Grzywacz chiński

grzywacz chiński

Jedni go uwielbiają, inni uśmiechają się krzywo, widząc tak niezwykle wyglądającego i uchodzącego za rozpieszczonego czworonoga. Grzywacz chiński to tak naprawdę jednak bardzo wytrzymały, tętniący życiem pies o tysiącletniej historii.

Nagi pies z bujną grzywą

Grzywacz chiński występuje w dwóch odmianach – owłosionej i nieowłosionej (naga). Odmiana naga jest niezwykle charakterystyczna, nagi grzywacz chiński posiada bowiem sierść wyłącznie na głowie (grzywa), łapach i części ogona. Na kończynach włosy rosną do „wysokości skarpetki”. Zgodnie ze standardem rasy umaszczenie może być dowolne. Psy rasy grzywacz chiński osiągają maksymalną wysokość w kłębie do 33 cm i są hodowane w dwóch typach: jelenia (deer type) – o delikatnych kształtach, i kuca (cobby type) – o nieco mocniejszej budowie. Zgrabna głowa nie ma prawie żadnych zmarszczek i osadzona jest na długiej, smukłej szyi. Szeroko osadzone oczy są średniej wielkości, zwykle bardzo ciemne, tak że wydają się czarne. Charakterystyczne dla grzywaczy są również duże, nisko osadzone, stojące uszy (u odmiany owłosionej dopuszczane są uszy wiszące).

Powder puff

Odmiana owłosiona grzywacza chińskiego nazywana jest „Powder Puff”. W miotach nagich grzywaczy chińskich są zwykle także owłosione szczenięta, ponieważ i bezwłose grzywacze noszą w sobie „gen sierści”. Owłosione grzywacze są niezbędne dla zdrowej hodowli, ponieważ w przeciwnym razie pojawiałyby się osobniki z brakującym uzębieniem – ta wada częściej towarzyszy bezwłosym zwierzętom. U odmiany powder puff dopuszczane są dłuższe, owłosione, wiszące uszy.

Bez włosów według tradycji

To, czy grzywacz chiński rzeczywiście pochodzi z Chin, nie jest do końca pewne. Faktem jest jednak, że hodowla bezwłosych lub prawie bezwłosych psów towarzyszących ma w Państwie Środka długą tradycję – o możliwych przodkach tej rasy świadczą źródła już z XII wieku p.n.e.! Prawdopodobnie przodkowie grzywacza chińskiego po raz pierwszy doświadczyli rozkwitu już w dynastii Han (206 p.n.e. – 220 n.e.). Psy bezwłose były pupilami władców, służyły im jako psy do towarzystwa, a także – w większych wariantach – jako psy myśliwskie i stróżujące. W latach 20. XX wieku pierwsze okazy piesków o nagiej skórze trafiły do USA, gdzie szybko stały się znane dzięki licznym wystawom. Wiadomo, że między grzywaczem chińskim a nagim psem peruwiańskim oraz nagim psem meksykańskim istnieją ścisłe powiązania genetyczne. FCI uznała rasę oficjalnie w 1987 roku. W ostatnich latach popularność grzywaczy chińskich wzrosła także w wielu europejskich krajach – coraz częściej można spotkać te eleganckie czworonogi spacerujące po miastach krajów Europy. Choć regularnie przedstawiciele rasy grzywacz chiński zostają laureatami konkursów na „najbrzydszego psa”, to właśnie ten ich niespotykany, wyjątkowy wygląd ujmuje jednocześnie wielu zwolenników rasy.

