Seter angielski

seter angielski pies myśliwski

Wysportowany seter angielski jest piękny, mądry i jest zapalonym myśliwym. Jeśli myślisz o dzieleniu życia z przedstawicielem tej rasy, musisz mieć dużo czasu na wspólne przygody na łonie natury, a także solidne podstawy wiedzy i doświadczenia w zakresie wychowania psów.

Sportowe piękno

Seter angielski jest bardzo wysportowanym i zwinnym psem, co widać: Wygląda dynamicznie i elegancko. Podczas zabawy w lesie i na łące, klapnięte uszy fruwają – seter w swoim żywiole emanuje czystą radością życia. Samce mają od 65 do 68 cm wysokości, natomiast suki osiągają wysokość od 61 do 65 cm w kłębie. Zwierzęta z linii pracujących są często nieco mniejsze. Setery angielskie ważą od 25 do 30 kilogramów. Długa, jedwabista i lekko falista sierść może być biała z czarnymi, pomarańczowymi, cytrynowymi lub wątrobianymi pasmami, zgodnie ze wzorcem. Istnieją również setery angielskie nakrapiane, plamiste lub trójkolorowe. Podstawowym kolorem jest jednak zawsze biały.

Od psa myśliwskiego do rodzinnego

Przodkami setera angielskiego są długowłose „psy na ptaki”, które już w średniowieczu były wykorzystywane do polowań na pierzastą zwierzynę. Do przodków tej rasy, która została znacznie rozwinięta w XIX wieku, należą również pointery , a wpływ na rasę wywarła hodowla Sir Edwarda Laveracka: Przez dziesięciolecia Laverack wybierał najpiękniejsze i najsilniejsze psy do swojej rasy seterów, dzięki czemu zyskał dużą sławę. W 1860 r. zaprezentował pierwsze szczenięta pod nazwą rasy seter angielski. Zgodnie z przekazem założycielami rasy setera angielskiego byli samiec Ponto i suka Old Moll.

Seter angielski jest klasycznym psem wskazującym, który z dużą prędkością poszukuje swojej ofiary. Kiedy ten doskonały nosacz osiągnie swój cel i zdobycz znajdzie się przed nim, sygnalizuje to postawą wskazującą i pozostaje w spokojnej pozycji siedzącej przed zwierzyną – stąd zresztą pochodzi nazwa „Setter”. W tym momencie myśliwy wydaje komendę do polowania, po czym pies wypłasza ptaka, aby jego człowiek mógł go zastrzelić. Oprócz setera angielskiego do rodziny seterów zalicza się także setera gordońskiego, czerwonego setera irlandzkiego oraz czerwono-białego setera irlandzkiego. Ze względu na swoje piękno i łagodny charakter, seter angielski staje się w ostatnich latach coraz bardziej modny jako pies rodzinny. Należy zachować ostrożność, ponieważ cechy takie jak instynkt myśliwski i wielka chęć do ruchu były pielęgnowane w rasie przez stulecia i nie zawsze idą w parze z życiem psa rodzinnego. Obecnie seter angielski jest najbardziej popularny w USA, a także we Francji i Skandynawii, gdzie w niektórych rejonach jest bardziej rozpowszechniony niż w swojej ojczystej Wielkiej Brytanii.

Natura – przyjazna i towarzyska

Seter angielski jest jednym z najbardziej przyjaznych psów myśliwskich: Jest sympatyczny, dobroduszny i ma wysoki stopień zgodności społecznej z ludźmi i mniejszymi od siebie zwierzętami, dlatego nadaje się również na psa rodzinnego, pod warunkiem, że będzie mógł realizować swoje sportowe ambicje. Ten czworonożny przyjaciel, który kocha dzieci, jest łagodnym i cierpliwym towarzyszem. Wiele seterów uwielbia zabawy i szaleństwa. Zasadniczo w jego domu może się dużo dziać – seter angielski lubi gości i towarzystwo innych psów, może też zaprzyjaźnić się z kotami, jeśli pozna je jako część swojego stada. Poza własnymi czterema ścianami seter angielski zazwyczaj szybko zmienia się z towarzyskiego pieszczocha w namiętnego myśliwego, który za niczym nie tęskni – może to dotyczyć także np. kota sąsiada. Zawsze pamiętaj o silnym instynkcie łowieckim tego czworonoga, kiedy jesteś z nim na spacerze.

