Wygląd: Co czyni mopsy tak wyjątkowymi?
Głębokie zmarszczki na mordce, płaski pyszczek i duże czarne oczy są typowe dla mopsa. Przedstawiciele tej rasy są mali, kompaktowi i silni. Cała budowa korpusu i proste plecy mopsa przypominają kwadrat, sylwetka nie powinna sprawiać wrażenia ani zapadniętej, ani wyciągniętej do góry. Głowa mopsa w porównaniu do jego niewielkiego korpusu jest dość duża.
Charakterystyczna jest u mopsów krótka, zakończona tępo, kwadratowa kufa oraz płaska, czarna trufla nosowa z dość dużymi i szeroko otwartymi nozdrzami. W przeszłości, zgodnie ze wzorcem rasy, nos miał być spłaszczony, stop silnie pomarszczony, zmarszczki nachodzące na nos. W 2010 roku wzorzec został zmieniony na korzyść zwierząt i od tamtej pory zbyt duża liczba zmarszczek w niektórych krajach traktowana jest nawet jak znęcanie się nad tymi zwierzętami i podlega karom.
Rzut oka w duże, okrągłe oczy mopsa sprawia, że serce każdego miłośnika psów topnieje. Ich spojrzenie jest łagodne, sprawia wrażenie lekko zmartwionego. Od czasu zmiany standardu w 2010 roku, oczy mopsa nie powinny być w najmniejszym nawet stopniu wytrzeszczone.
Uszy mopsa występują w dwóch kształtach:
- „w kształcie guzika”: Załamane ku przodowi, końcówki przylegające do okrągłej głowy
- „różyczkowe”: Załamane i odchylone do tyłu, ukazujące kawałek ich wnętrza
Jaką wielkość osiąga mops?
Wzorzec rasy nie podaje wprawdzie dokładnej wysokości w kłębie, jednak przyjęto, że nie powinna ona przekraczać 35 cm. Inaczej jest w przypadku wagi – idealna masa ciała mopsa wynosi pomiędzy 6,3 a 8,1 kg.
Sierść i umaszczenie mopsa
Gładkie, krótkie, miękkie futerko mopsa jest jednobarwne i według standardu rasy występować może w czterech wariantach:
- czarnym
- srebrnopłowym
- morelowym
- płowym
Z jedną z tych podstawowych barw kontrastują mocno znakowania na głowie – maska, plamy na czole i polikach oraz uszach mopsa. Powinny być one odseparowane surowymi liniami od barwy podstawowej i tak ciemno czarne, jak to tylko możliwe.
Niektórzy „hodowcy-hobbyści” hodują również psy w innych umaszczeniach, odbiegające od założeń wzorca rasy. Sporadycznie można spotkać więc mopsy w kolorze brązowym, sable, merle lub w odmianie pręgowanej. Osobniki takie nie są jednak uznawane za czystej krwi mopsy.