Spaniel kontynentalny (Papillon i Phalene)

spaniel kontynentalny miniaturowy

Spaniel kontynentalny (Papillon i Phalène) z czarnymi paciorkowymi oczkami i dużymi uszami w mig zdobywa serca wielu miłośników psów. Ale ten słodko wyglądający pies do towarzystwa ma w sobie prawdziwą naturę łowcy.

Wygląd

Uszy robią różnicę

Spaniele tej odmiany to bardzo małe psy. Przy wysokości w kłębie do 28 cm i maksymalnej masie ciała do 5 kg są lżejsze od niejednego kota. Jego ciało jest nieco dłuższe niż wyższe. Stop jest bardzo wyraźny, zwłaszcza u małych okazów. Rasa ta występuje w dwóch odmianach, które wywodzą się od zwierząt skrzydlatych: Phalene ma kształt ucha, które ma przypominać ćmę i jest ono opadające. U Papillona przyjaciele rasy porównują kształt uszu do motyla, gdyż są one duże i stojące. U obu odmian uszy i ogon są długowłose, co dodatkowo podkreśla ich elegancki wygląd. Długa, jedwabista sierść może mieć różne umaszczenie, ale zawsze powinna być kolorowa na białym tle. Pożądana, ale nie obowiązkowa, jest biała pręga, która jeszcze bardziej uwydatnia uszy psa.

Historia

Pies do towarzystwa dla szlachty

Papillon i Phalene prawdopodobnie wywodzą się z Europy. Nie można jednak całkowicie wykluczyć, że wśród ich przodków były czworonogi z Azji, którzy przybyli do Europy razem z podróżników z Azji w XIII wieku.

Pierwsze dowody na istnienie tych uroczych piesków można znaleźć na obrazach olejnych z XIII i XIV wieku. Na nich przedstawiani są jako „element wyposażenia” szlachty, często obok dzieci. Jest możliwe, że małe spaniele były przypadkową mutacją spanieli myśliwskich rozpowszechnionych wśród szlachty. Podczas gdy duzi krewniacy byli wykorzystywani do polowań, karłowate spaniele żyły w domach szlachty i dotrzymywały towarzystwa kobietom oraz dzieciom. Chociaż pierwsze spaniele karłowate żyły głównie we Włoszech, rasa od tego czasu rozwijała się we Francji i Belgii. Dopiero od XVII tworzono tam ilustracje karłowatych spanieli ze stojącymi uszami (Papillon).

Spaniele karłowate były również popularne wśród szlachty w Wielkiej Brytanii. Brytyjscy miłośnicy psów preferowali jednak szerszą głowę i bardziej wyraziste opadające uszy, co dało początek King Charles Spanielowi. Od XVIII wieku (karłowaty) spaniel kontynentalny rozwijał się niezależnie od swoich brytyjskich krewniaków. Po Rewolucji Francuskiej, rasa popadła w niełaskę, ponieważ bez szlachty również nie było „luksusowych piesków”. Jednak pod koniec XIX wieku, miłośnicy psów znów zainteresowali się tą rasą, w efekcie czego pierwszy wzorzec mógł zostać ustanowiony około 1905 roku. Obecnie liczbę osobników tej rasy uważa się za stabilną.

Charakter i wychowanie

Ten malutki piesek jest bardzo żywiołowy. Jest bardzo uważny i zawsze chętnie dotrzymuje towarzystwa. Pomimo swoich rozmiarów, Papillon i Phalene uwielbiają odkrywać świat razem z Tobą. Są to psy odważne i pewne siebie. Spaniele karłowate wymagają trochę uwagi, ale te mądre czworonogi są na tyle wrażliwe, że potrafią dostosować się do nastroju otoczenia. Spaniel kontynentalny bardzo przywiązuje się do swojego dwunożnego przyjaciela. Niektóre spaniele karłowate mają tendencję do częstego szczekania. Większość z nich głośno wita gości, ale inne przejawy szczekania można skierować na spokojniejsze tory poprzez dobre szkolenie.

