Mops

Artykuł napisany przez Sabrina Quente
mops rasa psa

Mops jest niewielki, zabawny i potrafi opiekunów zarażać swoim dobrym humorem.

Mops to niewielkich rozmiarów uroczy i zabawny pies, dla którego nuda nie istnieje. Niesłychanie czarujący, o zabawnym usposobieniu, połączonym z inteligencją i przywiązaniem wymaga od swojego opiekuna dużo miłości i uwagi. W przygotowanej przez nas charakterystyce rasy dowiesz się wszystkiego, co należy wiedzieć o mopsie.

Charakterystyka mopsa

Metryczka: Mała rasa psów o zwartej i muskularnej budowie. Mops to świetny towarzysz człowieka, który tak samo ceni wszelkie aktywności jak odpoczynek ze swoją rodziną. Sprawdzi się również w rękach singli oraz seniorów.
Wielkość: 35 cm
Waga: 6–8 kg
Średnia długość życia: 12–15 lat
Cena: od 5000 zł
Usposobienie: czarujący, przywiązany, uparty, pozbawiony instynktu łowieckiego
Sierść: krótka, gładka i lśniąca
Kolor sierści: srebrny, czarny, morelowy, płowy
Trudność w wychowaniu: mało wymagający
Pielęgnacja: średnia
Potrzeba ruchu: duża
Pochodzenie: Chiny, Wielka Brytania

Wygląd: Co czyni mopsy tak wyjątkowymi?

Głębokie zmarszczki na mordce, płaski pyszczek i duże czarne oczy są typowe dla mopsa. Przedstawiciele tej rasy są mali, kompaktowi i silni. Cała budowa korpusu i proste plecy mopsa przypominają kwadrat, sylwetka nie powinna sprawiać wrażenia ani zapadniętej, ani wyciągniętej do góry. Głowa mopsa w porównaniu do jego niewielkiego korpusu jest dość duża.

Charakterystyczna jest u mopsów krótka, zakończona tępo, kwadratowa kufa oraz płaska, czarna trufla nosowa z dość dużymi i szeroko otwartymi nozdrzami. W przeszłości, zgodnie ze wzorcem rasy, nos miał być spłaszczony, stop silnie pomarszczony, zmarszczki nachodzące na nos. W 2010 roku wzorzec został zmieniony na korzyść zwierząt i od tamtej pory zbyt duża liczba zmarszczek w niektórych krajach traktowana jest nawet jak znęcanie się nad tymi zwierzętami i podlega karom.

Rzut oka w duże, okrągłe oczy mopsa sprawia, że serce każdego miłośnika psów topnieje. Ich spojrzenie jest łagodne, sprawia wrażenie lekko zmartwionego. Od czasu zmiany standardu w 2010 roku, oczy mopsa nie powinny być w najmniejszym nawet stopniu wytrzeszczone.

Uszy mopsa występują w dwóch kształtach:

  • „w kształcie guzika”: Załamane ku przodowi, końcówki przylegające do okrągłej głowy
  • „różyczkowe”: Załamane i odchylone do tyłu, ukazujące kawałek ich wnętrza

Jaką wielkość osiąga mops?

Wzorzec rasy nie podaje wprawdzie dokładnej wysokości w kłębie, jednak przyjęto, że nie powinna ona przekraczać 35 cm. Inaczej jest w przypadku wagi – idealna masa ciała mopsa wynosi pomiędzy 6,3 a 8,1 kg.

Sierść i umaszczenie mopsa

Gładkie, krótkie, miękkie futerko mopsa jest jednobarwne i według standardu rasy występować może w czterech wariantach:

  • czarnym
  • srebrnopłowym
  • morelowym
  • płowym

Z jedną z tych podstawowych barw kontrastują mocno znakowania na głowie – maska, plamy na czole i polikach oraz uszach mopsa. Powinny być one odseparowane surowymi liniami od barwy podstawowej i tak ciemno czarne, jak to tylko możliwe.

Niektórzy „hodowcy-hobbyści” hodują również psy w innych umaszczeniach, odbiegające od założeń wzorca rasy. Sporadycznie można spotkać więc mopsy w kolorze brązowym, sable, merle lub w odmianie pręgowanej. Osobniki takie nie są jednak uznawane za czystej krwi mopsy.

mops na tle liści © Anastasiia / stock.adobe.com
Mops charakteryzuje się oznaczeniami na głowie, które wyraźnie kontrastują z resztą umaszczenia.

Aktywność

Aktywność: Jakiej dawki ruchu potrzebuje mops?

Chociaż mops nie jest wulkanem energii, jest skory do zabaw i nawet jego krótkie nóżki nie są w stanie przeszkodzić mu w harcach.

Potrzeba ruchu jest w jego przypadku raczej umiarkowana. Jednak, choć na pierwszy rzut może trudno w to uwierzyć, poradzi sobie nawet podczas biegów z przeszkodami czy jako towarzysz krótkich wycieczek rowerowych.

