Clumber Spaniel

pies rasy Clumber Spaniel

Clumber Spaniel jest uważany za niezawodnego towarzysza polowań, który może być także doskonałym psem rodzinnym, jeśli zapewni mu się odpowiednią ilość ruchu i aktywności.

Kompaktowy myśliwy

Clumber Spaniel to mały siłacz: Dzięki mocnej budowie kości sprawia wrażenie bardzo wytrzymałego i waży do 34 kg przy maksymalnej wysokości 45 cm w kłębie. Jego nogi są stosunkowo krótkie w porównaniu z dość masywnym ciałem, a głowa wykazuje pewne podobieństwa do głowy bernardyna. Ten tradycyjny spaniel ma duże uszy pokryte gładkim włosem, które zwisają do przodu. Należy odrzucić niestety odosobnioną tendencję niektórych hodowców do zwiększania masy psa, ponieważ ma to negatywny wpływ na zdrowie tego czworonoga. Jego bujna sierść jest gęsta, jedwabiście gładka i przeważnie jednolicie biała z żółtymi oznaczeniami – zgodnie ze wzorcem dopuszczalne są również oznaczenia pomarańczowe. Szczególnie klatka piersiowa i nogi są mocno owłosione.

Dawny ulubieniec arystokracji

Rasa ta jest jedną z dawnych ras psów myśliwskich. Jej początki sięgają XVIII wieku. Przodkowie pochodzą z Francji: Prawdopodobnie byli oni prezentem od francuskiego szlachcica dla angielskiego księcia Newcastle. Ten z kolei swoich nowych francuskich czworonogów wykorzystał do hodowli psów w swojej rezydencji w Clumber Park, dzięki czemu rasa ta zyskała swoją nazwę. Przez wiele dziesięcioleci tylko arystokraci trzymali te spaniele – do ich słynnych miłośników należą na przykład książę Albert (1819–1861), mąż angielskiej królowej Wiktorii, czy król Jerzy V (1865–1936). Dla nich te wytrwałe psy były niezawodnymi towarzyszami polowań – zwłaszcza na kaczki i bażanty. W 1859 r. Clumber Spaniel został po raz pierwszy pokazany na jednej z pierwszych wystaw psów rasowych. W 1872 roku rasę uznał Kennel Club, a Międzynarodowa Federacja Kynologiczna (FCI) przyjęła dokonała tego w 1954 roku. W XX i XXI wieku Clumber Spaniel stał się dość rzadki, co może wynikać również z jego nieco spokojnego charakteru, który stanowi wyraźny kontrast z naszymi szybko zmieniającymi się czasami. W ojczyźnie rasy, Wielkiej Brytanii, brytyjski Kennel Club wymienia tę rasę wśród tak zwanych „wrażliwych ras rodzimych” – są to rasy, dla których rocznie zgłaszanych jest mniej niż 300 potomków. W 2016 r. Kennel Club zarejestrował 171 szczeniąt.

clumber spaniel szczenięta © lenkadan / stock.adobe.com

Siła tkwi w spokoju

Clumber Spaniel jest spokojnym psem, jest uważany za bardziej powściągliwego niż inne spaniele. Ten pierwotny pies myśliwski o stoickim, spokojnym usposobieniu jest niezależnym psem towarzyszącym i rodzinnym, który zazwyczaj doskonale dogaduje się z dziećmi. Clumber Spaniel charakteryzuje się dużą wytrzymałością i cierpliwością, nie wykazuje skłonności do agresji. Wobec obcych jest zazwyczaj obojętny, ale z opiekunem nawiązuje bliską więź. Poza tym psy Clumber są również bardzo inteligentne i szybko się uczą. Uroku temu pupilowi dodaje również fakt, że przy całej swojej niezawodności zawsze zachowuje pewną dozę uporu: Clumber to prawdziwa psia osobowość!

Wychowanie

Jego wielka chęć do nauki sprawia, że Clumber Spaniel jest psem dość łatwym w wychowaniu, który uwielbia współpracować ze swoim opiekunem. W przypadku tej rasy istotna jest również konsekwencja. Jeśli będziesz przestrzegać ustalonych zasad, Twój czworonóg bardzo szybko nauczy się robić to samo. Ale uwaga: Wyjątki stają się dla niego nową regułą – sprytny Clumber szybko wykorzysta niekonsekwencję. Mimo chęci poddania się Twojemu przewodnictwu, nie jest on takim zupełnie uległym towarzyszem: Zachowuje własny rozsądek, którą umie wykorzystać. Jego wychowanie wymaga pewnej wrażliwości, ponieważ należy zaakceptować mały upór Clumbera – nigdy nie wymagaj od niego bezsensownych zadań, które nie odpowiadają jego naturze. Zdolność do przywoływania i odpowiednie szkolenie są bardzo ważne w przypadku Clumber Spaniela – pamiętaj o tym już w wieku szczenięcym pupila, aby móc cieszyć się relaksującymi spacerami z nim pomimo jego instynktu łowieckiego. Uczęszczanie na zajęcia dla szczeniąt i ogólnie do szkoły dla psów jest bardzo przydatne dla szczeniąt i młodych psów. Najlepiej jest dokładnie zapoznać się z ofertą szkół dla psów w swojej okolicy, aby dowiedzieć się, która z nich najbardziej odpowiada Tobie i Twojemu czworonogowi.