Polowanie te nieduże spaniele mają we krwi, są one uważane za doskonałych łowców myszy. Podczas szkolenia należy pamiętać o tym, by zadbać o reagowanie Twojego towarzysza na przywoływanie. Im lepiej wyszkolony jest Twój spaniel karłowaty, tym więcej swobody będziesz mógł mu dać później. Dlatego też, pomimo swoich niewielkich rozmiarów, wymaga intensywnego szkolenia. Ponieważ piesek ten jest mądry i uwielbia się uczyć, ten trening może z łatwością opanować nawet ktoś, kto nie ma dużego doświadczenia z psami. Ważna jest konsekwencja i zasięgnięcie odpowiednich informacji. Wybierz się ze swoim szczeniakiem na zorganizowaną zabawę i do szkoły dla psów, aby uczyć się razem z innymi opiekunami psów i czworonożnymi przyjaciółmi. Wzmacnia to również społeczne nastawienie Twojego Papillona lub Phalene.

Zdrowie i żywienie spaniela kontynentalnego

W dobrej formie dzięki zdrowej diecie

Mimo że wyglądają filigranowo, Papillon i Phalene są małymi mięsożercami, które potrzebują dużo białka zwierzęcego. Ich organizm jest optymalnie przystosowany do pozyskiwania składników odżywczych z białka zwierzęcego. Możesz karmić tego psa z powodzeniem mokrą karmą, która szczególnie smakuje wielu czworonożnym przyjaciołom i zapewnia im też nawodnienie. Szukaj karmy o wysokiej zawartości mięsa i unikaj karm zawierających cukier lub zboża. Jeśli chcesz zaoferować swojemu czworonożnemu przyjacielowi suchą karmę, wybierz karmę z krokietami odpowiedniej wielkości, aby Twój karłowaty spaniel mógł je dobrze przeżuć. Istnieją suche karmy specjalnie dostosowane do potrzeb małych psów, ale upewnij się, że zawierają one dużą ilość mięsa. Mini przekąski ze skóry wołowej lub z suszonego mięsa zapewniają Twojemu towarzyszowi zdrową przyjemność żucia. Pamiętaj, że Twój spaniel kontynentalny powinien mieć zawsze dostęp do świeżej wody pitnej.

Odkryj nasz wybór karmy dla małych psów!

Optymalna profilaktyka zdrowotna

Jeśli kupisz szczeniaka od odpowiedzialnego hodowcy, który selekcjonuje swoje zwierzęta pod względem zdrowotnym, zrobisz już najważniejszy krok w kierunku zapewnienia swojemu przyszłemu współlokatorowi zdrowego, długiego psiego życia. Podobnie jak wiele małych psów, spaniele karłowate mogą cierpieć na zwichnięcie rzepki, co sprzyja wypadnięciu rzepki kolanowej. Ponadto mogą wystąpić nieprawidłowości w ustawieniu zębów. Papillon i Phalene mogą być bardziej podatne na problemy skórne lub alergie. Zdrowy przedstawiciel tej rasy może pozostać aktywny do późnej starości, nawet do 15 i więcej lat.

