Kromfohrländer jest średniej wielkości, przyjaznym psem o żywym usposobieniu, silnie przywiązującym się do opiekuna. Jako pies towarzyszący jest odpowiedni zarówno dla rodzin, jak i dla singli. Zwierzę ma białą sierść z brązowymi wtrąceniami, zarówno w odmianie szorstkowłosej, jak i o włosach prostych.
Kromfohrländer

© Jan / stock.adobe.com
Jak wygląda kromfohrländer?
Kromfohrländer zwraca na siebie uwagę nie tylko jako szczenię, lecz również jako dorosły pies. Jego wierne, śliczne oczy i klapnięte uszka sprawiają, że ludzie rozpływają się w obecności białego psa w brązowe łaty.
Rozróżnia się dwa rodzaje rasy kromfohrländer:
- Szorstkowłosy (gęsta, szorstka sierść)
- Gładkowłosy (gęsta, miękka sierść)
Kolorem podstawowym obu ras jest kolor biały. Ten rasowy pies zawdzięcza swój charakterystyczny wygląd przede wszystkim (jasno-, czerwono- do ciemnobrązowym) łatom na powierzchni całej sierści. Jego uroczy łeb również zdobią symetryczne łaty.
Kromfohrländer należy do psów średniej wielkości, o wysokości w kłębie 38–46 centymetrów. Waga zwierzęcia wynosi 10–12 kilogramów.
Charakter
„Wrażliwy, z temperamentem teriera”
Nie tylko na zewnątrz, lecz również z charakteru, średniej wielkości kromfohrländer o brązowych oczach i szczerym sercu posiada wszelkie cechy, jakimi powinien charakteryzować się prawdziwy pies rodzinny – jest wrażliwy, przyjazny i nieskomplikowany w obejściu. Jego zdolność do współżycia i do przystosowania się sprawiają, że jest odpowiednim psem zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i dla młodszych i starszych singli.
W stosunku do innych psów, szczególnie gdy wkroczą na „jego” rewir, może ukazać się jego tendencja do megalomanii. To część jego dziedzictwa po terierze, którą to zwierzę wciąż jeszcze w sobie nosi. Jednak odrobina konsekwentnego wychowania i miłości pozwolą na poskromienie tej cechy.
Szczególna odpowiedzialność w takim przypadku spoczywa na bezpośrednim opiekunie zwierzęta. Kromfohrländer jest typowym przedstawicielem psów zorientowanych wyłącznie na jedną osobę w gospodarstwie domowym. Zwierzę wprawdzie szanuje również pozostałych domowników, jednak wszelkie sukcesy wychowawcze są w pierwszej linii zależne od „wybrańca” psa.
Pomimo powyższego, rodzinna atmosfera jest dla wiernego Kromi niezwykle istotna. Najlepiej czuje się on wtedy, gdy wszyscy domownicy zbierają się razem. Ten pewny siebie pies chętnie wciela się w rolę opiekuna rodziny i obwieszcza głośnym szczekaniem przechodniów bądź gości. W stosunku do obcych zachowuje się z rezerwą i powściągliwością. Jednak jeśli tylko zdobędą oni sobie jego zaufanie, pies pokazuje się od swojej niezwykle przyjaznej i wesołej strony.
Wychowanie kromfohrländera
Jeśli zaakceptuje się typowe dla niego zachowania, na przykład dotyczące terytorium psa, utrzymanie i wychowanie kromfohrländera nie nastręcza większych problemów i nie wymaga wiedzy fachowej. Miłość, rodzinna atmosfera, a przede wszystkim konsekwencja działania z powodzeniem uczynią z nieposkromionego szczenięcia przyjaznego i łatwego w obejściu psa towarzyszącego.
Istotną kwestią jest jasno zdefiniowane oraz konsekwentne podejście „wybrańca” psa do kwestii wychowania zwierzęcia. Pies natychmiast wyczuwa niepewność lub niekonsekwencję, co bezlitośnie wykorzystuje do swoich celów.
Im głębsza i pełniejsza zaufania relacja pomiędzy człowiekiem a psem, tym szybciej pojawią się sukcesy wychowawcze. Pomimo uporu i niezależności kromfohrländer jest również niezwykle wiernym i czułym psem, trzyma się nogi opiekuna i na spacerze nie opuszcza go ani na chwilę. Kolejną zaletą tego rasowego psa jest niemalże całkowity brak instynktu łowieckiego, co skutkuje spokojnym zachowaniem zwierzęcia na łonie natury.

