Pudel toy

Artykuł napisany przez Natalie Decker

Pudel toy to najmniejszy przedstawiciel pudli. Jest przyjaznym psem rodzinnym, ale może reagować nerwowo i niespokojnie w nieznanych sobie sytuacjach. Zdaniem niektórych obrońców praw zwierząt, jego hodowla może nosić znamiona okrucieństwa wobec zwierząt.

Brązowy pudel toy

Hodowla pudla toy jest kontrowersyjna: Niektórzy obrońcy praw zwierząt twierdzą, że rasa jest potencjalnie skazana na cierpienie.

Wygląd: Delikatny piesek o kręconej sierści

Pudel toy dorasta do 24–28 centymetrów w kłębie, ale zgodnie ze wzorcem rasy, dopuszczalne jest odchylenie o jeden centymetr. Zarówno psy jak i suczki ważą od dwóch do czterech kilogramów.

Pudel toy jest drobno zbudowany, muskularny i niemalże kwadratowy. Podobnie jak jego więksi krewni ma miękką, kręconą sierść, która może być czarna, biała, brązowa, srebrna, płowa, czarno-biała łaciata oraz czarna podpalana. Charakterystyczna jest dla niego wąska kufa, lekko skośne oczy w kształcie migdałów oraz bujnie owłosione, opadające wzdłuż policzków uszy.

Czy pudel toy jest rasą potencjalnie skazaną na cierpienie?

Wielu psich ekspertów uznaje pudla toy za rasę potencjalnie skazaną na cierpienie, ponieważ jest on jeszcze mniejszy niż pudel miniaturowy, co wyraża przedrostek „toy” w jego nazwie. Aby wyhodować jak najmniejsze egzemplarze, często kojarzy się ze sobą małe, słabe zwierzęta, co może prowadzić do licznych problemów zdrowotnych u ich potomstwa.

Niemniej, pudel toy został oficjalnie uznany przez Międzynarodową Organizację Kynologiczną (FCI) jako jedna z czterech odmian pudli, pomimo sprzeciwu jedenastu krajów członkowskich. Pozostałe wersje pudli, różniące się od siebie wielkością to pudel duży, pudel średni oraz wspomniany pudel miniaturowy.

Pudel toy portret © annaav / stock.adobe.com
Ciemne paciorkowate oczy, wąska kufa, wysokie czoło: Pudel toy wyglądem przypomina dziecko, co czyni go wyjątkowo uroczym.

Charakter: Przyjazny ze skłonnością do nerwowości

Pudel toy jest co prawda niewielkich rozmiarów i wygląda uroczo, ale jest pełnoprawnym psem. Odznacza się wyjątkową inteligencją, bystrością, pojętnością i dużą chęcią zadowolenia swojego opiekuna, dlatego jest stosunkowo łatwy do ułożenia i może być trzymany również przez początkujących miłośników psów.

Za sprawą swojej przyjaznej i spokojnej natury, pudel toy doskonale sprawdza się w roli psa rodzinnego. Jednak należy mieć świadomość – dotyczy to zwłaszcza najmłodszych członków rodziny – że pomimo swojego uroczego wyglądu, nie jest pluszową zabawką, a żywą istotą, która ma swoje potrzeby.

Czy pudel toy dużo szczeka?

Psy te bardzo przywiązują się do swoich opiekunów, są wobec nich lojalne i wierne. Najchętniej nie odstępowałyby ich nawet na krok. Nie lubią samotności i jeśli są pozostawione na zbyt długo same, mają tendencję do uporczywego szczekaania. Głośnym szczekaniem mogą reagować również na obce im dźwięki.

Często zachowują się niepewnie w nieznanych sytuacjach. Stąd też nerwowość i strach są nieodłączną częścią ich charakteru.

Aktywności: Sport i zabawa dla pudla toy

Aby zachować sprawność fizyczną i psychiczną, pudle toy potrzebują dużo ruchu. Uwielbiają towarzyszyć swojej rodzinie podczas spacerów i lekkich wędrówek, które można urozmaicić treningiem posłuszeństwa, aportowaniem lub zabawami węchowymi. W domu chętnie bawią się zabawkami na inteligencję.

