Jamnik miniaturowy

Jamnik miniaturowy na chodniku

Jamnik miniaturowy to odmiana jamnika standardowego.

Jamnik miniaturowy nie jest samodzielną rasą, lecz odmianą dobrze znanego jamnika standardowego. Ten niewielkich rozmiarów piesek jest szczególnie popularny jako pies rodzinny i do towarzystwa.

Wygląd: Typowy jamnik, tylko mniejszy

Podczas gdy obwód klatki piersiowej „normalnego” jamnika wynosi ponad 35 centymetrów, w przypadku jamnika miniaturowego to 30 do 35 centymetrów – nie jest więc wcale taki najmniejszy, obwód klatki piersiowej w przypadku jamnika króliczego wynosi bowiem mniej niż 30 centymetrów.

Dokładnej klasyfikacji piesków dokonuje się w wieku 15 miesięcy poprzez pomiar obwodu klatki piersiowej, który miał niegdyś bardzo duże znaczenie praktyczne dla jamników jako psów myśliwskich. Najmniejsi przedstawiciele jamniczej rodziny nazwani zostali jamnikami króliczymi nie dlatego, że są tak mali jak króliki, ale dlatego, że mieszczą się nawet w maleńkich wejściach do króliczych nor.

Jamniki wszystkich wielkości mogą występować w trzech odmianach:

  • krótkowłosej
  • szorstkowłosej, powstałej w wyniku skrzyżowania z terierem szorstkowłosym
  • długowłosej, o długiej, aksamitnej sierści
jamnik miniaturowy charakterystyka © zooplus

Sierść jamnika może przyjmować różne odcienie brązu, natomiast niedopuszczalne jest umaszczenie białe lub czarne. Charakterystyczne dla rasy są długi tułów i krótkie nogi.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o jamniku w wersji standardowej, zapraszamy do lektury naszego artykułu.

Charakter i wychowanie jamnika miniaturowego

Jamnik miniaturowy z charakteru bardzo przypomina swojego większego krewnego: To prawdziwa psia osobowość!

Mały, ale z charakterem: Usposobienie jamnika miniaturowego

Aby jamnik mógł ruszyć w pościg za dużo większym od siebie borsukiem, potrzebuje dużej pewności siebie, której nie brakuje również jamnikowi miniaturowemu.

Jego temperament nie ustępuje w niczym temperamentowi standardowego jamnika. Wszystkie jamniki – po niemiecku zwane „Dachshund”, czyli pies na borsuki – uważane są za doskonałych i samodzielnych myśliwych. Jeśli chodzi o umiejętności myśliwskie, odmiany sierści mają znaczenie: Mówi się, że jamniki miniaturowe szorstkowłose są wyjątkowo śmiałe i mają duży zapał do polowań, co zawdzięczają swojemu terierowemu dziedzictwu.

Jamniki miniaturowe długowłose najbardziej przywiązują się do swoich opiekunów i są wyjątkowo wrażliwe. Oczywiście wyjątki potwierdzają regułę, ale jedno jest pewne: Każdy jamnik miniaturowy ma gigantyczną osobowość!

Wychowanie jamnika miniaturowego

Droga do posłuszeństwa jamnika wiedzie przez pełną miłości konsekwencję i sporą dawkę cierpliwości. To samo dotyczy jamnika miniaturowego i króliczego. Wymagają one zdecydowanego przewodnika i, pomimo swoich niewielkich rozmiarów, dużo ruchu i zajęcia.

Jako że ich ulubioną aktywnością jest polowanie, w procesie wychowawczym należy zaplanować czas na szkolenie, mające na celu poskromienie ich instynktu łowieckiego. Jamniki miniaturowe, które wykorzystywane są do polowań, od najmłodszych lat poddawane są profesjonalnemu szkoleniu psów myśliwskich.

W przygotowanym przez nas artykule dowiesz się jak oduczyć psa polowania.

Jamnik szorstkowłosy siedzące na łące © anna pozzi / stock.adobe.com
Jamnik miniaturowy w odmianie szorstkowłosej

Warunki utrzymania

Najważniejsze informacje dotyczące utrzymania jamnika miniaturowego

Czy ten mały czworonóg odnajdzie się w każdym domu? Tylko wówczas, gdy nie zlekceważy się wymagań rasy.

