Charty hiszpańskie są powszechne w Hiszpanii i wykorzystuje się je często w wyścigach psów. Jednak te łagodne czworonogi doskonale nadają się również jako psy rodzinne.
Chart hiszpański

© lorenphotography / stock.adobe.com
Wygląd
Ze względu na różnorodność umaszczenia i szorstkowłosą odmianę, niektórzy laicy myślą, że chart hiszpański jest kundlem – zwłaszcza, że jest ich wiele, ale o tym później. Zgodnie ze standardem rasa wygląda tak: Jak wszystkie psy gończe, chart hiszpański jest długonogi i bardzo smukły. Oznacza to wagę około 25 kilogramów przy wysokości 60 do maksymalnie 70 cm w kłębie. Głowa jest długa i wąska, klatka piersiowa szeroka, a brzuch mocno wysmuklony ku górze. Chart hiszpański ma bardzo długi ogon sięgający ponad staw skokowy, a tylna część ciała jest dobrze umięśniona i wyprostowana. Poza odmianą krótkowłosą, istnieje również półdługowłosa, o szorstkiej sierści, krzaczastych brwiach, z niewielką brodą i kudłatym włosem. Dozwolone są wszystkie umaszczenia, często preferowane są warianty płowe z ciemnymi oznaczeniami lub czarne.
Historia
Od psa myśliwskiego do rodzinnego
Historia tej szlachetnej rasy sięga czasów chartów Celtów, które pomagały w polowaniach już w 600 roku p.n.e. Z Celtami te psy dotarły później także do Hiszpanii, gdzie po podboju Półwyspu Iberyjskiego przez Rzymian nazwano je „Canis gallicus”, czyli „pies galijski”. Stąd pochodzi hiszpańska nazwa rasy „Galgo". Podczas panowania Maurów, obecne charty arabskie, jak również Podenco z Ibizy miały wielki wpływ na rozwój charta hiszpańskiego. W północno-zachodniej Hiszpanii pies ten był używany głównie do polowań – wytrwale gonił zwierzynę, głównie króliki, czasem większe zwierzęta, takie jak dziki, na większe odległości i na trudnym terenie. Między XVI a XVIII wiekiem wiele psów zostało wywiezionych z Hiszpanii do Irlandii i Wielkiej Brytanii, gdzie następnie krzyżowały się z tamtejszymi rasami. Chart hiszpański jest uważany za jednego z przodków Greyhounda. Jednak właśnie ten bliski związek był niemal zgubny dla hiszpańskiej rasy: Po tym, jak ten pies był coraz rzadziej używany do polowań, ale za to częściej do wyścigów chartów, coraz chętniej krzyżowano go z Greyhoundem, co prawie doprowadziło rasę do wyginięcia.
Charakter
Łagodny z wielkim instynktem łowieckim
Chart hiszpański ma serce ze złota: Jest przyjazny dla ludzi i wspaniale dogaduje się z innymi psami. Jest przywiązany do swoich opiekunów, ale nie narzuca się. W zasadzie ma raczej powściągliwy i spokojny charakter, ale – pod warunkiem, że w młodym wieku otrzymał odpowiednie wdrukowanie – lubi się dostosowywać i dlatego jest wspaniałym towarzyszem dla ludzi aktywnych sportowo. W mieszkaniach potrafi być spokojny i opanowany, ale jest szybki jak strzała, gdy dostrzeże potencjalną ofiarę. Wtedy na pierwszy plan wysuwa się jego odwieczne zamiłowanie do polowań, którego nie sposób powstrzymać.

© Trepalio / stock.adobe.com
Wychowanie
Z dużą ilością pozytywnych wzmocnień
Tego raczej powściągliwego psa należy zawsze szkolić delikatnie i z dużą ilością pozytywnych wzmocnień. Chart hiszpański wcale nie jest uległy i zawsze ma własne zdanie – to cecha, którą musisz umieć docenić, jeśli chcesz, by wprowadził się do Ciebie pies tej rasy. Więź z Tobą jest niezwykle ważna i najlepiej zmotywuje do posłuszeństwa tego bardzo samodzielnego psa. Posłuszeństwo to nie przekłada się niestety na sytuację, w której chart hiszpański zobaczy dzikie zwierzęta, gdyż wtedy ciężko jest go przywołać. Wtedy do akcji wkraczają pierwotne instynkty rasy i Twój pupil znika szybciej niż zdążysz krzyknąć „stop”. O ile sensowne jest trenowanie umiejętności przywołania psa na terenach wolnych od dzikich zwierząt, o tyle w innych przypadkach nie należy po prostu pozwalać psu biegać bez smyczy. Jeśli chodzi o sygnalizowanie swoich potrzeb fizjologicznych może to trwać nieco dłużej niż w przypadku szczeniąt wielu innych ras, więc należy uzbroić się w cierpliwość: Gdy nauczy się tego, co ważne, będzie pod tym względem niezawodny. Godziny zabaw dla szczeniąt i szkolenie w szkole dla psów mają pozytywny wpływ na Twojego czworonożnego przyjaciela, jeśli metody szkolenia są łagodne.
