Buldog francuski

pies rasy buldog francuski

Uwodziciel z uszami nietoperza

Buldog francuski to sympatyczny pies małej rasy, który za sprawą swojego ogromnego uroku i przyjaznego usposobienia przekona do siebie w mig każdego miłośnika zwierząt.

Mały a korpulentny

Buldog francuski ze swoją kompaktową i przysadzistą budową ciała sprawia wrażenie muskularnego i silnego psa. Osiąga wysokość 30 cm w kłębie i wagę od 8 do 14 kg. Szczególną uwagę zwracają na siebie duże, stojące „nietoperzowate” uszy na kanciastej głowie oraz charakterystycznie krótka kufa i ogonek. Błyszczące futro bez podszerstka występuje w przeróżnych odcieniach najpopularniejszych umaszczeń takich jak czarne, białe, kremowe czy moręgowate.

Młoda rasa z długowiecznymi korzeniami

Buldog francuski, podobnie jak na przykład mops, mastiff czy dog z Bordeaux, należy do rodziny molosów. Psy z rodziny dogów mają wprawdzie tych samych pradawnych przodków, jednak buldogi francuskie są dość młodą rasą, której celowa hodowla zapoczątkowana została dopiero w drugiej połowie XIX wieku. Eksperci nie są zgodni co do tego, jakie konkretne rasy tkwią w buldogu francuskim, przypuszcza się jednak, że jest to przede wszystkim krępy buldog angielski, którego przywieźli do Normandii brytyjscy tkacze. Buldogi angielskie wykorzystywano wówczas do psich walk lub tak zwanego „bullbaitingu”, który polegał na wiązaniu bydła i spuszczaniu agresywnych psów, by te do woli mogły owo bydło gryźć. Po wprowadzeniu zakazu tych krwawych widowisk rozwój buldogów przybrał na szczęście nowe tory – nowym celem ich hodowli było przystosowanie do życia w rodzinie.

W początkach hodowli buldogów francuskich prawdopodobnie skrzyżowano buldogi angielskie z terierami. Podobno także mopsy odgrywały w pewnym momencie znaczącą rolę w kształtowaniu rasy buldogów francuskich. W roku 1880 założono w Paryżu klub rasy. Gdy w XIX wieku kilka osobników sprowadzono z powrotem do Wielkiej Brytanii, z powodu braku standardów dla nowej rasy, prowadzone były jako buldogi angielskie oraz wyśmiewane, ze względu na ich pochodzące z Francji, duże, „nietoperzowate” uszy. W 1888 roku rasa otrzymała jednak własny standard. Ojcem rasy był samiec o imieniu Loupi, który pojawia się niemal we wszystkich księgach hodowlanych. Przede wszystkim w Paryżu mały buldożek szybko stał się ulubieńcem wszystkich miłośników psów. Później, za sprawą swojego nadzwyczajnego wyglądu oraz sympatycznego charakteru, podbił serca szlachty w całej Europie. Także w Stanach Zjednoczonych pojawił się u schyłku wieku trend na „psy z nietoperzowatymi uszami”, jednak tam nie trwał on zbyt długo. Dziś buldogi francuskie są znane i lubiane na całym świecie, cenione są także przez celebrytów. Przykładem może być amerykański aktor Hugh Jackman ze swoimi dwoma psiakami Dalim oraz Peaches, których wspólne zdjęcia krążą po Internecie – dowodzą one jak mały buldożek może wzbogacać każdą sytuację dnia codziennego, na przykład uroczo pochrapując przed bieżnią, na której w pocie czoła trenuje jego właściciel. Także Madonna uległa urokowi tego małego czworonoga, swoją suczkę nazwała Gypsy Rosa Lee.

