Elo

elo

Połączenie tego, co najlepsze w różnych rasach psów w celu stworzenia idealnego psa rodzinnego – ta podstawowa idea stanowiła bazę dla Elo, który jednak nie jest rasą uznaną przez międzynarodową organizację kynologiczną.

Wygląd

Względy wizualne to nie wszystko...

...niemniej pies Elo o długiej sierści i stojących uszach już na pierwszy rzut oka wygląda na czujnego i przyjaznego. Mimo to względy wizualne odgrywają podrzędną rolę w hodowli Elo. Wygląd Elo został oczywiście ukształtowany przez rasy, z których ta krzyżówka powstała – więcej na ten temat później. Jednak aspekty zdrowotne wysuwają się na pierwszy plan w hodowli Elo, nie jednolity wygląd. Zasadniczo rozróżnia się dwie wielkości: Mały Elo o wysokości w kłębie do 45 cm, który waży około 15 kg. Duży Elo o wysokości w kłębie do 60 cm i wadze do 35 kg. Pies rasy Elo powinien mieć ogon zakręcony na grzbiecie. Dwoje spiczastych, stojących uszu wystaje ponad mocną głowę, stop jest wyraźny, a pysk krótki. Istnieją również dwa warianty, jeśli chodzi o delikatność sierści: Elo szorstkowłose mają futro podobne do sierści psów rasy Bobtail, które wbrew nazwie, jest miękkie w dotyku. Elo gładkowłose ma krótszą sierść na nogach i pysku. Z wyjątkiem umaszczenia merle, u psów Elo dozwolone są wszystkie rodzaje umaszczeń, ale szczególnie pożądana jest czysta biel z plamami.

Historia rasy

Elo powstał w 1987 roku, kiedy to niemieccy hodowcy psów Marita i Heinz Szobries postawili sobie za cel połączenie tego, co najlepsze w rasach owczarek staroangielski (Bobtail), Chow Chow i Eurasier w nowo powstałą rasę: Zainspirowani tymi trzema oryginalnymi rasami, nazwali czworonogi powstałe w wyniku tej selekcji Eloschaboro, dziś w skrócie: Elo. Wygląd miał drugorzędne znaczenie, gdyż para hodowców interesowała się przede wszystkim zachowaniem, które powinno predestynować Elo do bycia idealnym psem rodzinnym. Nowo powstała rasa miała łączyć w sobie pierwotną naturę Eurasiera z łagodnym charakterem Bobtaila, a także stawiać na zdrowie. W 1995 roku pojawiło się pragnienie posiadania mniejszego psa do towarzystwa, który wykazywałby pozytywne cechy Elo, które już udało się uzyskać. Następnie więc skrzyżowano pekińczyka, małego szpica i szpica japońskiego, dzięki czemu uzyskano psa o rozsądnych rozmiarach, którego cele hodowlane były identyczne.

Elo –  „pies designerski”?

Elo jest „znakiem towarowym”, dlatego często po jego nazwie umieszcza się znak praw autorskich. To, co na pierwszy rzut oka wydaje się dziwne, ma sens gdy przyjrzymy się temu bliżej: w końcu każda rasa psa reprezentuje pewne cechy i własną historię. Właściciele marki Elo są założycielami tej „rasy”. Chronią oni Elo jako „znak towarowy”, aby nikt nie mógł sprzedawać mieszanek psów pod tą nazwą, nie spełniając kryteriów hodowlanych. Zapobiega to pseudohodowlom, tym bardziej, że Elo nie jest uznawany przez FCI jako niezależna rasa i dlatego nie jest możliwe regularne rozmnażanie tej rasy w ramach związku. W tym miejscu pojawia się głos krytyki niektórych miłośników psów skierowany pod adresem założycieli rasy i osób stojących po ich stronie. Według przeciwników Elo nie jest rasą, lecz „zwykłym mieszańcem”, a potomstwo nie jest jednolite, lecz są to osobniki o zmiennym wyglądzie i charakterze. Osoby zainteresowane Elo powinny zapoznać się z tym argumentem, aby wyrobić sobie własne zdanie. Należy jednak zauważyć, że zatwierdzeni hodowcy Elo często muszą spełniać bardziej rygorystyczne wymagania niż hodowcy należący do organizacji FCI. Ponadto, zgodnie z wypowiedziami hodowców, selekcjonują oni wg optymalnego charakteru. Tak więc kupujący mają lepsze perspektywy niż w przypadku ras hybrydowych takich jak „Labradoodle”. Ale: Czy w takim razie nie można znaleźć w schronisku odpowiednie kundelki, które są równie przekonujące pod względem charakteru? Z drugiej strony, można by w następujący sposób odpowiedzieć na krytykę, że Elo jest „psem designerskim”: Czy nie dotyczy to każdej rasy psów, która ma spełniać określone kryteria wyznaczone przez człowieka? Są to często bardzo specyficzne i niekoniecznie pozytywne dla zdrowia cechy, takie jak płaski nos, wiele zmarszczek i ekstremalny rozmiar. Przynajmniej można powiedzieć, że idea Elo jest przyjazna dla ludzi i zwierząt.

