West Highland White Terrier

Westie terier

Miłośnicy tych śnieżnobiałych czworonogów nazywają je często pieszczotliwie Westie. West Highland White Terrier, jeden z najmodniejszych psów lat 90’, dziś cieszy się jeszcze większą popularnością. Trudno się temu dziwić: Westie to zdolny do przystosowania, figlarny pies z typowym dla terierów wdziękiem i odrobiną przekory.

Wulkan energii

Westie mimo swoich niewielkich rozmiarów rzuca się w oczy: Jego śnieżnobiałe futerko widać już z określonej odległości, a w połączeniu z ciemnymi oczami i czarnym noskiem nadaje mu charakterystycznego wyglądu. Sierść składa się z długich na około 5 cm, niekręconych włosów, pod którymi znajduje się miękki, gruby podszerstek. Małe uszy oraz ogon o długości do 15 cm stoją pionowo. Wysokość Westie w kłębie wynosi do 28 cm, waga dochodzi do 10 kg.

Od niepopularnego psa łowczego do modnego psa rodzinnego

Przodkami rasy West Highland White Terrier były często niepożądane, ponieważ nieplanowo białe, osobniki z miotu Cairn Terrierów. Ponieważ w przypadku tej rasy białe ubarwienie kojarzone było ze słabością i ułomnością, najwięcej białych szczeniąt spotykał okrutny los – szybki kres życia. Jednak jednemu myśliwemu umaszczenie to przypadło szczególnie do gustu: Pod koniec XIX wieku Colonelowi Edwardowi Donaldowi Malcomowi z powodzeniem wreszcie udało się wyhodować celowo białego teriera. Połyskująco biała sierść miała tę zaletę, że pies podczas polowania z łatwością mógł zostać odróżniony od innych zwierząt. W 1905 roku w Szkocji istniał już pierwszy klub miłośników Westie, dwa lata później angielski klub kynologiczny uznał rasę jako niezależną. West Highland White Terrier w Europie stał się znany w latach 90‘ XX wieku poprzez telewizyjną i drukowaną reklamę karmy dla psów i zyskał rzesze miłośników. Do dziś w charakterze Westie’ego daje się odczuć dziedzictwo psa łowczego, gdyż podobnie jak inne szkockie teriery wykorzystywany był do polowań na borsuki, wydry i lisy.

DogMio przysmaki dla psa
rasa psa która do mnie pasuje
zabawki dla psa

Czarujący terier

Małe jest piękne: Pod przepięknym futerkiem, w tym małym ciałku mieści się ogromna porcja pewności siebie. Rasa West Highland White Terrier uchodzi za nieustraszoną i raczej negatywnie nastawioną wobec innych psów. Natomiast wobec znajomego człowieka Westie jest niebywale przyjacielski, najczęściej wytwarza bardzo mocną więź z wybranym przez siebie panem, obcych jednak traktuje raczej z dystansem. Westies uchodzą za inteligentne i posłuszne, aktywne fizycznie i wesołe. Są dobrymi psami obronnymi – czasami jednak stają się „szczekaczami”, co prawdopodobnie spowodowane jest tym, że ich potrzeba ruchu i zajęcia nie została dostatecznie zaspokojona, natomiast wyżyte Westies nie mają tendencji do nieuzasadnionego szczekania w nadmiernych ilościach. Uwaga: Mimo uroczego wyglądu Westie to wciąż terier, w którego naturze leży polowanie na zwierzynę!

