Lurcher

Artykuł napisany przez Natalie Decker
Lurcher w lesie

Lurcher to krzyżówka charta z inną rasą, taką jak collie lub terier.

Lurcher nie jest samodzielną rasą, a psem hybrydowym, powstałym ze skojarzenia charta z inną rasą. Jest to niezwykle szybki i zwinny pies myśliwski, który tropi ofiarę wzrokiem a nie węchem. Dowiedz się czym jeszcze charakteryzuje się lurcher z lektury poniższego artykułu.

Wygląd: Cechy charakterystyczne

Lurcher nie jest psem rasowym, ale mieszańcem charta i innej rasy. W jego hodowli wykorzystywane są różne charty oraz psy pracujące lub użytkowe.

Najczęściej są to przedstawiciele ras greyhound lub whippet, ale w żyłach lurchera może również płynąć krew salukiego, borzoja lub charta szkockiego. Drugi rodzic jest najczęściej psem pasterskim, takim jak collie czy duży terier.

Jaki wzrost i wagę osiąga lurcher?

Lurcher dorasta zazwyczaj do 69–76 centymetrów w kłębie, a jego waga waha się od 27 do 32 kilogramów. Tym samym zaliczany jest do dużych psów.

Ponieważ nie istnieje jednolity wzorzec rasy, wygląd lurchera może różnić się w zależności od rodziców danego osobnika.

Może on być krótkowłosy lub szorstkowłosy, lub mieć sierść średniej długości, gładką lub falowaną. Może również występować w różnych umaszczeniach i mieć różne kolory oczu.

Umięśniony, długonożny pies

Pomimo różnorodności umaszczeń i struktury sierści, geny charta sprawiają, że psy te mają pewne cechy charakterystyczne, takie jak smukła, atletyczna budowa z szeroką klatką piersiową i wąską talią. Mają bardzo dobrze rozwiniętą muskulaturę i niewielką ilość tkanki tłuszczowej. Ich kończyny są uderzająco długie, podobnie jak pysk, który jest również szpiczasty. Uszy mogą być stojące lub zwisające.

Lurcher na łące
Lurcher odziedziczył swoją smukłą, atletyczną sylwetką oraz niezwykłą wytrzymałość po charcie.

Płynąca w żyłach lurchera krew charta sprawia, że ma on ogromną chęć biegania oraz rozwinięty instynkt myśliwski. Pierwotnie, te niezwykle zwinne mieszańce wykorzystywane były do bezgłośnych polowań na drobną zwierzynę, taką jak króliki i ptaki. Do dziś typowym obszarem ich wykorzystywania są polowania na zające.

Z jednej strony lurcher jest uważnym, wytrwałym łowcą, który bez problemu pokonuje duże dystanse z dużą prędkością. Z drugiej natomiast jest niezwykle przywiązanym do człowieka, wrażliwym czworonogiem, który buduje ze swoim opiekunem silną więź.

Nie dla początkujących

Lurcher, który ma zapewnioną odpowiednią ilość ruchu i zajęcia, sprawdzi się w roli psa rodzinnego, cierpliwego i łagodnego również w stosunku do dzieci. Wspólne życie z kotami czy małymi zwierzętami natomiast może być trudne ze względu na jego mocno rozwinięty instynkt myśliwski.

Jest to niezwykle inteligentny, wrażliwy pies, bardzo czuły na nastrój swojego opiekuna. Lubi czuć się pełnoprawnym członkiem rodziny i nie powinien być na długo zostawiany sam. Potrzebuje dużo uwagi i ze względu na swój wysoko rozwinięty instynkt łowiecki powinien trafić w ręce doświadczonego opiekuna.

Potulny, przyjazny pies

W szkoleniu lurchera najważniejsza jest cierpliwość, zaufanie i jasna komunikacja. Chociaż jest on w zasadzie łatwy do ułożenia, nadmierna surowość czy szorstkość ewidentnie mu nie służą. Dużo lepiej czuje się w relacji opartej na współpracy i łagodności.

Jeśli przejdzie odpowiednią socjalizację, w stosunku do ludzi będzie przyjazny, nawet tych nowo poznanych. Z tego względu nie sprawdzi się w roli stróża domu i podwórka.

