Charcik włoski (Italian Greyhound)

Artykuł napisany przez Kerstin S.
charcik włoski

Charcik włoski może i jest posturą mniejszy od innych chartów, ale ma nie mniejszy charakter.

Charcik włoski jest najmniejszą z ras chartów. Zgodnie ze standardem rasy charcik włoski jest uważany za prototyp delikatności i elegancji. Miłośnicy chartów cenią sobie jednak przede wszystkim ich przyjazny i ciekawski charakter.

Wygląd: Odrobina wdzięku

Zgodnie z oficjalnym standardem rasy FCI, charcik włoski należy do grupy 10 FCI – a tym samym do chartów. Te szczupłe i eleganckie psy charakteryzują się przede wszystkim szczupłą i smukłą sylwetką.

Jak duży jest charcik włoski?

Przy średniej wysokości w kłębie od 32 do 38 centymetrów i maksymalnej wadze około pięciu kilogramów, charcik włoski jest najmniejszą rasą chartów.

Zgodnie ze standardem FCI, budowa psa powinna być „dokładną miniaturową wersją dużego charta”, dlatego też charcik włoski ma smukłą budowę ciała i kwadratowy tułów.

Jego głowa jest wydłużona i wąska, czaszka płaska. Policzki powinny być suche, tzn. z jak najmniejszą ilością podtłuszczu. Uszy są osadzone wysoko i wywinięte do tyłu („ucho różane”). Kiedy chart staje się czujny, ucho prostuje się u nasady. Nazywa się je wówczas „uchem motyla”.

Ogon charcika włoskiego jest osadzony nisko i zwęża się ku końcowi. Tylna połowa jest zakrzywiona. Te eleganckie psy mają również duże, okrągłe i wyraziste oczy o ciemnej tęczówce.

Italian Greyhound ma smukłą i elegancką budowę.

W jakich umaszczeniach występuje charcik włoski?

Sierść piesków tej rasy jest na całym ciele krótka, a zarazem jedwabista i delikatna. Charciki włoskie powinny być również zawsze jednokolorowe. Tolerowane są jednak białe oznaczenia na klatce piersiowej i łapach.

Typowe kolory sierści to:

  • Czarny
  • Szary
  • Isabella (jasnożółty lub beżowy)

Istnieje również „sierść specjalna”: W American Kennel Club „American Italian Greyhound” jest uznawany za odrębną rasę. Dozwolone są wszystkie kolory z wyjątkiem czarnego, brązowego i pręgowanego.

Wiele nazw charcika włoskiego

Charcik włoski jest znany pod wieloma nazwami. Na przykład w języku angielskim rasa ta jest nazywana „Italian Sighthound”. Do 2016 r. oficjalna nazwa angielska brzmiała jednak jeszcze „Italian Greyhound”. Nazwa ta jest powszechnie używana do dziś.

W jego rodzinnych Włoszech używa się również określenia „Piccolo Levriero Italiano”.

charcik włoski charakterystyka

Charakter charcika włoskiego

Standard FCI opisuje charcika włoskiego jako „wcielenie wdzięku i dostojności”. Pod względem wizualnym jest to zdecydowanie prawda. Ale jeśli chodzi o charakter, ta ciekawa wiązka energii ma o wiele więcej do zaoferowania.

Charakter: Temperamentna przytulanka

Charcik włoski wydaje się delikatny, wręcz kruchy. Pierwsze wrażenie jest jednak mylące, ponieważ ci czworonożni przyjaciele są pewni siebie i wytrwali.

Ten przyjazny charcik jest blisko związany ze swoimi dwunożnymi przyjaciółmi i jest uważany za dość odważnego. Może to prowadzić do pewnej nadmiernej pewności siebie podczas zabaw z innymi psami, wynikającej z rozmiarów ich ciała.

Jeśli ten pies z radosnym temperamentem jest w nastroju do przytulania, może leżeć na kolanach, ale tylko tak długo, jak będzie chciał. Jednocześnie pies ten jest często tak żywiołowy, że chce lizać swojego dwunożnego przyjaciela i dotrzymywać mu towarzystwa wszędzie – czy to na kanapie, czy w drodze.

Pies dla aktywnych

Niemniej, charciki włoskie w żadnym wypadku nie nadają się dla kanapowców, gdyż chcą wiele przeżyć. Z tego powodu wymagają one stałej uwagi. Jeśli jej nie dostaną, zawzięcie się jej domagają. Niektórzy miłośnicy tej rasy z rozczuleniem opisują swoich czworonożnych przyjaciół jako „małych natrętów”. W tej kwestii Italian Greyhound stawia wobec swoich opiekunów całkiem wysokie wymagania.

Na co muszę zwrócić uwagę w szkoleniu charta?

Charcik włoski jest inteligentny, szybko się uczy, ale nie wykazuje zbytniej chęci do szkolenia w wychowaniu. Bezwzględne posłuszeństwo nie jest priorytetem dla chartów. Dlatego w przypadku tej rasy szczególnie ważna jest konsekwencja. Jest to tym bardziej ważne, że ten mały czworonożny przyjaciel potrafi być bardzo asertywny.