Wychowanie małego psa o ogromnej pewności siebie

W zasadzie Westies są posłuszne i nietrudne do ułożenia, jednak w procesie ich wychowania zdecydowanie powinno się wziąć pod uwagę ich upór i przekorę. Ponieważ w przeszłości Westies samodzielnie oddawały się pogoniom za zwierzyną, dziś również chcą w sytuacjach konfliktowych przyjmować dominującą pozycję. Jeśli nie przeciwdziałasz tym zapędom odpowiednio wcześnie i ostrożnie, z uroczego pieska tej rasy szybko może zrobić się mały kudłaty tyran. Te śliczne terierki wymagają jednoznacznego i konsekwentnego wychowania. Nie pozwól sobie ulec urokowi Westie’ego, który zdaje się być niewinny i grzeczny. Szczególnie istotna jest wczesna socjalizacja z innymi psami, by nie wyrósł z Westie’ego awanturnik, który co rusz chce się mierzyć z innymi – często znacznie większymi od siebie – psami. Najlepiej idź ze swoim szczenięciem od razu do szkoły tresury, gdzie będzie miał kontakt z psami różnych ras i rozmiarów.

Pielęgnacja

Psy rasy West Highland White Terrier mają tendencję do brudzenia sierści. Multum czasu i dyscypliny wymagałoby utrzymanie połyskująco białej sierści przy każdej pogodzie. Do tego dochodzi jeszcze codzienne szczotkowanie, by zapobiec pojawianiu się kołtunów. Do regularnych zabiegów pielęgnacyjnych przyzwyczajaj swojego pieska już od szczenięcia, dużo go przy tym chwaląc. Sierść Westies nie wypada sama, należy ją przerzedzić co 10 do 12 tygodni. Za pomocą specjalnego FURminatora pozbędziesz się z łatwością luźnego podszerstka. Nie należy wyłącznie strzyc sierści, gdyż może to prowadzić do problemów skórnych, gęste futro zostaje jedynie skrócone, a nie przerzedzone. Jeśli chcesz samodzielnie wykonywać te czynności, udaj się raz do specjalisty, który pokaże Ci jak prawidłowo to robić, lub regularnie co dwa lub trzy miesiące odwiedzaj ze swoim pupilem psiego fryzjera. Myj sierść psa wyłącznie przeznaczonymi dla niego łagodnymi szamponami! Możesz także przyzwyczajać psa do pielęgnacji zębów za pomocą szczoteczki i specjalnej pasty.

karma dla psow rasowych

Odpowiednie pożywienie dla Westie’ego

Jak wszystkie psy, także West Highland White Terrier’y są mięsożercami i wymagają w swojej diecie dużej ilości mięs. Najlepiej, by ich pożywienie, niezależnie od tego czy mowa o suchej czy o mokrej karmie, nie zawierało zbóż. W składzie dobrych karm mięso stoi na samym szczycie listy produktów. Westie, który dopiero co wprowadził się do swojego nowego domu, przez jakiś czas powinien spożywać jeszcze karmę, do której wcześniej go przyzwyczajono. Jeśli chcesz zmienić karmę na inną, koniecznie rób to ostrożnie i stopniowo – dodawaj coraz większe ilości nowej karmy do starej do całkowitego jej zastąpienia. Ta sama reguła obowiązuje przy zmianie karmy z przeznaczonej specjalnie dla szczeniąt na karmę dla dorosłych psów. Przy zbyt szybkiej zmianie karmy istnieje u wielu zwierząt ryzyko wystąpienia ostrej biegunki. Młode psy powinny otrzymywać do czterech posiłków dziennie, dorosłe natomiast dwie racje żywnościowe. Westie szybko utyje, jeśli nie będziesz karmić go porcjami uwzględniającymi jego wielkość, wagę i poziom aktywności – bierz pod uwagę także przysmaki, którymi dokarmiasz pupila między posiłkami. By utrzymać zęby tak białe, jak futerko, możesz od czasu do czasu podawać swojemu psu specjalne przysmaki dentystyczne lub suche smakołyki do żucia, takie jak na przykład uszy wołowe.

