Wyżeł niemiecki szorstkowłosy

Wyżeł niemiecki szorstkowłosy

Dzięki swojemu miłemu usposobieniu, uważnemu spojrzeniu i osobliwej brodzie wyżeł niemiecki szorstkowłosy szybko zdobywa serca wielu miłośników psów. Jednak pomimo wielu pozytywnych cech, rasa ta nie bez powodu zarezerwowana jest dla pewnej grupy ludzi: Wyżeł niemiecki szorstkowłosy jest wyspecjalizowanym psem myśliwskim – psem od myśliwych dla myśliwych.

Jak wygląda wyżeł niemiecki szorstkowłosy??

Przez długi czas dobra użyteczność w połączeniu z szorstką sierścią była ważna dla tego psa myśliwskiego. Wygląd był sprawą drugorzędną. Obecnie istnieje już wzorzec rasy, która stała się obiektem zainteresowania. Wyżeł niemiecki szorstkowłosy, o wysokości w kłębie od 57 do 68 cm, należy do dużych psów. Jest dobrze umięśniony i ma głęboką, szeroką klatkę piersiową. Charakterystyczna dla wyżła niemieckiego jest jego szorstka sierść w połączeniu z gęstym wąsem nad górną i dolną szczęką. Dzięki temu głowa, obramowana klapniętymi uszami i brązowymi oczami, ma szczególnie wierny wyraz. Nic dziwnego, że wiele osób zakochało się w wyglądzie wyżła niemieckiego szorstkowłosego! Rasa ta występuje w następujących umaszczeniach: brązowy, brązowo-szary i czarno-szary. Dozwolone są białe plamy.

Hodowla z najlepszych psów myśliwskich

Pod koniec XIX wieku w Niemczech miłośnicy psów rozpoczęli ukierunkowane krzyżowanie różnych szorstkowłosych psów hodowlanych. Ich cel był jasny: Połączyć to, co najlepsze z istniejących ras. Do tego celu wybrano przedstawicieli ras Griffon, Poodlepointer i wyżła niemieckiego ostrowłosego, które miały najlepsze cechy myśliwskie. W polowaniach liczy się bardziej wynik niż jednolity wygląd. Od początku hodowcy przywiązywali dużą wagę do wszechstronności psa. Zarówno podczas polowania na kaczki nad wodą, jak i w lasach i na łąkach: Czworonóg ten powinien wszędzie błyszczeć. Później przyjaciele przyszłej nowej rasy coraz częściej krzyżowali wyżła niemieckiego krótkowłosego, aby jeszcze bardziej poprawić wyniki we wskazywaniu i wychwytywaniu. Szorstka sierść miała również na celu zoptymalizowanie wydajności. Dzieje się tak dlatego, że szorstka sierść służy psu do ochrony przed złą pogodą, kolczastymi pnączami, pokrzywami czy tnącą trzciną.

Wyżeł niemiecki szorstkowłosy dzisiaj

Na początku wielu myśliwych było sceptycznie nastawionych do tej mieszanki. Z czasem jednak czworonogi te stały się niezależną rasą uznawaną przez FCI. Obecnie wyżeł niemiecki szorstkowłosy jest jednym z najpopularniejszych psów myśliwskich w Niemczech. Tam jest to zdecydowanie najpopularniejszy pies wskazujący: Każdego roku przychodzi na świat ponad 3000 szczeniąt. Ten wszechstronny pies jest również ceniony w innych krajach. Rasa wyżeł niemiecki szorstkowłosy wzbogaciła polowania między innymi na hiszpańskich i szwedzkich dworach królewskich. Najbardziej obiecujące młode psy szorstkowłose spotykają się na corocznym międzynarodowym „Teście Hegewalda”. Jest to selekcyjny test hodowlany, na którym spotykają się ambitni hodowcy i przyjaciele rasy z wielu krajów.

Wyżeł niemiecki szorstkowłosy szczenięta © ANDREY / stock.adobe.com

Jaki charakter ma wyżeł niemiecki szorstkowłosy?

Wyżeł niemiecki szorstkowłosy jest zapalonym myśliwym o wielkiej pewności siebie. Trzymany i szkolony zgodnie ze swoim gatunkiem, jest spokojnym, niezawodnym towarzyszem na dobre i na złe. Jest czuły, chętny do zabawy i przekonuje przyjaciół rasy swoim typowym poczuciem humoru. Odwaga i wytrwałość cechują go nie tylko podczas polowań, ale także w życiu codziennym. Należy podkreślić jego elastyczność psychiczną. Ten mądry czworonożny przyjaciel uczy się chętnie i szybko. Doskonale nadaje się na psa rodzinnego – jeśli tylko będzie mógł realizować swoje główne przeznaczenie, czyli polowanie. Jest powściągliwy wobec obcych, ale nie jest agresywny. Wyżeł niemiecki szorstkowłosy posiada jednak pewną „ostrość” – w razie potrzeby będzie bronił swoich dwunożnych przyjaciół. Nie należy go jednak nigdy do tego zachęcać, także w sposób niezamierzony.

