Sealyham Terrier

Sealyham Terrier rasa psa

Sealyham Terrier jest towarzyskim i otwartym psem.

„Sealyham Terrier – nigdy o nim nie słyszałem!“ Wielu opiekunów Sealyham Terrierów zna dobrze to zdanie, ponieważ rasa ta jest bardzo rzadka poza Wielką Brytanią. Szkoda, ponieważ ten mały, biały terier ma wiele pozytywnych cech, które czynią go wspaniałym psem rodzinnym.

Wygląd: Mały, a przyciąga wzrok

Sealyham Terrier, typowy pies ziemny niskiej rasy, jest mały i wydłużony. W końcu kiedyś musiał się dostawać do nor borsuków. Jego średniej wielkości uszy przylegają do łba. Czasami widuje się Sealyham Terriery z uciętymi ogonami – na szczęście w większość państw kurtyzowanie ogona jest zabronione.

Idealna waga dla samca wynosi dziewięć kilogramów. Suki ważą około ośmiu kilogramów. Zgodnie ze wzorcem maksymalna wysokość w kłębie tego kompaktowego psa wynosi 31 cm.

Sealyham Terrier ma białą, szorstką sierść z miękkim podszerstkiem. Na łbie może mieć żółte, brązowe, niebieskie lub szare znaki. Czarne plamy są pożądane zgodnie ze wzorcem. Sealyham Terrier najbardziej rzuca się w oczy, gdy jest dobrze wypielęgnowany, a obfita sierść wokół łba podkreśla szeroką kufę.

SealyhamTerrier charakterystyka rasy

Charakter: „Dżentelmen wśród terierów“

Pomimo typowych cech teriera, Sealy, jak czule nazywają go miłośnicy rasy, jest psem otwartym i akceptowanym społecznie, który tworzy bliską więź ze swoim dwunożnym przyjacielem.

Charakter Sealyham Terriera

U tego byłego psa myśliwskiego wcześnie zaczęto przywiązywać wagę do zachowań akceptowanych społecznie. Ponieważ w hodowli nie używano psów drapieżnych.

Dlatego też Sealyham Terrier jest jedną z tych ras psów, które dobrze dogadują się z innymi przedstawicielami tego samego gatunku. Fani Sealy z entuzjazmem opowiadają o zaraźliwej wesołości swojego małego towarzysza. Sealyham jest psem otwartym, chętnym do przygód i przyjaznym. W sercu pozostaje terierem, co przejawia się m.in. w jego odważnym i niezależnym charakterze.

Zalecany trening przeciw szczekaniu i polowaniu

Ten czworonożny przyjaciel zaskakuje wielu miłośników psów potężnym i donośnym głosem, jak na swoją niewielką posturę. Dobrze wykorzystany Sealyham Terrier nie ma jednak tendencji do warczenia.

Jeśli jednak jest znudzony lub czuje się odpowiedzialny za kontrolowanie terytorium jako pies stróżujący, może się to zmienić. Dlatego podczas szkolenia Sealyham Terriera upewnij się, że kontrolujesz jego szczekanie: Krótkie szczeknięcia są w porządku, ale ciągłe szczekanie nie jest pożądane.

Kolejny nacisk w edukacji powinien być położony na dobre szkolenie przeciw-myśliwskie. Niektóre Sealy nadal mają we krwi polowanie i chętnie wyruszają na poszukiwanie małych ofiar w lasach i na łąkach.

Sealyham lubi jednak pracować ze swoim człowiekiem i jest wśród terierów uważany za psa łatwego w szkoleniu. Jak w przypadku wszystkich czworonożnych przyjaciół, ważna jest konsekwencja w wychowaniu i dobra socjalizacja szczeniaka.

Sealyham Terrier szczenię
Szczeniak Sealyham: Przedstawiciele tej rasy pozostają towarzyscy i figlarni aż do późnej starości.

Warunki utrzymania Sealyham Terriera: Miasto czy wieś? Najważniejsze, że razem!

Ten dawny pies myśliwski jest obecnie prawie wyłącznie psem towarzyszącym rodzinie. W związku z tym nie tylko na wsi, ale także w mieście, czuje się jak w domu. To ostatnie jest prawdą przynajmniej wtedy, gdy ma wystarczająco dużo ruchu.

Terier ten może być również trzymany w mieszkaniu. Jeśli masz ogród, musisz ogrodzić go w sposób odpowiedni dla psa, aby Sealyham nie polował na króliki w nieupilnowanej chwili. Jednak uwaga: Wielu przedstawicieli tej rasy lubi kopać.

Sealyham Terrier nadaje się zarówno dla początkujących i rodzin z dziećmi, jak i dla starszych miłośników psów, którzy wolą spokojne życie. Spokój oznacza, że cieszysz się z przebywania na łonie natury, ale nie chcesz uprawiać 10-kilometrowego joggingu ze swoim czworonożnym przyjacielem. Sealyham Terrier jest również dobry w stosunku do kotów i jest przyjazny dla zwierząt tego samego gatunku – choć mogą zdarzyć się wyjątki.

Na co należy zwrócić uwagę podczas pielęgnacji sierści Sealyham?

Szorstka sierść Sealyham Terriera wymaga regularnego trymowania. Jak to robić, może pokazać Ci specjalista, na przykład hodowca, albo trzy do czterech razy w roku należy oddawać psa do psiego groomera.

