Buldog francuski

pies rasy buldog francuski

Wesoły, mądry i czasem nieco uparty – buldog francuski.

Buldog francuski to sympatyczny mały piesek o wielkiej potrzebie czułości. Jego urokowi ulegają nawet gwiazdy Hollywood. W opracowanym przez nas artykule dowiesz się dla kogo będzie idealnym kompanem.

Wygląd: Mały osiłek z dużymi uszami

Buldog francuski ze swoją kompaktową i przysadzistą budową ciała sprawia wrażenie muskularnego i silnego psa. Szczególną uwagę zwracają na siebie duże, stojące „nietoperzowate” uszy na kanciastej głowie.

Ponieważ do przodków tej rasy psów należy najprawdopodobniej buldog francuski, ich kufa i ogonek są charakterystycznie krótkie.

Błyszczące futro bez podszerstka występuje w przeróżnych odcieniach najpopularniejszych umaszczeń takich jak czarne, białe, kremowe czy moręgowate.

Jaki wzrost i wagę osiąga buldog francuski?

Buldożki mierzą średnio 30 cm w kłębie i ważą od 8 do 14 kg, tym samym należąc do małych ras psów.

Kiedy kończy się proces wzrostu u buldoga francuskiego?

Swój docelowy wzrost szczenię buldoga francuskiego osiąga mniej więcej w wieku jednego roku, ale nie oznacza to zakończenia procesu wzrostu: Do około trzeciego roku życia, buldog francuski rośnie wszerz, przybierając na masie.

brązowy buldożek francuski

Zachowanie i charakter

Buldogi francuskie mają nieskomplikowaną osobowość, są z natury wesołe, mądre i przyjacielskie, uwielbiają się przytulać i nie są trudne do wychowania. Są za to skore do zabawy, uważne, kochają dzieci i prawie nie szczekają.

Szkolenie pojętnego uparciucha

Jak wszystkie dogi, tak i buldog francuski potrzebuje twardej ręki – wówczas wychowanie go nie należy do najtrudniejszych. Poniżej znajdziesz najważniejsze wskazówki dotyczące wychowania przedstawicieli tej rasy:

  • Za sprawą pozytywnego wzmocnienia szczenięta szybko przyswoją sobie najważniejsze podstawowe komendy.
  • Bądź konsekwentny i nie ulegaj urokowi tego małego uwodziciela, wówczas na pewno pies ten, pomimo swojej niezależności, będzie wykazywał się posłuszeństwem.
  • Ćwicz od najmłodszych lat: Nie chcesz, by Twój buldożek wskakiwał Ci do łóżka – nie możesz pozwolić wobec tego choćby na jedno małe odstępstwo od tej zasady, nawet za szczeniaka, w przeciwnym razie ciężko będzie go później przekonać do zmiany.
  • Podczas szkolenia buldoga francuskiego skup się lepiej na kilku krótszych, kilkuminutowych sesjach treningowych, ponieważ czas skupienia uwagi na konkretnej czynności w przypadku młodych buldożków nie jest zbyt długi.
  • W razie potrzeby nie obawiaj się skorzystać z profesjonalnego wsparcia szkoły dla psów, która może być ważnym partnerem w wychowywaniu i socjalizacji szczeniąt.

Czy buldogi francuskie to psy bojowe?

Przypuszcza się, że buldog francuski pochodzi od buldogów angielskich, które wykorzystywane były do walk lub tak zwanego „bullbaitingu”, który polegał na wiązaniu bydła i spuszczaniu agresywnych psów, by te do woli mogły owo bydło gryźć.

Po wprowadzeniu zakazu tych krwawych widowisk rozwój buldogów został na szczęście skierowany na inne tory – nowym celem ich hodowli było przystosowanie do życia w rodzinie.

YT channel 1000x160

Warunki utrzymania i pielęgnacja: Buldogi francuskie nie są skomplikowane w utrzymaniu

Buldożki mają krótką sierść, dzięki czemu są łatwe w pielęgnacji. Psy tej rasy należy myć jedynie w wypadku konkretnych zabrudzeń – używaj w tym celu wyłącznie delikatnych szamponów przeznaczonych specjalnie dla psów.

Niektóre psy mają na twarzy zmarszczki, które powinny być regularnie czyszczone wilgotnymi chusteczkami, by zapobiec ewentualnym zapaleniom skóry.

Uszy buldoga francuskiego powinny być codziennie kontrolowane i w razie potrzeby czyszczone. W sprzedaży dostępne są specjalne środki do czyszczenia uszu zwierząt, które ułatwią tę czynność.

Do kogo pasuje buldog francuski?

Łatwa pielęgnacja, przyjazne usposobienie i kompaktowe rozmiary buldożka czynią go popularnym psem miejskim. Ta kochająca dzieci rasa nadaje się zarówno dla rodzin, jak i dla singli oraz początkujących opiekunów.