Clumber Spaniel – żywienie: Zapobieganie nadwadze

Ta kompaktowa rasa ma tendencję do nadwagi, dlatego konieczne jest podawanie jej wysokiej jakości karmy dostosowanej do potrzeby energetycznej psa. Podawaj swojemu Clumber Spanielowi karmę z dużą zawartością mięsa: Niezależnie od tego, czy wybierzesz karmę suchą czy mokrą, mięso powinno znajdować się na szczycie deklaracji składu. Na zboża nie ma miejsca w pełnowartościowej karmie dla psów. Szczenięciu można podawać trzy do czterech posiłków dziennie, dorosłemu czworonogowi wystarczą dwie porcje. Po posiłku należy dać psu odpocząć. Jako wstępną wskazówkę co do ilości karmy możesz stosować się do zaleceń producenta podanych na opakowaniu, ale są to tylko wskazówki – dostosuj ilość karmy, jeśli Twój pies nadmiernie przybiera na wadze. Najlepiej ważyć zwierzę co najmniej raz w miesiącu, aby kontrolować jego wagę. Clumber Spaniele są zazwyczaj dość łakome, ale należy konsekwentnie przestrzegać dziennej dawki karmy i skupić się na zdrowych przysmakach, takich jak suche gryzaki lub bezcukrowe przekąski do pielęgnacji zębów.

Zdrowie rasy

Ogólnie, Clumber Spaniel jest uważany za rasę dość wytrzymałą, a jego uśredniona przewidywana długość życia wynosi około 12 lat. Jak już wspomniano, ważne jest zapobieganie otyłości, ponieważ może to prowadzić do problemów ze stawami i ogólnie zmniejszać radość z życia. W okresie szczenięcym należy zwracać szczególną uwagę na zbilansowaną dietę, ponieważ Clumber Spaniel ma tendencję do szybkiego wzrostu, co może prowadzić do paraliżu u niektórych czworonogów między szóstym a dwunastym miesiącem życia. Nawet jeśli Clumber wygląda całkiem wygodnicko, potrzebuje on wystarczająco dużo ruchu, aby zachować zdrowie – ten myśliwy nie jest typem kanapowca! Latem upewnij się, że Twój pupil ma do dyspozycji zacienione miejsce, ponieważ rasa ta jest uważana za dość wrażliwą na upały. Niektóre Clumber Spaniele są na skutek genetyczny podatne na dysplazję stawów biodrowych, choroby oczu, takie jak nieprawidłowe ustawienie powiek i przepuklinę krążka międzykręgowego. Przed zakupem szczeniaka należy porozmawiać z hodowcą na temat opieki zdrowotnej, jaką otacza on swoich podopiecznych, ponieważ dobre geny są tu najlepszym zabezpieczeniem.

Regularna pielęgnacja

Pielęgnacja tej rasy nie jest zbyt czasochłonna, ale wymaga regularnego zaangażowania: Szczotkuj swojego psa przynajmniej co kilka dni, aby zapobiec powstawaniu kołtunów. W okresie wymiany sierści należy codziennie sięgać po szczotkę – w ten sposób zapobiegamy również nadmiernemu wypadaniu sierści i chronimy nasze meble. Podczas Waszego wspólnego rytuału pielęgnacyjnego sprawdź również uszy psa: Zapalenia i inwazje pasożytów występują szybciej w uszach zwisających ze względu na ich ciepły i wilgotny klimat. W razie potrzeby należy wyczyścić uszy specjalnym preparatem do czyszczenia uszu dla psów – przydatny może być również preparat do oczyszczania oczu. Należy również uważać na pazury swojego czworonoga: Zbyt długie pazury mogą prowadzić do urazów, dlatego powinny być wcześniej skrócone przez opiekuna. Szczególnie u psów starszych lub tych, które poruszają się zbyt mało lub wyłącznie po miękkim podłożu, może dojść do nadmiernego wydłużenia pazurów. Wielu opiekunów psów używa obecnie do pielęgnacji zębów szczoteczek i past do zębów dla psów. To dobry sposób, aby skutecznie zapobiegać powstawaniu kamienia nazębnego i jego licznym skutkom do późnej starości. Jeśli uznasz, że jest to opcja dla Ciebie, pamiętaj, żeby przyzwyczajać psa już za szczeniaka do tego rodzaju codziennego dbania o zęby.

