Jack Russell Terrier

jack russell terrier

W naszym sklepie dla psów znajdziesz specjalne karmy dla Jack Russell terriera.

Radosny wulkan energii

Mały, sprytny i ruchliwy – ta wciąż jeszcze dość młoda rasa podbiła serca naprawdę sporej liczby miłośników psów. „Jack Russell terrierem” określa się uznaną przez FCI w 2000 roku rasę pochodzącą z Wielkiej Brytanii. Od ich bliskich krewnych, Parson Russell terrierów, Jack Russelle odróżniają krótkie łapki.

Wygląd

Budowa: mały i zręczny

Wysokość w kłębie żywotnego Jack Russell terriera według standardu rasy wynosi między 25 a 30 cm. Optymalna waga to 5—6 kg. Ze względu na krótkie nóżki są to psy raczej dłuższe niż wyższe. Szerokość klatki piersiowej, wynosząca od 40 do 43 cm, ze względu na przeznaczenie rasy jako psy myśliwskie — norowce jest istotną cechą: Szersza klatka piersiowa utrudniłaby lub zupełnie uniemożliwiłaby przeciskanie się terriera do lisich norek. Uszy w kształcie litery V u Jack Russell terriera są oklapnięte. Kiedy wierci się w kółko po okolicy i węszy, co robi bardzo chętnie, ogon Jack Russella postawiony jest pionowo, w trakcie odpoczynku wskazuje natomiast ku dołowi.

Sierść i umaszczenie

Typowa dla rasy jest kombinacja barwna sierści – znaczącej ilości bieli ze znaczeniami w różnych odcieniach od jasnopłowych, przez ciemniejsze brązowe po czarne. Plamki mogą być bardziej symetrycznie rozmieszczone lub koncentrować się w niewielu miejscach – szczególnie treściwie zwykle pojawiają się wokół oczu, jednak biel zawsze dominuje w ogólnym rozrachunku. Sierść może mieć gładką lub szorstką strukturę.

jack russell terrier rasa

Pochodzenie i zastosowanie

Nazwę rasie użyczył pierwszy jej hodowca: John Russell (o przezwisku „Jack”, 1795—1883). W roku 1819 suczka rasy Fox terrier o imieniu „Trump” wprowadziła się do swojego nowego domu w brytyjskim mieście Oksford. Uchodzi ona za matkę wszystkich dzisiejszych Jack Russell terrierów oraz Parson Russell terrierów. Rasa Jack mimo brytyjskich korzeni pochodzi w gruncie rzeczy z Australii, ponieważ psy tej rasy hodowane są głównie tam. Powodem tego jest ich zastosowanie: Jack Russell terrier to typowy pies myśliwski, którego przodkowie polowali przede wszystkim na lisy. Było to konieczne, gdyż około 1850 roku brytyjscy przybysze przywieźli na piąty kontynent parę lisów, których potomkowie rozmnażali się w zastraszająco szybkim tempie, natomiast rodzime dingo nie stanowiły dla myśliwych atrakcyjnych zdobyczy. Powstało więc zapotrzebowanie na psy myśliwskie niewielkich rozmiarów, które mieściłyby się do nor zamieszkiwanych przez lisy i jednocześnie byłyby na tyle wytrzymałe, żeby pokonywać długie dystanse. Historia Jack Russell terriera rozpoczyna się oficjalnie w roku 1972, kiedy założono „Jack Russell Terrier Club of Australia”. Do dziś Australia ma decydujące słowo w kwestiach dotyczących rozwoju rasy. Największą popularność rasie przyniósł jednak amerykański serial „Frasier”, w którego 192 odcinkach można było zobaczyć Jack Russell terriera Moose’a, który dzięki swojej serialowej roli stał się prawdziwą hollywoodzką czworonożną gwiazdą. Jack Russelle do dziś wykorzystuje się w polowaniach na lisy, borsuki i świstaki; jednak coraz większą popularność zyskują także jako psy rodzinne i psy do towarzystwa.

YT channel 1000x160

Charakter: mały czarujący chochlik

Jack Russell terrier wygląda uroczo i niewinnie, lecz w jego piersi bije serce najprawdziwszego łowcy. Połączenie to sprawia często, że niestety wymagania odnośnie utrzymania i ilości ruchu są przez opiekunów tych psów zaniedbywane. Czworonóg ten jest żywotny, bardzo aktywny i zupełnie niepodobny do wygodnickich psów kanapowych. Temperamentna rasa wyróżnia się ponadto nad wyraz silną wolą. Ogólnie uchodzi za przyjazną wobec dzieci, jednak przy obecności małych dzieci zalecana jest wzmożona uwaga. To, czego poza konsekwentnym wychowaniem mały Jack Russell potrzebuje najbardziej to ruch, ruch i jeszcze raz ruch! Wobec innych psów, przy odpowiedniej socjalizacji za szczeniaka, jest ufny i otwarty, wobec małych zwierząt czy kotów instynkt bierze jednak często górę. Ułożony Jack Russell terrier sprawi człowiekowi wiele radości: jest przyjazny, otwarty, nieustraszony i pracowity.