Ten aktywny, uwielbiający ruch i bieganie pies nie nadaje się do życia w małym miejskim mieszkaniu. Najlepiej będzie czuł się w domu na wsi z dużą, ogrodzoną posesją.

Potrzebuje dużo aktywności i możliwości swobodnego ruchu – na przykład na placach zabaw dla psów.

Przywołanie

Podczas codziennych spacerów w lesie czy parku, lurchera można spuścić ze smyczy jedynie wówczas, gdy mamy pewność, że niezawodnie reaguje na przywołanie. Ryzyko, że rzuci się w pogoń na wiewiórką czy zającem jest bowiem bardzo duże.

Psie sporty z lurcherem

Psim sportem wprost stworzonym dla przedstawicieli tej rasy jest coursing. Są to wyścigi chartów wzorowane na pogoni za zającem na otwartej przestrzeni.

Dużo przyjemności dostarczą mu także agility lub flyball. Dzięki nim pies będzie mógł zaspokoić nie tylko swoją potrzebę ruchu, ale także zabawy.

Ilość koniecznych zabiegów pielęgnacyjnych zależy od struktury i długości sierści. W przypadku osobników krótkowłosych cotygodniowe szczotkowanie w zupełności wystarczy. Osobniki o półdługiej sierści muszą być czesane częściej, a niekiedy nawet zaleca się w ich przypadku wizytę w salonie piękności dla psów.

Ponieważ charty i ich mieszanki, takie jak lurcher mają skłonności do urazów łap, trzeba regularnie sprawdzać je pod kątem ewentualnych nieprawidłowości. To samo dotyczy pazurów, które w razie potrzeby należy przycinać. Od czasu do czasu warto też sprawdzać uszy i czyścić je, aby zapobiec stanom zapalnym.

Szybki zastrzyk energii dla sprintera

Jako aktywny pies, lurcher potrzebuje stosunkowo dużo energii dostarczanej wraz z pożywieniem. Jego dieta powinna więc być odpowiednio zbilansowaną mieszanką białek i węglowodanów: Białko zwierzęce jest ważne dla odżywienia mięśni, podczas gdy węglowodany zawarte w ziemniakach i warzywach są źródłem szybko dostępnej energii.

Wielu hodowców i opiekunów chartów stawia na suchą karmę. Uważają oni bowiem, że mokra czy surowa karma zawiera zbyt dużą ilość wody, co w przypadku lurchera może powodować biegunkę. Nie zostało to jednak potwierdzone naukowo.

Lurchery do wytrzymałe, odporne na choroby czworonogi. Ze względu na swoją budowę narażone są jednak na zwiększone ryzyko wystąpienia potencjalnie śmiertelnego skrętu żołądka.

Ponadto, zwłaszcza podczas wyścigów chartów istnieje ryzyko, że ich uczestnicy doznają urazów łap lub mięśni, a u niewytrenowanych psów może pojawić się powysiłkowy rozpad mięśni (rabdimioliza), który w najgorszym przypadku może być nawet śmiertelny.

Jak długo żyje lurcher?

Przedstawiciele tej hybrydowej rasy psów żyją średnio od 12 do 15 lat.

Nie są znane w ich przypadku praktycznie żadne choroby typowe dla rasy. Czasami obserwuje się problemy z oczami, takie jak zaćma i choroby serca. W starszym wieku u niektórych z nich pojawia się nowotwór kości.

Wrażliwość na zimno

Ponieważ lurcher jest bardzo wrażliwy na niskie temperatury, podczas spacerów w zimie należy zakładać mu płaszczyk.

Ojczyzną lurchera są Wyspy Brytyjskie, gdzie był hodowany około 600 lat temu przez wędrowców, obejmujących różne grupy ludzi, którzy podróżowali i zatrudniali się do wykonywania rozmaitych zajęć, takich jak drobne naprawy czy lecznictwo.

Ponieważ oficjalnie nie mogli oni ani posiadać chartów ani polować, postanowili skrzyżować charty z psami pracującymi, aby uzyskać szybkie, silne psy, które mogliby wykorzystywać do kłusownictwa.

Co oznacza nazwa lurcher?