Charakter: charyzmatyczny i ugodowy

Buldogi francuskie mają nieskomplikowaną osobowość i są z natury wesołe, mądre i przyjacielskie, uwielbiają się przytulać i nie są trudne do wychowania. Cenią sobie – przez wzgląd na zadyszki, na które często cierpią – raczej krótkie spacery i praktycznie nie szczekają. Z reguły doskonale dogadują się z innymi zwierzętami, są chętne do zabaw i uważne. Poza tym uchodzą za psy kochające dzieci i nie mają potrzeby udawania się w pogoń za zwierzyną, dlatego też żyją w harmonii z kotem sąsiada czy innym domowym zwierzakiem. Wszystkie te cechy w połączeniu z rozmiarem buldoga francuskiego sprawiają, że jest on popularnym psem miejskim.

brązowy buldożek francuski

Wychowanie

Jak wszystkie dogi, tak i buldog francuski potrzebuje twardej ręki – wówczas wychowanie go nie należy do najtrudniejszych. Należy jedynie pamiętać, że decydującą rolę odgrywa tutaj konsekwencja, nie można pod żadnym pozorem ulegać urokowi tego małego uwodziciela, wówczas na pewno pies będzie wykazywał się posłuszeństwem. Nie chcesz, by Twój buldożek wskakiwał Ci do łóżka – nie możesz pozwolić wobec tego choćby na jedno małe odstępstwo od tej zasady, nawet za szczeniaka, w przeciwnym razie ciężko będzie go później przekonać do zmiany. Szkoła tresury z pewnością będzie stanowiła doskonałą pomoc w wychowaniu i socjalizacji szczenięcia.

Problemy zdrowotne

O ile charakter buldoga francuskiego nie jest przesadnie skomplikowany, o tyle w kwestiach zdrowotnych tej rasy należy kilka rzeczy wziąć pod szczególną uwagę. Ze względu na brachycefaliczny kształt czaszki psy te mają problemy z oddychaniem, wiele z nich także ma tendencje do chrapania, co może wydawać się urocze u szczeniaka, ale u dorosłego osobnika okazuje się poważnym zaburzeniem zdrowotnym. Niektóre buldogi francuskie mogą dostać tak zwanej „trzeciej powieki”, najczęściej jeszcze w młodym wieku – w razie potrzeby może ona zostać skorygowana operacyjnie. Buldogi francuskie kiepsko znoszą upały, jeśli więc zdecydujesz się na dłuższy spacer w gorące letnie dni, najlepiej odbyć go wczesnym rankiem lub późny wieczorem. W lecie postaraj się zawsze zapewnić psu tej rasy chłodniejsze zacienione miejsce. Chroń go także przed przeciągami, gdyż na nie szczególnie wrażliwe są z kolei jego oczy. Ze względu na anatomię buldoga francuskiego naturalny poród nie jest możliwy: Głowa noworodka jest zbyt duża względem miednicy matki. Buldogi francuskie dożywają przeciętnie wieku od 9 do 11 lat.

