Wyżeł niemiecki krótkowłosy

Wyżeł niemiecki krótkowłosy portret rasy

Wyżeł niemiecki krótkowłosy został stworzony przez myśliwych dla myśliwych.

Szukanie, wskazywanie, aportowanie – przedstawiciele tej rasy należą do najbardziej wszechstronnych psów myśliwskich. Jednak wyżeł niemiecki krótkowłosy ma również wysokie wymagania wobec swojego ludzkiego stada, ponieważ jako pies pracujący potrzebuje wyzwań dla ciała i umysłu. Jeśli pod tym względem będzie spełniony, doskonale sprawdzi się również jako pies rodzinny.

Wygląd: Łowca z gracją

Według standardu, wygląd wyżła niemieckiego krótkowłosego powinien być „harmonijny”. Muskularna budowa i szeroka klatka piersiowa podkreślają szybkość, siłę i wytrzymałość tego wyżła.

Ile wzrostu ma wyżeł niemiecki krótkowłosy?

Psy osiągają wysokość w kłębie do 66 cm, suki od 58 do 63 cm.

Sucha głowa z umiarkowanie rozwiniętym stopem charakteryzuje się długimi, klapniętymi uszami. Długi, szeroki pysk pozwala łatwo aportować zwierzynę.

Ogon i kurtyzowanie

Jego naturalnie zwężający się ogon, który sięga do stawów skokowych, jest zwykle obcięty do połowy na potrzeby polowań. Jednakże, zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt, kurtyzowanie (obcinanie ogonów) jest w wielu krajach zabronione. Dotyczy to również na przykład Niemiec, gdzie jednak psy myśliwskie stanowią wyjątek od tego zakazu – co można jak najbardziej oceniać krytycznie.

Czy wyżeł niemiecki krótkowłosy posiada podszerstek?

Krótka sierść może być brązowa lub czarna z lub bez białych części i ma gęstą, niezbyt miękką strukturę.

Wyżeł niemiecki krótkowłosy z bliska © ivan / stock.adobe.com
Wyżla niemieckiego krótkowłosego wyróżniają zwisające uszy, szeroki pysk i krótka sierść.

Charakter: Sympatyczny i pracowity

Dla myśliwych wyżeł niemiecki krótkowłosy jest wymarzonym psem. Jest uważany za odważnego i niezawodnego towarzysza, który blisko wiąże się ze swoim ludzkim stadem.

Jego zrównoważony charakter oznacza, że nie jest ani zbyt nieśmiały, ani agresywny. Co najwyżej wobec obcych wykazuje pewną powściągliwość.

Wymagający pies pracujący

Przede wszystkim wyżeł ten jest psem pracującym, chętnym do pracy, bardzo żywiołowym i pochłoniętym swoimi wymagającymi zadaniami w lesie i na polu.

Z kolei w swoich czterech ścianach jest spokojny i skory do przytulania – o ile wcześniej miał dość zajęcia. Znudzony wyżeł niemiecki krótkowłosy szybko szuka rozrywki na własną rękę – i zazwyczaj nie ku uciesze swoich opiekunów.

Wychowanie: Szkolenie myśliwskie

Wyżeł niemiecki krótkowłosy może być momentami nieco uparty, ale przez większość czasu lubi podążać za swoim opiekunem. Jest bardzo mądry i ciekawy świata, a do tego uczy się szybko i sumiennie.

Od okresu szczenięcego zwracaj uwagę na wszechstronne wdrukowanie (imprinting) i socjalizację, aby Twój pupil dogadywał się z innymi psami. Wychowanie obejmuje oczywiście „program edukacji” dla psów myśliwskich, dlatego należy odpowiednio wcześnie poszukać stosownego klubu.

Niezbędna nauka przywoływania

Od początku należy kłaść duży nacisk na to, by pies reagował na przywoływanie oraz dbać o konsekwentne, ale pełne miłości wychowywanie swojego kompana, ponieważ ufna więź jest warunkiem koniecznym lojalnego posłuszeństwa.

Zdrowie: Uwaga na skręt żołądka

Ten wytrwały i kochający przyrodę pies ma najlepsze warunki do długiego i zdrowego psiego życia, o ile pochodzi od renomowanego hodowcy.

Na jakie choroby podatny jest ten pies myśliwski?

