Portugalski pies dowodny

portugalski pies dowodny rasa psa

Oficjalna nazwa tego czworonoga brzmi: Cão de Água Português, po polsku „Portugalski pies dowodny” lub w skrócie „Portie”. W ostatnich latach rasa zyskała coraz większą popularność w Europie oraz USA. Jeśli szukasz żywotnego psa o zdecydowanym charakterze, to w tym czworonogu możesz znaleźć przyjaciela na całe życie.

Wygląd

Rzucający się w oczy pies z lwią grzywą

Ten wysportowany czworonóg najbardziej rzuca się w oczy, gdy prezentuje swoją lwią grzywę: Przednia połowa ciała pokryta jest falistą, długą sierścią przypominającą grzywę, tylna jest mocno przystrzyżona – za wyjątkiem końcówki ogona, która jest ozdobiona długą sierścią, jak u lwa. Jednak w życiu codziennym bardziej praktyczne jest utrzymanie sierści równomiernie krótkiej na całym ciele, dlatego też można spotkać wiele na pierwszy rzut oka niepozornych, ostrzyżonych portugalskich psów dowodnych. Przy wzroście do 57 cm wysokości w kłębie, psy osiągają maksymalną wagę 25 kilogramów. Suki są nieco lżejsze, osiągając do 52 cm. Te psy wodne z klapniętymi uszami występują głównie w kolorach czarnym i brązowym, przy czym mogą być jednobarwne lub łaciate. Udział koloru białego nie powinien przekraczać jednej trzeciej. Oprócz wariantu z długą, falistą sierścią, występują również osobniki z krótką i kręconą sierścią.

Historia

Od psa rybackiego do psa rodzinnego

Przodkowie Cão de Água Português przybyli prawdopodobnie na Półwysep Iberyjski wraz z handlarzami już w czasach przedchrześcijańskich, gdzie setki lat później skrzyżowano te psy między innymi z psami pasterskimi. Te kochające wodę czworonogi w XV i XVI wieku wieku uczestniczyły w podróżach odkrywczych i przekazywały wiadomości między okrętami danej floty. Tradycyjnie te „psy wodne” pomagały portugalskim rybakom w ich codziennej pracy: Towarzyszyły na łodziach, pilnowały połowów, ratowały tych, którzy wypadli za burtę i aportowały uciekające ryby. Jednak wraz z postępującą mechanizacją zapotrzebowanie na wszechstronne psy wodne zmalało i w XX wieku portugalskie psy dowodne dwukrotnie stanęły w obliczu wyginięcia. Świadczy o tym wpis w „Książce Rekordów Guinnessa” z 1970 roku, w której Cão de Água Português z ówczesnymi około 50 osobnikami został wymieniony jako najrzadszy pies na świecie. Dzięki kilku oddanym amerykańskim i portugalskim miłośnikom psów rasa przetrwała jednak te trudne czasy. Obecnie liczba portugalskich psów dowodnych stale rośnie, czasem nawet bardziej niż jest to pożądane, ponieważ niestety coraz więcej niedoinformowanych hodowców chce zarobić na finansowo atrakcyjnej hodowli tej uroczej rasy. W Europie, zwłaszcza w Skandynawii, żyje wiele portugalskich psów dowodnych, ale największa populacja na świecie znajduje się w USA, gdzie według szacunków, żyje 10 000 osobników. Dwa portugalskie psy dowodne: Bo i Sunny, należące do byłego prezydenta USA Baracka Obamy, również w znacznym stopniu przyczyniły się do popularności rasy.

Charakter i wychowanie

Puszyste futerko i uroczy wygląd mogą być nieco mylące – Cão de Água Português jest dość upartym psem o silnym temperamencie. Ma tendencję do zachowań terytorialnych i jest uważany za „skłonnego do kłótni”, zgodnie ze standardem. Konsekwentne wychowanie jest niezbędne do harmonijnego współistnienia z tym czworonożnym przyjacielem. Wtedy jednak uwidaczniają się zalety rasy: Portugalski pies dowodny jest uważany za potulnego, lojalnego, a przede wszystkim bardzo sprytnego i zawsze gotowego do przeżycia nowych przygód ze swoimi ludźmi.

