Chihuahua

Chihuahua długowłosy

Pieski tej najmniejszej rasy świata mają najsłynniejszych właścicieli na świecie oraz osiągają jedną z najdłuższych długości życia. Chihuahua noszone są w torebkach takich gwiazd, jak Madonna, Britney Spears czy Paris Hilton. Ten meksykański rasowy pies jest jednak czymś więcej niż tylko luksusowym pieskiem kanapowym.

Charakter

W stosunku do rozmiarów ciała, ego tego małego meksykańskiego pieska jest ogromne. Chihuahua chętnie znajduje się w centrum uwagi i często próbuje pozyskać sobie tę uwagę szczekaniem czy skomleniem, a nawet udając skaleczenie. Jest pewny siebie i odważny, co okazuje nawet wobec dużo większych od siebie psów. Ma tendencję do przeceniania swoich możliwości, jednak nie należy też nie doceniać jego inteligencji i temperamentu. Chihuahua chętnie pozwalają się rozpieszczać i adorować, jednak również przebywając poza wygodną torebką właścicielki są pełnowartościowymi psami, które bez trudu przebiegają długie odcinki i dobrze odnajdują się także w sportach dla psów. Ich inteligencja, empatia oraz naturalnie rozmiary czynią je – przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych – uznawanymi psami terapeutycznymi. Także jako psy stróżujące nie są wcale, dzięki swojej permanentnej koncentracji i uwadze, takie zupełnie bezużyteczne. Wbrew wizerunkowi wychuchanych, delikatnych piesków kanapowych są to zwierzęta przy dobrym chowie silne i odporne na choroby. Dożywają wieku nierzadko 16 i więcej lat. Wcale nie muszą być wszędzie noszone, chętnie samodzielnie buszują po kątach i zapoznają się z otoczeniem. Nawet jeśli przy kiepskiej pogodzie wolą zostać w mieszkaniu niż hasać po dworze, nie potrzebują od razu ciepłych kurtek, także i bez nich mogą bawić się przy niższych temperaturach czy na śniegu. Chihuahua są bardzo skore do zabaw, potrzebują ciągłego kontaktu z człowiekiem. Niechętnie oddalają się od swojego właściciela. W razie niebezpieczeństwa te małe pieski nie zawahają się także stanąć w jego obronie – nawet jeśli same naraziłyby się przez to na duże niebezpieczeństwo. Zasadniczo Chihuahua są otwarte i ufne wobec innych psów oraz nieznajomych ludzi. Nie przepadają natomiast za małymi dziećmi, które odciągają od nich należną im przecież uwagę dorosłych. Jednak w większej rodzinie z dziećmi w wieku wczesnoszkolnym czują się znacznie bardziej komfortowo.

By współżycie z energicznym Chihuahuą układało się harmonijnie, nieodzowna jest profesjonalna socjalizacja oraz konsekwentne wychowanie. Dzięki nim można zawczasu zapobiec nerwowemu szczekaniu czy zbytniej pewności siebie i egoizmowi pieska.

rasa psa która do mnie pasuje
zabawki dla psa

Wygląd

Charakterystyczne dla temperamentnego Chihuahuy są nie tylko jego niezwykle małe rozmiary, ale także nieproporcjonalnie duże nietoperzowate uszy. Rozpoznawalny jest też typowy dla nich jabłkowaty kształt głowy oraz krótki i szpiczasty nosek.

W kwestii ubarwienia Chihuahua prezentują się niezwykle różnorodnie. Według standardu rasy FCI, w której to federacji otrzymały numer 218 w grupie 9. (Psy ozdobne i do towarzystwa), dozwolone są wszystkie umaszczenia wraz z kombinacjami i wzorami.

W zależności od długości sierści wyróżnia się dwa następujące typy Chihuahua:

  1. Chihuahua długowłosy: Miękkie długie włosie jest albo zupełnie gładkie, albo delikatnie falowane. Typowe są poza tym owłosione uszy, dobrze rozwinięta kryza i puchaty ogon.
  2. Chihuahua krótkowłosy: Krótkie gęste futerko przylega miękko do ciała i głowy aksamitnie połyskując.

Ciekawostką jest, że standard rasy nie podaje konkretnych danych odnośnie wysokości w kłębie najmniejszej rasy świata. Małe rozmiary piesków Chihuahua odzwierciedlają się na wadze. Idealna waga Chihuahuy wynosi pomiędzy 1,5 kg a 3 kg. Akceptowane są jednak także osobniki o wadze pomiędzy 500 g a 1,5 kg. Generalnie preferuje się mniejsze Chihuahua. W większości związków osobniki ważące więcej niż 3 kg są wykluczane. Parowanie coraz mniejszych osobników doprowadziło do pojawiania się ekstremalnie małych piesków. Działacze na rzecz praw zwierząt krytykują taką celową hodowlę, ponieważ tak małe i delikatne pieski częściej cierpią z powodu problemów zdrowotnych.

czarny chihuahua

Historia

Mimo tego, że istnieją różne teorie odnośnie pochodzenia rasy Chihuahua, jest niemal pewne, że rasa ta pochodzi z Meksyku. W prowincji o nazwie Chihuahua na północy Meksyku do dziś żyją dziko małe pieski, przypominające rasowe Chihuahua. Wedle tej teorii Chihuahua należały do psów ofiarnych starożytnych Meksykanów, tak zwanych psów Techichi. Według ich wierzeń Chihuahua pełniły rolę przewodników dusz na drugą stronę, dlaczego też niestety podczas wielu pogrzebów i one musiały stracić życie.

