Kuvasz

kuvasz rasa psa

Kuvasz to duży, biały pies pasterski pochodzenia azjatyckiego. Kuvasze są dobrymi towarzyszami dla doświadczonych miłośników psów, którzy doceniają ich niezależność i mogą zapewnić im dużo przestrzeni.

Wygląd

Dzięki białej, lekko falistej sierści i dużej, harmonijnej posturze, psy Kuvasz mają imponujący wygląd, który przyciąga uwagę. Samce są zwykle ozdobione „grzywą piersiową”, która jest mniej wyraźna u samic. Pod rzucającym się w oko futrem psy te są muskularne i mają mocne kości.  Charakterystyczny dla Kuvasza jest również nos z czarną pigmentacją. Samce osiągają wysokość 76 cm w kłębie i wagę ponad 60 kg.

Historia

Te psy pasterskie pochodzą pierwotnie z Azji i stamtąd dostały się na Węgry, które są podawane jako oficjalny kraj pochodzenia. Nazwa rasy oznacza coś w rodzaju „obrońcy” lub „strażnika”. Już w średniowieczu te czujne czworonogi były wykorzystywane do polowań, a później „przebranżowiły” się na stróżów domów, gospodarstw i stad. Według źródeł pisanych, za czasów króla Węgier Macieja Korwina w XV wieku, Kuvasz był popularnym psem wśród arystokracji, która używała go do polowania na wilki i niedźwiedzie. Jego jasne umaszczenie pomagało – podobnie jak u Komondora w kolorze kości słoniowej –  odróżnić psy od wilków nawet w nocy. Dopiero na początku XX wieku rozpoczęto hodowlę Kuvasza, która o mało nie doczekałaby się smutnego końca: W 1956 roku, podczas Powstania Węgierskiego, wiele psów broniących domów i gospodarstw zostało zastrzelonych. Nawet dzisiaj rzadko można spotkać Kuvasza – na przykład w Niemczech liczba nowo narodzonych szczeniąt wynosi około 50 rocznie.

Charakter

Jako pierwotny pies pasterski i stróżujący, Kuvasz jest niezależny, czujny i broni swojego terytorium. Rasa znana jest również z wysokiego poziomu lojalności i nieustraszoności, a także z tego, że ściśle wiąże się ze swoim opiekunem i jego rodziną. W związku z tym Kuvasz jest także pełnym miłości towarzyszem dla dzieci, a jeśli już jako szczeniak poznał koty, to również dobrym kocim kumplem. Na swoim terytorium zawsze będzie podejrzliwy w stosunku do obcych i zwierząt, a na neutralnym terytorium pozostanie na uboczu. Rasa ta wymaga życzliwego, konsekwentnego szkolenia, bo zrównoważony Kuvasz potrafi być wspaniały, ale jeśli utraci się nad nim kontrolę, to może wykazywać wysoki poziom agresji, co przy jego posturze i szybkości może mieć to niebezpieczne konsekwencje.

pies rasy kuvasz - biały pies pasterski z Azji

Zbilansowane żywienie

Pierwsze półtora roku życia jest decydujące dla osobowości tych dużych psów pasterskich. Jeśli szczeniak Kuvasz zamieszka z Tobą, czeka Cię wyczerpujący, ale ekscytujący i wspaniały czas! Szczeniak Kuvasz nie powinien być trzymany wyłącznie w pomieszczeniu lub wyłącznie na zewnątrz. Potrzebuje więzi rodzinnych i wielu bodźców środowiskowych, od odkurzaczy po hałas uliczny, aby mógł wyrosnąć na zrównoważonego psa, którego na co dzień nic nie wyprowadzi z równowagi. Szczególnie w kontekście ambicji psa stróżującego, ma to ogromne znaczenie, jeśli nie chcesz mieć u siebie „szczekacza”. Warto uczęszczać na zajęcia dla szczeniąt, aby Twój młody Kuvasz poznał inne psy i rasy oraz stał się stabilny społecznie. Często rozwijają się tu przyjaźnie między psami, a także między ich opiekunami. Ze względu na swoje niezależne myślenie Kuvasz może być dobrze wychowany tylko wtedy, gdy dobrowolnie podda się kompetentnemu i silnemu, ale zawsze pokojowemu przywództwu. Jest posłuszny przede wszystkim z sympatii i szacunku dla swojego „przywódcy stada”, który powinien bezwzględnie wykazywać konsekwentne przywództwo bez agresji. Wtedy Kuvasz chętnie się podporządkuje – co jest konieczne – ale będzie mógł zachować również dozę swojej wrodzonej niezależności.

