Spaniel kontynentalny (papillon)

Papillon

Przyjazny spaniel kontynentalny jest wspaniałym towarzyszem dla rodzin.

Spaniel kontynentalny, znany również jako papillon lub phalene, z czarnymi paciorkowatymi oczkami i dużymi uszami w mig zdobywa serca wielu miłośników psów. Ale ten słodko wyglądający pies do towarzystwa ma w sobie prawdziwą naturę łowcy.

Charakterystyka spaniela kontynentalnego (papillona)

W skrócie: Spaniel kontynentalny występuje w dwóch odmianach: Ze stojącymi uszami (papillon) i zwisającymi uszami (phalene). Ten mały, wesoły pies sprawdzi się w rękach rodzin oraz początkujących.
Wysokość w kłębie: ok. 28 cm
Waga: 1,5–5 kg
Średnia długość życia: 15 lat
Cena: ok. 5000 zł
Charakter: inteligentny, chętny do nauki, energiczny, przyjazny, pewny siebie, nieskomplikowany
Sierść: długa i aksamitna
Kolor sierści: biała maść podstawowa, rude, brązowe lub czarne znaczenia
Trudność w wychowaniu: mała do średniej
Pielęgnacja: mało lub średnio wymagająca
Potrzeba ruchu: niewielka
Pochodzenie: Francja, Belgia

Wygląd: Uszy robią różnicę

Spaniele tej odmiany to bardzo małe psy. Przy wysokości w kłębie do 28 cm i maksymalnej masie ciała do 5 kg są lżejsze od niejednego kota. Ich ciało jest nieco dłuższe niż wyższe. Stop jest bardzo wyraźny, zwłaszcza u małych okazów.

Phalene i papillon

Rasa ta występuje w dwóch odmianach, których nazwy wywodzą się od zwierząt skrzydlatych. W przypadku phalene ucho ma mieć kształt przypominający ćmę i jest ono opadające.

U papillona miłośnicy rasy porównują kształt uszu do motyla, gdyż są one duże i stojące. U obu odmian uszy i ogon są długowłose, co dodatkowo podkreśla ich elegancki wygląd.

Długa, jedwabista sierść może mieć różne umaszczenie, ale zawsze powinna być kolorowa na białym tle. Pożądana, ale nie obowiązkowa, jest biała pręga, która jeszcze bardziej uwydatnia uszy psa.

Spaniel kontynentalny miniaturowy phalene © Dogs / stock.adobe.com
Cechą odróżniającą phalene od papillona są jego zwisające uszy.

Charakter i szkolenie: Pewny siebie, chętny do nauki pies

Ten malutki piesek jest bardzo żywiołowy, uważny i zawsze chętnie dotrzymuje towarzystwa człowiekowi.

Pomimo swoich rozmiarów, papillon i phalene uwielbiają odkrywać świat razem ze swoim opiekunem. Są to psy odważne i pewne siebie.

Czy papillon dużo szczeka?

Spaniele miniaturowe wymagają trochę uwagi, ale te mądre czworonogi są na tyle wrażliwe, że potrafią dostosować się do nastroju otoczenia. Spaniel kontynentalny bardzo przywiązuje się do swojego dwunożnego przyjaciela.

Niektóre z nich mają tendencję do częstego szczekania. Większość natomiast głośno wita gości. Inne przejawy szczekania można skierować na spokojniejsze tory poprzez odpowiednie szkolenie.

Czy papillon to pies myśliwski?

Instynkt łowiecki te nieduże spaniele mają we krwi – są uważane za doskonałych łowców myszy. Co należy bezwzględnie wziąć pod uwagę podczas szkolenia? Naukę reagowania na przywoływanie od najmłodszych lat. Im lepiej wyszkolony jest Twój spaniel, tym więcej swobody będzie można mu dać w przyszłości. Ma swój charakter i pomimo niewielkich rozmiarów, wymaga intensywnego szkolenia.