Przez profilaktykę do zdrowia

Rola w reklamie telewizyjnej w latach 90’ sprawiła, że wielu miłośników psów zapragnęło posiadać psa rasy West Highland White Terrier, co rzadko okazuje się być korzystnym zjawiskiem dla rasy. Dało to bowiem początek hodowli masowej, której skutkiem stały się problemy zdrowotne, do dziś towarzyszące tym terierom – dlatego tym ważniejsze jest wspieranie legalnych, zrzeszonych hodowli. Wiele spośród tych niegdyś odpornych psów wykazuje tendencje do alergii skórnych, problemów z rzepkami i deformacji żuchwy. U West Highland White Terrier‘ów oraz Cairn Terrier’ów często występuje tak zwana choroba Krabbego, pojawia się ona w wieku do trzech miesięcy i niesie za sobą poważne szkody neurologiczne, które prowadzą do tego, że dotknięty chorobą piesek nie dożywa nawet roku. Dzięki testom DNA hodowcy mogą dziś wykluczyć chorobę z hodowli.

Niska temperatura i deszcz nie wpływają na tego niegdyś łowczego psa ze szkockich wyżyn negatywnie, za to latem właściciel powinien zatroszczyć się o to, by zagwarantować zacienione miejsce swojemu pupilowi. Zdrowe Westies mogą dożyć szesnastu lat.

West Highland White Terrier

Żaden z niego typowy kanapowiec!

Długie spacery i dużo zabawy – to recepta na szczęśliwe życie Westie’ego. Pomimo iż West Highland White Terrier jak na swoje wymiary wykazuje ponadprzeciętną potrzebę aktywności fizycznej, raczej średnio nadaje się na towarzysza dla osób uprawiających jogging, gdyż podczas spacerów zdecydowanie woli mieć czas na węszenie i penetrowanie zakamarków. By zająć i zaangażować tego ciekawskiego i skorego do zabaw psa, nadają się dokonane zabawki na inteligencję dla psów. Jeśli chciałbyś ze swoim Westie’m zrobić coś dobrego, możesz doinformować się o wymaganiach, jakie musi spełniać pies terapeuta. Dobrze ułożony Westie ze swoim uroczym wyglądem chwyta za serca, pomaga w terapiach osób niepełnosprawnych, w domach seniorów i domach dziecka. Wymaga to oczywiście odpowiedniego treningu, który może być jednocześnie wzbogacającym zajęciem dla zwierzęcia.

WoW general

Do kogo najbardziej pasuje Westie?

Te kochane małe pieski pasować będą do wielu miłośników psów, ponieważ nadają się doskonale na psy rodzinne, mieszkające zarówno na wsiach, jak i w miejskich blokowiskach. Dzieci, które nauczone są odpowiedniego obchodzenia się ze zwierzętami, na pewno znajdą w Westie’m kompana do zabaw: długie spacery, zapasy, aportowanie, nauka sztuczek – Westie chętny zawsze! Ten rodzinny piesek przywiązuje się do wszystkich członków rodziny, akceptuje nawet i koty, jeśli odpowiednio wcześnie zostanie do nich przyzwyczajony. Jednak na łonie natury zawsze może zdarzyć mu się pogoń za jakąś zwierzyną. Właściciele Westie’ego nie muszą być sportsmanami najwyższej rangi, ale powinni cieszyć się z czasu spędzonego na spacerach i zabawie ze swoim czworonożnym podopiecznym. Jeśli chcesz, by jego sierść była nieustannie śnieżnobiała, musisz wciąż pod uwagę, że jego pielęgnacja jest bardzo czasochłonna.

Jeśli planujesz przygarnąć psa, zastanów się najpierw, co z nim zrobisz, kiedy wybierzesz się na urlop – znajdziesz dobrego opiekuna, czy może zabierzesz go ze sobą? Zanim wyruszysz, koniecznie zadbaj o to, by zapewnić psu odpowiednie zakwaterowanie. Pamiętaj, że bardzo ciepłe miejsca nie są odpowiednią destynacją podróży dla szkockiego teriera.