Pielęgnacja i warunki utrzymania

Pielęgnacja i warunki utrzymania: Czy mops jest łatwy w pielęgnacji?

Pomimo tego, że ma krótką sierść, silnie linieje i dlatego powinien być często szczotkowany. Ważne są również regularne kontrole oczu i uszu raz ich czyszczenie specjalnie do tego przeznaczonymi środkami. Fałdki na pyszczku powinny być zawsze czyste i suche.

Odpowiednie utrzymanie mopsa nie stawia poza tym wysokich wymagań. Ten mały piesek nie potrzebuje szerokich przestrzeni ani specjalnie dużo wybiegu. Śpi chętnie i długo, nie posiada instynktu łowieckiego i daje się bezproblemowo swojemu ukochanemu człowiekowi wychować.

Jak utrzymać mopsa w dobrej kondycji?

Jednak o wspólnej zabawie z mopsem nie należy zapominać! Trzeba go zachęcać i prowokować do ruchu. Odpowiednio zmotywowany mops okazuje się być bardzo żywotnym i zabawowym zwierzakiem. Zapewniając mu odpowiednią dawkę ruchu zapobiegniesz popadnięciu mopsa w letarg i potencjalnym problemom z nadwagą.

Do kogo pasuje mops?

Mops jest idealnym psem dla rodzin, par, seniorów i początkujących. Równie dobrze czuje się w mieszkaniu w mieście, jak i w przestronnym domu z ogrodem na wsi. W stosunku do ludzi i innych zwierząt mops jest zawsze przyjazny i otwarty.

mops w trawie © Andrea Mayer / stock.adobe.com
Uszom mopsa należy poświęcić szczególną uwagę podczas zabiegów pielęgnacyjnych.

Zdrowie

Zdrowie: Choroby powszechne u mopsów

Hodowcy poświęcają obecnie bardzo dużo energii i czasu na to, by wyhodować zdrowe i odporne na choroby psy. Jednak pomimo ich starań u mopsów niestety nie udało się wyeliminować zupełnie schorzeń, które są dla nich typowe.

Wiele z nich powiązanych jest z błędami hodowlanymi popełnianymi w przeszłości, na przykład dążeniem do wyeksponowania mopsikowych zmarszczek i uzyskania jeszcze bardziej płaskiego nosa.

  • Konsekwencją tych niegdysiejszych prób uzyskania ideału mopsowego piękna jest występowanie dziś u wielu przedstawicieli tej rasy problemów z oddychaniem.
  • Charakterystyczne dla mopsów charczenie związane jest z wykształceniem się u nich zbyt długiego podniebienia miękkiego.
  • Także oczy, które jeszcze nie tak dawano temu bywały często wytrzeszczone, są do dziś podatne na zapalenia i owrzodzenia rogówki.
  • Dzisiejsze starania hodowlane oraz zmiany wprowadzone we wzorcu rasy w 2010 roku pozwalają mieć nadzieję na to, że w najbliższych latach liczba przypadków tych dolegliwości będzie się zmniejszać.

Interesujące fakty dotyczące hodowli mopsa znajdziesz w naszym artykule opisującym retro-mopsa.

Pochodzenie i historia

Pochodzenie i historia: Skąd pochodzi mops?

Według FCI mopsy są rasą angielską, jednak historia tej rasy zaczyna się nie na brytyjskich wyspach, a na kontynencie azjatyckim, konkretnie w Chinach. Tam psy podobne do mopsów znane były już przed ponad dwoma tysiącami lat. Stąd też ich klasyfikacja do sekcji molosów pośród psów do towarzystwa.

W Chinach cesarskich posiadanie psa w typie mopsa było nie lada przywilejem. Ówczesne mopsiki uchodziły za „królewskie pieski” i trzymane były w pałacu przez samego cesarza. Mopsiki wiodły w tamtym okresie iście luksusowe życie. Nierzadko posiadały one nawet własnych ochroniarzy! W ręce prostej ludności mopsy dostawały się wyłącznie wtedy, gdy z jakichś względów nie nadawały się do dalszej hodowli. Niemniej, nawet wówczas kupcy musieli zapłacić ze osobniki tej rasy pokaźne sumy.

Triumf w Europie

Około 1500 roku pieski trafiły drogą handlową do Niderlandów. Stamtąd dostały się do wielu europejskich krajów, gdzie trafiły na salony i podbiły serca bogatych dam. W czasie industrializacji i upadku szlachty mopsy popadały coraz bardziej w zapomnienie.

To brytyjskim hodowcom zawdzięczamy, że mopsy zupełnie nie wymarły. Około 1900 roku psy rasy mops miały w Wielkiej Brytanii swój wielki „comeback” i znów stały się popularne na całym kontynencie, a potem i na świecie.

