Australian Cattle Dog

pies rasy

Ten pies pasterski z Piątego Kontynentu ma również wielu fanów w Europie. I to nie bez powodu – Australian Cattle Dog to nie tylko piękna rasa, ale także wysportowany pies i pupil o niepowtarzalnym charakterze. Potencjalni opiekunowie psa tej rasy powinni lubić aktywność fizyczną i doceniać niezależną naturę tej rasy.

Wygląd

Ten pies średniej wielkości ma sportową, zwartą posturę, przy czym większe samce osiągają maksymalną wysokość w kłębie 51 cm. Wyprostowane uszy osadzone są na szerokiej czaszce. Australian Cattle Dog ma gęsty podszerstek. Krótka sierść może być niebieska lub czerwona w plamki i zawsze jest podpalana. Szczenięta z kolei rodzą się biało nakrapiane i stopniowo przybywa im coraz więcej plamek. Harmonijny wygląd ogólny rasy emanuje siłą i dynamizmem.

Historia

Galeria przodków Australian Cattle Dog jest równie barwna jak jego aktualny wygląd. Składają się na nią bowiem różne rasy psów, które skolonizowały Australię wraz z europejskimi imigrantami. Psy służyły rolnikom do zaganiania zwierząt i mogły również pracować z dużymi stadami bydła i przepędzać je przez rozległe połacie kontynentu. Przypuszczalnie pierwsze z tych psów pasterskich wyglądały podobnie do przodków dzisiejszego Bobtaila, ale długa sierść okazała się wadą w australijskim klimacie. Pionierem hodowli Australian Cattle Dog był Thomas Simpson Hall, który nie tylko sprowadził z Wielkiej Brytanii w pierwszej połowie XIX wieku bydło bezrogie i z powodzeniem je hodował, ale także stworzył program hodowli psów. W tym celu skrzyżował plamiste psy pracujące, tzw. drover dogs, z oswojonymi Dingo. Powstałe „Hall's Heelers”, jak je nazywano, były bardzo dobrymi psami do zaganiania bydła. Z kolei po śmierci Halla psy te krzyżowano z innymi czworonogami, w tym z australijskimi Kelpies, ale tylko dla uzyskania bardziej harmonijnego wyglądu, gdyż charakter „Heelera” odpowiadał już życzeniom wielu farmerów posiadających duże stada bydła. Tak powstał współczesny Australian Cattle Dog. Pierwszy wzorzec rasy pojawił się w 1903 roku, w dalszym toku nastąpiło silniejsze rozdzielenie linii roboczej i pokazowej.

Charakter

Odwaga i wytrwałość – te cechy wyróżniają Australian Cattle Dog jako doskonałego psa zaganiającego. Ale co z jego przydatnością jako pies do towarzystwa? Ten siłacz ma również w tej materii niemało do zaoferowania: Jest inteligentny, potulny, chętny do pracy i lojalny wobec swojego stada. Wobec obcych jest, jak na psa pasterskiego przystało, raczej zdystansowany. Może być doskonałym psem stróżującym i jest naprawdę dobrym towarzyszem do uprawiania sportu. Jest to jednak też pies z charakterem, który często pokazuje, że ma własne zdanie. Jako pies zaganiający jest przyzwyczajony do samodzielnej pracy, więc ma też tendencję do narzucania swojej woli. Hierarchia i jego stałe miejsce w niej są w wychowaniu tego psa bardzo ważne. Australian Cattle Dog chętnie podporządkuje się konsekwentnemu przywódcy stada, wyróżnia się lojalnością i bliskim kontaktem z człowiekiem. Może bardzo przywiązać się do jednej osoby w rodzinie, do której czuje szczególną więź. Ponadto, szczególnie samce, mogą wykazywać tendencję do nietolerancyjnego zachowania w stosunku do innych psów.

Wychowanie

Oprócz konsekwentnego zachowania, u opiekunów tej rasy ważne jest również pewne siebie postępowanie, ponieważ Australian Catttle Dog dosłownie wyczuwa niepewność i szybko ją wykorzystuje, by rzucić wyzwanie przywódcy stada – w końcu sam doskonale wie, w którym kierunku podążać! Dlatego zawsze zachowuj spokój i pewność siebie podczas pracy ze swoim australijczykiem. Konsekwencja, a nie surowość, jest kluczem do sukcesu, ponieważ ten samodzielny czworonóg będzie miał tendencję do zamykania się na nadmierną surowość. W dobrej relacji natomiast pies ten chce się przypodobać swoim opiekunom. Ważne jest pochodzenie od hodowcy, u którego szczenięta miały już okazję poznać trochę świata, gdyż dzięki temu Twojego nowego psiego członka rodziny nic tak szybko nie wyprowadzi z równowagi. Odwiedzaj z nim sesje zabaw dla szczeniąt oraz szkołę dla psów, aby mógł poznać psy innych ras i wzmocnić swoje umiejętności społeczne, póki jest jeszcze juniorem.