Jego upór wymaga odpowiednio mądrego wychowania: Ten czworonożny przyjaciel potrzebuje jasnego miejsca w hierarchii, w przeciwnym razie będzie ciągle próbował narzucić swoją wolę. Wychowanie twardą ręką jest jednak nieodpowiednie i doprowadziłoby tylko do zdenerwowania tego sprytnego psa. Ważna jest jednak konsekwencja: Wszyscy członkowie stada powinni przestrzegać wprowadzonych zasad – bez wyjątku i niezależnie od tego, jak słodki może być wzrok Portugalczyka, który chce dla siebie coś osiągnąć. Dlatego zanim wprowadzisz go do rodziny, uzgodnij, co Twój czworonożny przyjaciel może, a czego nie, aby wszyscy się tego trzymali. Uczestnictwo w zabawach dla szczeniąt i w szkole dla psów ma sens dla wielu psów, ale portugalski pies dowodny szczególnie korzysta na spędzaniu czasu razem i nauki z innymi psami, ponieważ zdecydowanie potrzebuje intensywnej nauki i socjalizacji z ludźmi i psami, aby w dorosłym życiu nie stać się drażliwym. Należy zawsze pamiętać, że zwinny miłośnik sportów, taki jak ten, może pokazać swoje dobre wychowanie tylko wtedy, gdy jest odpowiednio wyszkolony.

portugalski pies dowodny szczenię © Zottelhund / stock.adobe.com

Zdrowie

Dzisiejszy Cão de Água Português opiera się na dość małej puli genów liczącej zaledwie około 50 psów, gdyż z taką liczbą osobników w latach 70-tych XX wieku hodowla rasy została kontynuowana. W rezultacie wzrosła częstotliwość niektórych chorób dziedzicznych, które można jednak dziś dobrze kontrolować. Podstawą do otrzymania zdrowego portugalskiego psa dowodnego jest odpowiedzialny hodowca, który hoduje z wiedzą i odpowiednio bada swoje zwierzęta, zanim dopuści je do rozmnażania. Na przykład za pomocą testu genetycznego można wykluczyć ryzyko ślepoty z powodu postępującego zaniku siatkówki, ponieważ ta choroba autosomalno-recesywna może również wystąpić u zdrowych klinicznie rodziców, jeśli jeden z nich jest nosicielem. Podobnie, ryzyko wystąpienia choroby serca – kardiomiopatii rozstrzeniowej, a także gangliozydozy – choroby spichrzeniowej lipidów, może zostać zażegnane dzięki badaniom genetycznym. Podobnie jak wielu czworonożnych przyjaciół, portugalski pies dowodny może zachorować na dysplazję stawów biodrowych. Zajęcia ruchowe z psem powinny być zawsze odpowiednie dla jego wieku, a wszystkie sporty wymagające dla stawów, takie jak skoki lub szybkie bieganie, należy rozpocząć najwcześniej w wieku 15 miesięcy. Zdrowy Cão de Água Português może osiągnąć wiek do 14 lat.