szczenię buldożka francuskiego

Odżywianie

Buldogi francuskie mają skłonności do nadwagi, przed którą naturalnie należy próbować je ochronić. Niektórzy przedstawiciele rasy mają także wrażliwe żołądki oraz/lub wzdęcia – w takich przypadkach należy stosować odpowiednią dietę i zrezygnować zupełnie z wszelkiego rodzaju eksperymentów, także z wszelkich rodzajów smakołyków. Najlepszym rozwiązaniem będzie dieta o wysokiej zawartości mięsa, niezależnie od tego, czy w karmie suchej, czy też mokrej. Należy zwracać uwagę, czy na etykiecie mięso stoi na pierwszym miejscu, a więc stanowi największy procent składu. W takiej diecie zaleca się również rezygnację z produktów zawierających zboża, które mogą powodować alergiczne reakcje i nietolerancje u psów z wrażliwością żołądkową. Dorastające buldogi francuskie powinny posilać się 4 razy dziennie, dorosłym osobnikom powinny natomiast wystarczyć dwa posiłki w ciągu dnia. Zaleca się, by po jedzeniu pies mógł przez chwilę wypocząć, dlatego najlepszą porą na spacer z pupilem będzie czas przed posiłkiem. Hodowca, od którego kupisz szczeniaka, najpewniej przyniesie Ci próbkę karmy, którą na początku zdecydowanie powinieneś karmić psa, by  ułatwić mu przyzwyczajenie się do nowego otoczenia. Jeśli zdecydujesz się na inną karmę, przyzwyczajaj do niej psa powoli – stopniowo mieszaj ją ze starą karmą, by nie podrażnić wrażliwego żołądka buldoga francuskiego. Do pielęgnacji zębów nadają się bardzo dobrze ogólnie dostępne w sprzedaży specjalistyczne przysmaki dentystyczne. Także suszone uszy wołowe czy regularne żucie kawałków wołowego mięsa – w żadnym wypadku mięsa wieprzowego! – będą sprzyjać rozwojowi szczęki i prawidłowej diecie buldogów francuskich. Pamiętaj także oczywiście, by zapewnić psu stały dostęp do świeżej wody pitnej.

karma dla psow rasowych

Łatwa w pielęgnacji sierść

Buldogi francuskie to psy łatwe w utrzymaniu i pielęgnacji, która nie wymaga praktycznie żadnego nakładu pracy. Psy tej rasy należy myć jedynie w wypadku konkretnych zabrudzeń – używaj w tym celu wyłącznie delikatnych szamponów, przeznaczonych specjalnie dla psów. Niektóre psy mają na twarzy zmarszczki, powinny one być regularnie czyszczone wilgotnymi chusteczkami, by zapobiec ewentualnym zapaleniom skóry. Uszy buldoga francuskiego powinny być codziennie kontrolowane i w razie potrzeby czyszczone. W sprzedaży dostępne są specjalne środki do czyszczenia uszu zwierzętom, które ułatwią tę czynność.

Zajęcia dla buldoga francuskiego

Buldogi francuskie kochają spacery, jednak nie podczas upałów. Nie należy także narzucać im zbyt dużego tempa, czy zbyt dalekiej trasy do przebycia, ponieważ ze względu na swoje krótkie nóżki nie jest on typem psa-sportowca. U wielu buldogów francuskich dochodzą do tego także duszności, gdyż za sprawą brachycefalicznego kształtu głowy psy te szybciej dostają zadyszki. Buldogi francuskie nie są i nigdy nie były psami pracującymi, które w razie nudy są w stanie roznieść całe mieszkanie, nie oznacza to jednak, że można pozostawiać je samym sobie. Zajmij swojego urokliwego buldożka od czasu do czasu nauką psich sztuczek, nieangażujących za bardzo jego ciała, a zdecydowanie umysł. Ten towarzyski piesek będzie zachwycony spotkaniem z innym zwierzęciem, z którym będzie mógł się pobawić. Poza tym buldogi francuskie kochają także pieszczoty z człowiekiem oraz leniwe popołudnia w towarzystwie swojej ludzkiej rodziny, podczas których otrzymują odpowiednią ilość uwagi.