szczenię grzywacz chiński powder puff

Na wskroś kochający

Grzywacz chiński słynie z przyjaznej natury i przywiązania do swojego człowieka. Jeśli szukasz psa, który potrzebuje dużo kontaktu ze swoim dwunożnym stadem, idealnego pupila znajdziesz między innymi w przedstawicielach tej właśnie rasy. Grzywacz chiński jest uważny, wrażliwy i pożądliwy uwagi swoich dwunożnych przyjaciół, choć w razie potrzeby potrafi się również grzecznie zachowywać, dlatego też jest dobrym towarzyszem w podróżach. Ten wesoły piesek jest również chętny do zabaw i mało wymagający w utrzymaniu. Wprawdzie grzywacze są dość ciekawskie i czujne, dlatego z dużym prawdopodobieństwem powiadomią Cię o każdym zbliżającym się gościu, jednak nie mają tendencji do przesadnego ujadania czy skomlenia. Jeśli chodzi o wychowanie psa rasy grzywacz chiński to kluczowe są, jak to często bywa, konsekwencja i spójność zasad opiekunów. Jeżeli nie chcesz, aby dorosły grzywacz spał w Twoim łóżku, nie pozwalaj mu na to również za szczeniaka – niezależnie od tego, jak uroczo maluszek wygląda w pierzynach. Jeśli wszyscy dwunożni członkowie rodziny są konsekwentni i spójni w ustalonych zasadach, to wychowanie psa tej rasy jest zupełnie nieskomplikowane. Najlepszym sposobem na uzupełnienie nauki podstawowych poleceń jest zabranie pupila do szkoły dla psów. Twój pies pozna tam inne czworonogi – różnych ras i rozmiarów, co nie tylko sprzyja socjalizacji, ale jest także dobrym punktem wyjścia do nawiązywania kontaktów z innymi opiekunami i ich zwierzakami.

Wrażliwiec?

Pierwsze wrażenie może mylić! Grzywacz chiński to rasa naprawdę wytrzymała, która bez przeszkód może brać udział w mroźnych zimowych spacerach – pod warunkiem, że cały czas będzie w ruchu. Jednak w przypadku młodych i starszych psów, jak również na dużym mrozie, mądrym rozwiązaniem będzie zapewnienie zwierzęciu odpowiedniej ochrony w postaci ciepłego ubranka dla psa. Grzywacza należy trzymać również z daleka od prażącego słońca! Zwłaszcza psy o jasnym kolorze skóry są narażone na szybkie oparzenia słoneczne – podobnie jak ludzie o jasnej skórze szybciej poparzą się na słońcu. Podobnie jak u ludzi, również kolor skóry nagich psów zmienia się pod wpływem promieni słonecznych – grzywacze chińskie opalają się. Niektóre grzywacze chińskie mogą mieć tendencję do przemieszczania się soczewek w oku i, w konsekwencji tego, do jaskry. Istnieje test genetyczny ujawniający tę dyspozycję, który odpowiedzialni hodowcy wykonują u rodziców szczeniąt przed kryciem. Zdrowy grzywacz chiński może żyć od 12 do 14 lat.

YT channel 1000x160

Zdrowe żywienie

Jak w przypadku każdego innego psa: odpowiednia dla gatunku dieta to najlepsza profilaktyka i opieka zdrowotna! Przy wyborze żywności należy upewnić się, że zawiera ona dużą ilość mięsa, co oznacza, że na szczycie listy składników wybieranych karm powinno znajdować się wysokiej jakości, czyste mięso – niezależnie od tego, czy stawiasz na żywienie karmą suchą, karmą mokrą czy żywienie kombinowane. Zalecenia producenta dotyczące ilości żywności potrzebnej danemu psu są zawsze jedynie orientacyjne. Zwłaszcza w przypadku odmiany nagiej grzywacza chińskiego łatwo jest mieć jednak oko na talię psa. W większości przypadków nagie psy mogą zjeść trochę więcej niż ich owłosieni krewni, nie przybierając na wadze. Jeśli Twój czworonożny przyjaciel ma wyraźnie za dużo tłuszczyku na żebrach, odpowiednio zmniejsz ilość podawanego pożywienia (nie zapomnij o ograniczeniu smaczków!). Przy zmianie karmy na nową należy pamiętać o powolnym wprowadzaniu zmian, mieszając z dnia na dzień coraz więcej nowego pokarmu do starego. Pomoże to zapobiec potencjalnym reakcjom alergicznym. Oczywiście, pupil zawsze powinien mieć do dyspozycji świeżą wodę do picia.

