Shikoku

Portret shikoku

Japoński miłośnik przyrody

Mniej uparty niż pozostałe rasy szpiców, mało znany poza swoją ojczyzną shikoku ma jednak wciąż dość typowy dla szpiców charakter. Jaki? Poniżej przedstawiamy czworonoga z krainy wschodzącego słońca.

Szpic w kolorze sezamowym

Shikoku charakteryzuje typowa sylwetka szpica – ma stosunkowo małe, wyprostowane uszy oraz zwartą budowę. Ogon jest wysoko osadzony i zakręcony nad grzbietem. Przy wysokości w kłębie wynoszącej około 53 cm, ten średniej wielkości czworonóg plasuje się pomiędzy masywniejszym akita inu a mniejszym shiba inu w rodzinie szpiców japońskich. Sierść shikoku może być czarno-sezamowa lub biało-sezamowa. Gęsta sierść składa się z szorstkiej, dłuższej okrywy włosowej i miękkiego, gęstego podszerstka, co jest również typowe dla psów w typie szpica.

Pies myśliwski z tradycjami

Zachowane od starożytności ceramiczne figurki z Japonii przedstawiają psy podobne do tego typu czworonoga. Dzisiejsza rasa wywodzi się ze skrzyżowań z wymarłym już nippon inu. Pierwotnym obszarem zastosowania tych psów było polowanie, a dokładniej polowanie w prefekturze Kochi na wyspie Sikoku – dlatego rasa ta czasami nazywana jest także kochi-ken. Z drugiej strony, używane niekiedy w Japonii określenie tosa-inu jest mylące, gdyż pod nazwą „Tosa” wymieniona jest także inna japońska rasa. Istnieją również trzy znane odmiany shikoku, nazwane na cześć regionu, w którym żyją: Awa, Hongawa i Hata. Ponieważ region Hongawa był w przeszłości najtrudniej dostępny, uważa się, że ta odmiana została najmniej zmieniona przez inne wpływy i jest najbliższa ideałowi shikoku. Obecnie, obok akita inu, shikoku jest uważany za psa narodowego Japonii.

Charakter: Uparty szpic o przyjaznym usposobieniu

Lojalność, inteligencja oraz pewien upór kształtują charakter tego zwinnego miłośnika natury. Jest czujny i neutralny w stosunku do obcych. Podczas spotkań z innymi psami mogą pojawić się konflikty – zwłaszcza z samcami – ponieważ shikoku ma tendencję do dominacji. Jako pies myśliwski charakteryzuje się wrodzoną stanowczością. Jego oryginalne zachowanie odbija się także na jego kontaktach z ludźmi – lubi lizać swoich opiekunów oraz szuka kontaktu fizycznego. Czasami wykazuje uderzającą preferencję dla zapachów nieprzyjemnych z ludzkiego punktu widzenia. Shikoku jest bardzo zwinny i lubi przebywać na świeżym powietrzu – niezależnie od tego, jak porywczy jest w ruchu, zapracowany pies czuje się spokojnie i komfortowo w pomieszczeniach zamkniętych, gdzie ceni sobie ciszę i przytulanie. Chociaż jest to pies uparty, to w mniejszym stopniu niż inne rasy szpiców z Japonii. Jednakże warto wspomnieć, że specyficzny charakter szpiców nie jest odpowiedni dla każdego miłośnika psów.

Wychowanie z wyczuciem

Jeśli shikoku będzie szanować swojego dwunożnego przewodnika stada jako mądrego i sprawiedliwego przywódcę, chętnie zastosuje się do jego instrukcji. Najpierw trzeba jednak zdobyć jego szacunek. Bądź konsekwentny i wykaż pewną tolerancję dla małego uporu tego czworonoga, który nigdy się całkowicie nie podda. Wrzaski czy surowość nie zaprowadzą Cię dalej i zniszczą relację z tym lojalnym towarzyszem. Potrzeba solidnej wiedzy na temat wychowania psów, aby w kontrolowany sposób sterować dominacją oraz instynktem myśliwskim shikoku. Weź również pod uwagę, że tylko czworonóg, który wykorzystuje w pełni swój potencjał, może zachowywać się właściwie, w przeciwnym razie będzie szukał innego zajęcia. Uczęszczanie na zajęcia ze szczeniętami i ogólnie do szkoły dla psów może być bardzo korzystne, pomagając shikoku, który ma tendencję do dominacji, rozwinąć kompetencje społeczne i nauczyć się dogadywać z innymi psami. Szczególnie samce mogą stanąć przed wyzwaniami, którym należy stawić czoła już od szczenięcia. Nie lekceważ więc znaczenia fazy socjalizacji, ponieważ trudno będzie skorygować ewentualne zaniedbania w przyszłości.