Przeczytaj również nasze artykuły o wychowaniu szczeniąt!

szczeniak rasy Australian Cattle Dog

Sport

Jako opiekun psa rasy Australian Cattle Dog masz wiele możliwości spędzania czasu: Dorośli przedstawiciele tej rasy są doskonałymi towarzyszami przejażdżek konnych lub rowerowych. Co istotne, psy te prawie nie wykazują instynktu łowieckiego, co stwarza idealne warunki do wspólnych wycieczek. Australian Cattle Dog lubi wiele psich sportów – wypróbujcie, co wam najbardziej odpowiada. Do wyboru są np. Agility, Obedience, Flyball, Dog Dancing albo Dog Frisbee. Jeśli chodzi o aktywność sportową, pamiętaj, aby trenować zgodnie z wiekiem psa – czyli podejmować bardziej wymagające sesje dopiero wtedy, gdy pies jest w pełni dojrzały – i zawsze dostosowywać trening do swojego pupila, nie przeciążając go umysłowo ani fizycznie. Te sprytne czworonogi nadają się również do szkolenia jako psy terapeutyczne lub ratownicze. I wreszcie, co nie mniej ważne, są to nadal doskonałe psy pasterskie i zaganiające, chętnie wykonujące swoje pierwotne zadania na dużych posesjach.

Australian Cattle Dog – żywienie

Temu pupilowi z przeszłością drapieżnika szczególnie posłuży karma, która oferuje wysokiej jakości białko w postaci mięsa. Mięso powinno być na szczycie listy składników, a gorszej jakości ziarna w ogóle nie powinny się na niej znajdować. Podane przez producentów informacje dotyczące dziennej dawki karmy są jedynie wskazówkami, które należy dostosować do kondycji i aktywności zwierzęcia. Niektóre psy rasy Australian Cattle Dog są stosunkowo łakome, więc nieustannie obserwuj smukłą linię swojego psa i, jeśli to konieczne, przeciwdziałaj nadwadze, zmniejszając dzienną ilość kalorii. Uważaj też na niskiej jakości przysmaki – najlepiej całkowicie je wyeliminować lub zastąpić suchą karmą z dziennie wyważonej dawki. Od czasu do czasu podawaj psu suche gryzaki, takie jak żwacze, uszy wołowe, aby dać mu możliwość intensywnego żucia. Świeża woda pitna powinna być dostępna dla Twojego zwierzęcia przez cały czas.

Zdrowie

Zdrowy Australian Cattle Dog jest bardzo wytrzymały. W niektórych liniach istnieją jednak predyspozycje do pewnych chorób dziedzicznych, które występują u nich z większym prawdopodobieństwem niż u przeciętnego psa. Jedno należy stwierdzić zawczasu: Rozsądny hodowca jest najlepszym zabezpieczeniem przed chorobami dziedzicznymi. Kwestią, którą należy rozważyć w przypadku tej rasy, jest możliwa głuchota związana z wersją kolorystyczną: Więcej niż jeden na dziesięć psów rasy Australian Cattle Dog jest głuchych na jedno lub oboje uszu. Dlatego kupuj tylko od hodowców, którzy wykonują audiometryczne badania słuchu! Duże maski i plamy na ciele również zmniejszają ryzyko głuchoty. Oczy psów tej rasy mogą również być podatne na choroby, na przykład przez zwichnięcie soczewki, gdzie soczewka oka przesuwa się do komory przedniej oka. Brak leczenia może prowadzić u czworonoga do zaćmy i ślepoty. Chorobę można wykluczyć za pomocą badań genetycznych. Do chorób dziedzicznych u rasy Australian Cattle Dog należą również choroby kręgosłupa: spondyloza i hiperostoza szkieletowa (DISH). W przypadku spondylozy, element dziedziczny nie zawsze jest obecny, ale odpowiedzialni hodowcy powinni być w stanie okazać odpowiednie zdjęcia rentgenowskie rodziców pod kątem hiperostozy, w której dochodzi do zwiększenia masy kostnej. Podobnie też, hodowca powinien mieć negatywne wyniki badań bioder rodziców w kontekście dysplazji stawów biodrowych. Zdrowy Australian Cattle Dog może osiągnąć wiek 14 lat lub więcej.

Opieka i pielęgnacja

Pielęgnacja Australian Cattle Dog jest prosta: Szczotkuj jego sierść raz lub dwa razy w tygodniu, aby usunąć luźne włosy. Przy zmianie sierści może się przydać częstsze szczotkowanie, ale psia sierść w Twoich czterech ścianach znajdzie się wszędzie tak czy inaczej – rasa ta ma po prostu sporo sierści. Należy kąpać pupila wyłącznie w nagłych wypadkach i to przy użyciu łagodnego szamponu dla psów. Zwykle wystarczy wysuszyć brud, a następnie go wyszczotkować. Regularnie sprawdzaj oczy i uszy, które w razie potrzeby możesz oczyścić specjalnym środkiem czyszczącym. Zwracajmy też uwagę na pazury – jeśli nie są dostatecznie starte, co może się zdarzyć zwłaszcza u starszych zwierząt, trzeba się nimi zająć przy użyciu nożyczek do pazurów. W razie czego możesz poprosić Twojego weterynarza o instrukcje.