Czy pielęgnacja sierści jamnika miniaturowego jest wymagająca?

Najmniej zabiegów pielęgnacyjnych potrzebuje jamnik w wersji krótkowłosej. Nieco więcej czasu trzeba poświęcić sierści jamnika długowłosego, ponieważ ma tendencję do kołtunienia się w przypadku braku regularnego szczotkowania.

Zadbane jamniki w odmianie szorstkowłosej praktycznie nie tracą włosów. Jednak, jeśli zdecydujemy się na psa o takiej sierści, musimy zaplanować trochę czasu na jego pielęgnację lub regularnie odwiedzać psiego fryzjera. W przeciwnym razie na uszach, między nogami, na brzuchu i pod ogonem szybko powstaną kołtuny.

Wymaga on również regularnego trymowania co dwa lub trzy miesiące. Jeśli zaniedbamy te zabiegi, obumarłe włosy pozostaną w sierści, co może prowadzić do powstania uporczywego świądu. Zanim jednak zdecydujemy się zrobić to samodzielnie, poprośmy eksperta o mały instruktaż lub pozostawmy sprawę fryzjerowi.

Dowiedz się jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja sierści psa.

Życie w mieście czy na wsi?

Jamnik miniaturowy, któremu zapewnimy wystarczająco dużo ruchu, będzie szczęśliwy zarówno w mieszkaniu w mieście, jak i w domu na wsi. Należy jednak spędzać z nim kilka godzin dziennie na świeżym powietrzu – krótki spacer po parku to dla niego zdecydowanie za mało.

Mieszkasz na piątym piętrze w bloku bez windy? Ze względu na swoją budowę, jamnik nie powinien mieć do pokonania codziennie dużej liczby schodów. Dorosłe psy oczywiście poradzą sobie z chodzeniem po schodach, ale nie będzie to korzystne dla ich kręgosłupa. Dlatego na wszelki wypadek warto wziąć go w takim przypadku na ręce.

Jamniki miniaturowe i nieco starsze dzieci mogą być dla siebie doskonałymi towarzyszami, pod warunkiem, że pies przejdzie odpowiednią socjalizację. Obserwuj ich wspólną zabawę i zwróć uwagę czy jamnik nie jest przeciążony i ma możliwość wycofania się.

Czy jamnik miniaturowy może mieszkać z kotem? Taka konfiguracja ma największe szanse powodzenia, kiedy szczenię jamnika wprowadza się do starszego, zrównoważonego kota. Nawet jeśli różnica w ich wielkości jest minimalna, uciekający kot może obudzić instynkt łowiecki jamnika.

Zajęcie

Zajęcia dla jamnika miniaturowego

Niech nie zwiodą Cię jego niewielkie rozmiary i urocze spojrzenie: Kopanie i polowanie ma we krwi zarówno jamnik miniaturowy, jak i jego mniejsza królicza odmiana. Nierzadko opiekunowie jamników opowiadają sytuacje, w których podczas spaceru w lesie ich podopieczni decydują się na samotne eksplorowanie okolicy.

Nie należy tego lekceważyć – po pierwsze może się okazać, że wybierze się na polowanie, po drugie może wejść w konflikt z dzikimi mieszkańcami lasu lub utknąć w jakiejś pułapce. Jeśli Twój jamnik miniaturowy nie poluje zawodowo, zaproponuj mu alternatywne rozwiązania, takie jak zabawy węchowe czy tropienie. Wielu jamnikom dużą radość sprawia zabawa zabawkami na inteligencję czy nauka sztuczek.

Trzeba sobie zdać sprawę, że jamniki uwielbiają spędzać czas na łonie natury i nigdy nie będą typowymi kanapowcami. Ze względu na swoją wielkość i krótkie nóżki ani jamnik miniaturowy ani króliczy nie będą dobrymi kompanami do joggingu. Chętnie jednak będą towarzyszyć Ci podczas długich spacerów.

Zdrowie

Zdrowie jamnika miniaturowego

Kto szuka jamnika miniaturowego czy króliczego, powinien postawić na profesjonalnego, godnego zaufania hodowcę. Jamnik miniaturowy potencjalnie może cierpieć na pewne problemy zdrowotne.