Dużo czasu w plenerze

Rozważając przygarnięcie psa rasy shikoku, należy być gotowym na zagwarantowanie mu codziennych wycieczek na łono natury. Przedstawiciele tej rasy są tak samo energiczni na świeżym powietrzu, jak spokojni w czterech ścianach, gdzie ten pierwotny pies myśliwski może zamienić się w przytulankę. Najlepiej jest świadomie zaplanować takie przerwy, które spędza się razem z psem. Jeśli chodzi o myśliwych: Ze względu na silny instynkt łowiecki zwykle nie jest możliwe dopuszczenie shikoku do biegania bez smyczy, ponieważ nie ma gwarancji, że przybiegnie do nas z powrotem. Należy więc być przygotowanym na trzymanie go pod kontrolą nawet podczas joggingu na smyczy. Znajdź wspólny psi sport, który przyniesie radość Tobie i Twojemu podopiecznemu. Aportowanie szybko znudzi Twojego shikoku, ale tropienie czy agility mogą pomóc Ci utrzymać jego zainteresowanie na dłuższą metę. Z uwagi na to, że shikoku może być również dość figlarny, z pewnością spodobają mu się wszelkiego rodzaju zabawki dla psów.

Żywienie psa rasy shikoku: W formie dzięki odpowiedniej diecie

Żywienie ma znaczący wpływ na odpowiednie dla gatunku psie życie. W misce shikoku powinna więc znaleźć się wysokiej jakości mięsna karma. Wyznacznikiem jakości pokarmu dla psów jest umieszczenie mięsa na pierwszym miejscu w składzie na opakowaniu. Ponadto, nie powinien on zawierać zboża. Dotyczy to zarówno suchej, jak i mokrej karmy. Pamiętaj, że Twój czworonóg powinien pić więcej, będąc na diecie opartej wyłącznie na suchej karmie niż przy żywieniu mieszanym lub karmą mokrą. Ilość karmy zależy od kondycji i dziennego zużycia energii – podane przez producenta dzienne racje pokarmowe mogą więc mieć wyłącznie charakter orientacyjny. Jeśli Twój czworonóg przybierze na wadze, odpowiednio zmniejsz jej ilość. Nie zapomnij uwzględnić smakołyków w dziennej liczbie kalorii. Jeśli chodzi o przysmaki, najlepiej wybrać zdrowe produkty, takie jak liofilizowane mięsne przekąski lub przysmaki dentystyczne. Odpowiednią nagrodą może być także sucha karma, zwłaszcza jeśli nie znajduje się w misce, ale ma ją zdobyć Twój czworonóg. Suche gryzaki, takie jak wieprzowe uszy, zaspokajają potrzebę żucia Twojego zwierzęcego towarzysza. Pamiętaj, aby zawsze zapewnić swojemu pupilowi wystarczającą ilość świeżej wody pitnej.

Zdrowy i zadbany

Te wytrzymałe psy są uważane za uparte i wytrwałe. Praktycznie nie mają genetycznych predyspozycji do chorób, jeśli hodowla jest prowadzona w sposób odpowiedzialny. Nie trzeba dodawać, że szczenię należy kupować tylko od renomowanego hodowcy należącego do stowarzyszenia. Udzieli Ci on rzetelnych informacji na temat prowadzonej przez siebie opieki zdrowotnej nad zwierzętami oraz przedstawi odpowiednią dokumentację. Przy dobrym zdrowiu shikoku osiąga średni wiek około 13 lat.

Sierść tego japońskiego psa myśliwskiego jest równie wytrzymała i łatwa w pielęgnacji, ale należy ją regularnie szczotkować, zwłaszcza podczas zmiany sierści dwa razy w roku. Nasza wskazówka: Codzienne szczotkowanie w tym okresie znacznie ograniczy wypadanie włosów w domu, a także skróci „fazę linienia” o kilka dni. Poza tymi kilkoma tygodniami w roku, pielęgnacja co kilka dni jest wystarczająca. Podczas szczotkowania sprawdź uszy zwierzaka i w razie potrzeby wyczyść je specjalnym środkiem do czyszczenia uszu dla psów. Kąp swojego podopiecznego tylko w wyjątkowych przypadkach, maksymalnie co kilka miesięcy, używając łagodnego szamponu dla psów. Do kąpieli i wszelkich zabiegów pielęgnacyjnych warto przyzwyczajać psa już w wieku szczenięcym. Niemniej, zwykle wystarczy po prostu wyszczotkować zaschnięty brud z sierści, aby pies odzyskał swój blask. Sprawdź długość pazurów – szczególnie u starszych psów i skróć je, jeśli są za długie, za pomocą specjalnych cążek. W ten sposób zapobiegniesz urazom.

Do kogo będzie pasował shikoku?

Miłośnicy przyrody, którzy mają wystarczająco dużo czasu na długie eksploracje oraz ogród umożliwiający wybieganie się, mogą rozważyć zamieszkanie z tą oryginalną rasą. Shikoku może być trzymany w rodzinie, ale jest uważany za typowego „psa jednego opiekuna”, co oznacza, że zwykle wykazuje dużą lojalność wobec jednego człowieka. Z reguły dobrze dogaduje się z dziećmi, jednak zawsze powinien mieć możliwość wycofania się, gdy poczuje się przytłoczony. Sprawdź wcześniej, czy w Twojej rodzinie nie występuje alergia na sierść zwierząt.