Jak dużą potrzebę ruchu ma pudel toy?

Pudel toy powinien każdego dnia spędzać na zewnątrz co najmniej dwie godziny. Wielu przedstawicieli tej odmiany pudli uwielbia wodę i chętnie kąpie się w jeziorach i strumieniach. W końcu ich przodkowie byli wykorzystywani jako psy myśliwskie i wyławiali z wody postrzelone kaczki.

Żywiołowy, wysportowany pudel toy może również z powodzeniem uprawiać agility, pod warunkiem, że przeszkody będą dostosowane do jego niewielkich gabarytów. Dobrą zabawę zarówno psu, jak i jego opiekunowi gwarantuje także dog dancing, czyli taniec z psem oraz trening posłuszeństwa.

Szeroki wybór zabawek dla pudla toy znajdziesz w sklepie internetowym zooplus

Pielęgnacja: Regularne strzyżenie to podstawa

Kędzierzawa sierść pudla toy nie wypada, lecz stale odrasta. Aby więc zapobiec powstawaniu kołtunów i stanów zapalnych skóry, wymaga codziennego szczotkowania oraz wizyt w psim salonie piękności co około osiem tygodni, gdzie maluch zostanie profesjonalnie ostrzyżony.

Dużą popularnością cieszy się strzyżenie „na misia” (ang. teddy bear cut), które podkreśla naturalne kontury psa. Szczególnie praktyczna jest prosta, krótka fryzura, ponieważ pozwala psu szaleć na świeżym powietrzu, bez wplątywania się w sierść części roślin i innych zanieczyszczeń. Przed występami na wystawach psów, pudle toy są często strzyżone w specjalny sposób.

Kontrola zębów, oczu i uszu

Oprócz pielęgnacji sierści, bardzo istotna jest regularna kontrola pazurów, zębów, oczu i uszu. Ze względu bowiem na wąską kufę, zęby pudla toy znajdują się blisko siebie, co może sprzyjać rozwojowi chorób.

Ponadto, bujnie owłosione, wiszące uszy pudla toy są podatne na zapalenia, które mogą być bardzo bolesne i dlatego wymagają jak najszybszego wdrożenia leczenia.

Niektórzy przedstawiciele rasy cierpią na zwyrodnienia gałek ocznych. Jeśli przewody nosowo-łzowe zostaną zablokowane lub w ogóle się nie wykształcą, prowadzi to do zwiększonego łzawienia, co również wymaga specjalnej pielęgnacji.

Karma dla pudla toy

Dieta pudla toy powinna opierać się na wysokiej jakości karmie o dużej zawartości mięsa. Jeśli chcemy podawać naszemu pupilowi suchą karmę, powinnyśmy wybierać taką, której kawałki są dostosowane do jego niewielkich gabarytów.

Karma odpowiednia dla pudla toy

Zdrowie: Znany z wielu chorób genetycznych

Ze względu na problematyczną hodowlę, która ma prowadzić do karłowatości psa, u pudla toy obserwuje się liczne choroby genetyczne. U jego większych krewnych zazwyczaj nie występują one w takiej formie lub z taką częstotliwością.

Mowa tu na przykład o zwichnięciu rzepki, czyli wypadającej rzepce, czy chorobie Legga-Calvégo-Perthesa – jałowej martwicy kości udowej, która powoduje ból w stawie biodrowym i kulawiznę. W wyniku zwężenia tchawicy, fachowo zwanej jej zapadnięciem, pies może natomiast cierpieć na duszności.

Problemy z oczami u pudla toy

Typowymi chorobami, które występują u pudli toy są zaćma oraz jaskra. Niektóre osobniki cierpią również na tak zwaną entropię, czyli wywinięcie powieki do wewnątrz, mogącą upośledzać zdolność widzenia.

Pomimo długiej listy możliwych chorób dziedzicznych, które mogą być związane z ekstremalną karłowatością, pudle toy osiągają zaawansowany wiek – ich średnia długość życia wynosi bowiem od 15 do 17 lat.