Zajęcie dla ducha i ciała

Pierwotnie Clumber Spaniel był psem aportującym i myśliwskim i do dziś naprawdę często psy tej rasy rozkwitają w rękach myśliwych, ponieważ uwielbiają przebywać na świeżym powietrzu i mieć tam coś sensownego do zrobienia. Jednak nawet osoby, które nie są myśliwymi, mogą w pełni zasłużyć się dla Clumber Spaniela, jeśli będą spędzać z nim dużo czasu na świeżym powietrzu i na przykład odbywać tam treningi z dummy lub aportowaniem. Mantrailing i metoda klikerowa to również doskonałe zajęcia, które wspierają i rozwijają Clumber Spaniela.

clumber spaniel na trawie © volofin / stock.adobe.com

Czy Clumber Spaniel jest dla mnie odpowiedni?

Ta rzadka rasa odpowiada wielu miłośnikom psów, ponieważ jest raczej niewymagająca. Clumber doskonale harmonizuje z rodzinami, ale także z samotnymi osobami, które lubią spędzać dużo czasu ze swoim czworonożnym przyjacielem. Oczywiście, jak każdy pies, Clumber Spaniel jest szczęśliwy, gdy ma dom z ogrodem gdzieś na wsi. Jednak dobrze radzi sobie również w mieście, o ile zapewnimy mu wiele okazji do codziennych spacerów na łonie natury. Ten myśliwy kocha przebywać na zewnątrz bez względu na pogodę, dlatego też jego opiekunowie powinni chcieć odkrywać z nim przyrodę. Jest nieskomplikowanym partnerem, który jest bardzo towarzyski i może być również dobrze socjalizowany z kotami – najlepiej, jeśli już jako szczeniak będzie przyzwyczajany do kotów, jeśli ma z nimi mieszkać. Instynkt łowiecki nadal w nim drzemie, co oznacza, że wiewiórka może nagle naprawdę podnieść mu poziom adrenaliny. Rasa ta jest odpowiednia dla początkujących, ale przed wprowadzeniem się do domu z psem powinni oni zająć się opanowaniem jego instynktu łowieckiego i odpowiednim szkoleniem psa.

Jak znaleźć Clumber Spaniela?

Ci, którzy chcą mieć Clumber Spaniela, często muszą wykazać się dużą cierpliwością – rasa ta jest bardzo rzadka. Skontaktuj się z klubem Clumber Spanieli lub klubem spanieli, który może pomóc Ci w znalezieniu szczeniaka. Upewnij się, że hodowca jest otwarty na pytania dotyczące zdrowia swoich podopiecznych i nie hoduje zbyt masywnych Clumber Spanieli. Większość Clumber Spanieli urodziła się w Wielkiej Brytanii, dlatego warto rozejrzeć się za hodowlami za granicą, nawet jeśli trzeba to połączyć z podróżą. Rodzice szczeniąt powinni sprawiać wrażenie zrównoważonych i sprawnych. Szczenię opuszcza dom najwcześniej w wieku 8 tygodni, po czym jest kilkakrotnie szczepione i odrobaczane – należy pamiętać o wizytach kontrolnych u weterynarza w celu wykonania szczepień przypominających.

W żadnym wypadku nie angażuj się w zakup rzekomego Clumber Spaniela bez rodowodu od hodowców, którzy prowadzą hodowlę bez przynależności do stowarzyszenia – nie masz żadnej gwarancji, że otrzymasz prawdziwego Clumber Spaniela, ani że takie psy mają dobre warunki pod względem zdrowia, zachowania społecznego i typu charakteru.

Jeśli szukasz dorosłego Clumber Spaniela, potrzebujesz dużo szczęścia, aby na niego trafić. Najlepiej jest poszukać w Internecie. Bardziej obiecujące jest jednak rozważenie mieszańca ze schroniska dla zwierząt lub innej rasy spanieli, ponieważ Clumber Spaniele, które mają zostać umieszczone w domu jako dorosłe osobniki, są nadal znacznie rzadziej spotykane niż szczenięta. Czy to Clumber, czy też inny spaniel: Pies z drugiej ręki to często pakiet niespodzianek – zanim zdecydujemy się na takiego psa, szczególnie początkujący psiarze powinni dowiedzieć się jak najwięcej o jego dotychczasowej historii i dziwactwach, aby określić potencjał do stworzenia idealnej drużyny.

Poznaj inne rasy z grupy VIII, sekcji 2 (płochacze):

Najczęściej polecane