Czworonogi te mają tendencję do nadmiernego szczekania, dlatego nawet jeśli można je kontrolować poprzez dobre wychowanie, warto nie mieszkać w pobliżu sąsiadów wrażliwych na hałas. W każdym razie psy te powinny przebywać w przestronnym otoczeniu, które zapewni im przestrzeń do rozwoju. W domu z ogrodem może również spełniać się jako pies stróżujący. Mieszkanie w mieście jest natomiast raczej niewskazane.

Koty i inne małe zwierzęta mogą być traktowane przez tego myśliwego jako zdobycz i nie powinny mieszkać w tym samym gospodarstwie domowym. Możliwe są wyjątki wśród kotów – w tym przypadku jednak czworonóg powinien już je poznać u hodowcy i być do nich odpowiednio pokojowo nastawiony.

Pamiętaj, że podjęcie decyzji o życiu z shikoku oznacza wzięcie na siebie dużej odpowiedzialności – przez najbliższe dziesięć do czternastu lat będzie on u Twojego boku i będzie potrzebował odpowiedniej uwagi. Każdy, kto nie lubi wychodzić z domu w nieprzyjemną pogodę, nie powinien mieć psa tej rasy. Należy również uwzględnić niezbędne wydatki. Oprócz ceny zakupu od renomowanego hodowcy, w większości przypadków należy liczyć się z niemałymi kosztami podróży do hodowcy, w Polsce bowiem trudne będzie go znaleźć. Przed zakupem sprawdź, czy w podstawowym wyposażeniu Twojego przyszłego zwierzęcego współlokatora nic nie brakuje i co należy jeszcze dodać. Warto również obliczyć przewidywane koszty przed zabraniem psa do domu: Na liście wydatków znajduje się wysokiej jakości pokarm, ubezpieczenie psa od odpowiedzialności cywilnej oraz podatek, a także badania kontrolne, w tym szczepienia u lekarza weterynarii. Należy również mieć wystarczające rezerwy finansowe na ponadprogramowe wizyty w gabinecie weterynaryjnym.

Szczenię shikoku na białym tle

Shikoku może towarzyszyć Ci na wakacjach – wiele hoteli przyjmuje obecnie także czworonożnych gości – lub możesz wcześniej ustalić, kto będzie opiekował się Twoim towarzyszem podczas Twojej nieobecności. Najlepiej byłoby, gdyby był to członek rodziny lub inna osoba, z którą pies jest już zaznajomiony, np. inny opiekun psa, którego znasz ze wspólnych wyjść.

Gdzie znajdę mojego shikoku?

Rasa ta jest jedną z bardzo rzadko występujących poza Japonią. W związku z tym znalezienie szczenięcia shikoku może być trudne. Nie rezygnuj jednak, ponieważ w Europie jest garstka renomowanych hodowców, którzy poświęcili się tej rasie. Pierwszy oficjalny miot poza Japonią przyszedł na świat w 2000 roku w Holandii, gdzie do dziś hodowcy shikoku regularnie oddają swoich podopiecznych w odpowiedzialne ręce. Niemniej, niewykluczone, że konieczna będzie dłuższa podróż,

Niezależnie od tego, jak niespotykana jest ta rasa, nie obniżaj z tego powodu wymagań, które należy stawiać renomowanej hodowli. Zapytaj o dotychczasową opiekę zdrowotną hodowcę i poproś o okazanie odpowiednich dokumentów, na przykład dotyczących badań w kierunku dysplazji stawów biodrowych. Oczywiście hodowca powinien również należeć do stowarzyszenia, co da Ci pewność, że jego działalność podlega regularnym kontrolom. Profesjonalny hodowca udzieli Ci dobrych rad, ale w zamian będzie miał do Ciebie kilka pytań, dzięki którym dowiesz się, czy możesz zapewnić dobry dom jednemu z jego podopiecznych.

Jeśli szukasz dorosłego shikoku w Europie, aby go znaleźć potrzebujesz naprawdę dużo szczęścia. Bardziej obiecujące jest rozejrzenie się w lokalnych schroniskach pod kątem ras mieszanych typu szpic, a także zapoznanie się z rasami szpiców nordyckich. Być może dorosły czworonóg tej rasy szuka nowego domu i za sprawą swojego uroku skradnie Twoje serce?

Życzymy Ci wielu radosnych chwil z Twoim inteligentnym i wszechstronnym shikoku!

Polecamy również lekturę naszego artykułu na temat adopcji szczenięcia.

Poznaj inne rasy z grupy V, sekcji 5 FCI (szpice azjatyckie i rasy pokrewne):

Najczęściej polecane