Charakter

Charakter: Cały mops

Można spotkać się z opinią, że mopsy to tacy klauni świata psów. Nie chodzi tu o ich zabawnie wyglądające mordki z głębokimi zmarszczkami i dużymi czarnymi oczami, ale przede wszystkim o ich figlarne usposobienie i zabawne zachowania. Codziennie mopsiki wymyślają przeróżne głupotki i rozbawiają nimi swoich opiekunów.

Jednak jednocześnie są to psy, które chętnie rozkoszują się spokojem i słodkim lenistwem. Mopsy z reguły dużo śpią – na legowisku, kanapie czy kolanach swojego opiekuna. Nie są to jednak typowi kanapowcy!

W jednej chwili mogą wydawać się spokojni, nawet letargiczni, a w następnej stają się żywotni i temperamentni, kiedy tylko coś przykuje ich uwagę. Machają wówczas energicznie ogonem i skaczą po mieszkaniu, powarkując, ciesząc się ze zbliżającej się przygody.

Czy mopsy to spokojne psy?

Chociaż mopsy lubią się wygłupiać, w gruncie rzeczy naturę mają spokojną. Szczekanie czy agresywne obnażanie kłów jest psom tej rasy zupełnie obce.

Może się, wobec tego zdarzyć, że nie rozpoznają agresji skierowanej w ich stronę i nie docenią niebezpieczeństwa, które im grozi, dlatego mopsów należy pilnować przy spotkaniach z innymi zwierzętami.

Przestraszony czy onieśmielony odważny mopsik bywa naprawdę rzadko – może wie, że według FCI zalicza się do sekcji małych molosowatych i jest spokrewniony z olbrzymimi dogami? Gdzieś w głębi duszy pewnie czuje się równie rosły i silny jak one.

Czego nie lubią mopsy?

Te małe psy o wielkich sercach kochają swoich opiekunów ponad wszystko i towarzyszą im najchętniej na każdym kroku. Wierność jest bez wątpienia ich mocną stroną, jednak, jeśli coś im się nie podoba, na przykład opiekun poświęca im za mało uwagi, mogą stać się uparte i złośliwe. W takiej sytuacji najlepiej zachować spokój i pozytywne nastawienie, wówczas ten mały uparciuch szybko znowu się rozluźni.

Zakup: Ile kosztuje mops?

Za rodowodowego mopsa zainteresowani muszą także dziś zapłacić niemałą kwotę. U profesjonalnych, zrzeszonych hodowców cena za rodowodowego mopsa wynosi od 5000 do nawet 7000 zł.

Wystrzegaj się mopsów w „okazyjnych cenach”. Szybki zysk można osiągnąć bowiem jedynie sprzedając zwierzęta, w hodowli których nie zwracano uwagi na odpowiednią pielęgnację, szczepienia, badania weterynaryjne czy genealogię.

Pewność, że otrzymujemy zdrowego pieska o stabilnej osobowości zyskujemy tylko kupując go od profesjonalnego, zrzeszonego hodowcy. Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest adopcja psa ze schroniska – warto więc odwiedzić te znajdujące się w okolicy – być może znajdziesz tam mopsa, któremu podarujesz nowy, kochający dom i szansę na lepszy los.

Dowiedz się jakie argumenty przemawiają za kupnem psa od hodowcy a jakie za adopcją psa ze schroniska.

mops w czarnym umaszczeniu © maywhiston / stock.adobe.com
Czarny czy jasny: Mopsy są czarujące niezależnie od umaszczenia.

Podsumowanie: Czy mops do mnie pasuje?

Mops to lubiana i popularna rasa, sprawdzająca się zarówno w rękach rodzin, jak i początkujących miłośników psów. Niemniej, do dziś z jego hodowlą nierozerwalne wiążą się pewne ograniczenia zdrowotne i z tego względu uznawana jest za znęcanie się nad zwierzętami.

Przed zakupem trzeba sobie zdać z tego sprawę i zastanowić się, czy naprawdę warto wspierać ich hodowlę, czy może lepiej podarować nowe życie jednemu z przebywających w schronisku mopsów.

Poznaj inne popularne rasy z grupy IX FCI (psy ozdobne i do towarzystwa):


Sabrina Quente
Profilbild von zooplus Magazin Autorin Sabrina Quente

Zwierzęta towarzyszą jej odkąd pamięta – nie posiada prawie żadnego zdjęcia z dzieciństwa bez papużki falistej na głowie lub kota na kolanach. Od ponad dziesięciu lat pisze jako redaktorka na różne tematy, od ubezpieczeń zdrowotnych po posiadanie kota. Towarzyszy jej kotka Mimi, która jest najlepszym źródłem inspiracji dla wielu tekstów i zawsze wie, kiedy jest odpowiedni czas na przerwę w pisaniu.


Powiązane artykuły
Najczęściej polecane