© Dirk Schäfer / stock.adobe.com
Warunki utrzymania kromiego
Kromfohrländer uwielbia spacery na łonie natury. Podczas wędrówek i wycieczek rowerowych może się pochwalić swoim sportowym usposobieniem i dobrą formą. Pies ten doskonale spisuje się również na polu rywalizacji, np. w Agility, z innymi przedstawicielami swojego gatunku. Pomimo tego sport nie jest jego nałogiem – zwierzę potrafi się odnaleźć również w dni bez bogatego programu sportowego.
Optymalnym otoczeniem dla kromfohrländera jest aktywna, chętnie przebywająca na zewnątrz rodzina, która zwraca uwagę na zapewnienie wystarczającej ilości ruchu swojemu pupilowi.
Jednakże odpowiednie zajęcie i rodzinna atmosfera sprawią, że kromfohrländer będzie się równie dobrze czuć również w mieście. Oczywiście własny ogród z odpowiednią ilością miejsca do zabawy jest jak najbardziej mile widziany. W przypadku mieszkania w mieście należy wziąć pod uwagę upodobanie psa do mniej lub bardziej głośnego szczekania. Najważniejszą rzeczą jest ułożenie psa przez opiekuna od samego początku.
Pielęgnacja i żywienie
Pielęgnacja kromfohrländera nie nastręcza większych problemów – wystarczy regularne szczotkowanie (zależnie od rodzaju sierści 1 do 3 razy w tygodniu) oraz kontrola łap, uszu i pazurów.
Żywienie powinno w 75% składać się z produktów pochodzenia zwierzęcego, a w 25% z produktów pochodzenia roślinnego. W kwestii wyboru karmy wielu opiekunów jest zachwyconych metodą BARF, inni z kolei preferują suchą i mokrą karmę. Niezależnie od obecnych trendów każdy powinien wybrać dla swojego pupila taką karmę, która jest dla niego najlepsza.
Niezmiernie istotną kwestią jest wysoka jakość produktu. W szczególności zwróć uwagę na pochodzenie mięsa oraz skład karmy. Należy trzymać się z dala od produktów, w przypadku których pochodzenie mięsa nie jest do końca jasne, bądź też takich, których lista składników zawiera wzmacniacze smaku, cukier lub zbyt wysoką zawartość zbóż.
Jakiej ilości pokarmu wymaga kromfohrländer?
Właściwa ilość pokarmu jest inna dla każdego psa. Jest ona uzależniona od takich czynników, jak wiek, waga i poziom aktywności zwierzęcia. Przyjmuje się, że dzienna ilość podawanej karmy powinna odpowiadać 2 do 5% wagi psa.
Schorzenia typowe dla kromfohrländera
Wysiłki hodowców, mające na celu niedopuszczenie do chowu wsobnego, a tym samym minimalizację właściwego dla rasy ryzyka chorób genetycznych przyniosły widoczne rezultaty. Zachorowalność szczeniąt ze zdrowych i ściśle kontrolowanych hodowli kromfohrländera z reguły nie odbiega od tej, dla innych ras psów.
Do najczęstszych schorzeń należą schorzenia kolan. Przeciętna długość życia kromfohrländera wynosi 15 lat.
Historia kromfohrländera
Pionierami rasy kromfohrländera były psy Peter i Fiffi. Krótko po zakończeniu II wojny światowej Ilse Schleifenbaum znalazła w położonej niedaleko miasteczka Siegen dolinie Krom Fohr kompletnie wychudzonego psa, którego to następnie zabrała ze sobą do domu, nadając mu imię „Peter”. Według przekazów, w przypadku Petera chodziło najprawdopodobniej o gończego bretońskiego, jednakże teza ta nie znalazła uznania niektórych kynologów, ze względu na wygląd jego potomstwa.
„Peter i Fiffi“
Pod opieką Ilse Schleifenbaum Peter szybko wrócił do sił i zyskał sobie miano wiernego i niezastąpionego towarzysza. Po jakimś czasie Peter poznał suczkę z sąsiedztwa – Fiffi. Fiffi nie posiadała rodowodu, była jednak opisywana jako foksterier. W ten sposób doszło do pokrycia, a Ilse Schleifenbaum stała się właścicielką biało-brązowych, zdrowych szczeniąt.
Przytulińskie szczenięta szybko znalazły nowych opiekunów. W końcu był to czas świeżo po wojnie, w której wielu opiekunów utraciło swoich czworonogich towarzyszy. Ponieważ wojenna zawierucha boleśnie dotknęła również hodowlę psów, Schleifenbaum postanowiła o zapoczątkowaniu przez Petera i Fiffi nowej rasy. W tym celu doprowadziła do kilkukrotnych pokryć obu zwierząt.