Do kogo pasuje buldog francuski

Buldog francuski będzie odpowiednim kompanem dla każdego miłośnika psów, któremu nie zależy na sportowych osiągnięciach pupila i wspólnych sportowych aktywnościach. Ta kochająca dzieci rasa nadaje się zarówno dla rodzin, jak i dla singli. Buldog francuski jest także doskonałym psem dla początkującego właściciela. Starsze osoby, które chętnie podróżują, również będą zadowolone z towarzystwa tego wesołego czworonoga. Temu niewielkiemu czarusiowi odpowiadać będzie także życie w wielkim mieście, jednak pod warunkiem, że nie będzie on musiał dzień w dzień pokonywać samodzielnie wysokich schodów. Buldogi francuskie nie powinny także zostawać same zbyt długo, ponieważ potrzebują one dużo atencji. Jeśli masz dzieci, które chcą zaprzyjaźnić się z buldogiem francuskim, wyjaśnij im najpierw koniecznie zasady obchodzenia się ze zwierzęciem: Jeżeli nauczą się one do niego szacunku i respektowania jego potrzeb, może zawiązać się z tego przyjaźń na całe życie. Ponieważ buldogi francuskie nie wykazują instynktu łowczego, zazwyczaj świetnie socjalizują się z innymi zwierzętami. Zanim przyniesiesz szczeniaczka do domu, koniecznie ustal, czy żaden z domowników nie ma uczulenia na sierść, doinformuj się o odprowadzanym od posiadaczy psów podatku i zastanów, czy będziesz miał co zrobić z psem podczas urlopu. Jeśli chcesz podróżować z buldogiem francuskim, musisz z góry założyć, że celem wspólnych podróży nie mogą być kraje o upalnym klimacie oraz szukać hoteli, które akceptują zwierzęta.

Podstawowym wyposażeniem dla buldoga francuskiego są miski, legowisko, zabezpieczenie transportera samochodowego, obroża lub szelki, smycz oraz zabawki. Poza taką podstawą, należy przemyśleć także regularne wydatki na odpowiednie pożywienie dla psa oraz kontrole weterynaryjne – co najmniej raz do roku, a w razie potrzeby nierzadko znacznie częściej.

WoW general

Jak znaleźć swojego wymarzonego buldoga francuskiego?

Także w hodowli obowiązuje zasada, że popyt ustala podaż. Ponieważ buldog francuski stał się niezwykle popularny, pojawiło się całe mnóstwo sprzedawców, którzy hodują rasę, mając na celu przede wszystkim jak największy zysk, a nie dobro zwierząt. W takcie przeglądania ofert bierz pod uwagę wyłącznie oferty od zrzeszonych hodowców, którzy chętnie odpowiadać będą na wszystkie Twoje pytania związane ze szczenięciem. Poważny hodowca zawsze przedstawia rodowód, kartę szczepień i zaświadczenie o odbytym odrobaczaniu. Nawet jeśli nie planujesz uczestnictwa w wystawach psów, koniecznie kup psa z papierami, ponieważ hodowca zrzeszony w związku poddawany jest regularnym kontrolom, co jest najskuteczniejszą ochroną przed zakupieniem szczenięcia z chorobą dziedziczną.

Często możesz najpierw odwiedzić szczenię w hodowli i poznać jego rodziców. Najlepiej wybrać hodowcę, który koncentruje się na jednej rasie i zachowuje odpowiednio długo trwające odstępy między miotami, by matka miała czas na regenerację. Jego dewizą powinna być jakość, nie ilość. Hodowca odpowie Ci chętnie na pytania dotyczące rasy i opowie o tym, jakie zdrowotne środki zapobiegawcze zastosował – zwłaszcza względem specyficznych dla rasy problemów zdrowotnych. On sam także powinien zadać Ci wiele pytań, jeśli zależy mu na znalezieniu dobrego domu dla swojego podopiecznego.

Chcesz zaoferować dom dorosłemu buldożkowi francuskiemu? Fantastycznie! W schroniskach jest całe mnóstwo dorosłych psów tej rasy, które czekają na kochającego właściciela. W celu znalezienia takiego pieska, warto przeszperać Internet. Na miejscu lub przez telefon możesz dowiedzieć się, czy odpowiada Ci charakter znalezionego osobnika lub nawet będziesz mógł wyprowadzić go kilkakrotnie na spacer i spędzić z nim trochę czasu, zanim podejmiesz ostateczną decyzję.

Życzymy Ci cudownych chwil z Twoim buldogiem francuskim!

Powiązane artykuły
Najczęściej polecane
11 min

Buldog francuski

Sympatyczny pies małej rasy, który za sprawą swojego uroku i przyjaznego usposobienia przekona do siebie chyba każdego.