Zadbany pupil to zdrowy pupil

Chociaż jedwabista sierść spanieli kontynentalnych jest długa, uważa się, że jest łatwa w pielęgnacji. Spaniele karłowate nie mają podszerstka. Jak najszybciej naucz swojego małego Papillona lub Phalene'a, że będzie regularnie szczotkowany. Zawsze zależy skojarzyć szczenięce szczotkowanie z czymś pozytywnym – w ten sposób Twój niewielki pupil będzie cieszył się na wspólny czas spędzony w domu. Szczotkuj go krótko co dwa dni i skorzystaj z okazji, aby sprawdzić uszy psa. W ciepłym i wilgotnym środowisku pasożyty, takie jak roztocza, mogą łatwo się zadomowić i sprzyjać powstawaniu stanów zapalnych. Mogą one pozostać niezauważone przez długi czas bez kontroli. Środek do czyszczenia uszu dla psów może być też stosowany zapobiegawczo. Szczególnie zimą należy przycinać długą sierść na łapach, aby zapobiec gromadzeniu się na nich śniegu lub grudek lodu. Regularnie sprawdzaj pazury swojego czworonoga. Jeśli staną się one zbyt długie, Twój spaniel może nimi gdzieś zahaczyć, co jest bardzo bolesne. W razie potrzeby można je skrócić nożyczkami do pazurów. Wskazówka: Coraz więcej opiekunów psów używa szczoteczek do zębów i pasty do zębów dla psów, aby zapobiec powstawaniu kamienia nazębnego. Dzięki temu zęby psów są czyste i a oddech świeży. I co ważniejsze: Szczotkowanie zębów zapobiega to bolesnym infekcjom i w ten sposób przyczynia się do zdrowia Twojego spaniela.

W sklepie zooplus znajdziesz wszystko do pielęgnacji psów!

Zróżnicowane zajęcia

Zarówno Papillon, jak i Phalene to bardzo energiczne czworonogi. Podczas wspólnych działań należy jednak wziąć pod uwagę niewielkie rozmiary tych czworonogów. Spaniel kontynentalny nie jest w stanie towarzyszyć Ci podczas długich przebieżek czy wycieczek rowerowych. Jednak jako dorosły i wyszkolony towarzysz potrafi czerpać wielką przyjemność ze wspólnych spacerów. Chociaż przy złej pogodzie krótka przechadzka dla tego spaniela będzie wystarczająca, należy wtedy dużo się z nim bawić w domu. Przynajmniej kilka razy w tygodniu powinno się z nim wychodzić dłużej na zewnątrz. Papillon i Phalene uwielbiają psie sporty, odpowiednie dla nich. Rozejrzyj się za agility dla małych psów w pobliżu i daj swojemu karłowatemu spanielowi trochę przyjemności w postaci zabaw w aportowanie z piłką. Dog dancing to także zabawny sposób na ćwiczenie swojego towarzysza. Z uwagi na to, że spaniel kontynentalny jest mądry i ciekawy świata, z przyjemnością przećwiczy z Tobą różne sztuczki. Wypróbujcie razem, co sprawia Wam największą przyjemność.

spaniel-kontynentalny-miniaturowy-bawi-sie-w-trawie

Czy spaniel kontynentalny do mnie pasuje?

Jeśli lubisz małe psy z wielkim charakterem, pokochasz tego drobniutkiego spaniela. Ten czworonóg lubi dostosowywać się do swoich ludzi i jest tak samo odpowiedni dla rodziny, jak i dla singli, którzy jednak spędzają z nim dużo czasu. Jeśli masz dzieci, ten pies może być dla nich wspaniałym towarzyszem. Ważne jest jednak, aby dać małemu psu możliwość wycofania się, jeśli otoczenie stanie się dla niego zbyt intensywne. Mniejsze dzieci powinny być pozostawiane z Papillonem lub Phalenem tylko pod nadzorem. Mogą one przypadkowo zranić psa podczas rozbrykanych zabaw. Spaniel karłowaty dobrze dogaduje się z kotami, jeśli był do nich przyzwyczajony już jako szczeniak. Dla mniejszych zwierząt domowych, takich jak szczury czy myszy, życie z tym spanielem może być jednak stresujące. Nawet klatka dla małych zwierząt nie zapewnia optymalnego bezpieczeństwa, gdy myśliwy i ofiara żyją na ograniczonej przestrzeni.