Zdrowie
Pomimo drobnej budowy, charty hiszpańskie są uważane za psy wytrzymałe. Genetyczne predyspozycje do pewnych chorób są mało znane. Dobrze jest jednak, jeśli lekarz weterynarii ma już doświadczenie z chartami. Ma to następujący powód: Podobnie jak inne charty, chart hiszpański ma o około 15 procent niższy procent tłuszczu w organizmie w porównaniu do przeciętnych psów. W wyniku tego środki znieczulające, które odkładają się głównie w tkance tłuszczowej, mają zwiększony wpływ na narządy i krążenie krwi. Znieczulenie wziewne jest mniej ryzykowne i jest szczególnie polecane dla chartów. Ponadto należy zwrócić uwagę na zapewnienie psu szczególnie wysokiej temperatury w fazie rekonwalescencji po znieczuleniu, aby nie doszło do jego wychłodzenia. Chart hiszpański może osiągnąć średni wiek 12 lat.
Chart hiszpański – żywienie
Dobra i zdrowa dieta
Dieta Twojego charta powinna być bogata w białko i niezbyt tłusta. Wysokiej jakości karma dla dużych psów jest dobrym wyborem dla rosnącego charta hiszpańskiego, ponieważ dla młodych psów dużych ras ważne jest, aby masa ciała nie rosła szybciej niż szkielet. Zwróć uwagę, aby mięso było na pierwszym miejscu w składzie, natomiast zboża nie powinno w nim być w ogóle. Wskazówka: Podawaj swojemu chartowi posiłki w misce o regulowanej wysokości – pomaga to zminimalizować ryzyko niebezpiecznego skrętu żołądka, na który narażone są wysokie psy. Ponadto stojak na miskę zapewnia zrelaksowaną postawę ciała psa podczas jedzenia. Ważne są również okresy odpoczynku po jedzeniu – przy pełnym żołądku uprawianie sportu jest zakazane! Od czasu do czasu podawaj swojemu czworonożnemu przyjacielowi zdrowe przekąski, takie jak suszone mięsne przysmaki dla psów, przekąski do pielęgnacji zębów lub suszone uszy wołowe. Świeża woda pitna powinna być swobodnie dostępna dla psa przez całą dobę.
Pielęgnacja
Sierść charta wymaga niewielkiej pielęgnacji – wystarczy ją co kilka dni wyszczotkować, na przykład gumową szczotką, aby usunąć pojedyncze włosy. Po spacerze w deszczu należy porządnie wysuszyć swojego towarzysza, ponieważ szybko się wychładza. Codziennie sprawdzaj jego sierść, aby natychmiast wykryć ewentualną inwazję kleszcza – specjalne szczypce błyskawicznie usuną nieproszonych gości. Ze względu na obwisłe uszy charta hiszpańskiego i panujący w nich „ciepły mikroklimat” łatwiej mogą wystąpić w nich stany zapalne. Dlatego należy regularnie obserwować uszy swojego charta i w razie potrzeby czyścić je specjalnym preparatem do czyszczenia uszu dla psów. Jeśli pazury urosną za bardzo, możesz je skrócić za pomocą cążek do pazurów dla psów.

© Trepalio / stock.adobe.com
Ruch
Atrakcje dla charta hiszpańskiego
Wysportowany chart hiszpański potrzebuje dużo ruchu. Zafunduj mu codzienne długie wycieczki i ogród, w którym może beztrosko szaleć – zwłaszcza z innymi przedstawicielami swojego gatunku. Oczywiście, wyścigi chartów i biegi w terenie są optymalnym sposobem na ćwiczenie tego wytrzymałego myśliwego. Z uwagi na to, że chart hiszpański uwielbia współpracować ze swoim człowiekiem, inne psie sporty również mogą być interesujące dla tego psa – w zależności od jego osobowości. Możesz swobodnie wypróbować agility albo mantrailing. Jeśli jesteś wysportowany, canicross może być również dobrym zajęciem dla Ciebie i Twojego czworonożnego przyjaciela – upewnij się, że jesteście fizycznie dopasowani do siebie – filigranowy chart nie powinien ciągnąć osoby ważącej 100 kg. Zresztą obowiązuje następująca zasada: Trening powinien być zawsze dostosowany do kondycji fizycznej psa – dla szczeniąt i dorastających psów sport jest jeszcze zabroniony, a w wieku dorosłym trzeba powoli dostosowywać trening. Jeśli będziesz pamiętać o tych zasadach, Twój chart hiszpański może Ci towarzyszyć również podczas biegania lub jazdy na rowerze.
Czy chart hiszpański do mnie pasuje?