seter angielski biało-brązowy

Wychowanie dla bystrych wrażliwców

Setery angielskie są mądre i lubią się uczyć – to idealne warunki do udanego wychowania tego czworonoga. Pomimo swojej łagodnej natury, setery angielskie bywają uparte. Aby zapobiec jego uporowi, ten pies myśliwski potrzebuje jasnych struktur i zasad, które zapewnią mu orientację i do których chętnie się dostosuje. Wyjątki mogą szybko stać się dla tego psa bramą do nowych zasad. Dlatego podczas szkolenia tego psa należy zachować konsekwencję w stosunku do wszystkich członków rodziny. Nie zapomnij o następujących zasadach: Tylko dobrze zajęty seter angielski jest łatwy w szkoleniu – ponieważ, jeśli nie zapewni mu się wystarczająco dużo okazji do ruchu i gonitw, sam będzie ich szukał. Wychowanie wymaga dużej konsekwencji połączonej z wyczuciem, ponieważ seter angielski potrafi być uparty i wrażliwy. Zalecane jest doświadczenie w pracy z psami. Dowiedz się w odpowiednim czasie w szkołach dla psów w okolicy, czy mają one odpowiednie oferty i doświadczenia z psami myśliwskimi.

Zdrowie i pielęgnacja: Seter angielski jest wytrzymały

Setery angielskie są uważane za bardzo wytrzymałe psy, osiągające średnio wiek od 11 do 13 lat. Nawet 15-letnie osobniki nie są rzadkością. Kupując setera angielskiego od renomowanego hodowcy, należy upewnić się, że rodzice przeszli odpowiednie badania hodowlane – zminimalizuje to ryzyko wystąpienia niektórych chorób, takich jak głuchota i dysplazja stawów biodrowych, które dotykają setera angielskiego nieco częściej niż psy innych ras. Te przyjazne psy myśliwskie są nieco bardziej narażone na nietolerancję glutenu i rozwój nowotworów skóry. Dbaj o szczupłą sylwetkę swojego towarzysza – zwłaszcza setery, które mają zbyt mało ruchu, a także psy wykastrowane mają tendencję do nadwagi, co z kolei ma negatywny wpływ na stawy. Jedwabista długa sierść tego psa wymaga regularnej pielęgnacji. Najlepiej jest codziennie szczotkować swojego pupila. W ten sposób kołtuny nie mają szans, a dodatkowo uwalniasz psa od pamiątek w postaci małych gałązek lub brudu, które pies lubi zbierać w swojej długiej sierści podczas spacerów. Psa należy kąpać tylko w nagłych wypadkach, a następnie używać łagodnego szamponu dla psów – zwykle wystarczy wyczesać wysuszony brud z sierści. Regularnie sprawdzaj klapnięte uszy i w razie potrzeby wyczyść je specjalnym preparatem do czyszczenia uszu.

Seter angielski – żywienie: Kondycja fizyczna zaczyna się w misce

Ważnym elementem codziennego dbania o zdrowie Twojego czworonoga jest dobrej jakości karma dla psów. Nie ma znaczenia, czy wybierzesz karmę mokrą czy suchą: Podawaj psu karmę z dużą zawartością mięsa, w której mięso zajmuje pierwsze miejsce w deklaracji. Tylko w ten sposób Twój seter angielski otrzyma zrównoważone proporcje wysokiej jakości białek. Jeśli chodzi o ilość, zalecenia producentów dotyczące żywienia są jedynie wskazówkami, na które duży wpływ ma budowa ciała i dzienne zapotrzebowanie energetyczne Twojego pupila. Dlatego najlepiej jest regularnie kontrolować wagę dorosłego psa, aby przeciwdziałać jej zwiększeniu lub zmniejszeniu. Aktywne sportowo setery angielskie nie mają tendencji do nadwagi. Szczenięta należy karmić trzy do czterech razy dziennie, dorosłemu psu wystarczą dwie porcje dziennie. Setery angielskie mogą być wrażliwe na zmiany w żywieniu, dlatego w przypadku tej rasy szczególnie ważne jest zachowanie szczególnej ostrożności przy zmianie karmy. Codziennie mieszaj trochę więcej nowego pokarmu z dotychczasowym. Zawsze zapewniaj swojemu seterowi angielskiemu wodę do picia. Odpowiednie smakołyki to suche gryzaki lub wysokiej jakości przekąski z dużą zawartością mięsa i bez dodatku cukru. Przekąski do pielęgnacji zębów mogą być również dobrym sposobem na zdrowe nagradzanie psa.