Zgodnie ze statutami klubów, do hodowli mogą być dopuszczane wyłącznie psy o zdrowych biodrach, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia dysplazji stawów biodrowych. Zachęcamy do wglądu we właściwe wyniki badań – odpowiedzialny hodowca chętnie Ci je pokaże.

Ponadto, wyżły niemieckie krótkowłose mogą być podatne na postępujący zanik siatkówki (PRA) i epilepsję – porozmawiaj z zaufanym hodowcą o środkach zaradczych, jakie stosuje w hodowli.

Skłonność do skrętu żołądka

Rasa ta może być podatna na zagrażające życiu zaburzenia żołądkowe ze względu na swoją posturę – zapobiegaj temu, dając wyżłowi niemieckiemu krótkowłosemu przerwy po każdym posiłku i podając mu kilka małych porcji zamiast jednego obfitego posiłku dziennie. Po wypiciu dużej ilości wody również nie powinien od razu szaleć.

Kontrola skóry po polowaniu

Zwracaj uwagę na skórę swojego towarzysza, szczególnie w okolicy głowy i wokół pyska, ponieważ podczas polowań mogą tu szybko powstać małe rany, które mogą spowodować zakażenie.

Jak długo żyje wyżeł niemiecki krótkowłosy?

Zdrowy wyżeł niemiecki krótkowłosy może osiągnąć wiek 12 lat a nawet więcej.

Żywienie: Naturalna dieta z dużą ilością mięsa

Oprócz odpowiedzialnej hodowli i odpowiedniego ruchu, żywienie jest kolejnym kluczem do długiego i zdrowego psiego życia.

Zapewnij mu pełnowartościową karmę, która dostarczy Twojemu wyżłowi energii. Wysoka zawartość mięsa decyduje o jej jakości – mięso powinno stanowić główny składnik karmy.

Jak często należy karmić wyżła niemieckiego krótkowłosego?

Podawaj swojemu czworonożnemu przyjacielowi co najmniej dwa posiłki dziennie, a po nich daj mu odpocząć. Młode psy potrzebują do czterech porcji dziennie.

Jeśli wybierasz się na dłuższą wycieczkę, najlepiej zabrać ze sobą butelkę do picia z zintegrowaną miseczką – w ten sposób Twój towarzysz będzie mógł spokojnie pić podczas przerw.

Odpowiednie przysmaki treningowe

Jeśli chcesz zaserwować swojemu wyżłowi niemieckiemu krótkowłosemu przekąskę, polecamy smaczne, naturalne przekąski, takie jak uszy wołowe lub kości i pałeczki do żucia. Wspomagają one również pielęgnację zębów. Małe smakołyki i przysmaki treningowe są szczególnie przydatne do treningu.

Pielęgnacja: Łatwa w pielęgnacji sierść

Łatwa w pielęgnacji sierść

Jak sama nazwa wskazuje, ten wyżeł niemiecki krótkowłosy ma krótką sierść, która jest bardzo łatwa w pielęgnacji. Wystarczy raz w tygodniu wyszczotkować go lub wyczesać jego sierść rękawicą, aby pozbyć się martwych włosów.

Szczególnie podczas zmiany sierści wiosną i jesienią obowiązuje następująca zasada: Im częściej będziesz szczotkować psa, tym mniej jego sierści będzie się roznosić po Twoich czterech ścianach. Ponadto, ten mały rytuał pielęgnacyjny wzmacnia więź między Tobą a Twoim podopiecznym.

Szczególnie w ciepłej porze roku, po wspólnych leśnych wycieczkach należy sprawdzić, czy pies nie ma kleszczy, aby natychmiast usunąć nieproszonych gości specjalnymi szczypcami.

Higiena wiszących uszu

Przy tej okazji, spójrz od czasu do czasu na uszy, ponieważ bakterie lub stany zapalne mogą szybko rozprzestrzeniać się niezauważone w ciepłym i wilgotnym klimacie jego przyklapniętych uszu.

Zabrudzenia uszu można skutecznie usunąć za pomocą preparatu do czyszczenia psich uszu, jednak w przypadku zapalenia lub zarażenia roztoczami należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem weterynarii.

Kąpać swojego pupila należy tylko wtedy, gdy zaschnięty brud nie daje się już wyszczotkować. W tym celu użyj łagodnego szamponu dla psów, który nie jest szkodliwy dla skóry Twojego czworonożnego przyjaciela.