Będzie również odpowiednim towarzyszem dla osób starszych. Buldog francuski nie jest bowiem wyczynowym sportowcem, stąd też sprawdzi się jako kompan każdego miłośnika psów, któremu nie zależy na sportowych osiągnięciach pupila i wspólnych sportowych aktywnościach.

Temu niewielkiemu czarusiowi odpowiadać będzie także życie w wielkim mieście, jednak pod warunkiem, że nie będzie on musiał dzień w dzień pokonywać samodzielnie wysokich schodów. Buldogi francuskie nie powinny także zostawać same zbyt długo, ponieważ potrzebują dużo atencji.

Jeśli masz dzieci, które chcą zaprzyjaźnić się z buldogiem francuskim, wyjaśnij im najpierw koniecznie zasady obchodzenia się ze zwierzęciem: Jeżeli nauczą się one do niego szacunku i respektowania jego potrzeb, może zawiązać się z tego przyjaźń na całe życie.

Ponieważ buldogi francuskie nie wykazują instynktu łowczego, zazwyczaj świetnie socjalizują się z innymi zwierzętami.

Czego potrzebuje buldog francuski?

podstawowym wyposażeniu nie powinno zabraknąć:

Pamiętajmy, że: Poza taką podstawą, należy przemyśleć także regularne wydatki na odpowiednie, wysokiej jakości pożywienie, regularne wizyty u lekarza weterynarii oraz podatek od psa.

Zanim przyniesiesz szczeniaczka do domu zastanów się, czy będziesz miał co z nim zrobić podczas urlopu: Chcesz podróżować z psem? Jeśli tak, to musisz z góry założyć, że celem wspólnych podróży nie mogą być kraje o upalnym klimacie oraz szukać hoteli, które akceptują zwierzęta. Jeśli nie, pomyśl o zapewnieniu mu zakwaterowania u Twoich znajomych miłośników psów lub w hotelu dla psów.

szczeniak rasy buldog francuski

Sport i aktywności: Bliskość opiekuna przede wszystkim

Buldogi francuskie kochają spacery, jednak nie podczas upałów. Nie należy także narzucać im zbyt dużego tempa, czy zbyt dalekiej trasy do przebycia, ponieważ ze względu na swoje krótkie nóżki nie są one typem psa-sportowca. U wielu buldogów francuskich dochodzą do tego także duszności, gdyż za sprawą brachycefalicznego kształtu głowy psy te szybciej dostają zadyszki.

Oprócz spacerów, buldożki lubią wszelkiego rodzaju zajęcia umysłowe – które będą bardziej angażowały jego głowę niż ciało oraz sztuczki.

Ten towarzyski piesek będzie zachwycony spotkaniem z innym czworonogami, z którymi będzie mógł się pobawić. Poza tym buldogi francuskie kochają także pieszczoty z człowiekiem oraz leniwe popołudnia w towarzystwie swojej ludzkiej rodziny, podczas których otrzymują odpowiednią ilość uwagi.

Zdrowie i żywienie: Problemy zdrowotne

O ile charakter buldoga francuskiego nie jest przesadnie skomplikowany, o tyle w kwestiach zdrowotnych tej rasy należy kilka rzeczy wziąć pod szczególną uwagę:

  • Ze względu na brachycefaliczny kształt czaszki psy te mają problemy z oddychaniem, wiele z nich także ma tendencje do chrapania, co może wydawać się urocze u szczeniaka, ale u dorosłego osobnika okazuje się poważnym zaburzeniem zdrowotnym.
  • Niektóre buldogi francuskie mogą dostać tak zwanej „trzeciej powieki”, najczęściej jeszcze w młodym wieku – w razie potrzeby może ona zostać skorygowana operacyjnie.
  • Buldogi francuskie kiepsko znoszą upały, jeśli więc zdecydujesz się na dłuższy spacer w gorące letnie dni, najlepiej odbyć go wczesnym rankiem lub późny wieczorem.
  • W lecie postaraj się zawsze zapewnić psu tej rasy chłodniejsze zacienione miejsce.
  • Chroń go także przed przeciągami, gdyż na nie szczególnie wrażliwe są z kolei jego oczy.

Długość życia: Jak długo żyje buldog francuski?

Buldogom francuskim nie jest łatwo przyjść na świat: Ze względu na ich anatomię naturalny poród nie jest możliwy – głowa noworodka jest bowiem zbyt duża względem miednicy matki. Dlatego ciąża u przedstawicieli tej rasy zawsze kończy się cesarskim cięciem.

Jeśli poród przebiegnie pomyślnie, buldogi francuskie mają szansę dożyć przeciętnie wieku od dziewięciu do jedenastu lat.

karma dla psow rasowych

Co je buldog francuski?

Te niewielkich rozmiarów pieski mają wilczy apetyt, przez co mają skłonności do nadwagi. Niektórzy przedstawiciele rasy mają także wrażliwe żołądki oraz często cierpią na wzdęcia – dlatego dieta jest w ich przypadku szczególnie ważna.

Najlepszym rozwiązaniem będzie dieta o wysokiej zawartości mięsa, niezależnie od tego, czy w karmie suchej, czy też mokrej.