Inna teoria głosi, że za rytualne psy ofiarne Chihuahua służyły już Aztekom. Inni posuwają się jeszcze bardziej wstecz i twierdzą, że przodkowie Chihuahua trzymani byli już przez Tolteków. Wówczas historia rasy Chihuahua liczyłaby ponad tysiąc lat. Jeszcze inne podania głoszą, że dopiero Hiszpanie przy opanowaniu Meksyku w XV wieku przywieźli ze sobą te zwierzęta. Żadna jednak z powyższych teorii do dziś nie może zostać ani potwierdzona w 100%, ani zupełnie wykluczona.

Historia rasy Chihuahua pewna jest dopiero od połowy XIX wieku. W tamtym czasie rolnicy meksykańskiej prowincji Chihuahua rozpoczęli wzmożoną sprzedaż tych małych piesków do USA. Wtedy też ich popularność zaczęła rozszerzać się na cały świat. Turyści byli tak zauroczeni najmniejszymi pieskami świata z nieproporcjonalnie dużymi oczami i uszami, że zabierali je ze sobą do wszelkich zakątków w Ameryce, a także i do Europy.

chihuahua szczeniaki

Hodowla i zdrowie

Wyjątkowy wygląd Chihuahuy – jego niewielkie wymiary oraz ponad proporcjonalnie duża głowa – zapewnił mu wprawdzie popularność na całym świecie, jednak przysporzył także nieco problemów zdrowotnych. Hodowle, stawiające wygląd piesków ponad ich zdrowiem, często miały na celu stworzenie osobników z coraz to większymi uszami i krótszą kufą, co prowadziło do nadwrażliwości oczu oraz problemów z oddychaniem i uzębieniem. Inne zdrowotne uszczerbki pojawiają się dlatego, że hodowcy usiłują otrzymać coraz mniejsze pieski. Osobniki ważące ledwie 500 g nie są w stanie bronić się przed infekcjami czy innymi chorobami, podczas gdy normalnych rozmiarów Chihuahua są z natury odporne i długowieczne – czemu dowodzi choćby fakt, że przeżyły na ulicach Meksyku. Nienaturalnie małe osobniki natomiast często zapadają na przeróżne choroby i przedwcześnie umierają. Nawet pozornie niepozorne choroby wirusowe, objawiające się biegunką czy wymiotami, mogą zagrozić życiu takiego pieska. Kontrola weterynaryjna w takim przypadku jest zdecydowanie zalecana. Ponieważ Chihuahua są wciąż psami wpisującymi się w trendy, które postrzega się jako idealne maskotki do noszenia w torebkach, wciąż istnieją i nieprofesjonalni hodowcy, liczący na szybki zysk. Nieprzestrzeganie reguł hodowlanych oraz rezygnacja z badań profilaktycznych prowadzą do namnażania się chorób dziedzicznych rasy Chihuahua. Należą do nich wrodzone wady zgryzu, przedwczesna utrata zębów, kaszel wsteczny, problemy z zastawkami sercowymi (niedomykalność zastawki mitralnej), wodogłowie czy zwichnięcia rzepki.

By utrzymywać ryzyko wystąpienia tych chorób na możliwe jak najmniejszym poziomie, potencjalny nabywca pieska tej rasy powinien interesować się zakupem wyłącznie od zrzeszonego, profesjonalnego hodowcy. Rozpoznasz takiego po tym, że dysponuje on wszelkimi dokumentami rodowodowymi swoich podopiecznych oraz zaświadczeniami o odbyciu wszystkich niezbędnych badań i szczepień. Weź pod uwagę, że ceny rasowych piesków, zwłaszcza rasy Chihuahua, jest wysoka – w końcu poważnie prowadzona hodowla niesie za sobą spore koszty. Jednak inwestycja w szczenię z profesjonalnych rąk najczęściej okazuje się opłacalna, gdyż zapobiega ewentualnym późniejszym kosztom leczenia oraz rzecz jasna cierpieniu zwierzaka, a gwarantuje wiele długich lat radości z witalnego kompana. Profesjonalny hodowca z dużym doświadczeniem zawsze będzie poza tym służył Ci radą, także po zakupie pieska.

karma dla psow rasowych

Żywienie Chihuahua

Niesamowicie rozległa i różnorodna oferta karm dla psów może przysporzyć właścicielowi nie lada rozterek. Na pewno wartościowymi odnośnie prawidłowego żywienia Chihuahua będą wskazówki hodowcy. Poza całą gamą producentów, karmy rozróżniają się na karmy suche i mokre oraz karmy dla szczeniąt, dorosłych psów i karmy dla seniorów, a także karmy konwencjonalne i ekologiczne, czy też bezglutenowe. Znaleźć najlepszą karmę dla swojego psa wśród tak wielu dostępnych rodzajów nie jest łatwym zadaniem. Tym trudniej, ponieważ nie dla każdego przedstawiciela rasy Chihuahua będzie nadawało się to samo pożywienie. W końcu na dopasowanie odpowiedniej diety składa się wiele czynników, takich jak wiek, waga, poziom aktywności fizycznej, płeć oraz stan zdrowia psa.