Portugalski pies dowodny – żywienie

Nieważne, czy zdecydujesz się na karmę mokrą czy suchą, zasada jest jedna: Mięso stanowi główny składnik zdrowej karmy dla psów! Dlatego stawiaj na mięsne żywienie z wysokiej jakości białkiem – bez zbóż, a zwłaszcza bez cukru. Jeśli przygarniesz szczeniaka, to na początku kontynuuj karmienie go znaną mu karmą, a ewentualną zmianę karmy wprowadzaj tylko krok po kroku, tak aby maluch nie musiał się zmagać z dodatkową zmianą diety oprócz zmiany otoczenia. Kiedy poczuje się w Twoim domu jak u siebie, możesz powoli dodawać coraz więcej nieznanego pokarmu do znanego. Pełnowartościową karmę można rozpoznać po tym, że mięso znajduje się na pierwszym miejscu w deklaracji składu. Jest to również cecha jakości smakołyków – należy również unikać przysmaków ze zbóż i pszenicy. Dobrymi alternatywami, które spodobają się Twojemu czworonożnemu przyjacielowi, są przysmaki do pielęgnacji zębów, suszone mięso do żucia, takie jak uszy wołowe czy inne mięsne kąski dla psów. Zawsze zwracaj uwagę na odżywianie dostosowane do zapotrzebowania energetycznego i zmniejsz porcje, zanim Twój portugalski pies dowodny zamieni się w pulpecika. Świeża woda powinna być zawsze dostępna do picia dla psa.

Pielęgnacja

Cão de Água Português z piękną sierścią wygląda imponująco, ale za jej utrzymaniem kryje się dużo pracy. Jeśli nie chcesz odwiedzać wystaw ze swoim podopiecznym, wysiłek jest mniejszy, ale nie należy lekceważyć regularnej pielęgnacji sierści: Jest ona niezbędna dla dobrego samopoczucia psa. Raz lub dwa razy w tygodniu należy go czesać i szczotkować. Potrzebne do tego będą szorstkie i wąskie grzebienie oraz szczotki. W przypadku strzyżenia, oprócz wystawowego, klasycznego strzyżenia na wzór lwa, możesz również zdecydować się na skrócenie całej sierści równomiernie. Ta łatwiejsza w pielęgnacji fryzura nazywa się strzyżeniem na retrievera. Jeśli nie chcesz chodzić do psiego fryzjera co kilka tygodni, możesz samodzielnie strzyc swojego Cão de Água Português dobrej jakość maszynką do strzyżenia. Regularnie skracaj sierść między łapami za pomocą zaokrąglonych nożyczek do łap, sprawdzając przy tym pazury – należy je skrócić, jeśli staną się zbyt długie. W razie potrzeby możesz również wykąpać swojego psa – użyj szamponu dla psów do długowłosych ras.

Zajęcia ruchowe

Portugalski pies dowodny jest doskonałym towarzyszem do zabawy. Jako pies do towarzystwa Cão de Água Português potrzebuje zadań, które ćwiczą ciało i umysł. W przypadku tego wszechstronnego psa masz szeroki wybór możliwości aktywowania go: Wiele psów tej rasy uwielbia sporty Agility, w których muszą pokonać różne przeszkody bezbłędnie i w szybkim tempie. Dogdance, Flyball, Tricks czy Obedience to również idealne sporty dla tego wszechstronnego psa. W pracy poszukiwawczo-ratowniczej może on wykonywać równie cenne zadania, jak pies terapeutyczny, jeśli przeszedł odpowiedni trening. Oczywiście praca w wodzie zajmuje szczególne miejsce, jeśli masz psa dowodnego jako towarzysza. W Portugalii i USA odbywają się nawet zawody wodne dla tych ambitnych pływaków: Zawody skupiają się na aportowaniu i nurkowaniu w wodzie. We wszystkich dyscyplinach sportowych obowiązuje następująca zasada: Zawsze dostosowuj trening do wieku i dyspozycji fizycznej psa.

© Canadeez / stock.adobe.com

Czy portugalski pies dowodny do mnie pasuje?

Masz już doświadczenie z psami i szukasz psa do towarzystwa z silnym charakterem do aktywnego życia rodzinnego? Cão de Água Português może być więc dla Ciebie optymalnym wyborem. Psy, które mają mieszkać z dziećmi lub z innymi zwierzętami domowymi, takimi jak koty, powinny być odpowiednio ukształtowane już w wieku szczenięcym. Przygotowany odpowiednio portugalski pies dowodny doskonale nada się jako towarzysz dla Twojego dwunożnego potomstwa, z którym uwielbia szaleć i bawić się. Oczywiście nigdy nie należy zostawiać małych dzieci z psem bez opieki i zawsze upewnić się, że czworonożny przyjaciel ma możliwość wycofania się. Co więcej: Odpowiedzialność za zajęcia psa zawsze spoczywa na osobach dorosłych. Dlatego odpowiednio zaplanuj z wyprzedzeniem czas, jaki spędzisz codziennie ze swoim pupilem – na zabawie, na świeżym powietrzu, na pielęgnację.