pies elo szczenię

Charakter

Taki powinien być Elo

Celem rasy Elo było i jest wyhodowanie optymalnego psa rodzinnego – dlatego też, w idealnym przypadku, posiada on liczne cechy, które go do tego predestynują. Rasa ta ma raczej spokojny temperament i jest uważana za czujną bez skłonności do głośnego szczekania. Elo zazwyczaj wspaniale dogadują się z innymi pasami lub innymi zwierzętami domowymi. Osobniki tej rasy są przeważnie zdystansowane w stosunku do obcych, ale nie agresywne czy nieśmiałe. Bije od nich spokojem i niełatwo je zdenerwować. Ponadto mają niewielki instynkt łowiecki (albo całkowicie go u nich brakuje), co sprawia, że ​​spacery z nimi są nastawione na wypoczynek. Małe psy Elo mają tendencję do bycia nieco żywszymi niż większe odmiany.

Wychowanie psa Elo

Osoby, które mają już doświadczenie z psami, na pewno łatwiej poradzą sobie z wyszkoleniem Elo. Powód jest następujący: aby Elo mógł być wymarzonym psem rodzinnym pod względem swojego usposobienia, potrzebuje świadomego i konsekwentnego wychowania. Nawet najlepsze predyspozycje nie zrekompensują błędów wychowawczych. Dlatego opiekunowie, którzy dotychczas nie mieli psa, powinni się szczegółowo poinformować i dobrze wejść w temat zanim sprowadzą do siebie psa rasy Elo. Jeśli pies nie będzie szanował swoich opiekunów jako kompetentnych przywódców, szybko będzie próbował sam podejmować decyzje – i będzie to robił wedle aktualnych upodobań, nie zawsze zgodnych z upodobaniami opiekuna. Podporządkowanie się jest trudne dla dorastającego Elo, ale z pełną miłości konsekwencją niezawodnie skłonisz go do przestrzegania zasad, gdy tylko się ich nauczy. Elo zawsze będzie miał skłonności do uporu – należy mu tutaj pobłażać, o ile opanuje podstawowe zasady, gdyż ta cecha również stanowi o osobowości rasy. Wizyty na lekcji zabawy dla szczeniąt, a następnie w szkole dla psów są ostatnim szlifem w wychowaniu psa rasy Elo.

Zdrowie dzięki optymalnej hodowli

Ci, którzy chcą mieć psa rasy Elo, powinni zapytać o szczenięta u odpowiedniego hodowcy. Powinien on należeć do Stowarzyszenia Hodowlano-Badawczego Elo („Elo-Zucht und Forschungsgemeinschaft”, w skrócie EZFG), ponieważ w przeciwieństwie do uznanych ras psów, dla Elo nie istnieje nadrzędna organizacja kynologiczna taka jak FCI, która zrzesza kluby rasowe. Wszyscy poważni hodowcy Elo należą do EZFG. Aby uchronić swoich podopiecznych przed chorobami dziedzicznymi, hodowca powinien, zgodnie z przepisami lub zaleceniami EZFG, zlecić badania rentgenowskie rodziców pod kątem dysplazji stawów biodrowych i łokciowych. Szczenięta Elo z kolei powinny być przebadane pod kątem prawidłowego ustawienia rzepki, a także wzroku – u certyfikowanych lekarzy weterynarii. W Niemczech przykładowo EZGF poleca weterynarzy, którzy należą do Stowarzyszenia Diagnostyki Genetycznych Chorób Oczu u Zwierząt („Dortmunder Kreis – DOK, Gesellschaft für Diagnostik genetisch bedingter Augenerkrankungen bei Tieren e.V.”). W innych krajach europejskich najlepiej byłoby odwiedzić lekarza weterynarii z Europejskiego Kolegium Okulistów Weterynaryjnych (European College of Veterinary Ophthalmologist, ECVO). Na stronie internetowej EZFG znajdziesz liczne aktualne statystyki dotyczące zdrowia Elo, ponieważ na tym skupiają się ich wysiłki hodowlane. Przy dobrym zdrowiu i opiece ci czworonożni przyjaciele osiągają średni wiek od 12 do 14 lat, mniejsza odmiana może żyć trochę dłużej.

Żywienie Elo

Zdrowe smakołyki

Karmienie psa rasy Elo jest nieskomplikowane: Podawaj mu dobrą karmę, która charakteryzuje się wysoką zawartością mięsa i nie zawiera zbóż ani cukru. Najlepiej ważyć dorosłego psa co dwa tygodnie, aby mieć jego wagę stale na oku. W ten sposób można dostosować dietę na czas, jeśli Elo przybiera lub traci na wadze. Zmian żywienia należy dokonywać powoli – powinno się codziennie domieszać nieco więcej nowej karmy do już znanej. W ten sposób zapobiega się biegunce lub innym objawom nietolerancji. Jeśli chcesz dać swojemu psu smakołyk, od czasu do czasu sięgnij po kości do żucia lub suche gryzaki, takie jak uszy wołowe –  chętnie się nimi zajmie. Jako nagroda dobre są przysmaki bez cukru, takie jak przekąski do pielęgnacji zębów. Jednak należy pamiętać, że mini-gry lub krótkie pieszczoty mogą być również skuteczną nagrodą – i to bez żadnych kosztów czy kalorii! Świeża woda pitna powinna być zawsze dostępna dla psa.