Italian Greyhound nosi w sobie dziedzictwo wieków polowań i obserwacji. Jeśli w oddali zobaczy królika, może to wyzwolić u niego instynkt łowiecki. Jeśli chcesz pozwolić swojemu charcikowi włoskiemu na swobodne bieganie, musisz rozpocząć trening przeciwko polowaniom, kiedy pies jest jeszcze szczeniakiem.

Ponieważ rasa ta tworzy bliską więź ze swoim opiekunem i chce być z nim wszędzie, szczególnie ważne jest wczesne szkolenie w zakresie zostawania samemu w domu.

Czy chart ten dużo szczeka? Większość przedstawicieli tej rasy jest mniej komunikatywna i raczej rzadko szczeka. Ale oczywiście są też okazy bardziej skore do szczekania. W takim przypadku należy zapoznać się z tym, jak można powstrzymać swojego czworonożnego przyjaciela od szczekania.

Charciki włoskie są inteligentne i zawsze wymagają zadań umysłowych.

Na co należy zwrócić uwagę przy utrzymaniu charcika włoskiego?

Chociaż charcik włoski jest niewielki, stawia wysokie wymagania swoim dwunożnym przyjaciołom.

Do kogo pasuje Italian Greyhound?

Charcik włoski to wymagający czworonożny przyjaciel. Z tego względu nadaje się przede wszystkim dla miłośników psów mających odpowiednie doświadczenie, którzy potrafią poradzić sobie z naturą tego małego zawadiaki.

Optymalnym rozwiązaniem dla tego psa jest bezpiecznie ogrodzona posesja, na której może się wyszaleć. To prawda, że po odpowiednim przeszkoleniu charcika włoskiego można na kilka godzin pozostawić go samemu sobie. Ale jeśli chodzi o wakacje, lepiej zaplanować je ze swoim czworonożnym towarzyszem.

Charcik włoski dobrze radzi sobie z małymi dziećmi. Może to jednak szybko doprowadzić do niezamierzonych obrażeń u tego delikatnego psa. Dlatego ten czworonożny przyjaciel jest bardziej odpowiedni dla starszych dzieci.

Jeśli w gospodarstwie domowym mieszkają psy innych ras, zwykle wcześniej czy później charcik przejmuje kontrolę nad nimi. Szacunek dla miejsca do spania, karmy czy też zabawek drugiego czworonoga występuje u niego tylko w niewielkim stopniu. Rasa ta jest jednak bardzo towarzyska i lubi przebywać z innymi psami. Najlepszym przyjacielem charcika włoskiego będzie inny chart.

Relaks podczas pielęgnacji sierści

Z kolei pielęgnacja sierści Italian Greyhound nie stanowi wyzwania: Jego krótka sierść nie ma podszerstka i nie filcuje się.

Rękawica do pielęgnacji lub miękka szczotka pomoże zebrać luźne włosy. Przy okazji, taka pielęgnacja sierści wzmacnia więź z czworonożnym przyjacielem. Sprawdzanie łap i uszu psa jest nieodzowną częścią regularnego rytuału pielęgnacyjnego.

Ile ruchu potrzebuje charcik włoski?

Ponieważ Italian Greyhound uwielbia ćwiczenia, należy zapewnić mu dużo aktywności i ćwiczeń. Obowiązkowy jest co najmniej jeden długi i urozmaicony spacer dziennie.

Najlepiej jest pozwolić charcikowi włoskiemu na codzienne, bezpieczne bieganie. Jeśli czworonożnego przyjaciela nie da się pewnie przywołać, powinno to mieć miejsce wyłącznie na terenach ogrodzonych.

Co poza tym? Sprawdź, co spodoba się Tobie i Twojemu Italian Greyhoundowi. Istnieje wiele ekscytujących psich sportów, które nadają się doskonale dla małego charcika. Możliwe jest na przykład agility dla małych psów, zadania dla nosa takie jak mantrailing, a także aportowanie, dog dancing czy nauka różnych psich sztuczek.

Uwaga: Oprócz tych wszystkich czynności, dla tej rasy ważna jest również nauka relaksacji. Dzięki temu pies nie będzie się zbytnio ekscytował.

Należy również wspomnieć, że każdy, kto interesuje się chartami, powinien choć raz zobaczyć wyścig chartów. Jeśli Cię to interesuje, skontaktuj się z klubem wyścigowym w swojej okolicy. Oczywiście, nie mają one nic wspólnego z brutalnymi wyścigami chartów znanymi między innymi z Hiszpanii.

charcik-wloski-w-ruchu
By charcika włoskiego można było niezawodnie przywołać, potrzebny jest konsekwentny trening.