Utrzymanie psa to ogromna odpowiedzialność każdego dnia oraz naturalnie związane z utrzymaniem koszty: Do kosztów samego kupna szczenięcia (oczywiście wyłącznie od profesjonalnego hodowcy) oraz kosztów podstawowego wyposażenia (miski, transporter, koce, legowisko, smycz, szelki, obroża, środki i narzędzia pielęgnacyjne, takie jak trymer czy szczotka) dochodzą jeszcze regularne koszty wysokiej jakości karm oraz co najmniej jednej w roku, a w razie choroby naturalnie częstszych wizyt u weterynarza.

Gdzie znaleźć wymarzonego Westie?

Liczni hodowcy zajmują się opieką nad szczeniętami rasy West White Terrier. Zawsze zwracaj uwagę, czy hodowca należy do zrzeszenia i swoje zwierzęta oddaje zaszczepione, odrobaczone i z papierami rodowodowymi. Profesjonalny hodowca zaprosi Cię do siebie, byś poznał szczenięta i ich rodziców, oraz odpowie Ci rzetelnie i chętnie na wszelkie pytania. Sam też być może zada Ci kilka – oznacza to, że chce dobrego domu dla swoich wychowanków. Rodzice i ich młode powinni robić wrażenie wyważonych i żwawych. Hodowca wcześnie powinien angażować szczenięta w codzienne czynności, by były z nimi odpowiednio oswojone przed adopcją. Także już po niej hodowca powinien chętnie udzielać odpowiedzi na pytania związane z wychowaniem pieska tej rasy i cieszyć się z pozyskiwania informacji o jego stanie, udzielanych przez jego nową rodzinę.

Pod żadnym pozorem nie kupuj pieska bez rodowodu od „hodowcy”, sprzedającego swoje Westies w korzystnych cenach. Nie są one bowiem z reguły ani hodowane według standardu rasy, ani odpowiednio pielęgnowane. Badania profilaktyczne ze strony hodowcy są kosztowne, ale nieodzowne, by utrzymać zdrowie w rodzie. Także rodzice piesków do sprzedaży cierpią u takich hodowców ze względu na nieodpowiednie warunki, suczki na przykład nie mają zagwarantowanej odpowiednio długiej przerwy między miotami. Wystrzegaj się także prywatnych sprzedawców, którzy jednorazowo mają szczenięta. Hodowla rasowych psów wymaga ogromnej wiedzy o genetyce, zdrowiu oraz naturalnie standardzie rasowym i wiąże się z ogromną odpowiedzialnością.

Jeśli nie zależy Ci koniecznie na adopcji szczenięcia i mógłbyś podjąć się utrzymania starszego pieska rasy West Highland White Terrier, masz kilka możliwości. Być może pobliskie schronisko może zaoferować Ci dorosłego psa tej rasy do adopcji. W przeciwnym razie zawsze możesz poszukać w Internecie. Najlepiej, gdybyś mógł przed adopcją poznać psa i na spokojnie zdecydować, czy do siebie pasujecie. Istnieją także organizacje pomocy zwierzętom, gdzie być może aktualnie przebywają Westies. Pracownicy takich placówek z pewnością chętnie udzielą Ci przez telefon wszelkich informacji o swoim podopiecznym, o jego charakterze i historii. Adopcja starszego psa ma naturalnie tę zaletę, że najprawdopodobniej został wytresowany w zakresie podstawowych zachowań, jednak nie wiadomo do końca z jakim skutkiem. Westies w podeszłym wieku będą idealnym kompanami dla nieco spokojniejszych osób, które lubią posiedzieć chwilę na ławce w parku, podczas gdy pies będzie mógł dookoła węszyć w najlepsze – zakładając, że pies jest posłuszny i reaguje na nawoływanie do nogi. W każdym razie adopcja starszego psa na pewno będzie wzbogacającym doświadczeniem!

Najczęściej polecane
11 min

Buldog francuski

Sympatyczny pies małej rasy, który za sprawą swojego uroku i przyjaznego usposobienia przekona do siebie chyba każdego.