Można to zauważyć na pierwszy rzut oka: Plecy jamnika są nieproporcjonalnie długie w stosunku do jego nóg, czego przyczyną jest towarzysząca mu od lat mutacja – chondrodysplazja. Powoduje ona skostnienie płytek wzrostu w kończynach zanim zakończy się proces wzrostu, w efekcie czego pozostają one krótkie. Ze względu na długi kręgosłup, jamniki są bardziej narażone na dyskopatię (porażenie jamnicze).

Nadwaga i mało ruchu zwiększają ryzyko jej wystąpienia, dlatego postaraj się zachować swojego podopiecznego w formie i nie przekarmiać go. Średnia długość życia jamnika miniaturowego i króliczego wynosi 15 lat.

Zakup

Wskazówki dotyczące zakupu jamnika miniaturowego

Decyzja została podjęta – chcesz mieć jamnika miniaturowego! W takim razie zapoznaj się z poniższymi poradami, które mogą ułatwić Ci jego zakup.

Hodowla: Krótkonożne psy gończe

Przodkami jamnika były średniowieczne psy gończe. Przypadkowa mutacja, której efektem były krótkie nogi, umożliwiła powstanie tej popularnej dziś rasy psów. Najstarszą odmianą jamnika jest jamnik krótkowłosy, niewiele młodszą zaś jest jamnik długowłosy. Do polowań natomiast najchętniej wykorzystywany jest jamnik szorstkowłosy, który powstał w wyniku skrzyżowania z terierami.

Miniaturowa i królicza odmiana jamnika powstały ponad 100 lat temu z myślą jeszcze lepszego gabarytowego dostosowania ich do penetrowania nor dzikiej zwierzyny.

Prawdą jest, że liczba jamników z roku na rok maleje, nie są już tak popularne jak przed laty, ale wciąż lubiane. Na przykład w Niemczech, w 2019 roku urodziło się 5921 szczeniąt jamników, co pod względem popularności stawia go na drugim miejscu, zaraz za owczarkiem niemieckim.

Zakup jamnika miniaturowego

Jeśli szukasz jamnika miniaturowego, ze znalezieniem hodowcy nie będzie większego problemu. Niektórzy z nich specjalizują się w hodowli jamników w jednej odmianie sierści, inni natomiast hodują psy w różnych wariantach i o różnych wielkościach.

Ważne jest, aby hodowca należał do Związku Kynologicznego w Polsce (ZKwP), a jego podopieczni posiadali rodowód oraz paszport unijny.

Jeśli nie masz nic przeciwko nieco starszemu czworonogowi, odwiedź pobliskie schroniska – coraz częściej można znaleźć w nich również psy rasowe.

Niezależnie od tego, gdzie nabędziesz swojego podopiecznego: Zapoznaj się z jego potrzebami i wymaganiami i pamiętaj, że jamniki z linii myśliwskich są sprzedawane na ogół wyłącznie myśliwym.

Porady przed zakupem jamnika: 12 pytań do hodowcy psów.

Alternatywne rasy

Miłośnicy jamników powiedzą: Jamniki są jedyne w swoim rodzaju i nie można ich porównać do żadnych innych psów. Kto jest natomiast otwarty na inne rasy, podobieństwa do nich powinien szukać przede wszystkim u terierów. Na przykład sealyham terier był również używany do polowań na borsuki. Jest uważany za wyjątkowo towarzyskiego jak na teriera i waży nie więcej niż dziewięć kilogramów.

Do przyjaznych małych myśliwych należą także norfolk terier i norwich terier. Równie krótkonożny co jamnik jest skye terier i podobnie jak on jest prawdziwym indywidualistą.

Jamnik miniaturowy – mały pies z charakterem

Jamnik miniaturowy ze swoim typowym, uroczym jamniczym spojrzeniem potrafi roztopić serca wielu miłośników psów, ale nie powinnyśmy go lekceważyć. Jamnik w każdym rozmiarze pozostaje indywidualnością z wysoko rozwiniętym instynktem myśliwskim, ale jeśli weźmiesz to pod uwagę i będziesz jamnika umiejętnie prowadzić, zyskasz wspaniałego i wiernego towarzysza.

Powiązane artykuły
Najczęściej polecane