Pielęgnacja sierści

Utrzymanie sierści Elo w dobrej kondycji wymaga regularnego szczotkowania i pielęgnacji, ale zazwyczaj nie jest to zbyt pracochłonne. Należy jednak być konsekwentnym w tych czynnościach, aby sierść się zbytnio nie splątała. Szczególnie wiosną i późną jesienią najlepiej używać szczotki dla psa codziennie, ponieważ podczas zmiany sierści mogą szybko tworzyć się kołtunki. Ponadto, szczotkowanie zmniejsza ilość włosów fruwających po domu. Przyzwyczaj psa już za szczeniaka do procedury pielęgnacyjnej.

Wskazówka: Letnie strzyżenie Elo, którego futro składa się z wierzchniej warstwy włosa i podszerstka, jest generalnie niewskazane, ponieważ może to prowadzić do uszkodzenia włosów, a nawet miejscowego wypadania ich wierzchniej warstwy. W pierwszym roku życia nie należy w ogóle myć psa rasy Elo, natomiast w wieku dorosłym tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne. Używaj do tego wyłącznie łagodnego szamponu dla psów.

dwa psy rasy elo

Relaks poprzez ruch

Mimo tego, że Elo jest psem spokojnym i zrównoważonym, potrzebuje dużo ruchu. Nie ma zbytnio ambicji do udziału w psich sportach, ale długie spacery są niezbędne, aby Elo otrzymywał odpowiednie zajęcie. Większość przedstawicieli tej rasy nie ma instynktu łowieckiego, co może sprawić, że wycieczki będą dość relaksujące, ale nie ma gwarancji, że Twój Elo też należy do tej grupy! Od pierwszego roku życia można go przyzwyczajać do towarzyszenia Ci na rowerze lub podczas joggingu, ale zawsze należy dostosować jednostki treningowe do kondycji fizycznej Twojego czworonoga. Sporty dla psów nie są niezbędne do ćwiczenia Elo, ale wiele przedstawicieli tej rasy – i ich opiekunów – znajduje w nich wielką frajdę i docenia ich różnorodność. Przekonaj się, co sprawia radość Twojemu psu: Agility, nauka sztuczek, dog dancing – dozwolone jest wszystko, co Tobie i Twojemu czworonożnemu przyjacielowi sprawia przyjemność!

Czy Elo będzie do mnie pasował?

Rasa ta jest uważana za bardzo elastyczną i nadaje się zarówno dla rodzin, jak i osób samotnych, które mają dużo czasu dla swojego psa. Absolutnie nie trzeba się nim zajmować cały czas, ale Elo chciałby po prostu być ze swoim dwunożnym przyjacielem, ponieważ nie lubi być sam. Te zrównoważone psy mogą być trzymane zarówno w domku na wsi, jak i w przestronnym mieszkaniu w mieście. Jeśli jednak masz mieszkanie na piętrze, pamiętaj, że Twój czworonożny przyjaciel nie powinien wchodzić po wielu schodach. Ponadto należy zadbać o codzienny kontakt psa z naturą.

Masz dzieci? Elo na pewno je pokocha! Ci czworonożni przyjaciele są idealnymi psami rodzinnymi i – pod warunkiem, że Twoje potomstwo zna podstawowe zasady postępowania ze zwierzętami – mogą stać się najlepszymi przyjaciółmi dzieci. Niemniej nigdy nie należy zostawiać psa i dziecka do pewnego wieku bez opieki. Ponadto trzeba się upewnić, że Elo może się wycofać, jeśli będzie się dla niego zbyt dużo działo. Ten pies może dobrze dogadać się z innymi zwierzętami, zwłaszcza jeśli był do ​​nich przyzwyczajony jako szczeniak.

Gdzie znajdę swojego Elo?

Jeśli szukasz szczeniaka Elo, kupuj go wyłącznie od hodowcy uznanego przez EZFG, który sprzedaje swoich podopiecznych wyłącznie z papierami klubu. Tylko wtedy możesz mieć pewność, że zwierzęta rodzicielskie spełniają wymagania rasy, która nie jest uznawana przez FCI, a ponadto przywiązuje się w hodowli wagę do zdrowia i profesjonalnego zsocjalizowania. Listę wszystkich hodowców można znaleźć w EFZG – większość z nich znajduje się w Niemczech, ale wymienieni są również hodowcy z Danii, Austrii, Szwajcarii i Belgii. W sumie w tych krajach jest około 130 hodowców. EFZG może również pomóc w pośrednictwie przy pozyskaniu starszych psów rasy Elo.

Wskazówka: Jeśli szukasz starszego psa, odwiedź schroniska dla zwierząt – znajdziesz tu wiele ras mieszanych, które mogą przypominać Elo i na pewno przekonają Cię do siebie swoim urokiem osobistym.

Powiązane artykuły
Najczęściej polecane