Uwaga: Strzyżenie uszkadza strukturę sierści. Tylko dzięki regularnemu trymowaniu Sealyham może czuć się komfortowo w swojej skórze.

Pod wierzchnią sierścią Sealy znajduje się miękki podszerstek. Dlatego wielu hodowców zaleca czesanie psa co najmniej dwa razy w tygodniu. Jeśli będziesz się do tego stosować, pielęgnacja Sealyhama będzie nieskomplikowana i nie będzie on gubił sierści w domu.

Gdy brud na sierści po eskapadach na łonie natury wyschnie, zazwyczaj można ją dobrze wyszczotkować. Jeśli i tak trzeba wykąpać psa tej rasy, najlepiej jest użyć szamponu do białej psiej sierści.

Sport i aktywność: Jak zapewnić Sealyhamowi zajęcie?

Sealyham Terriery są uważane za psy żądne przygód i zawsze chętnie przyłączają się do zabawy. Obecnie rzadko wykorzystuje się je jako myśliwych, choć mają do tego wrodzony talent.

Sealyham lubi też pracować ze swoim dwunożnym przyjacielem i dla niego. Dlatego przedstawiciele rasy mogą cieszyć się z nauki sztuczek lub aportowania. Praca nosem również podoba się tym sprytnym czworonożnym przyjaciołom. Z tego powodu dla małych terierów bardzo dobrze nadają się takie sporty, jak mantrailing lub trening z manekinem.

Szczególnie ważne są wspólne zajęcia, od spacerów po przytulanie się na kanapie. Ponieważ Sealyham Terrier najchętniej przebywa w towarzystwie swoich dwunożnych przyjaciół.

Zdrowie: Jakie choroby dziedziczne są typowe dla Sealy?

Sealyham Terrier jest jedną z wytrzymałych ras psów. Może jednak wnosić predyspozycje do chorób. Na szczególną uwagę zasługuje dziedziczne zwichnięcie soczewki. Dzięki testom DNA odpowiedzialni hodowcy mogą wykluczyć tę chorobę oczu u zwierząt przeznaczonych do hodowli.

Ze względu na małą pulę genową rasy ważne jest również utrzymanie współczynnika chowu wsobnego na jak najniższym poziomie. W przeciwnym razie istnieje ryzyko wystąpienia efektu Popular Sire, który może być związany z niższą biologiczną wytrzymałością rasy.

Niektóre Sealy mają również skłonność do nadwagi. Może to mieć negatywny wpływ na całe ciało, zwłaszcza na stawy.

Średnia długość życia zdrowego Sealyham Terriera wynosi do 15 lat.

Zakup: Jak znaleźć Sealyham Terriera?

Jeśli interesujesz się tą rasą psów, najlepiej skontaktować się z rodzimym hodowcą uznanym przez FCI, zrzeszonym w ZKwP. Możliwy jest również import z Wielkiej Brytanii.

Jakie rasy są podobne do Sealy?

Istnieje bardzo wiele małych terierów. Jednak to, co wyróżnia Sealyham Terriera, to jego dobra tolerancja społeczna. Podobne cechy ma terier czeski (Český Teriér), który ma trochę wspólnego z Sealyhamem pod względem budowy ciała i sierści.

Łagodniejszą naturę terierów mają również Norwich i Norfolk Terriery lub, z dala od terierów, rasy Bichon, takie jak na przykład hawańczyk.

Ci, którzy cenią sobie szorstki urok terierów, znajdą wśród nich wiele innych małych ras psów o podobnych rozmiarach. Na pierwszy rzut oka podobnie wyglądający czworonożny przyjaciel jak West Highland White Terrier jest znacznie bardziej wymagający w wychowaniu niż Sealy.

Pochodzenie: Brytyjczyk z XIX wieku

Początki tej rasy sięgają 2. połowy XIX wieku, majątku ziemskiego Sealy Ham położonego nad rzeczką Sealy w Walii. To tutaj kapitan John Owen Tucker-Edwardes stworzył Sealyham Terriera, celowo krzyżując różne rasy. Pierwotne rasy to Dandie Dinmont Terrier, Basset i Fox Terrier.

Celem było stworzenie czworonoga zoptymalizowanego do polowania w stadzie na borsuki. Edwardes był w tym niekiedy bardzo brutalny. Na początku nakazał strzelanie do psów, które miały skutecznie uciekać przed kulami lub za karę, gdy nie zdały egzaminu łowieckiego.

Oficjalne uznanie nowej rasy psów nastąpiło w 1910 r. Po kilku dekadach wielkiej popularności, popularność Sealyham Terriera gwałtownie spadła. Obecnie występuje głównie w Wielkiej Brytanii i Republice Południowej Afryki. Potocznie w odniesieniu do tej rasy używa się także określeń „Welsh Border Terrier” i „Cowley Terrier”.

Sealyham Terrier: Nie tylko fryzura robi wrażenie

Przyjazny, tolerancyjny i zawsze szczęśliwy, gdy jest z Tobą: Sealyham Terrier jest uważany za jedną z najłagodniejszych ras wśród miłośników psów, jeśli chodzi o łagodne teriery. Najbardziej osobliwą cechą tego czworonoga jest prawdopodobnie jego nowoczesny wygląd wystawowy, ale nie jest on obowiązkowy. Jednak nawet niekonwencjonalnie uczesany Sealy wymaga regularnej pielęgnacji. W każdym razie warto odkryć na nowo tę rasę psów, która popadła w zapomnienie.

Powiązane artykuły
Najczęściej polecane