Amerykański terier bezwłosy

Artykuł napisany przez Jana Schubert
American hairless terrier

Żywiołowy, ale posłuszny: Amerykański terier bezwłosy to niezwykle sympatyczny pies.

Amerykański terier bezwłosy powstał w południowych stanach USA w wyniku ukierunkowanej hodowli wykorzystującej naturalnie tam występujące bezwłose rat teriery. Ten mały, żywiołowy pies jest typowym terierem, szczególnie popularnym wśród alergików. Jako samodzielna rasa został uznany przez United Kennel Club w 2004 roku.

Wygląd: Bezwłosy i sprężysty

Amerykański terier bezwłosy (ang. American Hairless Terrier, AHT) jest smukłym psem o sportowej sylwetce. Jego wzrost waha się od 20 do 40 centymetrów, co sprawia, że zaliczany jest raczej do małych lub średnich czworonogów.

Przedstawiciele tej rasy mogą ważyć niewiele lub – w zależności od stopnia wytrenowania – do 12 kilogramów.

Budowa AHT

Amerykański terier bezwłosy ma trójkątne, duże i wyprostowane uszy, których czubki mogą opadać do przodu. Wąska kufa przechodzi w szlachetną czaszkę z ciemnymi, prawie czarnymi, wyrazistymi oczami.

Proporcjonalnie długa szyja kończy się muskularnym tułowiem o silnej klatce piersiowej. Długie kończyny są mocno umięśnione, dzięki czemu jest on świetnym biegaczem. Porusza się energicznie, jak na prawdziwego teriera przystało. Jego elegancka linia ciała kończy się szpiczastym, nagim ogonem.

Od puchu do nagości

AHT przychodzi na świat z delikatną, puszystą sierścią, którą traci w pierwszych tygodniach po narodzinach. Jedwabisty połysk czworonogi te zawdzięczają swojej gładkiej, lśniącej skórze, która jest niezwykle miękka i ciepła w dotyku.

Jej kolor waha się od biało-różowego do szaro-jasnobrązowego. W lecie, pod wpływem słońca, amerykańskie teriery bezwłose stają się nieco ciemniejsze – dokładnie tak, jak ludzie. Na ich całym ciele rozmieszczone są zazwyczaj ciemnobrązowe, szare, czerwonawe lub czarne plamy pigmentacyjne.

Czy wszystkie amerykańskie teriery bezwłose są pozbawione sierści?
Niektórzy przedstawiciele rasy mają brwi i wąsy. Istnieją również nietypowe, owłosione odmiany AHT. Psy te o krótkiej, gładkiej sierści są jednak bardzo rzadko spotykane.

Amerykański terier bezwłosy jest terierem z krwi i kości: Uwielbia ruch i niemal nieustannie poszukuje czegoś do zrobienia. Jest wysportowany i lubi rywalizację, dobrze poddaje się szkoleniu. Za sprawą wyjątkowej inteligencji w mig pojmuje stawiane przed nim zadania i z przyjemnością je wykonuje w zamian za ulubiony przysmak.

Nie ma również nic przeciwko relaksowi po skończonym szkoleniu. Chętnie wówczas przytula się do swojego opiekuna w oczekiwaniu na zasłużoną porcję pieszczot. Pies ten jest mocno skoncentrowany na swojej rodzinie i lubi czuć się jej nieodłączną częścią.

Z ochotą angażuje się we wszystkie działania jej członków i nigdy nie powinien czuć się z nich wykluczony. Podsumowując, psy te są kochające, wesołe, figlarne i energiczne.

Szczekanie? Zawsze gotowy!

Jak wszystkie teriery, również amerykański terier bezwłosy we krwi ma bronienie swojego terytorium. Nie jest agresywny, ale przy pierwszym spotkaniu zawsze musi oszczekać nieznane mu osoby i potrzebuje trochę czasu, aby się do nich przyzwyczaić. Dlatego, aby utrzymać jego szczekanie w ryzach niezbędne jest konsekwentne szkolenie.

Zmiany i dzieci

Amerykański terier bezwłosy nie przepada za zmianami. Najlepszym scenariuszem w jego przypadku jest dołączenie do rodziny jako szczenię, poznanie nowego środowiska i zestarzenie się właśnie w nim. Przeprowadzki czy zmiany otoczenia mu nie służą.