Pielęgnacja od stóp do głów (czy raczej od skarpet po grzywę)

Wariant nagi grzywacza nie wymaga pielęgnacji sierści! Skąpa sierść ma jeszcze inne zalety – grzywacz chiński w wersji bezwłosej prawie nigdy nie będzie pachniał jak mokry pies, a na gołej skórze nie osadzą się raczej żadne pasożyty. Od czasu do czasu należy wykąpać grzywacza i nasmarować go balsamem, ponieważ jego skóra może mieć skłonność do wysuszania się. Latem nakładaj grzywaczowi filtr przeciwsłoneczny, zwłaszcza mniej napigmentowanym lub jasnoskórym okazom. Regularnie sprawdzaj pazury pupila i w razie potrzeby przycinaj je. Zapewnij mu również zdrowe zęby – dzięki specjalnym przekąskom dentystycznym dla psów możesz zapobiec powstawaniu kamienia nazębnego. Jeśli nauczysz swojego pupila mycia zębów pastą dla psa, gdy jest jeszcze szczenięciem, jego zęby na pewno będą mocne, zdrowie i lśniące przez długi czas.

Wysportowany i zabawowy

Tak samo grzywacze cenią sobie przytulanie i pieszczoty, jak i zabawę w ruchu. Wiele grzywaczy chińskich uwielbia aportowanie i gry poszukiwawcze. Także Agility jest dla tych małych piesków świetną opcją, która je zaangażuje i pozwoli się wyszaleć. Grzywacza chińskiego nie należy zabierać na długie spacery, gdy pada śnieg czy deszcz, jednak należy pamiętać, by zawsze zapewnić mu odpowiednią ilość ruchu. Może nauczycie się kilku sztuczek w ramach treningu z klikerem? Wzmocni to Waszą więź, zaangażuje ciało i umysł psa i będzie świetną zabawą dla obu stron! Dobrymi opcjami dla grzywaczy chińskich są również Dog Dancing oraz frisbee – wypróbujcie je razem i wybierzcie to, co najbardziej Wam się spodoba!

pies rasy grzywacz chiński nagi

Czy grzywacz chiński do mnie pasuje?

Ten przyjacielski czworonóg pasuje do każdego miłośnika psów, który ceni sobie pożądliwego bliskości i pieszczot pupila, z którym może spędzać dużo czasu. Grzywacz chiński to doskonały pies do miasta, także niedużego mieszkania. Ponieważ jest łatwy w wychowaniu, jest dobrym pupilem dla początkujących opiekunów. Poza tym dobrze „dogaduje się” z dziećmi – należy upewnić się tylko, że pies zawsze ma możliwość przebywania w spokojnym odosobnieniu oraz nauczyć dzieci od samego początku ostrożności i szacunku dla tego drobnego zwierzaczka. Wtedy nic nie stanie na drodze do głębokiej przyjaźni między nimi. Dobrze zsocjalizowany grzywacz może mieszkać pod jednym dachem z innymi przedstawicielami swojego gatunku lub innymi domowymi pupilami. Przed podjęciem decyzji o adopcji psa przemyśl, kto zajmie się nim w przypadku choroby lub wyjazdu opiekunów. Bez problemu można zabrać ze sobą nieskomplikowanego grzywacza chińskiego w wiele podróży – liczne hotele oferują dziś możliwość pobytu ze zwierzakiem. Oblicz również regularne koszty, które trzeba będzie ponosić w związku z utrzymaniem zwierzęcia: Oprócz kwot podatku i ubezpieczenia, spore sumy wydaje się na wysokiej jakości karmy oraz konsultacje weterynaryjne i ewentualne leczenie w razie choroby psa.

Pies (nie) dla osób cierpiących na alergię?

Nieraz można przeczytać, że prawie bezwłosy grzywacz chiński nadaje się doskonale dla osób uczulonych na sierść zwierząt. Nie zostało to wprawdzie w żaden sposób udowodnione, jednak niektórzy alergicy faktycznie lepiej znoszą obecność odmiany nagiej, co może wynikać z faktu, że alergeny nie roznoszą się w otoczeniu tak, jak w przypadku psa z sierścią. Trzeba jednak pamiętać, że osoby cierpiące na alergię nie reagują na samą sierść, ale na enzymy zawarte w ślinie zwierzęcia. Zdarza się, że opiekunowie zgłaszają szczególnie silne reakcje alergiczne na psa bezwłosego. Jeśli jesteś alergikiem, nie polegaj na pogłoskach o rzekomym nieuczulaniu przez psy bez sierści, koniecznie wcześniej porozmawiaj z lekarzem o zamiarze nabycia psa.

zooplus pomaga aktualności

Gdzie mogę znaleźć psa rasy grzywacz chiński?

