także przy tej rasie bardzo ważny. Poprzez ukierunkowaną wstępną selekcję hodowca może zminimalizować ryzyko wystąpienia tych chorób. Border Terriery mogą być również dotknięte zespołem skurczów epileptoidalnych u psów (CECS). Jest to choroba o nieznanym pochodzeniu, która objawia się drgawkami. Może być dziedziczona w sposób recesywny i zwykle pojawia się dopiero w wieku 2–5 lat. Porozmawiaj z hodowcą o tej chorobie i środkach ostrożności. Te małe osobniki pełne energii mogą mieć również tendencję do nadwagi – należy zwracać uwagę na dzienne zapotrzebowanie psa na jedzenie i w razie potrzeby odważyć odpowiednią porcję. Te wytrzymałe psy mogą w dobrym zdrowiu dożyć nawet 17 lat.

zooplus pomaga aktualności

Ruch w lasach i na polanach

Nie należy dać się zwieść tym małym nóżkom: Border Terrier potrzebuje wbrew pozorom dużo ruchu. Osobniki tej rasy uwielbiają przebywać na świeżym powietrzu. Jako psy pracujące potrzebują dużo zajęcia fizycznego, przy którym można trenować również myślenie. Odpowiednie dla nich są takie sporty jak Agility lub Dog Dancing, który łączy ćwiczenia z małymi sztuczkami. Ten pracowity terier ceni sobie również pracę nosem. Należy podkreślić przywiązanie rasy do koni, dlatego Border Terrier jest doskonałym psem do towarzystwa dla jeźdźca. Oczywiście chętnie będzie Ci towarzyszyć również podczas biegania lub wędrówek. Jeżdżąc z psem na rowerze lub uprawiając jogging z psem, staraj się zacząć łagodnie i stopniowo zwiększać intensywność treningu, aby nie przemęczyć zwierzęcia. Ponadto Twój czworonożny przyjaciel powinien być w pełni dojrzały do uprawiania sportów wytrzymałościowych. Chociaż rasa ceni sobie ruch, musisz również uważać, aby dać swojemu Border Terrierowi przerwy na odpoczynek. W przeciwnym razie były łowca może mieć tendencję do ciągłego domagania się więcej i więcej ruchu, przez co następnie stanie się nadpobudliwy. Ciekawym dodatkiem do psich sportów może być szkolenie Border Terriera na psa terapeutycznego.

border terrier charakter żywienie historia

Czy Border Terrier jest dla mnie odpowiedni?

Pomimo uroczego wyglądu, który czyni go atrakcyjnym dla osób szukających nieskomplikowanego, poręcznego psa, Border Terrier jest tylko częściowo odpowiednim psem dla osób początkujących lub seniorów. Ci pierwsi powinni intensywnie zapoznać się z niezbędną pracą edukacyjną i zasięgnąć fachowej porady, aby móc przeciwstawić się urokowi terierów w kwestiach wychowawczych. Ci drudzy powinni być w stanie zapewnić psu dużą ilość ruchu. Rasa jest odpowiednia dla osób wysportowanych, które lubią spędzać czas ze swoim psem. Należy zadbać o to, aby Border Terrier miał dobrą ilość zajęcia w każdych warunkach pogodowych – tylko wtedy będzie nadawał się do trzymania w domu. Im większe stado, tym bardziej komfortowo czuje się przedstawiciel tej rasy. Dlatego jest dobrym psem rodzinnym lub drugim psem w domu, gdyż wtedy ma wokół siebie towarzystwo. Ponadto pies tej rasy szybko jest w stanie pokochać dzieci. Potrafi jednak czasami bawić się dość intensywnie, zwłaszcza gdy jest młody, o czym należy pamiętać przy małych dzieciach. Zapoznaj swoje potomstwo z podstawami traktowania czworonożnych członków rodziny z szacunkiem, aby zwierzęta mogły zadomowić się u Ciebie na całe życie.

Przed wprowadzeniem się Border Terriera wszyscy członkowie rodziny muszą wyrazić na to zgodę, a także nie powinni wykazywać alergii. W razie wątpliwości skontaktuj się z lekarzem. Jeśli wynajmujesz mieszkanie, dowiedz się, czy właściciel zgadza się na trzymanie przez Ciebie psa, a jeśli nie jest to jasno określone w umowie najmu, uzyskaj zgodę na piśmie. Zaplanuj, jak chcesz spędzać przyszłe wakacje: Zostawisz psa pod dobrą opieką u krewnych, przyjaciół lub w hotelu dla psów, a może będzie Ci towarzyszył na wycieczkach? Od pewnego czasu coraz więcej pensjonatów i hoteli chętnie przyjmuje czworonożnych przyjaciół. Dzięki poręcznemu rozmiarowi i miłości do ludzi Border Terrier jest odpowiednim towarzyszem na wycieczki piesze i podobne formy spędzania czasu.