Jak wychować wyżła niemieckiego szorstkowłosego?

Wyżeł niemiecki szorstkowłosy jest czworonogiem inteligentnym i szybko uczącym się. Ze względu na swoje liczne ambicje nie jest to jednak pies dla początkujących. Powinien trafić w ręce oddanego opiekuna, który chce wiele przeżyć ze swoim psem. Obejmuje to profesjonalne szkolenie myśliwskie, które rozpoczyna się już w wieku szczenięcym. Kluby psów łowieckich lub myśliwskich oferują odpowiednie kursy szkoleniowe prowadzenia psów. Tam przyszły pomocnik myśliwski i opiekun zostaną przygotowywani do zadań łowieckich. Oprócz ogólnego podstawowego posłuszeństwa program nauczania obejmuje bezpieczne odkładanie przedmiotów, strzelanie, celowanie, przeciąganie z aportowaniem oraz pracę w wodzie. Psy myśliwskie kończą szkolenie egzaminem na psa myśliwskiego. Oczywiście w domu obowiązuje to samo, co w przypadku wszystkich psów: Konsekwencja pełna miłości jest najlepszym sposobem na dobrze wychowanego psa. Sprytny wyżeł niemiecki szorstkowłosy inaczej będzie wykorzystywał ustępstwa od reguły.

Pies myśliwski na każdą okazję

W polowaniu wyżeł niemiecki szorstkowłosy jest naprawdę wszechstronny – specjaliści nazywają go psem wszechstronnie użytkowym. Jako pies wskazujący wskazuje swojemu opiekunowi zwierzynę poprzez podniesienie przedniej łapy. Wyżeł niemiecki szorstkowłosy nadaje się do wszechstronnego użytku myśliwskiego. Zalicza się do tego:

  • Polowanie, tj. poszukiwanie rannej lub martwej zwierzyny
  • Aportowanie
  • Przeszukiwanie

W wielu krajach posokowce są wymaganymi przez prawo pomocami łowieckimi. Zapobiegają one bowiem długiemu cierpieniu postrzelonej zwierzyny. Wyżeł niemiecki szorstkowłosy wyróżnia się we wszystkich dziedzinach. Ten czworonożny przyjaciel nie nadaje się tylko do polowań w norze ze względu na swoje rozmiary. Bez sensownych zadań wyżeł niemiecki szorstkowłosy po prostu się marnuje. Alternatywą dla przedstawicieli rasy, którzy nie nadają się do polowań lub jako uzupełnienie zadań myśliwskich są psie sporty, takie jak agility.

Jak zdrowy jest wyżeł niemiecki krótkowłosy?

Pies z renomowanej hodowli gwarantuje najlepsze warunki do długiego psiego życia. Przed dopuszczeniem zwierzęta hodowlane są badane pod względem zdrowotnym. Dzięki ścisłej selekcji ryzyko wystąpienia dysplazji stawów biodrowych u wyżła niemieckiego szorstkowłosego jest znacznie ograniczone.

Zwierzęta rodzicielskie powinny być również wolne od osteochondrozy łopatki. W rzadkich przypadkach u tej rasy może wystąpić osteopatia skroniowo-żuchwowa. Choroba jest szczególnie znana u terierów. Jednak problem ten może dotyczyć również wyżłów niemieckich krótkowłosych. Są to bolesne zmiany w obrębie kości czaszki lub szczęki. Występują one u młodych psów w wieku od trzech do sześciu miesięcy. Psy bardzo cierpią, mało jedzą, ślinią się i czasami stają się apatyczne. Po ukończeniu przez psa około roku życia choroba zazwyczaj ustępuje. Jednak niektóre zwierzęta z powodu silnego bólu muszą zostać uśpione. Obecnie lekarze weterynarii z różnych uniwersytetów badają genetyczne podłoże tej choroby. Przy dobrej opiece, zdrowy wyżeł niemiecki szorstkowłosy może osiągnąć średni wiek do 14 lat.

Jaka jest właściwa dieta dla wyżła niemieckiego szorstkowłosego?