Zajęcia dla miłośników przyrody

Ten pies jest prawdziwym sportowcem i potrzebuje codziennie dużo ruchu na świeżym powietrzu. Dorosłe setery angielskie są dobrymi towarzyszami do joggingu, jazdy na rowerze lub jazdy konnej. Oczywiście idealnie jest, jeśli seter jest użytkowany na polowaniu lub przynajmniej został odpowiednio przeszkolony. W przeciwnym razie spróbuj uprawiać z seterem psie sporty: Może na przykład mantrailing? Wiele psów tej rasy lubi także aportować. Nie zapomnij jednak dać swojemu seterowi przerwy od sportu i zabawy, aby nie był nadmiernie pobudzony – wspólne przytulanie i chwile relaksu są równie ważne jak ćwiczenia. W przeciwnym razie istnieje ryzyko, że z czasem Twój czworonożny przyjaciel będzie stale poddawany napięciom.

seter angielski w trawie

Czy seter angielski będzie do mnie pasował?

Często miłośnicy psów zakochują się w dobrodusznym charakterze i doskonałym wyglądzie tego czworonoga, nie zasięgając wcześniej ważnych informacji dotyczących jego potrzeb. O kupnie setera angielskiego należy myśleć tylko wtedy, gdy jest się myśliwym lub przynajmniej bardzo aktywnym sportowo. Nie należy lekceważyć potrzeby ruchu psów tej rasy i ich radości z obcowania z naturą. Sierść wymaga również pewnej pielęgnacji, dlatego rasa ta jest odpowiednia tylko dla ambitnych miłośników psów, którzy mogą spędzać dużo czasu ze swoim towarzyszem. Nie jest zalecany dla początkujących psiarzy. Setera angielskiego nie powinno się trzymać w małym mieszkaniu, a już na pewno nie w mieszkaniu miejskim, tylko najlepiej w domu z przylegającym do niego ogrodem – należy go odpowiednio zabezpieczyć ogrodzeniem, aby ten miłośnik świeżego powietrza mógł się w nim wybiegać do woli.

Rozważania przed zakupem

Kiedy szczeniak setera angielskiego zamieszka z Tobą, bierzesz na siebie odpowiedzialność za życie psa przez wiele lat. Dlatego najlepiej jest być świadomym zobowiązań, jakie się podejmuje, zanim się wprowadzi. Ponieważ seter angielski powoduje koszty nie tylko w momencie zakupu, a egzemplarz pochodzący od renomowanego hodowcy może być dość drogi, nawet jeśli zakup w tym miejscu powinien być w każdym razie bez alternatywy. W dłuższej perspektywie będziesz musiał ponosić regularne koszty wysokiej jakości karmy dla psów, wizyt weterynaryjnych, a także podatku od psa i ubezpieczenia psa. Zastanów się, kto będzie zajmował się psem w razie choroby lub urlopu. Optymalna byłaby na przykład opieka sprawowana przez znanych już członków rodziny. Przyjazny seter angielski jest również doskonałym towarzyszem podróży, jeśli planujesz piesze wakacje. Obecnie wiele hoteli chętnie przyjmuje czworonożnych gości.

Gdzie znajdę mojego setera angielskiego?

Jeśli szukasz szczenięcia, upewnij się, że odwiedzasz hodowcę, który hoduje psy z papierami, tzn. z potwierdzeniem rodowodu. Nigdy nie kupuj od osób prywatnych lub handlarzy psów, którzy oferują „setery angielskie” bez dokumentów – w Twoim własnym interesie, w interesie dobrostanu zwierząt i rasy: Tylko renomowani hodowcy, którzy należą do stowarzyszenia i postępują zgodnie z jego wytycznymi, mogą zaoferować Ci szansę na posiadanie „prawdziwego” pod względem charakteru i wyglądu setera angielskiego. Porozmawiaj z hodowcami o ich opiece zdrowotnej i uzyskaj na piśmie odpowiednie wyniki badań przodków. W przypadku setera angielskiego do dokumentów dołączony jest również test przydatności rodziców do polowania. Miłośnicy psów, którzy chcą zaoszczędzić i kupują psa bez papierów, zwykle płacą później, ponieważ szczenięta nie przeszły zazwyczaj intensywnej socjalizacji, a ich przodkowie nie są predestynowani do hodowli pod względem charakteru i zdrowia.

Jeśli szukasz dorosłego setera angielskiego, warto skontaktować się z klubami seterów lub psów myśliwskich, które często prezentują setery lub mieszanki seterów na swoich stronach ogłoszeniowych. Często poprzedni właściciele nie doceniali potrzeby ruchu psów sportowych lub dawali się owinąć wokół łapy pięknu i dobremu charakterowi psów, nie będąc w stanie zapewnić im odpowiedniego dla gatunku setera życia. Takie psy z drugiej ręki mogą stać się dla Ciebie trudnymi, ale jednocześnie bardzo wzbogacającymi współlokatorami. Wcześniej dowiedz się wystarczająco dużo o poprzedniej historii psa i poznaj go lepiej, najlepiej idąc razem na spacer, abyście mogli się „nawzajem obwąchać” przed podjęciem decyzji.

Najczęściej polecane