Zanim weźmiesz na siebie odpowiedzialność za psa, który będzie z Tobą przez wiele lat, zastanów się nad kosztami: Oprócz kosztów zakupu psa od hodowcy dochodzi wyposażenie podstawowe w postaci misek, szelek lub obroży, smyczy, kosza i kocyków, zabezpieczenia do samochodu oraz przyborów pielęgnacyjnych, takich jak szczotki i łagodny szampon dla psów. Regularne wydatki związane są z pełnowartościową karmą, podatkiem i opłatami za psa, jak również z wizytami u weterynarza, które w przypadku choroby są odpowiednio droższe.

Gdzie mogę znaleźć mojego wymarzonego Border Terriera?

Jeśli po dokładnym rozważeniu zdecydujesz się na Border Terriera jako nowego współlokatora, możesz zacząć szukać. Jeśli chcesz, by do Ciebie wprowadził się szczeniak, musisz poszukać renomowanego hodowcy. Charakteryzuje się on przynależnością do związków hodowców psów i przestrzeganiem jego specyfikacji, co zapewnia bezpieczeństwo psom. Rodzice szczeniąt muszą przejść wiele testów hodowlanych dotyczących zdrowia i charakteru, zanim zostaną dopuszczeni do rozrodu. Suki muszą mieć też wystarczającą przerwę między miotami. Dobry hodowca pozwoli Ci poznać wymarzonego szczeniaka w swoim domu, a także odpowie na Twoje pytania dotyczące rasy i hodowli. Szczenięta i rodzice powinny zrobić na Tobie ożywione, zdrowe i spokojne wrażenie. Również po sprzedaży dobry hodowca chętnie odpowie na szczegółowe pytania dotyczące swojego podopiecznego, ponieważ dobra przyszłość dla jego zwierząt jest bliska jego sercu. Zapewne zada Ci też z tego powodu kilka pytań dotyczących Twojego doświadczenia z psami, oczekiwań oraz domu i otoczenia. Jeśli tak będzie, to możesz się cieszyć, że masz przed sobą odpowiedzialnego hodowcę!

Nie kupuj szczeniaka Border Terriera bez rodowodu – w wielu przypadkach przyczyniasz się wówczas do rozprzestrzeniania chorób. Ponadto, większość szczeniąt od takich sprzedawców nie jest dobrze socjalizowana, a ich rodzice żyją w nieprzyjaznym otoczeniu. Tacy nieodpowiedzialni pseudo-hodowcy, choć na pierwszy rzut oka oferują swoje pieski tanio, i tak zarabiają więcej niż rzetelny hodowca, który zwykle poświęca dużo pieniędzy, czasu i serca, aby zaoferować Ci zdrowe zwierzęta zgodne ze specyfikacją swojej rasy.

Jeśli chcesz stworzyć dom dla starszego Border Terriera, możesz również skontaktować się ze związkiem, ponieważ niektórzy hodowcy muszą od czasu do czasu rozstać się ze starszymi zwierzętami lub znają sowich byłych podopiecznych, którzy stracili domy. Innym punktem kontaktowym są stowarzyszenia, które skupiły się na szukaniu nowej rodziny dla terierów. Oczywiście Border Terrier może również czekać na swoją nową rodzinę w lokalnym schronisku dla zwierząt, ale tutaj szansa jest mniejsza. Bardziej prawdopodobne jest, że znajdziesz tam mieszańca, który może być podobny wizualnie i charakterologicznie, ale nadal będzie „niespodzianką” – w pozytywnym lub negatywnym znaczeniu. W każdym razie należy zapoznać się z wymogami tej rasy, również jeśli bierzesz psa z drugiej ręki. Stowarzyszenia zajmujące się pośrednictwem w adopcji zazwyczaj udzielą Ci intensywnych porad dotyczących tego, czy Ty i Twój wymarzony pies dobrze do siebie pasujecie.

Życzymy Ci wiele radości z Twojego spragnionego przygód Border Terriera!

Najczęściej polecane