Ponieważ piesek ten jest mądry i uwielbia się uczyć, jego wychowanie może z łatwością opanować nawet ktoś, kto nie ma dużego doświadczenia z psami. Ważna jest konsekwencja i zasięgnięcie odpowiednich informacji. Wybierz się ze swoim szczeniakiem do szkoły dla psów, aby uczyć się razem z innymi opiekunami psów i czworonogami. Działa to również na korzyść odpowiedniego, społecznego nastawienia Twojego papillona lub phalene.

Szczenięta papillona © Mikkel Bigandt / stock.adobe.com
Papillon występuje w wielu różnych wariantach kolorystycznych.

Czy spaniel kontynentalny jest dla mnie odpowiedni?

Jeśli lubisz małe psy z wielkim charakterem, pokochasz tego drobniutkiego spaniela. Ten czworonóg lubi dostosowywać się do swoich ludzi i jest tak samo odpowiedni dla rodziny, jak i dla singli, którzy muszą spędzać z nim dużo czasu.

Jeśli masz dzieci, ten pies może być dla nich wspaniałym towarzyszem. Ważne jest jednak, aby dać mu możliwość wycofania się, jeśli otoczenie stanie się dla niego zbyt przytłaczające. Mniejsze dzieci powinny być pozostawiane z papillonem lub phalenem tylko pod nadzorem. Mogą one bowiem przypadkowo zranić psa podczas zabawy.

Pies dla mieszczucha

Spaniel miniaturowy dobrze dogaduje się z kotami, jeśli był do nich przyzwyczajony już jako szczeniak. Dla mniejszych zwierząt domowych, takich jak szczury czy myszy, życie z tym spanielem może być jednak stresujące. Nawet klatka dla małych zwierząt nie zapewnia optymalnego bezpieczeństwa, gdy myśliwy i ofiara żyją na ograniczonej przestrzeni.

Pies ten doskonale pasuje do miejskiego mieszkania, ale nie jest kanapowcem. Jeśli zdecydujesz się na papillona lub phalene’a, będziesz mieć u swego boku małego, ale bardzo energicznego psa, który będzie wymagał sporo Twojego czasu.

Papillon w roli psa biurowego

Jeśli możesz zaoferować swojemu spanielowi dom lub mieszkanie z ogrodem, tym lepiej! Upewnij się jednak, że ten namiętny łowca myszy nie może samodzielnie opuścić posesji.

Może to stanowić wyzwanie, ponieważ te ciekawskie psy z łatwością przeciskają się przez małe kratki i są bardzo pomysłowe, jeśli chodzi o przeszukiwanie otoczenia.

Są elastyczne i chętnie towarzyszą opiekunowi w biurze, jeśli wolno im tam przebywać. W takim wypadku zaopatrz się w inteligentne zabawki i zachęcaj swojego towarzysza do aktywności podczas przerw, aby uniknąć nudy.

Aktywności: Jak dużo ruchu potrzebuje papillon?

Zarówno papillon, jak i phalene to bardzo energiczne czworonogi. Podczas wspólnych działań należy jednak wziąć pod uwagę ich niewielkie rozmiary. Nie będą w stanie towarzyszyć Ci podczas długich przebieżek czy wycieczek rowerowych. Jednak jako dorośli i wyszkoleni towarzysze potrafią czerpać wielką przyjemność ze wspólnych spacerów.

Psie sporty z papillonem

Chociaż przy złej pogodzie krótka przechadzka dla tego spaniela będzie wystarczająca, należy wówczas dużo się z nim bawić w domu, a przynajmniej kilka razy w tygodniu wychodzić dłużej na zewnątrz.

Papillon i phalene uwielbiają psie sporty. Rozejrzyj się więc za zajęciami agility dla małych psów w pobliżu i daj swojemu podopiecznemu trochę przyjemności w postaci aportowania. Dogdancing to także ciekawy sposób na wspólne spędzanie czasu.

Z uwagi na to, że spaniel kontynentalny jest mądry i ciekawy świata, z przyjemnością przećwiczy z Tobą sztuczki. Wypróbuj różne aktywności i przekonaj się, co sprawia największą radość Twojemu psu.