Psy tej rasy pasują przede wszystkim do rodzin o sportowym charakterze, które mogą zapewnić mu ogród i poświęcić dużo czasu. Nie ulega więc wątpliwości, że tak towarzyski pies nie nadaje się do kojca. W swoim domu chart hiszpański zachowuje się spokojnie i przytulnie, gdy przedtem wyszaleje się na zewnątrz. Dobrze dogaduje się z dziećmi, ale należy szczególnie zadbać o to, by miał gdzie się wycofać, jeśli sytuacja stanie się dla niego zbyt intensywna. Miłośnicy kotów powinni mieć na uwadze, że ten duży pies myśliwski w ferworze chwili szybko zapomina o jakimkolwiek szkoleniu: Wtedy Twój kot będzie dla niego po prostu zdobyczą – podobnie jak kot sąsiada. W domu z kotami powinny mieszkać tylko te charty hiszpańskie, które jako szczenięta były intensywnie z nimi socjalizowane – w przeciwnym razie może szybko dojść do zagrożenia życia dla kota. Rasa ta jest bardziej odpowiednia dla opiekunów psów z doświadczeniem, ponieważ edukacja wymaga zgłębienia pewnych tajników. Dotyczy to w szczególności psów dorosłych ze schroniska, jeśli przeszły one niewielkie szkolenie podstawowe.
Zanim pies się do Ciebie wprowadzi, zastanów się również nad kosztami, które będziesz regularnie ponosić w przyszłości: Uwzględnić należy np. wydatki na wysokiej jakości karmę dla psów, wizyty u weterynarza i podatek od psów. Jeśli chodzi o podstawowe wyposażenie, warto przed wprowadzeniem się psa dowiedzieć się co nieco na temat specjalnych obroży lub szelek dla chartów: Normalne akcesoria do wyprowadzania psa często zsuwają się ze smukłych szyi chartów, ponieważ ich głowa jest bardzo wąska. Ponadto ważnym elementem wyposażenia może być ubranko dla psa, które zapewni ciepło w zimie i ochronę przed deszczem, ponieważ te psy lubią ciepło i komfort. Opieka w przypadku urlopu lub choroby to kolejna kwestia, o której należy pomyśleć zawczasu. Tymczasowy opiekun powinien dobrze poznać Twojego charta hiszpańskiego przed wakacjami, najlepiej byłoby, gdyby był to członek rodziny lub miłośnik psów, z którym często spacerujesz, ponieważ chart hiszpański jest zazwyczaj dość powściągliwy w stosunku do obcych. Wskazówka: W wielu hotelach można obecnie zakwaterować dobrze wychowane psy.
Gdzie znajdę mojego charta hiszpańskiego?
Większość chartów hiszpańskich można wciąż spotkać w Hiszpanii. W wielu innych krajach europejskich trudno o szczeniaka tej rasy. Jeśli chcesz, aby szczeniak tej rasy zamieszkał w Twoim domu, musisz koniecznie skontaktować się z renomowanym hodowcą, który wychowuje zwierzęta z miłością i z uwzględnieniem typu i rasy. Trzymaj się z daleka od pseudohodowców, którzy oferują szczenięta bez papierów lub rasy mieszane – zwłaszcza w przypadku tego typu psa jest ich i tak bardzo dużo. Dlatego jeśli jesteś miłośnikiem tej rasy, musisz również zająć się związanym z nią aspektem dobrostanu zwierząt. Istnieje także spora liczba chartów hiszpańskich, jak również podobnych ras mieszanych, które są już w pełni dorosłe i szukają nowego domu, ponieważ „nie są już potrzebne”, na przykład dlatego, że sezon polowań dobiegł końca.
Chart hiszpański ze schroniska
Niestety, w schroniskach jest wiele tych towarzyskich psów, które straciły swoje domy. Wśród nich jest wiele mieszańców, które w niczym nie ustępują swoim krewniakom czystej rasy. Jeśli szukasz dorosłego charta, najlepiej skontaktuj się z uznanymi organizacjami zajmującymi się opieką nad zwierzętami: Wiele psów czeka na swoich nowych opiekunów w regionalnych domach tymczasowych lub placówkach opiekuńczych w całej Europie i zostało już przebadanych pod kątem chorób śródziemnomorskich, takich jak leiszmanioza. Przy adopcji z zagranicy pamiętaj o przestrzeganiu przepisów prawa i zasięgnij informacji o stanie zdrowia swojego czworonożnego przyjaciela. Dobrze zorganizowana adopcja charta hiszpańskiego ze schroniska jest wspaniałą okazją do wzbogacenia swojego codziennego życia, a jednocześnie daje możliwość, by zagwarantować czworonożnemu przyjacielowi szansę na jego szczęśliwe życie. Oczywiście, należy starać się dowiedzieć jak najwięcej o historii danego psa, aby dowiedzieć się, czy odpowiada ona Twoim doświadczeniom z psami.