Wskazówka: Należy zwracać uwagę, czy na etykiecie mięso stoi na pierwszym miejscu, a więc stanowi największy procent składu. W takiej diecie zaleca się również rezygnację z produktów zawierających zboża.

Jeśli udało Ci się znaleźć odpowiednią karmę, zrezygnuj z jakichkolwiek eksperymentów oraz wszelkiego rodzaju smakołyków.

Dorastające buldogi francuskie powinny posilać się 4 razy dziennie, dorosłym osobnikom powinny natomiast wystarczyć dwa posiłki w ciągu dnia. Zaleca się, by po jedzeniu pies mógł przez chwilę wypocząć, dlatego najlepszą porą na spacer z pupilem będzie czas przed posiłkiem.

Do pielęgnacji zębów nadają się bardzo dobrze ogólnie dostępne w sprzedaży specjalistyczne przysmaki dentystyczne. Także suszone uszy wołowe czy regularne żucie kawałków wołowego mięsa – w żadnym wypadku mięsa wieprzowego! – będą sprzyjać rozwojowi szczęki i prawidłowej diecie buldogów francuskich. Pamiętaj także oczywiście, by zapewnić psu stały dostęp do świeżej wody pitnej.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat żywienia buldoga francuskiego, przeczytaj opracowany przez nas artykuł i odwiedź sklep internetowym zooplus, w którym znajdziesz szeroki wybór karmy dla Twojego buldożka!

Historia rasy: Młoda rasa z długowiecznymi korzeniami

Buldog francuski, podobnie jak na przykład mopsdog z Bordeaux i mastif, należy do rodziny molosów.

Psy z rodziny dogów mają wprawdzie tych samych pradawnych przodków, jednak buldogi francuskie są dość młodą rasą, której celowa hodowla zapoczątkowana została dopiero w drugiej połowie XIX wieku.

Eksperci nie są zgodni co do tego, jakie konkretne rasy tkwią w buldogu francuskim, przypuszcza się jednak, że jest to przede wszystkim krępy buldog angielski z Wielkiej Brytanii, którego przywieźli do Normandii brytyjscy tkacze.

W 1880 roku założono we Francji pierwszy klub rasy, a w 1888 roku rasa otrzymała własny standard. Ojcem rasy był samiec o imieniu Loupi, który pojawia się niemal we wszystkich księgach hodowlanych. Przede wszystkim w Paryżu mały buldożek szybko stał się ulubieńcem wszystkich miłośników psów.

Później, za sprawą swojego nadzwyczajnego wyglądu oraz sympatycznego charakteru, podbił serca szlachty w całej Europie i Stanach Zjednoczonych, gdzie u schyłku wieku pojawił się trend na „psy z nietoperzowatymi uszami”.

Zakup: Jak znaleźć swojego wymarzonego buldoga francuskiego?

Zanim kupisz swojego buldożka, mamy dla Ciebie kilka istotnych wskazówek. Ważne jest, aby znaleźć odpowiedniego hodowcę i unikać sprzedawców, którzy wspierają skrajną krótkogłowość rasy.

Ponieważ buldog francuski stał się niezwykle popularny na całym świecie, pojawiło się całe mnóstwo sprzedawców, którzy hodują rasę, mając na celu przede wszystkim jak największy zysk, a nie dobro zwierząt. W takcie przeglądania ofert bierz pod uwagę wyłącznie oferty od profesjonalnych hodowców.

Po czym poznać godnego zaufania hodowcę i o co go zapytać dowiesz się w naszym artykule.

buldożek francuski szczenię

Warte rozważenia: Buldogi francuskie ze schroniska

Chcesz zaoferować dom dorosłemu buldożkowi francuskiemu? Fantastycznie! W schroniskach jest całe mnóstwo dorosłych psów tej rasy, które czekają na kochającego opiekuna. W celu znalezienia takiego pieska, warto przeszukać Internet.

Na miejscu lub przez telefon możesz dowiedzieć się, czy odpowiada Ci charakter znalezionego osobnika lub nawet będziesz mógł wyprowadzić go kilkakrotnie na spacer i spędzić z nim trochę czasu, zanim podejmiesz ostateczną decyzję.

Podsumowanie: Gwiazda wśród gwiazd i miłośników psów

Dziś buldogi francuskie są znane i lubiane na całym świecie, cenione są także przez celebrytów. Przykładem może być amerykański aktor Hugh Jackman, który chętnie fotografuje się ze swoimi dwoma psiakami. Urokowi tego małego czworonoga uległa również piosenkarka Madonna, a Lady Gaga musiała nawet zapłacić okup za swoje uprowadzone buldożki.

To pokazuje, że buldog francuski cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Bez wątpienia, ten mały francuski piesek wzbogaca codzienne życie swojego opiekuna – czy to łagodnie podchrapując w swoim legowisku czy ucząc się nowych sztuczek.

Życzymy Ci wielu wspaniałych chwil spędzonych z Twoim buldogiem francuskim!

Najczęściej polecane