Grand Griffon Vendéen

Grand Griffon Vendéen rasa psa

Grand Griffon Vendéen jest dobrym psem myśliwskim. Najlepiej pasuje do doświadczonych opiekunów psów.

Grand Griffon Vendéen to dostojna rasa psów gończych francuskich. Te piękne psy imponują wyjątkowym węchem oraz silnym charakterem. Jako zagorzały pies myśliwski najlepiej czuje się w gospodarstwie domowym myśliwego.

Wygląd: Sportowe klapnięte ucho

Ten zwinny czworonóg posiada elegancki wygląd o zrównoważonych proporcjach i wydaje się postawny, jednak nie jest ciężki. Wysokość w kłębie Grand Griffon Vendéen wynosi do 68 centymetrów przy wadze ciała około 35 kilogramów. To czyni go największą z ras Griffon-Vendéen, które się od niego wywodzą.

Jego długie klapnięte uszy są wąskie i bardzo owłosione. Gruby ogon psa ma kształt szabli. Szorstkie futro średniej długości może być puszyste i ma dużo podszerstka. Zgodnie ze standardem Grand Griffons występują w wersji czarno-białej pstrokatej, płowo-białej pstrokatej z czarną sierścią oraz w różnych odmianach piaskowych.

Historia: Wielowiekowa tradycja

Sama rasa jest tak samo szlachetna jak jej nazwa: Dzisiejsze Grand Griffon Vendéens wywodzą się z psów gończych hodowanych we Francji już w XVI wieku. Nazwa nawiązuje do korzeni psa w zachodniej Francji, do departamentu Vendée.

Przodkowie ci z kolei wywodzą się od tak zwanych „psów kanclerza”. Kanclerz Francji osobiście je hodował. Istnieje również pokrewieństwo z Griffon Fauve i Gris de Saint-Louis oraz wymarłymi Griffons de Bresse.

Od zawsze Grand Griffon Vendéen służy ludziom jako niezawodny towarzysz, zwłaszcza przy polowaniach. Jej obszarem zastosowania było i jest m.in. nagonka, w której może udowodnić swoją wytrzymałość pojedynczo lub w sforze.

Z upływem czasu z Grand Griffon Vendéen wyhodowano trzy inne rasy, które mają podobny charakter, ale są mniejsze. Należą do nich Briquet Griffon Vendéen, który jest hodowany od początku XX wieku, Petit Basset Griffon Vendéen oraz Grand Basset Griffon Vendéen. Z uwagi na to, że ten ostatni jest często nazywany po prostu „Grand Vendéen”, często dochodzi do mylenia nazwy. Nawiasem mówiąc, mniejsze warianty występują częściej niż ich większy przodek.

Grand Griffon Vendéen biały
Grand Griffon Vendéens to bardzo stara rasa psów z Francji, która dziś jest nadal dość rzadko spotykana.

Charakter i wychowanie rasy Grand Griffon Vendéen

Jako pierwotny towarzysz polowań, Grand Griffon Vendéen jest odważnym i posłusznym towarzyszem, który zawsze zachowuje swoją niezależność. Uważa się, że ma doskonały węch i uwielbia podążać śladami.

Polowanie jest jego wielką pasją. Może to również wpłynąć na jego posłuszeństwo. Grand Griffon Vendéen bowiem, jako typowy pies myśliwski, lubi być samodzielny, gdy ma na celu potencjalną zdobycz. Pierwotnie dla przedstawicieli tej rasy zdjęcie obroży było tym samym sygnałem do rozpoczęcia polowania.

Tak więc, począwszy od szczeniaka, należy przywiązywać wagę do konsekwentnego wychowania, które nadal będzie respektować niezależność rasy. Ponieważ nieco uparty Grand Griffon Vendéen będzie bardzo trudny do wyszkolenia, gdy będzie w pełni dorosły. W szczególności należy intensywnie trenować wycofywanie. Ale nawet dobry trening nie zawsze może zagwarantować, że Twój czworonożny przyjaciel pozostanie dostępny, gdy wpadnie na trop.

Dlatego też, jeżeli nie jesteś myśliwym, dla tego zręcznego, nieskomplikowanego, ale zawsze przyjaznego psa, zaleca się szkolenie anty-łowieckie. Odwiedź ze swoim czworonogiem przedszkole dla szczeniąt, gdzie spotka inne psy.

Żywienie psa gończego

Duża ilość ruchu wymaga odpowiedniej dostarczającej energii karmy. Karm swojego Grand Griffon Vendéen wysokobiałkowym pokarmem bogatym w mięso, aby zadbać o odpowiednią dla gatunku dietę.