Zdrowie: lepiej zapobiegać niż leczyć

Generalnie Jack Russell terrier uchodzi za psa zdrowego, który przy dobrej pielęgnacji może dożyć ponad 15 lat. Istnieje jednak kilka schorzeń typowych dla rasy. Ryzyko ich wystąpienia minimalizuje zakup szczenięcia od profesjonalnego hodowcy. Tak jak inne teriery, Jack Russell ma tendencję do ataksji i mielopatii. Objawami tych neurologicznych chorób mogą być zaburzenia ruchowe lub drżenie mięśni. U psów tej rasy występują również alergiczne choroby skóry. Zdarza się również zwichnięcie rzepki, które można wyeliminować dzięki operacji. Wystarczająca ilość ruchu oraz odpowiednio dostosowane pożywienie to podstawa, by pies zachował odpowiednią wagę ciała i mógł cieszyć się zdrowiem.

Czy Jack Russell terrier do mnie pasuje?

Chętnie spędzasz aktywnie czas na powietrzu? W takim razie Jack Russell będzie dobrym towarzyszem dla Ciebie! Dobrze ułożony osobnik tej żywotnej rasy będzie doskonałym przyjacielem rodziny: długie spacery, poranny jogging, zabawa z dziećmi – Jack Russell jest chętnie wszędzie tam, gdzie wszelkie aktywności. Jeśli preferujesz krótkie spacery, zdecyduj się raczej na spokojniejszą rasę. Masz już inne zwierzęta domowe? Russell terriery, które dorastały z kotami mogą pozostawać z nimi w dobrych stosunkach, jednak zawsze zalecana jest ostrożność, kiedy urodzony łowca żyje pod jednym dachem z potencjalną naturalną zdobyczą. Dla początkujących właścicieli Jack Russell terrier nada się pod warunkiem, że przed przygarnięciem pieska intensywnie zapoznają się z charakterystyką, wymaganiami i przede wszystkim zasadami wychowania rasy. Dobrymi źródłami informacji będą związki hodowlane, regionalni hodowcy oraz miłośnicy rasy z doświadczeniem w jej wychowaniu.

karma dla psow rasowych

Przed przygarnięciem pieska

Jack Russell terriery żyją z reguły około 15 lat, dlatego przygarnięcie pieska również pod tym kątem powinno zostać przez potencjalnych opiekunów dobrze przemyślane. Zawczasu należy ustalić, kto zajmie się psem podczas Twojej dłuższej nieobecności lub w wypadku choroby. Rodzice powinni przed pojawieniem się psa ustalić z dziećmi jasne reguły, jak odpowiedzialnie obchodzić się ze zwierzęciem. Jeśli dzieci traktują zwierzę z szacunkiem i troską, nic nie stoi na przeszkodzie długoletniej przyjaźni między nimi. Nie masz nic przeciwko urlopom z pupilem? Istnieje wiele hoteli, które podejmują gości wraz z ich czworonożnymi pupilami. Weź pod uwagę koszty, jakie będziesz musiał ponieść. Poza kosztami za podstawowe wyposażenie – smycz, legowisko, przybory pielęgnacyjne, transporter itd. – przypadają również regularne wydatki na pożywienie i kontrole weterynaryjne. Te ostatnie mogą niestety wzrosnąć w przypadku nieoczekiwanego zachorowania psa. Należy również upewnić się, że żaden z domowników nie reaguje na psy alergicznie i nie jest przeciwny przygarnięciu zwierzęcia.

Pielęgnacja

Szata Jack Russell terriera składa się z włosa okrywowego i podszerstka, i wymaga regularnej pielęgnacji. Najłatwiej jest zadbać o wariant gładkowłosy, w przypadku którego wystarczy okazjonalne szczotkowanie włosów – ten wariant jednak linieje mocniej niż wariant szorstkowłosy. Im częściej sięgasz po szczotkę lub zgrzebło, tym mniej włosia znajdziesz potem w mieszkaniu. Również trymer pomoże w usuwaniu starych i luźnych włosów i wesprze sierść w odnowie. Oczy, uszy i pazury psa kontroluj najlepiej codziennie, by ewentualne zmiany czy zapalenia wykryć jak najszybciej i natychmiast podjąć środki zaradcze.