Zdrowie charcika włoskiego

Wygląd tego pieska wagi lekkiej jest mylący: Charcik jest uważany za wytrzymałego i lubi przebywać na zewnątrz. Jednak ten mały czworonożny przyjaciel szybko marznie. Dlatego warto mieć dla niego ciepły płaszcz dla psa przygotowany na zimną porę roku. Gdy pada deszcz, wiele chartów docenia również płaszcz przeciwdeszczowy.

Niestety, te małe kłębki energii czasami przeceniają swoje możliwości. Może to doprowadzić do obrażeń podczas zabawy z większymi psami lub do upadków. Charciki włoskie mogą jednak pozostać sprawne do późnej starości, jeśli są odpowiednio pielęgnowane i mają właściwą dla gatunku dietę.

Renomowani hodowcy zapewniają również poniższe: Wiele chorób o podłożu genetycznym można obecnie wykluczyć za pomocą testów DNA. Należą do nich choroby oczu, takie jak postępujący zanik siatkówki czy zwichnięcie soczewki. Badanie rzepki jest również oczywistością dla odpowiedzialnych hodowców.

Ile lat może żyć charcik włoski?

Charcik włoski osiąga w dobrym zdrowiu średni wiek około 14 lat.

Skąd pochodzi Italian Greyhound?

Mały charcik włoski jest jedną z najstarszych ras chartów. Około 500 p.n.e. psy te dotarły do Włoch przez Grecję.

Ta włoska klasa lekka miała później wielu zwolenników na europejskich dworach szlacheckich. Najbardziej znanym przyjacielem małego charcika była jedna z osobistości historycznych: Fryderyk Wielki, król Prus (1712–1786). Słynna jest rzeźba króla z brązu autorstwa Johanna Gottfrieda Schadowa, na której widać go z dwoma chartami – Alcmène i Hasenfuß.

Psy tego typu trzymały również Katarzyna Wielka (1729–1796) i królowa Wiktoria (1819–1901). Charcik włoski znajduje się także na licznych renesansowych obrazach.

Chcesz kupić charcika włoskiego?

Chcesz, aby charcik włoski zamieszkał z Tobą? Podajemy kilka wskazówek dotyczących zakupu.

Jak znaleźć hodowlę charcika włoskiego?

Cena zakupu charcika włoskiego wynosi około 4500 złotych. Każdy, kto chce mieć psa rasy charcik włoski, powinien udać się wyłącznie do renomowanego hodowcy tej rasy.

W Polsce właściwym punktem do kontaktu jest Związek Kynologiczny w Polsce. W wyszukiwarce szczeniąt możesz wybrać rasę „charcik włoski”. Otrzymasz zestawienie hodowców, którzy obecnie mają lub spodziewają się miotu.

Istnieją jednak inne sposoby na znalezienie Italian Greyhounda. Przy okazji można zrobić coś dobrego: Jeśli chcesz zaoferować nowy dom chartowi ze schroniska, możesz poszukać swojego wymarzonego psa na przykład na stronach internetowych organizacji zajmujących się pomocą chartom w potrzebie.

Alternatywne rasy psów

Ujął Cię elegancki wygląd chartów? W takim razie może Ci się spodobać także wiele innych ras chartów.

Whippety, imponujące Greyhoundy i Silken Windhoundy, które nie są uznawane przez FCI, tworzą wyjątkowe więzi ze swoimi opiekunami. Wszystkie te charty są uważane za psy zorientowane na ludzi, ale są mniej „natarczywe” i znacznie większe niż charcik włoski.

Dla miłośników małych ras psów ciekawą propozycją jest również duńsko-szwedzki pies gospodarski (Dansky), który w 2019 r. został oficjalnie uznany przez FCI. Potrzebuje mniej ruchu niż chart, ale równie dużo uwagi.

Italian Greyhound w trawie
Marzysz o charciku włoskim? Z pewnością znajdziesz to, czego szukasz, u renomowanych hodowców lub w schroniskach zajmujących się opieką nad bezdomnymi zwierzętami.

Podsumowanie

Niezależnie od tego, jak urocze są te pieski: Charciki włoskie nie nadają się dla wszystkich miłośników psów. Ten czworonożny przyjaciel jest zawadiaką, który swoją ciekawością i temperamentem wystawia na próbę cierpliwość swoich dwunożnych przyjaciół.

Jednak dla większości jego fanów obowiązuje zasada: Raz charcik, zawsze charcik! Ponieważ ten mały uparciuszek doskonale wie, jak owinąć sobie człowieka wokół łapki.


Kerstin S.
puppy

Forum zooplus było dla niej wstępem do pisania: Tam zainteresowani miłośnicy kotów spotkali się w 2011 r., aby stworzyć własne czasopismo drukowane o nazwie "Pfotenhieb". W kontekście swojej nauki niemieckiego mogła napisać kilka artykułów do "Pfotenhieb". Dzisiaj, jako szczęśliwa posiadaczka psa, poświęca się głównie tematom związanym ze zwierzętami i ich zdrowiem.


Najczęściej polecane