W przypadku czworonogów intensywnie wykorzystywanych do polowań należy również zwiększyć zawartość tłuszczu w diecie, aby w ten sposób zapewnić im więcej energii. Ostatni posiłek podawaj na kilka godzin przed intensywnym treningiem, aby Twój Griffon mógł go spokojnie strawić. Zasadniczo należy pozwolić mu na odpoczynek po każdej porcji, aby uniknąć ryzyka skrętu żołądka.

Rasa ta ma tendencję do przybierania na wadze przy niewielkim ruchu. Zapobiegaj temu, dostosowując dietę do codziennego programu ćwiczeń. Miej też oko na talię swojego czworonożnego przyjaciela, aby móc wcześnie zareagować, jeśli przytyje. W końcu otyłość, podobnie jak u ludzi, jest jedną z głównych przyczyn wielu chorób wtórnych, takich jak uszkodzenia stawów. Ważne jest, aby w dziennej racji uwzględnić wszelkie smakołyki dawane psu w formie nagrody.

Suszone smakołyki do żucia lub przekąski do pielęgnacji zębów są zawsze lepsze od przysmaków zawierających cukier i zboża, a smakują co najmniej tak samo dobrze Twojemu czworonogowi. Oczywiście Twój Griffon powinien mieć zawsze do dyspozycji wystarczającą ilość świeżej wody. Również podczas dłuższych spacerów należy umożliwić mu picie przynajmniej co godzinę.

Hodowla i pielęgnacja Grand Griffon Vendéen

Rasa ta jest uważana za bardzo wytrzymałą i nie wykazuje prawie żadnych genetycznych predyspozycji do chorób dziedzicznych. Zanim zdecydujesz się na szczeniaka, dowiedz się, w jakim zakresie i jakie środki ochrony zdrowia podjął hodowca. Ważne byłoby na przykład, aby zwierzęta rodzicielskie miały zdrowe biodra.

Szorstka sierść rasy Grand Griffon Vendéen jest wytrzymała i odporna na warunki atmosferyczne. Wymaga jednak Twojej codziennej uwagi, ponieważ szybko mogą się w nią zaplątać łopiany, liście i inne rzeczy. Regularna pielęgnacja sierści jest więc bardzo ważna dla tej rasy psów. Szczotkuj go co kilka dni. Sprawdzaj również codziennie, czy Twój Griffon niczego nie przyniósł w swojej sierści. Zabrudzenia po wyschnięciu zwykle można bez problemu usunąć szczotką. W przypadku bardziej uporczywych zabrudzeń użyj ściereczki lub wykąp swojego czworonoga, używając łagodnego szamponu dla psów.

Regularnie sprawdzaj długie klapnięte uszy pod kątem obecności pasożytów lub stanów zapalnych, a w razie potrzeby stosuj preparat do czyszczenia uszu dla psów. Ważne jest również – zwłaszcza w przypadku czworonogów, które chodzą głównie po miękkim podłożu – regularne sprawdzanie długości pazurów i w razie potrzeby ich skracanie. Grand Griffon Vendéen może osiągnąć wiek 12 lat.

Zajęcie dla wytrwałych detektywów

Pies ten ma we krwi, by rzucić się, gdy tylko zostanie spuszczony ze smyczy. Podczas gdy w przeszłości wykorzystywano go głównie do polowań na wilki, dziś wykorzystuje się go głównie do polowań na lisy lub dziki.

Jeśli więc nie jesteś myśliwym, zamiłowanie Griffona do polowań może ograniczyć przyjemność ze wspólnie spędzanego przez Was czasu. Ponadto, ta rasa potrzebuje dużo ruchu. Grand Griffon Vendéen doskonale nadaje się jako towarzysz do biegania, nawet jeśli zwykle jest to możliwe wyłącznie na smyczy.

Ogromną przyjemność sprawia mu mantraling oraz inne psie sporty, które pozwalają mu wykazać się doskonałym węchem. Należą do nich również polowania zbiorowe (np. Hubertus), gdzie psy są w sforach. Jeśli zainteresował Cię ten ekskluzywny psi sport konnym, skontaktuj się z odpowiednimi klubami.

Czy Grand Griffon Vendéen będzie do mnie pasował?

Dobrze wychowany Grand Griffon Vendéen z pewnością może żyć w rodzinie. Potrzebuje jednak odpowiedniego zajęcia i dużo przestrzeni. Zajmuje to dużo czasu i pracy edukacyjnej, zwłaszcza w gospodarstwach domowych osób niebędących myśliwymi. Zdecydowanie powinieneś to rozważyć przed przygarnięciem pupila. Podobnie jak w przypadku większości psów gończych: Rasa ta najlepiej czuje się w rękach myśliwego.