Australian Cattle Dog pies pasterski zaganiający

Wymagania: Dom, podwórko – i serce!

Z kim i gdzie Australian Cattle Dog może wieść szczęśliwe psie życie? Jedno jest pewne: Ta aktywna rasa nie nadaje się do mieszkania w mieście. Potrzebuje miejsca do brykania, długich wędrówek pośród natury, a dodatkowo najlepiej dużej posesji do pilnowania. Również więź rodzinna jest ważna dla tego czworonoga, który jest bardzo przywiązany do osób w swoim otoczeniu. Oprócz odpowiednich wymagań przestrzennych, miłośnicy psów, którzy chcą, aby Australian Cattle Dog zamieszkał w ich domu, potrzebują również dużo czasu dla tego członka rodziny – i to każdego dnia. Wspólne spacery i szkolenie tego energicznego psa należą do grafiku codziennie, przez wiele lat po wprowadzeniu się do domu – i tylko ten, kto podejdzie do szkolenia i opieki z sercem i duszą, będzie cieszył się harmonijnym życiem z tym aktywnym psem pasterskim przez wiele lat. Odpowiedzialni początkujący opiekunowie, którzy chcą się uczyć, także mogą na tej podstawie cieszyć się towarzystwem przedstawiciela tej rasy. Jeszcze przed wprowadzeniem się nowego członka rodziny pomyśl więc o opiece nad swoim czworonożnym przyjacielem w razie choroby lub urlopu. Wskazówka: Wiele hoteli chętnie przyjmuje dobrze wychowane zwierzęta. Należy również obliczyć stałe koszty w postaci odpowiedniej dla zwierzęcia karmy, podatku od psa, ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej i wizyt u weterynarza.

Akcesoria dla zwierząt

Zanim Twój Australian Cattle Dog wprowadzi się do nowego domu, zadbaj o podstawowe wyposażenie dla psa, aby czuł się w nim jak u siebie. Obejmuje to miski na wodę i karmę, a także szelki lub obrożę wraz ze smyczą – oprócz standardowej smyczy może być potrzebna smycz automatyczna typu flexi. Aby bezpiecznie przewozić psa, należy zawczasu pomyśleć o najlepszym indywidualnym zabezpieczeniu na czas podróży samochodem. Nieważne czy wybierzesz transporter, klatkę transportową czy pasy bezpieczeństwa – motto brzmi zawsze tak samo: Bezpieczeństwo przede wszystkim! Spraw, aby Twój nowy współlokator miał wygodne warunki dzięki kocykom i koszykom dla psów i zachwyć go ekscytującymi zabawkami, które najlepiej zmieniać co jakiś czas, aby zapewnić mu różnorodność. Na koniec przygotuj się do pielęgnacji pupila: Szczotka i rękawica do masażu, łagodny szampon dla psów, nożyczki do pazurów, preparat do czyszczenia uszu i oczu oraz preparaty na kleszcze stanowią rozsądne wyposażenie podstawowe zapewniające higienę i prawidłowe utrzymanie zdrowotne psa.

Zakup szczeniaka – kwestia zaufania

Podsumowując, w przypadku hodowli psa rasy Australian Cattle Dog istotnych jest wiele szczegółów: Hodowca powinien mieć wszechstronną wiedzę o rasie, aby na tym tle opracować odpowiednie cele hodowlane w zakresie wyglądu i charakteru oraz zrealizować je za pomocą własnego materiału hodowlanego. Profesjonalny hodowca nie szczędzi ani czasu, ani pieniędzy na wykonanie niezbędnych badań, ponieważ zdrowie podopiecznych jest dla niego niezmiernie ważne. Ponadto młode psy już w pierwszych tygodniach życia są u hodowcy intensywnie kształtowane na wiele spraw z życia codziennego, tak aby wyrosły na spokojnych i towarzyskich przedstawicieli swojej rasy. Dobry hodowca nie odda swoich szczeniąt każdemu, ale wypyta szczegółowo o nowy dom swoich juniorów. Oczywiście młode psy z renomowanej hodowli mają odpowiednią cenę, ale na szczenięciu nie należy oszczędzać, lecz kupować tylko od hodowcy zrzeszonego w związku. Sama przynależność do związku nie wystarczy – zapytaj podczas wizyty u hodowcy spokojnie o opiekę zdrowotną i zrób sobie na miejscu obraz środowiska, jak i rodziców – powinni zrobić na Tobie zdrowe i otwarte wrażenie.

Powiązane artykuły
Najczęściej polecane