Pierwszym wyznacznikiem jakości karmy są składniki wymienione na etykiecie. Dobra karma powinna zawierać dużą ilość białka zwierzęcego, a więc mięsa. Nawet tak mały piesek jest z natury przecież przede wszystkim mięsożercą. Jego system trawienny przystosowany jest do trawienia mięs i kości. Także surowe mięso, podawane na przykład pod postacią gotowych posiłków typu BARF, jest za sprawą silnych soków żołądkowych Chihuahua bezproblemowo trawione i przyswajane. Zbóż z kolei psy nie trawią zbyt dobrze, zwłaszcza w dużych ilościach, ponadto pszenica okazuje się być u nich często czynnikiem alergennym. W karmie dla psa nie powinien znaleźć się również cukier. Inne ważne składniki to warzywa, które zatroszczą się o odpowiednią dawkę witamin. Zwróć uwagę na podane wartości witamin i substancji mineralnych. Niejednokrotnie producenci zaopatrują swoje karmy w dodatkowe porcje witamin, co prowadzić może do ich przedawkowania, które może być w skutkach równie szkodliwe, co niedobór którejś z ważnych dla organizmu witamin.

Jeśli zastanawiasz się, czy wybrać karmę suchą czy mokrą, weź pod uwagę, że mimo iż karma sucha jest częściej korzystniejsza cenowo i zawiera mniej tłuszczów niż karma mokra, to jednak może zawierać więcej substancji konserwujących. Karma mokra cechuje się wysoką zawartością wody, przy podawaniu karmy suchej należy szczególną uwagę zwracać na odpowiednie nawodnienie Chihuahua. Naturalnie rozsądne będzie połączenie w diecie karmy suchej i mokrej, jednak nie podczas jednego posiłku. Organizm psa trawi karmę mokrą i suchą w różnym tempie, ich połączenie mogłoby wywołać niestrawność. Dobrą alternatywę dla Chihuahua stanowią posiłki typu BARF (Biologically Appropriate Raw Food - Biologicznie Odpowiednie Pożywienie Surowe), które oferują mu świeże, surowe produkty spożywcze, a więc surowe mięso i warzywa. Zaletą takich posiłków jest na pewno fakt, że zawierają wszelkie naturalne witaminy i minerały, które w karmach konwencjonalnych często są tracone w procesie wytwarzania.

Możesz zdecydować się na każdą z możliwych metod, jak najlepiej dopasowaną do Twojej codzienności, jednak pod warunkiem, że będzie ona dopasowana również do potrzeb Twojego Chihuahua. W razie wątpliwości skonsultuj się ze swoim hodowcą lub lekarzem weterynarii.

Utrzymanie i pielęgnacja

W przypadku każdego psa każdej rasy do szczęśliwego i długiego życia psa przyczyniają się znacząco prawidłowe utrzymanie, zdrowe jedzenie oraz wiele uwagi i miłości ze strony ludzkiej rodziny.

Do pielęgnacji pieska rasy Chihuahua należy regularne szczotkowanie jego sierści – zwłaszcza u długowłosych osobników. Podobnie należy pamiętać o kontrolowaniu oczu i uszu pieska, by potencjalne choroby wykryć odpowiednio wcześnie i móc rozpocząć leczenie. W gruncie rzeczy jest to piesek łatwy w utrzymaniu. Odnajdzie się na naprawdę niewielkiej przestrzeni, dlatego jest idealny do trzymania nawet w najmniejszym mieszkaniu.

Mimo niewielkich rozmiarów Chihuahua wykazuje ogromną potrzebę zabawy i zaangażowania oraz uwagi ze strony właściciela. Przy pięknej pogodzie chętnie odbywa dłuższe spacery, przy kiepskiej natomiast chętnie także poleniuchuje w domu. Wówczas swoje potrzeby fizjologiczne może załatwić na przykład na starej gazecie, o ile został tego nauczony w wieku szczenięcym.

Trening, konsekwentne wychowanie i socjalizacja z pewnością ułatwią życie z Chihuahuą. Dzięki nim niesławna upartość i tendencja do szczekania psów tej rasy mogą zostać odpowiednio pokierowane i już nic nie będzie stało na przeszkodzie do całkowicie harmonijnego życia z Chihuahuą.

Najczęściej polecane
11 min

Buldog francuski

Sympatyczny pies małej rasy, który za sprawą swojego uroku i przyjaznego usposobienia przekona do siebie chyba każdego.
12 min

Golden Retriever

Średniej wielkości Golden Retriever jest najlepszym przyjacielem dziecka i idealnym pupilem dla rodziny. Czytaj o rasie!