Te muskularne i zwinne psy potrzebują wysokiej jakości karmy z dużą zawartością mięsa. Zużycie energii przez psa myśliwskiego może być bardzo różne: Psy tropiące pokonują dziesiątki kilometrów. Jeśli wyżeł niemiecki szorstkowłosy jest używany do pracy w wodzie, pokonuje mniejszy dystans, ale nadal jest bardzo aktywny fizycznie. Jeśli pies przebiega wiele kilometrów dziennie, karma o wysokiej zawartości białka i wystarczającej ilości tłuszczu jest odpowiednia, aby zapewnić mu niezbędną energię. Jeśli polowanie rozpoczyna się rano, czworonożny pomocnik powinien otrzymać ostatni posiłek poprzedniego dnia wieczorem. Przed i w trakcie polowania nie dostanie żadnych porcji pokarmu. Dzieje się tak dlatego, że zbyt intensywny wysiłek fizyczny po jedzeniu może spowodować niebezpieczne zaburzenia żołądkowe u psa. Wyżeł niemiecki szorstkowłosy powinien być w stanie pić przynajmniej raz na godzinę podczas polowania. Przy wysokich temperaturach odstępy czasowe powinny być krótsze. Przysmaki z suszonego mięsa lub kości ze skóry wołowej zaspokajają potrzebę żucia u psa myśliwskiego.

Odkryj nasz wybór karmy dla psów!

Wyżeł niemiecki szorstkowłosy w ruchu © Carola Schubbel / stock.adobe.com

Czy wyżeł niemiecki szorstkowłosy będzie do mnie pasował?

Każdy, kto chce adoptować wyżła niemieckiego szorstkowłosego, powinien spełnić przede wszystkim jeden warunek: Powinien być myśliwym. Nie bez powodu hodowcy wyżłów niemieckich szorstkowłosych przekazują szczenięta wyłącznie osobom, które szkolą je do polowania. Ten przyjazny czworonóg uwielbia przebywać ze swoją dwunożną rodziną i dlatego nie powinien mieszkać w kojcu. Idealny jest dom z dużym ogrodem. Pies myśliwski nie nadaje się do życia w mieszkaniu w mieście. Myśliwi niezawodowi powinni zapewnić psu codzienną aktywność. Wyżeł niemiecki szorstkowłosy dobrze dogaduje się z dziećmi, choć małe dzieci nie powinny przebywać z psem bez nadzoru. Koty mogą być uważane przez psa myśliwskiego za zdobycz. Małe zwierzęta, takie jak królik lub świnka morska nie powinny mieszkać z psem myśliwskim. Nawet jeśli są chronione w klatce, obecność psa myśliwskiego oznacza dla małych gryzoni stres. Pielęgnacja wyżła niemieckiego szorstkowłosego nie jest czasochłonna i wymaga niewiele czasu.

Gdzie można znaleźć wyżła niemieckiego szorstkowłosego?

Szczeniaka wyżła niemieckiego szorstkowłosego można znaleźć tylko u certyfikowanego hodowcy. Hodują oni wg zasady „od myśliwych dla myśliwych”. Renomowani hodowcy wyżłów niemieckich szorstkowłosych chętnie udzielą informacji na temat swojej hodowli i zaproszą do niej zainteresowanych. W tym miejscu należy również przyjrzeć się matce, a w miarę możliwości także ojcu. Czy psy są pewne siebie i zrelaksowane? Jakie są ich warunki utrzymania? Kupuj szczeniaka tylko wtedy, gdy jesteś przekonany do hodowli. Hodowcy oddają szczenięta najwcześniej w wieku dziewięciu tygodni i to z unijnym paszportem dla zwierząt domowych.

Jeśli interesuje Cię dorosły wyżeł niemiecki szorstkowłosy, masz do wyboru kilka opcji. Niektórzy hodowcy specjalizujący się w hodowli profesjonalnych psów myśliwskich oferują na sprzedaż już wyszkolone psy myśliwskie. Stowarzyszenia psów myśliwskich w potrzebie prezentują na stronach internetowych różne psy myśliwskie czystej krwi oraz rasy mieszane. Szukają one z różnych powodów nowego domu. Nawet osoby, które nie są myśliwymi, mogą tam skorzystać z rzadkiej okazji zdobycia wyżła niemieckiego szorstkowłosego, ponieważ niektóre z psów nie nadają się już do polowań.

Poznaj inne rasy z grupy VII, sekcji 1 FCI (wyżły kontynentalne):

Powiązane artykuły
Najczęściej polecane