Spaniele kontynentalne biegające po trawie © studio Hoto / stock.adobe.com
Niewielkich rozmiarów papillon również lubi mieć różnorodne zajęcia.

Pielęgnacja: Niewielki wysiłek

Chociaż jedwabista sierść spanieli kontynentalnych jest długa, uważa się, że jest łatwa w pielęgnacji. Spaniele miniaturowe nie mają podszerstka, a szczotkowanie średnio co drugi dzień powinno w zupełności wystarczyć.

Ćwicz od najmłodszych lat

Jak najszybciej przyzwyczaj swojego małego papillona lub phalene’a do regularnego szczotkowania, starając się zawsze powiązać pielęgnację z czymś pozytywnym – w ten sposób Twój pupil z pewnością ją polubi.

Przy okazji sprawdź również jego uszy. W ciepłym i wilgotnym środowisku pasożyty, takie jak roztocza mogą łatwo się zadomowić i sprzyjać powstawaniu stanów zapalnych, a bez kontroli mogą pozostać niezauważone przez długi czas.

Pielęgnacja zimą oraz pielęgnacja zębów

Szczególnie zimą należy przycinać długą sierść na łapach, aby zapobiec gromadzeniu się na nich śniegu lub grudek lodu. Regularnie sprawdzaj pazury swojego czworonoga. Jeśli będą zbyt długie, Twój spaniel może nimi gdzieś zahaczyć, co jest bardzo bolesne. W razie potrzeby można je skrócić specjalnymi nożyczkami.

Wskazówka: Coraz więcej opiekunów psów używa szczoteczek do zębów i pasty do zębów dla psów, aby zapobiec powstawaniu kamienia nazębnego. Dzięki temu zęby psów są czyste i a oddech świeży. I co ważniejsze: Szczotkowanie zębów zapobiega bolesnym infekcjom i w ten sposób przyczynia się do zdrowia Twojego spaniela.

W sklepie zooplus znajdziesz wszystko do pielęgnacji psów!

Zdrowie: Optymalna profilaktyka zdrowotna

Jeśli kupisz szczeniaka od odpowiedzialnego hodowcy, który selekcjonuje swoje zwierzęta pod względem zdrowotnym, zrobisz już najważniejszy krok w kierunku zapewnienia swojemu przyszłemu współlokatorowi zdrowego, długiego psiego życia.

Skłonność do wad zgryzu i problemów skórnych

Podobnie jak wiele małych psów, spaniele miniaturowe mogą cierpieć na zwichnięcie rzepki, co sprzyja jej wypadaniu.

Ponadto mogą wystąpić także wady zgryzu oraz większa podatność na problemy skórne lub alergie.

Jak długo żyje spaniel kontynentalny?

Średnia długość życia zdrowych przedstawicieli tej rasy jest wysoka i wynosi 15 i więcej lat.

Żywienie: W dobrej formie dzięki zdrowej diecie

Mimo że wyglądają filigranowo, papillon i phalene są małymi mięsożercami, które potrzebują dużo białka zwierzęcego. Ich organizm jest optymalnie przystosowany do pozyskiwania składników odżywczych z białka zwierzęcego.

Możesz karmić tego psa z powodzeniem mokrą karmą, która szczególnie smakuje wielu czworonożnym przyjaciołom i zapewnia im też nawodnienie.

Odpowiednie żywienie papillona

Jeśli chcesz podawać swojemu podopiecznemu suchą karmę, wybierz taką z krokietami odpowiedniej wielkości, aby mógł je dobrze przeżuć. Istnieją suche karmy specjalnie dostosowane do potrzeb małych psów, ale upewnij się, że zawierają one dużą ilość mięsa.

Mini przekąski ze skóry wołowej lub z suszonego mięsa zapewniają Twojemu towarzyszowi zdrową przyjemność żucia. Pamiętaj również o tym, aby pies miał stały dostęp do świeżej wody pitnej.

Odkryj nasz asortyment karm dla małych psów!

