Plott Hound

plott hound

Plott hound to czujny i nieustraszony pies.

Pierwotnie plott hound znany był przede wszystkim w USA. Dziś zyskuje coraz więcej zwolenników również w innych częściach świata. Dowiedz się co sprawia, że pies ten jest tak wyjątkowy w przygotowanym przez nas artykule.

Jak wygląda plott hound?

Plott hound znany jest również pod nazwą plotthound lub plott bear hound i jest średniej wielkości psem o długim ogonie. Jego niezbyt duże uszy są wiszące, obwódki brązowych oczu, nos i wargi czarne, a kształt głowy przypomina jego przodka – posokowca hanowerskiego.

Sierść i umaszczenie

Krótka lub średniej długości sierść psów tej rasy może mieć różne wzory i odcienie. Chociaż pręgowana lub jednobarwna czarna sierść są uważane za podstawowe, psy tej występują również w innych umaszczeniach.

Do najczęstszych z nich należą:

  • pręgowane we wszystkich odcieniach lub z czarnym siodłem
  • czarne ze znaczeniami
  • jednobarwne bez pręgowania (kremowe, ciemnopłowe, złotobrązowe, ochrowe, rude, piaskowe)

Dozwolone są odcienie szarości na pysku oraz białe znaczenia na klatce piersiowej oraz łapach.

Jaki wzrost i wagę osiąga plott hound?

Wielkość i waga tych zwierząt zależy od płci. Suki dorastają do ok. 50–58 centymetrów i ważą od ok. 18 do 27 kilogramów.

Psy natomiast mierzą od 50 do 63 centymetrów, a ich waga waha się od 23 do 30 kilogramów.

Charakter: Pewny siebie czworonożny myśliwy

Plott hound jest utalentowanym i nieustraszonym psem myśliwskim, który odznacza się niezwykłą wytrwałością i umiejętnością podążania za tropem w pełnym skupieniu.

plott hound charakter © Ian / stock.adobe.com
Plott hound który ma zapewnione odpowiednie zajęcia, sprawdzi się również w roli psa rodzinnego.

Warunki utrzymania i wychowanie: Pies, który uwielbia szczekać

W naturze plott hounda leży sygnalizowanie zauważenia czegoś niezwykłego głośnym szczekaniem. Jeśli więc chcesz nieco stłumić tę jego wrodzoną predyspozycję, musisz odpowiednio wcześnie wdrożyć szkolenie mające na celu oduczenie go szczekania. W tym celu już w młodym wieku szczenię powinno mieć okazję poznania różnych sytuacji i osób, z którymi może się później spotkać.

W ten sposób nauczy się na przykład, że Twoi goście czy listonosz nie są zagrożeniem i ich obecności nie trzeba obwieszczać szczekaniem.

Jakie aktywności są odpowiednie dla plott hounda?

Przedstawiciele tej rasy to przede wszystkim psy o silnie rozwiniętym instynkcie myśliwskim. Dlatego szkolenie łowieckie jest w ich przypadku najlepszym rozwiązaniem.

Jeśli nie jesteś w stanie zapewnić swojemu podopiecznemu wypraw na polowanie, musisz zorganizować mu inne zajęcia, które będą stanowiły dla niego wyzwanie zarówno fizyczne, jak i umysłowe.

Oprócz różnych psich sportów takich jak mantrailing, w tym celu sprawdzą się również różne zabawki na inteligencję. Nieodzowne są także urozmaicone spacery i wycieczki na łono natury.

Żywienie: Co je plott hound?

Podobnie jak wszystkie inne psy, plott hound również potrzebuje wysokiej jakości karmy dla psów, zawierającej wszystkie niezbędne składniki odżywcze.

Możesz wybierać spośród barfowaniakarmy suchej lub mokrej, w zależności od tego, co najbardziej odpowiada Tobie i Twojemu pupilowi. Najważniejsze jest, aby dostosować ilość i rodzaj karmy do wieku psa.

W Magazynie zooplus znajdziesz wszystkie istotne informacje na temat żywienia psów.

Utrzymanie prawidłowej wagi

Jeśli Twój plott jest bardzo aktywny, jego posiłki mogą zawierać więcej kalorii. W przeciwnym razie należy pilnować kaloryczności posiłków, psy te mają bowiem tendencję do nadwagi jeśli jedzą zbyt dużo.