Historia rasy: Kontrowersyjny maluch z Francji

Pudle były pierwotnie psami myśliwskimi, wykorzystywanymi do wyławiani zwierzyny z wody. W XIX wieku te przyjazne czworonogi były coraz częściej trzymane jako psy do towarzystwa i mniej więcej w tym czasie zaczęto hodować je w różnych rozmiarach.

Na początku rozróżniano tylko duże i małe pudle. Później wyhodowano pudla miniaturowego, z którego ostatecznie wyewoluował malutki pudel toy. Za ojczyznę pudli uważa się Francję. Francuscy hodowcy dążyli do oficjalnego uznania tej odmiany pudla, pomimo zastrzeżeń innych krajów, będących członkami FCI.

Zakup: Ile kosztuje pudel toy?

Ze względu na liczne choroby dziedziczne, które mogą wystąpić u pudla toy, bardzo istotne jest, aby szczenięta kupować u profesjonalnego hodowcy. Ceny piesków mogą znacznie się różnić, ale zaczynają się od około 6000 złotych.

Uwaga na rzekome okazje

Modne psy, takie jak pudel toy są często sprzedawane jako „okazje bez dokumentów”, ale takie oferty należy omijać szerokim łukiem. Zwierzęta te często pochodzą od pozbawionych skrupułów handlarzy, którzy nie dbają ani o zdrowie, ani o dobrostan swoich podopiecznych.

Często rodzice szczeniąt są chorzy, a szczenięta słabo zsocjalizowane. W masowych hodowlach nierzadko zdarzają się przypadki chowu wsobnego. Wszystko to może prowadzić do problemów zdrowotnych i zaburzeń behawioralnych, skutkujących wysokimi kosztami leczenia weterynaryjnego oraz koniecznością korzystania ze wsparcia trenera psów.

Podsumowanie: Mały pies o dużych potrzebach

Pod kędzierzawą sierścią pudla toy kryje się inteligentny, uwielbiający człowieka pies. Lubi spędzać czas w ruchu i wykorzystywać swoją mądrą głowę w codziennych aktywnościach.

Ze względu na problemy związane z hodowlą, szczenięta tej odmiany pudla należy kupować wyłącznie u profesjonalnych hodowców, którym zależy przede wszystkim na dobru zwierząt, a nie na szybkim zarobku.

Charakterystyka pudla toy

Cechy szczególne:przyjazny mały pies, którego hodowla jest kontrowersyjna
Charakter:przywiązany do człowieka, inteligentny, żywiołowy, zwinny, niepewny
Wysokość w kłębie:psy i suki: 25–28 cm
Waga:psy i suki: 2–4 kg
Sierść:kręcona, bez podszerstka, dozwolone umaszczenia: czarne, białe, brązowe, srebrne, płowe, czarno-białe łaciate oraz czarne podpalane
Pielęgnacja sierści:szczotkowanie kilka razy w tygodniu, strzyżenie co około 8 tygodni, nie linieje
Aktywność:duża, psie sporty, miłośnik kąpieli wodnych
Pies dla początkujących:tak
Szczekanie:szczeka, gdy jest pozostawiony sam i/lub gdy się boi
Długość życia:15–17 lat
Typowe choroby:zaćma, jaskra, entropia, zwichnięcie rzepki, zapadnięcie tchawicy, padaczka
Cena:od 6000 zł
Grupa FCI:grupa 9 Psy ozdobne i do towarzystwa, sekcja 2 Pudle
Pochodzenie:Francja

Natalie Decker
Profilbild Natalie Decker (mit Pferd)

„Życie bez mopsa jest możliwe, ale bezcelowe” – powiedział kiedyś komik i pisarz Loriot. Autorka zgadza się z tym bez zastrzeżeń i dodaje: „Życie bez konia, kota i królika również!”. Jej serce bije dla wszystkich zwierząt dużych i małych, i cieszy się niezmiernie, że może pisać o swojej pasji jako niezależny autor. Poprzez swoje artykuły chciałaby podnieść świadomość na temat dobrostanu zwierząt i udzielić przydatnych wskazówek ich miłośnikom.


Najczęściej polecane