Zajęcia dla „ochroniarza”

Kuvasz ceni sobie długie spacery i przy odpowiednim szkoleniu może w dorosłym życiu dobrze sprawdzić się jako pies do towarzystwa podczas jazdy konnej. Z kolei niezbyt nadaje się do sportów psich choćby ze względu na wielkość. Możliwe jest wyszkolenie go na psa tropiącego i ratowniczego. Najlepszym fundamentem dla spełnionego życia Kuvasza jest zapewnienie mu terytorium, na którym będzie mógł samodzielnie realizować swoje ulubione zajęcie, czyli stróżowanie, a jednocześnie zintegrować się z rodziną.

Pełnowartościowe żywienie

Duże psy jedzą więcej – ale to nie jedyna maksyma, którą należy się kierować przy wyborze karmy dla Kuvasza: W trosce o zdrowie Twojego towarzysza, podawaj mu karmę z dużą zawartością mięsa i bez niskiej jakości zbóż – to najlepszy sposób na trawienie posiłków. Wysokiej jakości białka z mięsa mięśniowego mogą zapewnić optymalne wsparcie układu mięśniowo-szkieletowego, który jest bardzo obciążany u dużych psów. Zwłaszcza w przypadku szczeniąt należy upewnić się, że są one karmione karmą odpowiednią dla młodych psów dużych ras, ponieważ nadmiar składników odżywczych może powodować szybszy wzrost mięśni niż zakładała to natura, a w konsekwencji może to spowodować problemy ze szkieletem. Chroń swojego czworonożnego przyjaciela przed skrętem żołądka. W tym celu musisz go zawsze karmić po spacerze i pozwalać mu odpocząć po posiłku – nie zachęcaj go w żadnym wypadku do zabaw, sportów ani harców zaraz po jedzeniu.

Zdrowie Kuvasza

Oprócz podatności na dysplazję stawów biodrowych, która jest niemalże „typowa” dla psów tej wielkości, przedstawiciele rasy mogą mieć również problemy ze skórą. Najlepszym zabezpieczeniem przed chorobami stawów jest zakup szczeniaka od renomowanego hodowcy, który posiada odpowiednie badania profilaktyczne i konsekwentnie wyklucza z hodowli zwierzęta dotknięte dysplazją stawów biodrowych. Należy również pamiętać, aby nie dopuścić do nadwagi. Do pielęgnacji zębów nadają się zarówno przekąski do pielęgnacji zębów ze sklepów specjalistycznych, jak i produkty do ​​żucia. W dobrym zdrowiu Kuvasz może osiągnąć wiek około 13 lat, który dla psa tej wielkości jest sędziwy.

Opieka i pielęgnacja

Gęsta sierść Kuvasza jest łatwa w pielęgnacji, ale ten biały olbrzym nie zaprzyjaźni się raczej z fanatykami czystości, ponieważ pozbywa się stosunkowo dużo sierści. Przyzwyczaj szczeniaka do szczotkowania i poświęć się czesaniu luźnych włosów każdego dnia podczas zmiany sierści, która odbywa się dwa razy w roku. W ten sposób można zmniejszyć „powódź” włosów na meblach i ubraniach, ale nigdy nie da się jej całkowicie zapobiec. Nie należy jednak przesadzać z pielęgnacją sierści, ponieważ zbyt częste szczotkowanie spowoduje wyrywanie podszerstka, co z kolei doprowadzi do zwiększenia ilości włosów. Kąpać należy Kuvasza tylko w wyjątkowych przypadkach – zazwyczaj brud sam wypada z sierści po wyschnięciu lub schodzi podczas szczotkowania. Ponadto regularnie należy sprawdzać uszy psa. Spraw, by szczotka do kłaczków stała się Twoim stałym towarzyszem i nie przejmuj się tymi paroma włoskami. Być może pomoże Ci w tym poniższa myśl: Ze względu na wełniany charakter podszerstka, niektórzy opiekunowie przędą wyczesaną sierść swoich czworonożnych przyjaciół, aby wydziergać z niej przytulne, ciepłe swetry – dzięki temu upodobnicie się z pupilem do siebie również wizualnie!

kuvasz szczeniaki

Czy Kuvasz będzie do mnie pasował?

