Pielęgnacja: Strzyżenie to podstawa
Skrupulatnie ostrzyżone pudle sprawiają wrażenie wymagających dużych nakładów pielęgnacyjnych, a w praktyce, w przypadku krótko ostrzyżonych pudli miniaturowych, pielęgnacja sierści jest praktycznie pomijalna. Poza tym, psy tej nie mają podszerstka i w związku z tym nie gubią włosów. To dobra wiadomość dla tych, którzy nie mają ochoty kilka razy dziennie usuwać z ubrań i mebli psiej sierści.
Jednak tak jak w przypadku innych psów, sierść pudli miniaturowych wymaga regularnego szczotkowania w celu pozbycia się luźnych włosów oraz strzyżenia średnio co dwa, trzy miesiące.
Strzyc możemy naszego pudla samodzielnie, pod warunkiem, że wcześniej zostaniemy dobrze poinstruowani przez kogoś kto ma już doświadczenie w używaniu maszynki do strzyżenia. Istnieje wiele możliwych wariantów strzyżenia – możemy na przykład ostrzyc psa na jednakową długość z pominięciem nóg, łap i pyska.
Opiekunowie pudli miniaturowych, którzy chcieliby pokazać swojego podopiecznego na wystawie, powinni odpowiednio wcześniej dowiedzieć się jaki repertuar psich fryzur będzie obowiązywał podczas pokazów. Jeśli natomiast nie mamy zamiaru przedstawiać naszego pupila szerszej publiczności, możemy sprawić mu taką fryzurę na jaką tylko mamy ochotę.
Regularnie sprawdzajmy wiszące uszy pudli pod kątem obecności pasożytów lub luźnych włosów, aby zapobiec ewentualnym infekcjom lub stanom zapalnym.
Dostosowanie żywienia do wieku i aktywności
Aby zagwarantować naszemu czworonogowi zdrowe żywienie, najlepiej podawać mu specjalną karmę dla pudli, odpowiednią do jego wieku i wydatku energetycznego. Do szóstego miesiąca życia warto karmić szczenię trzy do czterech razy dziennie, a po tym czasie wystarczą dwie porcje w ciągu dnia. Przyzwyczajmy naszego pudla miniaturowego do jedzenia w stałym miejscu, gdzie nikt nie będzie mu przeszkadzał.
Wskazówka: Unikajmy karmienia psa zawsze o tej samej porze, aby zapobiec jego szczekaniu w oczekiwaniu na spodziewany posiłek. Pamiętajmy, żeby wartość kaloryczną przysmaków dla psa zawsze uwzględniać w dziennej racji żywieniowej, aby uniknąć nadwagi.
Dla zachowania zdrowych zębów u naszego pupila, warto podawać mu naturalne gryzaki, takie jak uszy wołowe, które alternatywnie możemy zastąpić przysmakami dentystycznymi. Ponadto, nasz kędzierzawy podopieczny powinien mieć zawsze dostęp do świeżej wody pitnej.