Spaniel kontynentalny miniaturowy doskonale pasuje do miejskiego mieszkania, ale nie jest kanapowcem. Jeśli wybierzesz Papillona lub Phalene’a, będziesz mieć u swego boku małego, ale bardzo energicznego psa, który będzie wymagał sporo Twojego czasu. Pielęgnacja sierści jest częścią codziennych zajęć z Twoim czworonożnym przyjacielem. Jeśli możesz zaoferować swojemu spanielowi karłowatemu dom lub mieszkanie z ogrodem, tym lepiej! Upewnij się jednak, że ten namiętny łowca myszy nie może sam opuścić ogrodu. Może to stanowić wyzwanie, ponieważ te ciekawskie psy z łatwością przeciskają się przez małe kratki i są bardzo pomysłowe, jeśli chodzi o przeszukiwanie otoczenia. Psy tej rasy potrafią się dostosować i chętnie towarzyszą opiekunowi w biurze, jeśli wolno im tam przebywać. Zaopatrz się w inteligentne zabawki i aktywuj swojego towarzysza podczas przerw, aby uniknąć nudy.

Psa tej wielkości można często bez problemu zabrać na wakacje. Wiele hoteli czy mieszkań wakacyjnych przyjmuje teraz również czworonożnych gości. Mały spaniel zmieści się nawet w bagażu podręcznym w samolocie – chociaż sam lot nadal oznacza dla niektórych psów dużo stresu. Alternatywnie możesz poszukać miłośnika psów, który z troską zaopiekuje się Twoim towarzyszem, gdy ten zostanie w domu podczas Twojego urlopu. Wielu miłośników psów opiekuje się nawzajem swoimi pupilami na wakacjach – może uda Ci się stworzyć taki tandem.

Koszty również odgrywają ważną rolę dla wielu osób przed podjęciem decyzji o wyborze Papillona lub Phalène. Spaniel, szczególnie jeśli jest to twój pierwszy pies, potrzebuje podstawowego wyposażenia od misek przez legowiska po smycze. Do tego dochodzą regularne koszty wysokowartościowej karmy, podatku od psa, ubezpieczenia OC za psa, a także kontroli u weterynarza.

Gdzie mogę znaleźć mojego spaniela miniaturowego?

Jeśli szukasz spaniela kontynentalnego miniaturowego, znajdziesz duży wybór hodowców w większości krajów europejskich. Jeśli jesteś zainteresowany kupnem spaniela kontynentalnego, upewnij się, że dostawca szczeniąt należy do klubu uznanego przez FCI i sprzedaje swoje psy tylko z papierami. Odmiany w typie Papillona są zwykle bardziej powszechne niż te z oklapniętymi uszami. Ważniejsze od kształtu uszu jest to, czy hodowca poświęca Ci wystarczająco dużo czasu i wykazuje zainteresowanie przekazaniem swojego podopiecznego do odpowiedniego domu. Szczeniak zamieszka z Tobą najwcześniej w wieku 8 tygodni. Ma być wtedy już kilkakrotnie odrobaczony i zaszczepiony i posiadać nie tylko dokumenty, ale także europejski paszport dla zwierząt domowych, w tym rejestrację chipową.

Jeśli szukasz starszego czworonoga, możesz skontaktować się ze specjalnymi klubami dla spanieli miniaturowych. Z reguły przedstawiciele rasy szybko przyzwyczajają się do nowego środowiska, dlatego często przeprowadzka jest łatwiejsza niż w przypadku innych psów. Niejednokrotnie zdarza się, że starsze spaniele kontynentalne szukają nowego domu, ponieważ zmieniła się sytuacja życiowa ich opiekunów. Wskazówka: Rozejrzyj się w lokalnym schronisku dla zwierząt. W schronisku w pobliżu Ciebie być może znajduje się pies, który jest w żaden sposób gorszy od jego rasowych kolegów, a do tego się będzie bardzo cieszył z tego, że dostanie nowy dom!

Powiązane artykuły
Najczęściej polecane