Rodzina może składać się z innych (małych) zwierząt, dzieci czy nawet noworodków. Pies ten szczególnie dobrze rozumie się z dziećmi, ponieważ mają podobny poziom energii i uwielbiają się z nim bawić.

Amerykański terier bezwłosy to bardzo zwinny pies, który wymaga dużo uwagi. Pozostawiane go samego na kilka godzin nie wchodzi w grę. Może on wówczas niszczyć meble i gryźć przedmioty.

Mały wulkan energii

Ten amerykański terier nigdy nie odpoczywa długo. Trzeba pozwolić mu rozładować nadmiar energii, zapewniając mu dużo regularnych aktywności na świeżym powietrzu. Im bardziej wymagające i zróżnicowane zabawy, tym lepiej – dzięki temu będzie mógł zaspokoić swoją ciekawość i demonstrować nowe umiejętności.

Wskazówka: Wypróbujcie agility dla małych psów, obedience lub naukę sztuczek.

Trzymanie w domu

Ponieważ amerykański terier bezwłosy należy do niewielkich psów, nie ma przeciwwskazań, aby trzymać go w mieszkaniu. Będzie wówczas o wiele bardziej szczęśliwy niż trzymany na uwięzi.

Ale uwaga: Zbyt długie przebywanie w czterech ścianach nie wpłynie dobrze na jego samopoczucie. Dlatego należy wyprowadzać go na spacer kilka razy dziennie i zapewnić mu wyzwania umysłowe i fizyczne, aby zapobiec nudzie. Przedstawiciele tej rasy sprawdzą się doskonale jako psy rodzinne dla aktywnych.

Psy te nie są szczególnie wymagające jeśli chodzi o żywienie. Co do zasady są absolutnie wszystkożerne. Częścią ich diety mogą być warzywa, owoce, mięso i umiarkowane ilości zbóż.

Smakuje im zarówno karma sucha jak i mokra, i generalnie dobrze tolerują większość pokarmów. Osobnikom o szczególnie wrażliwej skórze można podawać specjalną karmę, regulującą wydzielanie sebum.

W przypadku nagich psów, takich jak amerykański terier bezwłosy, pojawia się pytanie, czy brak sierści nie jest dla nich źródłem cierpienia. U niektórych psów z tej grupy nagość powiązana jest z innymi problemami zdrowotnymi, za które odpowiedzialny jest ten sam allel. Hodowcy są więc świadomi tego, że tak pożądana bezwłosa skóra oznacza pewne pogorszenie stanu zdrowia zwierząt.

Dlatego hodowla bezwłosych psów jest często kontrowersyjna. Nie dotyczy to jednak amerykańskiego teriera bezwłosego: Nie są znane żadne choroby typowe dla rasy, które związane byłyby z genetycznymi nieprawidłowościami.

Wrażliwa skóra

AHT jest uważany za psa wytrzymałego i odpornego na choroby. Jego słabym punktem jest jednak wrażliwa skóra: Pozbawione sierści psy bardzo szybko reagują stresem na niskie temperatury lub silne promieniowanie słoneczne.

Nawet jeśli ich skóra latem ciemnieje, istnieje podwyższone ryzyko poparzeń słonecznych i raka skóry. Warto więc mieć w domu specjalny krem do skóry, którego można użyć w razie jakichkolwiek podrażnień czy zaczerwienień.

Najlepiej w tej kwestii skonsultować się z lekarzem weterynarii, który odpowie na wszelkie nurtujące Cię pytania. Nie zapomnij przy okazji ustalić z nim harmonogramu niezbędnych szczepień.

Jak długo żyje amerykański terier bezwłosy?

Jako mały pies, AHT żyje zazwyczaj od 12 do 14 lat.

Przedstawiciele tej rasy uważani są za niewymagających w pielęgnacji. Ponieważ nie mają sierści, nie ma potrzeby ich szczotkowania czy usuwania włosów z kanapy czy dywanów. Mniejsze wymagania pielęgnacyjne wiążą się jednak z innymi obowiązkami: Psa tego trzeba chronić przed trudnymi warunkami atmosferycznymi.