Aktywności: Zajęcia związane z polowaniami

Wyżeł niemiecki krótkowłosy powinien trafić do rąk myśliwych, u których będzie mógł realizować swoje pasje w codziennym życiu. Jest doskonałym wszechstronnym psem, który wszędzie wspiera swojego dwunożnego towarzysza – czy to przed strzałem poprzez wytrwałe szukanie i wskazywanie, czy też po strzale, gdy radośnie aportuje lub rzetelnie wykonuje prace łowieckie.

Pies ten chętnie tropi również drapieżniki i doskonale sprawdza się w pracy przy wodzie i w wodzie. Profesjonalni myśliwi mogą zaoferować mu to, czego potrzebuje: Wiele zadań, a także kilka godzin ćwiczeń dziennie.

Bieganie i jazda na rowerze w towarzystwie czworonoga

Oprócz polowań, wyżeł niemiecki krótkowłosy lubi także zabawy w tropienie, aportowanie oraz psie sporty. Sprawdzi się również jako kompan do joggingu lub biegania obok roweru.

Pamiętaj, że Twój mały sportowiec powinien rozpocząć uprawianie psich sportów dopiero od pierwszego roku życia i po uzyskaniu zgody lekarza weterynarii – wcześniej zbyt intensywne ćwiczenia mogą uszkodzić kości i szkielet.

Wyżeł niemiecki krótkowłosy w ogrodzie © PhotoHunter / stock.adobe.com
Wyżeł niemiecki krótkowłosy potrzebuje dużo ruchu i zajęć. Uwielbia na przykład aportować.

Czy wyżeł niemiecki krótkowłosy do mnie pasuje?

Wyłącznie dla doświadczonych opiekunów

Rasa ta jest przede wszystkim psem dla myśliwych. Dlatego w większości przypadków wyżeł niemiecki krótkowłosy zapewni Ci pełnię szczęścia, jeśli jesteś myśliwym, ponieważ najważniejszym elementem wspólnego życia z tą rasą jest to, że podzielasz jej pasję do polowania. Jeśli ma wystarczająco dużo codziennych ćwiczeń w lesie i na polach, przedstawiciel tej rasy może być także sympatycznym i zrównoważonym psem rodzinnym.

Ponadto, jeśli chcemy, aby zamieszkał z nami tak wszechstronny pies myśliwski, powinniśmy mieć już doświadczenie z tego rodzaju psami i ich szkoleniem, gdyż rasa ta ze względu na swój upór niekoniecznie nadaje się dla początkujących.

Jakiej dawki ruchu potrzebuje wyżeł niemiecki krótkowłosy?

Jeśli możesz zaoferować mu wystarczająco dużo czasu na świeżym powietrzu każdego dnia i uprawiać inne psie sporty, nie musisz koniecznie być profesjonalnym myśliwym, jeśli chcesz się zdecydować na takiego psa.

Jednak najpierw należy bardzo dokładnie sprawdzić, czy Twoje środowisko życia jest odpowiednie dla tego wymagającego psa.

Trzymanie w domu z ogrodem

Ten czworonożny przyjaciel powinien zamieszkać w domu na wsi, najlepiej z wygrodzonym ogrodem, gdzie będzie mógł się wyszaleć.

Upewnij się, że ogrodzenie jest bezpieczne i wysokie, aby Twój towarzysz nie mógł sam wyruszyć na polowanie. Wyżeł niemiecki krótkowłosy będzie niezawodnie strzegł domu i podwórka.

Czy wyżeł niemiecki krótkowłosy jest psem rodzinnym?

Rasa ta jest bardzo oddana swojemu ludzkiemu stadu. Pozwól więc swojemu pupilowi nawiązać bliską więź z rodziną i harmonijnie żyć z Tobą w domu. U tak towarzyskiego psa, jakim jest wyżeł niemiecki krótkowłosy, nie ma mowy o trzymaniu go w budzie.

Jeśli w domu mieszkają dzieci, należy od najmłodszych lat uczyć je traktowania psów z szacunkiem – wtedy nic nie stanie na przeszkodzie głębokiej przyjaźni, gdyż wyżeł niemiecki krótkowłosy słynie z tego, że jest przyjazny dzieciom. Niemniej, małe dzieci nigdy nie powinny przebywać z psem bez nadzoru.

Socjalizacja z innymi zwierzętami

Nie trzeba dodawać, że trzymanie tych wyżłów z innymi zwierzętami domowymi jest bardzo rzadko możliwe, ponieważ będą traktowały je jako ofiary.