Łatwy w pielęgnacji

Sierść plotta nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Z reguły w zupełności wystarczy cotygodniowe szczotkowanie delikatną szczotką.

Regularna kontrola uszu, oczu i pazurów

Poza tym, regularnie sprawdzaj uszy, zęby i oczy swojego podopiecznego i od czasu do czasu przycinaj jego pazury. Trzymając się tych zasad, automatycznie dbasz o jego zdrowie.

Zdrowie: Jak długo żyje plott hound?

Średnia długość życia plotta wynosi 12 do 14 lat. To, jak długo będzie Ci towarzyszył zależy tak naprawdę nie tylko od czynników genetycznych, ale również od sposobu utrzymania i żywienia.

W przypadku zauważenia jakichkolwiek nieprawidłowości lub przynajmniej raz w roku zaleca się wizytę kontrolną u lekarza weterynarii.

Na jakie choroby podatny jest plott hound?

Chociaż psy tej rasy cieszą się dobrym zdrowiem, istnieje w ich przypadku zwiększone ryzyko następujących dolegliwości:

Historia rasy: Pochodzenie plott hounda

Według doniesień, „plott” w nazwie rasy pochodzi od rodziny Plott, która w 1750 roku wraz z pięcioma psami myśliwskimi przybyła do Ameryki z Niemiec. Prawdopodobnie były to posokowce hanowerskie.

Od psa rodzinnego do łowcy grubej zwierzyny

W swojej ojczyźnie, amerykańskich górach Karoliny Północnej, rodzina wypuszczała się na polowania na niedźwiedzie. Przypuszcza się, że syn państwa Plott skrzyżował posokowce z miejscowymi psami, w wyniku czego powstał „Plott’s Hound”, rasa idealna do polowań na grubą zwierzynę.

Czy plott hound został oficjalnie uznany?

Rasa ta została uznana przez stowarzyszenia American Kennel Club (AKC), Canadian Kennel Club (CKC) oraz United Kennel Club (UKC), czego do tej pory nie zrobiła Międzynarodowa Organizacja Kynologiczna.

Gdzie można kupić plott hounda?

Hodowców tej rasy znajdziemy przede wszystkim w USA. Niemniej, coraz częściej można spotkać jej przedstawicieli również poza Ameryką.

Przy odrobinie szczęścia, czasami znajdziemy ich również w schroniskach dla zwierząt.

Ile kosztuje plott hound?

Średnia cena szczenięcia plotta kształtuje się na poziomie 1.000 euro, ale może być znacznie wyższa w zależności od hodowcy, regionu i umaszczenia.

plott hound cena © Ian / stock.adobe.com
Inteligentny i pewny siebie pies myśliwski taki jak plott potrzebuje dużo ruchu i zajęć.

Podsumowanie: Nieustraszony myśliwy dla osób z doświadczeniem

Plott hound jest odważny i wierny, i powinien trafić do rąk osób, które już mają doświadczenie z psami. Jeśli zapewnisz swojemu podopiecznemu dużo ruchu oraz odpowiednią dawkę wyzwań umysłowych, zyskasz wspaniałego kompana na długie lata.

Charakterystyka plott hounda

Cechy szczególne:Plott hound (plotthund lub plott bear hound) to nieustraszony pies myśliwski z USA, odpowiedni dla doświadczonych opiekunów.
Charakter:inteligentny, lojalny, nieustraszony, odważny
Wysokość w kłębie:50–63 cm (psy), 50–58 cm (suki)
Waga:23–30 kg (psy), 18–27 kg (suki)
Sierść:krótka lub średniej długości, możliwe różne umaszczenia (np. pręgowane ze znaczeniami lub bez)
Pielęgnacja sierści:szczotkowanie raz w tygodniu
Potrzeba ruchu:duża
Pies dla początkujących:tylko dla doświadczonych opiekunów i myśliwych
Szczekanie:intensywne
Długość życia:12–14 lat
Typowe choroby:ogólnie wytrzymała rasa, sporadycznie zdarza się mukopolisacharydoza typu 1, zaćma, skręt żołądka lub dysplazja stawu biodrowego
Cena:ok. 1.000 euro
Grupa FCI:nieuznany (uznanie przez AKC, CKC i UKC)
Pochodzenie:USA
Powiązane artykuły
Najczęściej polecane