Piękno i wielkość tej rasy przemawiają do wielu miłośników psów, ale tylko osoby z dużym doświadczeniem powinny myśleć o przygarnięciu Kuvasza. Przedstawiciele tej rasy potrafią być naprawdę zrównoważone i niezawodne, ale tylko przy stanowczym wychowaniu przez fachowca z odpowiednią dozą miłości. Poza tym psy te stawiają swoim opiekunom wymagania dotyczące utrzymania. Tylko ci doświadczeni miłośnicy psów, którzy posiadają wystarczającą ilość miejsca, mogą cieszyć się posiadaniem u swego boku Kuvasza, czyli psa o silnym charakterze, lojalnego i bardzo inteligentnego. Tej rasy absolutnie nie można trzymać w kojcu. Zanim zamieszkasz z Kuvaszem, upewnij się, że wiesz, kto może się nim zaopiekować w razie choroby lub podczas urlopu. Ze względu na swoją terytorialność i wielkość, psy pasterskie nie nadają się zbytnio jako towarzysze w trakcie wakacji. Oprócz ceny zakupu psa (do której doliczyć należy miski, koce, szczotki, zabezpieczenia transportowe, zabawki, smycz, uprząż lub obrożę), musisz zaplanować regularne wydatki na pełnowartościową karmę i wizyty kontrolne u weterynarza. Koszty weterynaryjne mogą oczywiście znacznie wzrosnąć w przypadku choroby.

Jak znajdę mojego wymarzonego Kuvasza?

Dzięki internetowi znalezienie małego szczeniaka rasy Kuvasz jest dziś pozornie łatwe. Omijaj szerokim łukiem wszystkich hodujących na czarno, którzy nie należą do klubu, jak również „przypadkowe szczenięta” lub akcje typu „chcieliśmy mieć szczenięta tylko raz”. W obu przypadkach ryzykujesz, że dostaniesz chore i nieuspołecznione zwierzę, które również nie spełnia wymogów dotyczących standardów rasy. Przyjaciele rasy Kuvasz kupują szczenięta wyłącznie od kompetentnego hodowcy, którego mogą odwiedzić w jego domu, aby poznać nie tylko same szczenięta, ale także ich otoczenie i rodziców. Wszystkie osobniki powinny zrobić na Tobie zdrowe i zrównoważone wrażenie. Nie wahaj się poprosić o wyniki testów behawioralnych lub o licencję hodowlaną. Renomowany hodowca chętnie Ci doradzi i podczas rozmowy dowie się, które z jego szczeniąt będzie dla Ciebie najbardziej odpowiednie. Podczas przekazania psa otrzymasz świadectwo szczepień, odrobaczonego i zaczipowanego szczeniaka oraz dokumenty potwierdzające jego pochodzenie.

Jeśli szukasz Kuvasza, który jest już starszy, możesz na przykład zwrócić się do organizacji specjalizujących się w pomocy węgierskim psom pasterskim, które często szukają nowych opiekunów dla psów tej rasy, gdy te z różnych powodów stracą swój poprzedni dom. Podczas rozmowy z pośrednikiem, jak również przy zapoznawaniu się z psem, możecie wspólnie zdecydować, czy jest między Wami chemia. Niektóre osobniki mogą mieć trudną przeszłość spowodowaną błędami wychowawczymi, ale należy pamiętać, że wprowadzenie się do domu czworonoga ze swoją historią i charakterem może być wzbogacającym przeżyciem. Zanim jednak przyjmiesz nowego domownika, pozwól sobie na trochę samokrytyki i zastanów się, w razie potrzeby z ekspertem, czy Twoja wiedza na temat psów jest wystarczająca dla danego Kuvasza.

Najczęściej polecane