Grand Griffon Vendéen nie będzie się dobrze czuł w małym mieszkaniu, ani w mieście. Jako wielbiciela przyrody ucieszy go duży ogrodzony ogród, w którym może do woli szaleć. Rasa nie jest terytorialna i dlatego jest mniej odpowiednia jako pies stróżujący lub obronny. Jednak większość Griffonów informuje o obecności obcych szczekaniem.

Niekoniecznie miłośnik kotów

Te przyjazne psy dobrze dogadują się z dziećmi. W ten sposób umożliwione są najlepsze warunki do dobrej przyjaźni ze zwierzętami. Najlepiej byłoby, gdyby dzieci były już nieco starsze. Ponieważ niekontrolowane ruchy małych dzieci mogą irytować psy. W każdym razie należy zawsze zapewnić czworonożnemu przyjacielowi miejsce do wycofania się.

Koty lub inne mniejsze zwierzęta są ogólnie uważane za ofiary i nie powinny mieszkać w tym samym gospodarstwie domowym, co pies myśliwski. Mimo to mogą istnieć niektóre Griffony wychowane z kotami, które dobrze radzą sobie z kocimi towarzyszami. Są one przyzwyczajone do kotów i akceptują je jako członków stada. Wspólne mieszkanie natomiast byłoby zdecydowanie byłoby zbyt stresujące dla królików i tego typu zwierząt.

Opieka na wakacjach i kwestia kosztów

Jeśli decydujesz się na psy gończe, musisz również odpowiednio wcześnie pomyśleć o tym, kto zajmie się zwierzętami, gdy wyjedziesz na wakacje lub w przypadku Twojej choroby. Może to być bowiem dość czasochłonne.

Należy również z góry oszacować koszty. Oprócz ceny zakupu rasowego Grand Griffon Vendéen, ewentualnych kosztów podróży oraz podstawowego wyposażenia, szczególnie zauważalne są regularne wydatki na nowego współlokatora. Obejmuje to, oprócz pełnowartościowej karmy, również podatek od posiadania psa oraz ubezpieczenie psa, a także koszty wizyt kontrolnych u weterynarza. W przypadku choroby koszty weterynaryjne mogą szybko wzrosnąć, na co należy być przygotowanym.

Hodowla i zakup: Gdzie mogę znaleźć mojego psa rasy Grand Griffon Vendéen?

Ta rasa psów jest poza Francją rzadkością. Jeśli szukasz takiego psa gończego, powinieneś rozejrzeć się w jego oryginalnej ojczyźnie. W wielu innych krajach łatwiej jest uzyskać osobnika blisko spokrewnionej rasy. Należą do nich przede wszystkim Grand Basset Griffon Vendéen lub Griffon Fauve de Bretagne.

Bez względu na to, którą z ras Griffon wybierzesz, najważniejszą rzeczą dla zdrowego i dobrze zsocjalizowanego czworonoga jest praca przygotowawcza odpowiedzialnego hodowcy. Dzięki swojej wiedzy dobiera zwierzęta rodzicielskie pod względem charakteru, cech łowieckich i zdrowia i zapewnia optymalny czas wpajania. Nie trzeba dodawać, że szczeniak opuszcza domostwo hodowcy dopiero w wieku ośmiu tygodni oraz zostaje kilkakrotnie zaszczepiony, zaczipowany i odrobaczony.

Niezbędne jest przestrzeganie szczepień uzupełniających, a przy imporcie z zagranicy przestrzeganie przepisów prawnych dotyczących wwozu młodych zwierząt do swojego kraju. Grand Griffon Vendéen jest szczególną rasą o szczególnych wymaganiach. Nie zdziw się więc, jeśli hodowca zada Ci odpowiednie pytania dotyczące Twoich warunków życia. W ten sposób próbuje dowiedzieć się, czy możesz zaspokoić wymagania tego czworonoga.

Psy ze schroniska

Co zrobić, jeśli szukasz w pełni dorosłego psa rasy Grand Griffon Vendéen? W takim przypadku miej oko na rasy mieszane ze schronisk dla zwierząt lub odwiedź lokalne schronisko. Psy te mogą być wprawdzie pakietami niespodzianek, ale zdarza się to również w przypadku dorosłych rasowych zwierząt. Błędy wychowawcze w wieku szczenięcym są bowiem bardzo trudne do naprawienia.

W każdym razie w przypadku dorosłego czworonoga ważne jest, aby mieć już pewne doświadczenie z psami. Przeprowadź rozległą wymianę informacji z pośrednikiem, aby wcześniej wyjaśnić, czy Ty i pies możecie stanowić zgrany zespół i czy pasuje on do Twojego środowiska życia. Najlepiej byłoby mieć wcześniej okazję do odwiedzenia swojego wymarzonego towarzysza kilka razy i wybrania się z nim na wycieczkę.

Poznaj inne rasy z grupy VI FCI (psy gończe i posokowce):

Najczęściej polecane