Portugalski pies dowodny zrzuca wprawdzie bardzo mało sierści, ale nie jest to gwarancją, że jest przyjazny alergikom. Jeśli istnieje podejrzenie alergii na sierść zwierząt, należy skonsultować się z lekarzem i pozostać w jednym pomieszczeniu z psem tak długo, jak to możliwe, zanim go do siebie wprowadzisz.

Tego aktywnego psa można trzymać w przestronnym mieszkaniu w mieście, jeśli nie spędzasz całych dni, siedząc w domu. Dla Twojego czworonożnego przyjaciela optymalny jest zabezpieczony przed ucieczką ogród do swobodnej zabawy, jak również domek na łonie natury, abyście mogli je wspólnie odkrywać podczas eksploracji.

Ze względu na swoją częściowo upartą naturę, portugalski pies dowodny nadaje się tylko w ograniczonym zakresie dla początkujących hodowców psów. Każdy, kto przygarnął Portie, nie mając uprzedniego doświadczenia z psami, powinien zdecydowanie uczestniczyć w zabawach ze szczeniakami i szkole dla psów z nowym psem oraz intensywnie czytać o podstawach szkolenia psów. Pomocne mogą być również rozmowy z doświadczonymi opiekunami psów.

Gdzie znajdę mojego portugalskiego psa dowodnego?

Cão de Água Português nie jest psem, którego można spotkać zbyt często. Musisz więc wziąć pod uwagę czas oczekiwania lub dłuższą podróż: W każdym razie zainwestuj czas w poszukiwanie dobrego hodowcy, a co za tym idzie – odpowiednie pieniądze! Z uwagi na to, że Cão de Água Português zyskał coraz większą popularność w ciągu ostatnich kilku lat, niestety wzrosła również liczba nieprofesjonalnych hodowców. Omijaj szerokim łukiem handlarzy zwierząt lub rzekomych hodowców hobbystycznych, którzy hodują kilka ras jednocześnie. Stwierdzenia typu: „Pies nie potrzebuje papierów, jeśli nie chcesz prowadzić hodowli” są oznaką, że masz do czynienia z pseudohodowcą. Dowód pochodzenia z klubu należącego do FCI jest bowiem minimalnym kryterium gwarantującym, że otrzymasz prawdziwego Portie. Żaden hodowca, który poświęci dużo czasu na hodowlę zdrowych, silnych psów, o zrównoważonym charakterze, zgodnie ze standardem, nie zrezygnuje z papierów. Udaj się do hodowcy, aby wyrobić sobie zdanie o rodzicach i otoczeniu szczeniaka oraz porozmawiaj z nim o rasie. Szczenięta powinny opuścić dom hodowcy najwcześniej w wieku ośmiu tygodni, a następnie zostać kilkakrotnie odrobaczone i zaszczepione. Pamiętaj, aby przestrzegać wizyt na kolejne szczepienia.

Jeśli chcesz nabyć dorosłego psa, rozejrzyj się najpierw w lokalnym schronisku dla zwierząt. Tam czworonożni przyjaciele często szukają nowego domu, a są oni równie wysportowani i mają równie silny charakter jak portugalski pies dowodny. Możesz także poszukać w Internecie: Tam często pojawiają się czystej krwi psy dowodne – ale także urocze mieszanki – szukające nowego domu. Dowiedz się szczegółowo o historii potencjalnego nowego współlokatora, a także, jeśli przygarniasz psa z zagranicy, o warunkach bezproblemowej przeprowadzki.

Poznaj inne rasy z grupy VIII FCI, sekcji 3 (psy dowodne):

Najczęściej polecane