Wyjątkiem mogą być na przykład koty, które pies poznał jako szczeniak. Nadal jednak jest możliwe, a nawet prawdopodobne, że będzie gonił mruczka biegającego po ogrodzie.

Historia i cel hodowlany: Wszechstronny pies do lasu i na łąkę

Dokładne pochodzenie wyżła niemieckiego krótkowłosego nie jest znane, ponieważ w jego rozwoju brało udział kilka ras.

Mieszanka różnych wyżłów

Niemiecki wyżeł krótkowłosy to efekt krzyżowania raczej ociężałych włoskich i hiszpańskich psów z niemieckich dworów szlacheckich z bardziej eleganckimi, zwinnymi pointerami a także z angielskimi foxhoundami, aby lepiej sprostać wymaganiom polowań.

W 1897 roku pierwsza „księga hodowlana wyżła niemieckiego krótkowłosego” zapoczątkowała hodowlę czystej rasy zgodnie z zapisanymi w niej standardami. W Europie Północnej wysportowany wyżeł niemiecki krótkowłosy od lat 50. ubiegłego wieku jest również wykorzystywany jako pies zaprzęgowy.

Wyżeł niemiecki krótkowłosy podbija serca amerykanów

Dzięki wszechstronnemu zastosowaniu i atrakcyjnemu wyglądowi rasa zyskała w międzyczasie pewną popularność w USA.

W świecie anglojęzycznym nazywa się ją „German Shorthaired Pointer”, co podkreśla jego pokrewieństwo i podobieństwo do pointera angielskiego.

Zakup: Gdzie mogę znaleźć wyżła niemieckiego krótkowłosego?

Najwięcej przedstawicieli tej rasy można spotkać – jak sama nazwa wskazuje – w Niemczech. W ostatnich latach w tym kraju co roku rodziło się około 1100 do 1200 zarejestrowanych szczeniąt.

Jeśli jesteśmy zainteresowani zakupem szczenięcia, warto skontaktować się klubem rasy, który posiada bieżące informacje na temat hodowców, u których akurat urodziły się młode psy. Na arenie międzynarodowej przyjaciele tej rasy angażują się w klub „World Union Deutsch Kurzhaar”.

Sprzedaż przeważnie wyłącznie myśliwym

Większość hodowców oddaje swoje szczenięta tylko myśliwym nie bez powodu. Jeśli nie jesteś myśliwym, a mimo to koniecznie chcesz mieć wyżła niemieckiego krótkowłosego, nie popełnij błędu, kupując szczenięta tej rasy bez dokumentów od podejrzanego hodowcy.

Z reguły nie tylko zrobisz słaby interes, ale w dalszej perspektywie wspierasz biznes handlarzy psów, którzy działają bez skrupułów i sprzedają zwierzęta, nie posiadając odpowiedniej wiedzy i bez podejmowania należytych kroków w celu kontroli zdrowia i szeroko zakrojonej socjalizacji szczeniąt, gdyż najważniejsze dla nich jest osiągnięcie zysku.

Ile kosztuje wyżeł niemiecki krótkowłosy?

Ceny szczeniąt z profesjonalnej hodowli zaczynają się od około 4000 zł. Na stronach organizacji poświęconych wyżłowi niemieckiemu krótkowłosemu można znaleźć również starsze psy z papierami, które z różnych powodów szukają nowego domu i często mają już za sobą szkolenie myśliwskie. Takie egzemplarze po odbytym szkoleniu będą oczywiście odpowiednio droższe.

Zdarza się również, że do zbycia trafiają psy, które nie nadają się do pracy psa myśliwskiego – może to być interesujące dla Ciebie, jeśli jesteś osobą, która nie poluje, a mimo to chcesz mieć psa tej rasy. W każdym razie dowiedz jak najwięcej o historii psa, aby znaleźć odpowiedniego pupila dla siebie.

Psy ze schroniska

Jeśli nie musi to być koniecznie wyżeł niemiecki krótkowłosy, to w schronisku dla zwierząt można znaleźć dorosłe czworonogi, które mają podobne cechy charakteru.

Mimo że często trzeba uzbroić się w cierpliwość i wykonać trochę pracy szkoleniowej, dajesz psu szansę na nowy początek – a to bardzo satysfakcjonujące doświadczenie dla obu stron.

Powiązane artykuły
Najczęściej polecane