Znaczącą pomoc w realizacji zamierzenia Ilse Schleifenbaum znalazła w osobie jej przyjaciela, Otto Bornera z Dortmundu, który przewodził wówczas Niemieckiemu Stowarzyszeniu na rzecz Psów (VDH). Pomimo faktu istnienia wyłącznie jednej linii hodowlanej, pochodzącej od Petera i Fiffi oraz wielokrotnego chowu wsobnego, nowa rasa „Kromfohrländer” – na pamiątkę doliny o tej samej nazwie w pobliżu Siegen – została oficjalnie uznana przez VDH w 1955 roku. W niedaleki czas później rasę uznała również FCI (Fédération Cynologique Internationale).
Hodowla kromfohrländera
Dzisiaj uznanie rasy na takich warunkach byłoby niemożliwe. Pomimo tego kromfohrländer jako rasa przetrwał do dziś. To między innymi zasługa jego uroczego wyglądu oraz przyjaznej i zorientowanej na człowieka natury.
Stowarzyszenie hodowców ProKromfohrländer podejmuje wysiłki mające na celu przeciwdziałanie towarzyszącymi rasie od samego początku i wynikającymi z chowu wsobnego problemom hodowlanym. W celu stworzenia szerokiej bazy hodowlanej doszło do skrzyżowania z bardzo podobną, duńsko-szwedzką rasą „Dansk-Svensk Gârdshund“. Wyniki tych działań są bardzo obiecujące.

© Conny Hagen / stock.adobe.com
Porady dotyczące zakupu
Jeżeli zamierzasz kupić w pełni rasowe szczenię rasy kromfohrländer, pamiętaj, by zrobić to u licencjonowanego hodowcy. W VDH lub krajowym spisie hodowców otrzymasz listę z hodowcami tej rasy. Skontaktuj się z kilkoma hodowcami i zasięgnij wstępnych informacji dotyczących bazy hodowlanej i samych psów.
Jeżeli hodowca wyda Ci się sympatycznym i chętnie udzieli żądanych informacji, umów się z nim na spotkanie. Profesjonalni hodowcy zaproszą Cię do siebie do domu, tak byś mógł wyrobić sobie opinię o szczeniętach, matce oraz otoczeniu.
Celem tego pierwszego spotkania nie jest natychmiastowy zakup psa, lecz wzajemne poznanie się.
Hodowca również zada Ci kilka pytań, na które powinien otrzymać szczerą i wyczerpującą odpowiedź. Profesjonalny, traktujący hodowaną przez siebie rasę z miłością i oddaniem hodowca również chce wiedzieć, do kogo trafi jego szczenię.
Zadawaj hodowcy możliwie dużo pytań
Nie wahaj się zadawać pytań dotyczących rasy, żywienia oraz linii hodowlanej. Im więcej wiesz, tym bardziej świadoma będzie decyzja dotycząca wyboru hodowcy.
Poza szczenięciem, jego rodzicami oraz wrażeniu, jakie zrobił na Tobie hodowca, ważne są również formalności. Zawsze należy zażądać okazania rodowodu, potwierdzenia szczepienia oraz zaświadczenia lekarskiego, potwierdzającego nienaganny stan zdrowia szczenięta i jego rodziców. W przypadku rodowodu należy zwrócić uwagę na kilkukrotne występowanie tych samych imion i ewentualne pokrycia w chowie wsobnym. Wszystkie te działania pozwolą Ci na zakup zdrowego i prawdziwie rasowego kromfohrländera, który stanie się Twoim towarzyszem na długie lata.
Cena rasowego kromfohrländera ze wszystkimi papierami wynosi około 1000€.
Czy kromfohrländer to właściwy pies dla Ciebie?
Podsumowując, można stwierdzić, że kromfohrländer to naprawdę bezproblemowy w pożyciu pies. Dotyczy to zarówno jego żywienia, pielęgnacji, jak i warunków utrzymania. Pies dopasowuje się do stylu życia jego opiekuna i równie dobrze czuje się w mieście, jak i na wsi. Zwierze potrafi się doskonale zaadoptować u singli, jak i u rodzin z dziećmi.
Kwestią rozstrzygającą jest w tym przypadku ilość spędzanego z psem czasu. Kromfohrländer wyszukuje sobie jedną osobę, z którą chce wspólnie spędzać możliwe dużo czasu. Dłuższe samotne przebywanie nie leży w naturze tego towarzyskiego czworonoga.
Upewnij się, że dysponujesz wystarczającą ilością wolnego czasu i spędzaj go ze swoim kromfohrländerem – czy to na wspólnych spacerach na łonie natury, na wybiegu dla psów, czy też po prostu w domu.