Wychowanie Jack Russell terriera: konsekwentne, ale serdeczne

Wychowanie Jack Russella powinno być bez wątpienia konsekwentne, lecz również serdeczne, i koniecznie powinno uwzględniać jego predyspozycje łowieckie. „Nie” powinno zawsze i bezwzględnie oznaczać „nie” – brak konsekwencji sprytne psy tej rasy chętnie wykorzystają przeciwko Tobie. Do innych zwierząt Jack Russell terriera przyzwyczajać należy najlepiej od szczenięcia – później trudno przyzwyczaić oddanego myśliwego do jego naturalnej „potencjalnej zdobyczy”. Podobnie, jak dorosłe psy, tak i szczenięta potrzebują natychmiastowej reakcji, by nauczyć się, jakie zachowania są pożądane, a jakie wręcz przeciwnie. Ważne: Ustal z domownikami, jakie zachowania są pożądane – jeśli raz pozwolisz wejść psu na kanapę, już zawsze będzie chciał z niej korzystać. Na szczekanie uważnie reaguj, gdyż Jack Russelle mają tendencję do ujadania.

Zaleca się również odwiedziny specjalnej szkoły dla szczeniąt lub szkoły dla psów. Tam Twój pupil nie tylko pozna psy innych ras i przez to nauczy się opanowanego podejścia do innych czworonogów, lecz także pozna komendy, takie jak „siad”, „zostań”; oraz nauczy się reagować na swoje imię, co zdecydowanie ułatwi Wam funkcjonowanie w życiu codziennym. Ponadto wspólny trening wzmocni Waszą wzajemną więź.

Zajęcia dla energicznego terriera

Jack Russell terriery kochają ruch. Kiedy brakuje im aktywności fizycznej, zaczynają się problemy z zachowaniem lub z nadwagą. Aby pies był odpowiednio wyżyty fizycznie, zaleca się poza długimi intensywnymi spacerami także poświęcić nieco czasu na sporty dla psów, np. Agility lub Dog Dancing, w trakcie których pupil angażowany będzie nie tylko fizycznie, ale i umysłowo. Jack Russell terrier chętnie potowarzyszy Ci także podczas joggingu. Ci wytrawni tropiciele bardzo cenią sobie zabawy w chowanego – możesz schować zabawkę lub smakołyk w nieoczywistym miejscu i pozwolić psu wytropić przedmiot. Przy ogromnej energii Jack Russell terrierra ważne jest, by uczyć go cierpliwości i spokoju. Możesz wykorzystać do tego celu zabawy z piłką – naucz psa brać do pyska piłkę wyłącznie wówczas, gdy padnie odpowiednia komenda. Taka kontrolowana zabawa sprawi, że pies nie będzie za bardzo nerwowy podczas innych aktywności fizycznych. Aktywność umysłowa jest u psa tej rasy nieodzowna. Możecie uczyć się wspólnie sztuczek – trening z klikerem z pewnością sprezentuje Wam mnóstwo radości! Wyżyty i dobrze ułożony Jack Russell terrier będzie fantastycznym kompanem na całe życie.

Gdzie znaleźć pieska dla siebie?

Jeśli szukasz Jack Russell terriera, musisz przede wszystkim znaleźć profesjonalnego hodowcę. Ponieważ rasa ta cieszy się ogromną popularnością, istnieje niestety mnóstwo hodowli, w których ponad dobro zwierząt stawiany jest jak największy zysk. Konsekwencją takiego prowadzenia hodowli jest nie tylko rozmycie się standardu rasy, lecz również i przede wszystkim szkoda na zdrowiu u szczeniąt i ich rodziców. Pseudohodowcy trzymają swoje zwierzęta często w nieodpowiednich warunkach. Matki nie mają możliwości odpoczynku między kolejnymi kryciami. Szczenięta często odbierane są matkom za wcześnie, co podnosi ryzyko nie tylko problemów zdrowotnych, lecz także powoduje problemy w społecznym zachowaniu piesków.

Profesjonalny hodowca, któremu zależy na dobru piesków, pozwoli Ci zapoznać się z rodzicami i rodzeństwem szczenięcia. Chętnie odpowie na wszelkie Twoje pytania odnośnie opieki zdrowotnej i odżywiania pieska, nie jest jedynie sprzedawcą, ale także doradcą. Hodowca ma prawo także Tobie zadawać pytania, ma prawo wiedzieć, w jakich warunkach i otoczeniu będzie mieszkał jego podopieczny – profesjonalny, oddany hodowca chce dla swoich zwierząt znaleźć bezpieczny, możliwie jak najlepszy dom. Państwowe związki hodowlane pomogą Ci w znalezieniu profesjonalnego, zrzeszonego hodowcy z Twojej okolicy.

Jeśli nie zależy Ci koniecznie na przygarnięciu młodego pieska i odpowiadać będzie Ci dojrzalszy osobnik, poszukaj w schroniskach, do których również niestety od czasu do czasu trafiają psy rasy Jack Russell terrier. Psy ze schroniska mogą wykazywać różne, niekoniecznie stosowne zachowania z racji swoich dotychczasowych przeżyć, lecz z reguły cieszą się niezmiernie z nowego domu – załoga schroniska powinna umieć Ci doradzić, czy dany piesek będzie do Ciebie pasował.

Życzymy niezapomnianych wspólnych przygód z Twoim Jack Russell terrierem!

Powiązane artykuły
Najczęściej polecane