Historia rasy: Japoński pomnik kultury
W swojej ojczyźnie – Japonii, Akity Inu były popularne na długo przed historią Hachikō. Dowody w postaci ich podobizn na glinianych naczyniach czy dzwonach wykonanych z brązu sugerują, że rasa ta może mieć już prawie pięć tysięcy lat.
Badania z dziedziny genetyki molekularnej potwierdziły, że Akity Inu wraz z Shibą, Chow Chowem i Shar Peiem należą do najbliżej spokrewnionych z wilkami ras psów, a tym samym do najstarszych ras azjatyckich.
W roku 1931 japoński cesarz ogłosił Akitę Inu pomnikiem kultury. Do roku 1945 wywóz Akity z Japonii był zakazany.
Teorii na temat dokładnego pochodzenia rasy Akita Inu jest wiele, pewne jest natomiast, że została ona odkryta w japońskim regionie Akita, skąd rozprzestrzeniła się na całą Japonię, a potem na europejski i amerykański kontynent.
Japoński Akita Inu i amerykański Akita
Po zakończeniu II Wojny Światowej ilość przedstawicieli rasy Akita Inu znacznie się zmniejszyła, a ich wygląd i usposobienie wyraźnie się od siebie różniły.
Z tych różnych typów Akity wykształciły się dwie linie: Akita japoński, który jest przybliżany w tym tekście, oraz Akita amerykański, który powstał w wyniku skrzyżowania psów pasterskim z Akitami po tym, jak po wojnie amerykańcy żołnierze zabrali kilka osobników do Stanów Zjednoczonych, gdzie rozpoczęto celową ich hodowlę.
W Japonii hodowcy postawili na odtworzenie pierwotnego charakteru i wyglądu rasy i w tym celu krzyżowali je z tak zwanymi Matagi Akitas. Obie rasy – zarówno pierwotne, nieco mniejsze japońskie Akity, jak i troszkę ciemniejsze i większe amerykańskie Akity – dziś są niezależnymi rasami uznanymi przez FCI.
Różne przeznaczenie
Pierwotnie Akita pomagał w polowaniach na niedźwiedzie, dziki i ptactwo. Ponadto pełnił też często funkcję stróżującą.
W XIX wieku Akita występował również niestety w okrutnych, krwawych walkach psów, które zostały zakazane dopiero w roku 1908. By walczące psy były jeszcze większe i silniejsze, krzyżowane były wówczas z rasą Tosa i mastifami.
Dziś Akita wykorzystywany jest głównie jako pies rodzinny i towarzyszący. Niemniej jednak siła, zmysł łowczy i instynkt obrońcy dają się w dzisiejszych przedstawicielach tej rasy wciąż wyraźnie dostrzec. Niezmiernie ważne wobec tego jest odpowiednie zaangażowanie fizyczne i umysłowe Akity oraz konsekwentne jego wychowanie, by mógł on spełniać się w roli psa rodzinnego.