Chociaż coraz więcej jest hodowców tej zyskującej na popularności rasy, grzywacze chińskie są wciąż raczej rzadkie. Jeśli chcesz mieć takiego psa, poszukaj renomowanego, certyfikowanego hodowcy – tylko tak możesz mieć pewność, że dostaniesz prawdziwego grzywacza chińskiego ze wszystkimi potrzebnymi zaświadczeniami i rodowodem. Ponadto, renomowani hodowcy zazwyczaj nie szczędzą kosztów i wysiłków, aby ich szczenięta były zawsze w pełni zdrowe i szczęśliwe. Oprócz rozsądnego doboru rodziców praca hodowcy obejmuje również czasochłonną socjalizację i wychowanie szczeniąt. Im bardziej popularna staje się rasa, tym większe ryzyko, że z takiego stanu rzeczy będą chcieli skorzystać pseudohodowcy, chcący jedynie szybko zarobić. Omijaj każde ogłoszenie, które oferuje „rasowe” szczeniaki w korzystnych cenach i hodowle, które nie przynależą do ZKwP. W wielu przypadkach zapłacisz u lekarza weterynarii za leczenie chorego zwierzaka znacznie wyższe kwoty, które przekroczą cenę zakupu pieska wielokrotnie. Ponadto, źle zsocjalizowani pupile często mają problemy z zachowaniem. Nigdy nie kupuj takich szczeniaków z litości – bez względu na to, jak biednie będą wyglądać. Jeśli zabierzesz pieska, pseudohodowca osiągnie swój i będzie namnażał zwierzęta dalej. Jeśli masz podejrzenia, że hodowla nie jest certyfikowana, a pieskom dzieje się krzywda, lepiej jest poinformować o tym odpowiedzialny urząd weterynaryjny. Szczeniak powinien wprowadzić się do nowego domu najwcześniej w wieku ośmiu tygodni. Powinien posiadać zaświadczenia o szczepieniach, być odrobaczony i zaczipowany.

Jeśli chcesz, aby zamieszkał z Tobą dorosły przedstawiciel rasy grzywacz chiński pierwszym miejscem, do którego możesz się udać jest lokalny ośrodek opieki nad zwierzętami – jest tam wiele czworonogów czekających na nowy, kochający dom. Ponieważ grzywacz chiński to rasa dość rzadka, być może nie spotkasz tam jej przedstawiciela, ale niewykluczone, że znajdziesz wymarzonego przyjaciela innej rasy! W Internecie możesz znaleźć jednak takie organizacje, które specjalizują się w pomocy nagim psom. Zwróć się do nich, a być może znajdziesz wśród nich idealnego grzywacza chińskiego dla siebie.

Przed wprowadzką

Zdecydowałeś się kupić grzywacza chińskiego i nawet wiesz już, z której hodowli go przygarniesz? Gratulacje! Możesz skrócić sobie czas oczekiwania na pieska, przygotowując się odpowiednio do jego wprowadzki. Oprócz legowiska i transportera w odpowiednim rozmiarze będziecie potrzebować misek oraz smyczy z szelkami lub obrożą. W zależności od pory roku także ubranko dla psa bez sierści może okazać się jak najbardziej sensowne. Weź pod uwagę, że piesek podrośnie – najlepiej zakup ubranko od razu w większym rozmiarze. Cążki ułatwiają skrócenie pazurków, co może być konieczne nierzadko, ponieważ w szczególności lekkie czworonogi, takie jak grzywacz chiński, ścierają je mniej intensywnie niż cięższe zwierzaki, co sprawia, że konieczna jest regularna kontrola ich długości. Latem należy mieć pod ręką filtr przeciwsłoneczny dla psa, aby zapobiec poparzeniom słonecznym. Doskonałym uzupełnieniem podstawowego wyposażenia dla psa będą oczywiście zabawki.

Życzymy wspaniałej zabawy z wyjątkowym grzywaczem chińskim!

Najczęściej polecane