  • W lecie należy używać specjalnego kremu przeciwsłonecznego. Zwłaszcza w pierwszych dniach wiosny, kiedy skóra jest jeszcze nieprzyzwyczajona do promieniowania słonecznego, grozi zwierzęciu poparzenie słoneczne.
  • Podczas wietrznej, zimnej i deszczowej pogody należy zakładać psu płaszczyk, który zapewni mu ochronę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. W ten sposób zyskasz pewność, że Twój podopieczny nie zmarznie i nie poparzy sobie skóry, co mogłoby zwiększyć ryzyko zachorowania na raka.
  • Nie ma przeszkód, by czworonoga wykąpać w przypadku silnych zabrudzeń.

Dobra wiadomość dla właścicieli wrażliwych nosów
Amerykański terier bezwłosy praktycznie nie pachnie.

Hodowla amerykańskiego teriera bezwłosego rozpoczęła się na początku lat 70-tych ubiegłego wieku, gdy w miocie rat teriera pojawiło się bezwłose szczenię. Ta wyjątkowa suczka trafiła do państwa Edwin i Willie Scott, którzy nazwali ją Josephine. Pokochali ją do tego stopnia, że postanowili założyć hodowlę.

Po kilku niepowodzeniach, parze udało się wyhodować kolejne nagie pieski, tym samym kładąc podwaliny pod hodowlę amerykańskiego teriera bezwłosego. Minęło jednak około 30 lat zanim rasa została oficjalnie uznana przez United Kennel Club. FCI natomiast do dziś jej nie zaakceptowała.

Dziedziczenie recesywne
Brak sierści musi być przekazywany przez oboje rodziców. Jeśli tylko jedno z nich przekaże gen za niego odpowiedzialny, szczenięta nie będą nagie.

Zakup: Gdzie można kupić amerykańskiego teriera bezwłosego?

Każdy kto interesuje się tą rasą, musi liczyć się z tym, że jej przedstawicieli trzeba będzie dobrze poszukać. AHT jest nadal rzadkością, zwłaszcza poza granicami swoich ojczystych Stanów Zjednoczonych. Niemniej, nie jest to niemożliwe.

Ze względu na niewielką liczbę szczeniąt trudno jednak określić ich dokładną cenę. Szacunkowo może ona wynosić od 1.000 do 2.500 euro.

Amerykański terier bezwłosy w ogrodzie
Amerykański terier bezwłosy jest zawsze gotowy do działania.

Podsumowanie: Mały, bezwłosy i milusiński

Amerykański terier bezwłosy jest żywiołowym i kochającym psem rodzinnym z temperamentem i charakterem. Najlepiej będzie czuł się u boku człowieka, który jest w stanie poświęcić mu dużo czasu i uwagi. W zamian odwdzięczy się wiernością i oddaniem.

Zaletą rasy jest bez wątpienia wynikająca z braku sierści przyjazność dla alergików. Dzięki tej cesze psy te nie wymagają dużych nakładów pielęgnacyjnych, ale potrzebują ochrony przed słońcem i zimnem.

Charakterystyka amerykańskiego teriera bezwłosego

Cechy szczególne: Bezwłosy terier z USA o żywym temperamencie, nieuznany przez FCI.
Charakter: żywiołowy, wysportowany, chętny do zabawy
Wysokość w kłębie: 20–40 cm
Waga: 5–12 kg
Sierść: brak sierści, miękka skóra
Umaszczenie: wszystkie
Pielęgnacja sierści: niewymagająca, konieczna specjalna ochrona
Potrzeba ruchu: przeciętna
Pies dla początkujących: tak
Szczekanie: częste
Długość życia: 12–14 lat
Typowe choroby: wrażliwa skóra
Cena: zróżnicowana
Pochodzenie: USA

Jana Schubert
Profilbild von zooplus Magazin Autorin Jana Schubert

Już jako dziecko wolała przytulać się do swojego kota perskiego niż pluszowego misia. Jak nieco podrosła, tak długo prosiła rodziców o własnego konia, aż jej ulegli i pozwolili kupić swojego wierzchowca. Dzięki zwierzętom przeżyła wiele wspaniałych chwil i pomimo tego, że życie ze zwierzętami nie zawsze jest łatwe, nie wyobraża sobie nie mieć ich u swojego boku – jak twierdzi, dotykają takich obszarów jej duszy, do których nikt inny nie ma dostępu. Ten ich wspaniały czar odczuwa także, gdy o nich pisze i ma nadzieję, że choć trochę tej magii odczuwa się podczas czytania przygotowanych przez nią artykułów.


Powiązane artykuły
Najczęściej polecane