Istnieje kilka możliwych wyjaśnień tej nazwy. Z jednej strony może ona pochodzić od angielskiego czasownika „to lurch”, który można przetłumaczyć jako „skradać się”. Z drugiej strony nazwa ta może wywodzić się z języka romskiego, w którym przedrostek „lur” oznacza złodzieja.

Warto wiedzieć: Jeśli kojarzone są ze sobą dwie rasy chartów, ich potomstwo określa się mianem „longdog”.

Brak uznania za niezależną rasę

FCI nie uznała lurchera za samodzielną rasę, argumentując to faktem, że do jego hodowli wykorzystuje się wiele różnych ras chartów i psów pracujących, co prowadzi do niespójnego wyglądu rasy.

Podejmowane są jednak starania, mające na celu opracowanie wiążącego wzorca.

Hodowla i zakup: Ile kosztuje lurcher?

Ponieważ lurcher jest psem hybrydowym, nie istnieją oficjalnie zarejestrowani hodowcy, którzy byliby zrzeszeni w związkach hodowlanych. Jeśli więc chcesz kupić lurchera, musisz samodzielnie poszukać odpowiedzialnego hodowcy. Poza Wielką Brytanią i Irlandią jest on prawdziwą rzadkością.

Ceny szczeniąt kształtują się na poziomie 1.000 euro.

Schroniska dla zwierząt

W swojej ojczyźnie lurchery zazwyczaj nie cieszą się dobrą reputacją. Jako mieszańce nie mogą brać udziału w oficjalnych wyścigach ani być prezentowane na wystawach. Ponadto, towarzyszy im niechlubna opinia kompanów włóczęgów, co sprawia, że coraz więcej z nich trafia w Wielkiej Brytanii i Irlandii do schronisk dla zwierząt. Zwłaszcza chore lub starsze lurchery, które nie są już wykorzystywane do polowań mają niewielkie szanse na znalezienie nowego domu.

Podsumowanie: Wymagający pies dla doświadczonych

Wytrwały pomocnik podczas polowań, chętny do nauki, pojętny i przyjazny pies rodzinny: Lurcher łączy w sobie wiele pozytywnych cech. Jeśli nie chcesz go wykorzystywać do polowań, musisz zapewnić mu inne, podobnie angażujące go zajęcie, takie jak chociażby coursing. Utrzymanie tego wrażliwego mieszańca charta jest wymagające i czasochłonne. Sprawdzi się on więc jedynie w rękach aktywnych osób z doświadczeniem w pracy z psami.

Charakterystyka lurchera

Cechy szczególne: Lurcher jest psem hybrydowym, powstałym w wyniku skojarzenia charta z psem użytkowym, takim jak collie czy terier.
Charakter: wrażliwy, przywiązany do człowieka, uważny, wytrzymały
Wysokość w kłębie: 69–76 cm
Waga: 27–32 kg
Sierść: krótka, półdługa lub o grubym podszerstku
gładka, szorstka lub falowana
wszystkie umaszczenia możliwe
Pielęgnacja sierści: od mało do średnio wymagającej
Zajęcia: potrzebuje dużo aktywności
Pies dla początkujących: nie
Szczekanie: sporadyczne
Długość życia: 12–15 lat
Typowe choroby: zaćma, skręt żołądka, choroby serca, powysiłkowy rozpad mięśni
Cena: ok. 1.000 euro
Grupa FCI: nieuznany
Potrzeba ruchu: duża
Pochodzenie: Wielka Brytania i Irlandia

Natalie Decker
Profilbild Natalie Decker (mit Pferd)

„Życie bez mopsa jest możliwe, ale bezcelowe” – powiedział kiedyś komik i pisarz Loriot. Autorka zgadza się z tym bez zastrzeżeń i dodaje: „Życie bez konia, kota i królika również!”. Jej serce bije dla wszystkich zwierząt dużych i małych, i cieszy się niezmiernie, że może pisać o swojej pasji jako niezależny autor. Poprzez swoje artykuły chciałaby podnieść świadomość na temat dobrostanu zwierząt i udzielić przydatnych wskazówek ich miłośnikom.


Powiązane artykuły
Najczęściej polecane