Historia papillona: Pies do towarzystwa dla szlachty

Papillon i phalene prawdopodobnie wywodzą się z Europy. Nie można jednak całkowicie wykluczyć, że wśród ich przodków były czworonogi z Azji, którzy przybyli do Europy razem z podróżnikami z Azji w XIII wieku.

Pierwsze dowody na istnienie tych uroczych piesków można znaleźć na obrazach olejnych z XIII i XIV wieku. Przedstawiani są na nich jako „element wyposażenia” szlachty, często obok dzieci. Możliwe, że małe spaniele były przypadkową mutacją spanieli myśliwskich rozpowszechnionych wśród szlachty.

Wierny towarzysz

Podczas gdy duzi krewniacy byli wykorzystywani do polowań, spaniele miniaturowe żyły w domach szlachty i dotrzymywały towarzystwa kobietom oraz dzieciom. Chociaż pierwsze egzemplarze żyły głównie we Włoszech, rasa od tego czasu rozwijała się we Francji i Belgii.

Dopiero od XVII tworzono tam ilustracje karłowatych spanieli ze stojącymi uszami – papillonów.

Spaniele miniaturowe były również popularne wśród szlachty w Wielkiej Brytanii. Brytyjscy miłośnicy psów preferowali jednak szerszą głowę i bardziej wyraziste opadające uszy, co dało początek king charles spanielowi. Od XVIII wieku spaniel kontynentalny rozwijał się niezależnie od swoich brytyjskich kuzynów.

Celowa hodowla

Po Rewolucji Francuskiej, rasa popadła w niełaskę, ponieważ bez szlachty również nie było „luksusowych piesków”. Jednak pod koniec XIX wieku, miłośnicy psów znów zainteresowali się tą rasą, w efekcie czego pierwszy wzorzec mógł zostać ustanowiony około 1905 roku. Obecnie liczbę osobników tej rasy uważa się za stabilną.

Zakup: Gdzie znajdę mojego wymarzonego spaniela karłowatego?

Jeśli szukasz spaniela kontynentalnego, znajdziesz duży wybór hodowców w większości krajów europejskich. Przed kupnem upewnij się jednak, że hodowca należy do klubu uznanego przez FCI i sprzedaje swoje psy tylko z niezbędnymi dokumentami.

Odmiany w typie papillona są zwykle bardziej powszechne niż te ze zwisającymi uszami. Niemniej, ważniejsze od kształtu uszu jest to, czy hodowca poświęci Ci wystarczająco dużo czasu i wykaże zainteresowanie przekazaniem swojego podopiecznego do odpowiedniego domu.

Ile kosztuje papillon?

Szczeniak zamieszka z Tobą najwcześniej w wieku 8 tygodni. Powinien być wtedy już kilkakrotnie odrobaczony i zaszczepiony i posiadać nie tylko dokumenty, ale także europejski paszport dla zwierząt domowych, w tym rejestrację chipową. Ceny przedstawicieli tej rasy oscylują w granicach 5000 zł.

Jeśli szukasz starszego czworonoga, możesz skontaktować się ze specjalnymi klubami dla spanieli miniaturowych. Z reguły przedstawiciele rasy szybko przyzwyczajają się do nowego środowiska, dlatego często przeprowadzka jest łatwiejsza niż w przypadku innych psów.

Wizyta w schronisku dla zwierząt

Niejednokrotnie zdarza się, że starsze spaniele kontynentalne szukają nowego domu, ponieważ zmieniła się sytuacja życiowa ich opiekunów. Rozejrzyj się więc również w schroniskach dla zwierząt. Być może właśnie tam znajduje się pies, który nie jest w żaden sposób gorszy od jego rasowych kolegów, a do tego będzie bardzo wdzięczny, że dostanie nowy dom!

Życzymy Ci wielu wspaniałych chwil spędzonych z Twoim spanielem kontynentalnym!

Poznaj inne popularne rasy z grupy IX FCI (psy ozdobne i do towarzystwa):

Najczęściej polecane