Oczekujesz nowego miałczącego współlokatora? Koty to nadzwyczajne stworzenia, które są przede wszystkim wrażliwe i urocze. Wiele współczujących kotów wyczuwa, w jakim ich właściciel jest nastroju i chętnie otacza go troską, jeśli jego samopoczucie nie jest akurat najlepsze. Ich intuicja i zmysł sejsmograficzny są tak rozwinięte, że przeczuwają zjawiska takie jak trzęsienia ziemi czy burze, zanim one nastąpią.
Adopcja kocięcia: Wskazówki i podstawowe wyposażenie

© StockPhotoPro / stock.adobe.com
Życie z kotem
Przed wprowadzeniem się nowego lokatora przemyśl dokładnie, czy kot odnajdzie się w Twoich warunkach mieszkaniowych i czy pasuje do Twojego trybu życia. Pracujesz poza domem? Z pracą zawodową życie z kotem można połączyć, jednak kot z pewnością wolałby mieć swojego człowieka przy sobie. W gruncie rzeczy koty radzą sobie dobrze, pozostając w domu samotnie przez cały dzień, jednak to nie zawsze do końca odpowiada ich naturalnemu instynktowi. Przeważnie kotek doskonale poczuje się w gronie innych kotów i będzie doceniał chwile pieszczot z Twojej strony.
Zastanów się także nad tym, gdzie Twój kot będzie przebywał, kiedy wybierzesz się na wakacje. Zanim pojawi się u Ciebie w domu, radzimy całe wyposażenie zawczasu przygotować. Dzięki temu przeprowadzka kota i jego aklimatyzacja przebiegnie sprawniej i dużo mniej stresująco dla obu stron.
Z racji ogromnej ilości produktów dla kotów poszukiwania idealnych akcesoriów sprawiają niemałą frajdę. Najlepiej zainspiruj się online – tym sposobem daj upust radości z oczekiwania na nowego futrzastego kompana. On również będzie cieszył się z każdej możliwości wyszalenia się, oddania łowom i wszelkim zabawom i z wdzięcznością będzie łasił się do Twoich nóg i radośnie mruczał.

Poza tym szanse, że Twoje meble i zasłony pozostaną nienaruszone przez kocie pazury, wzrastają wyraźnie, kiedy zaoferujesz kotu specjalny mebel do drapania, na przykład drapak.
Pora na zabawę
Kiedy kotek wprowadzi się już do Twojego mieszkania, należy zwrócić uwagę na kilka aspektów. Miej na uwadze zwłaszcza to, że kocię jest z reguły zabawowe i na pewno bardzo ciekawskie, przez co narażone jest na wiele niebezpieczeństw czyhających w każdym zakątku mieszkania.

Ale poza kocięciem w niebezpieczeństwie znajdzie się także wyposażanie mieszkania. Jeśli Twój pupil zechce ostrzyć pazurki na sofie w salonie, zareaguj szybko — ale nie gwałtownie, tylko z miłością — i pokaż mu na przykład matę do drapania.
Zwłaszcza koty, które żyją wyłącznie w mieszkaniu, doceniają i potrzebują zabaw z człowiekiem. W idealnym przypadku jedna czwarta do jednej trzeciej całego dnia powinna być poświęcona aktywności fizycznej i intelektualnej kota. Do wspierania tej ostatniej nada się doskonale zabawka interaktywna Catit Play-N-Scratch, która spełnia kilka ważnych dla edukacji kota funkcji: Oferuje matę do drapania, kocimiętkę, ruchomą zabawkę oraz szybko poruszającą się po torze piłeczkę, rozwijając w ten sposób fantazję, zręczność i zaspakajając instynkt łowczy i potrzebę drapania kota.

Kiedy kot łapie myszy i przynosi je swojemu właścicielowi, oznacza to według opinii wielu ekspertów, że zwierzę pokazuje człowiekowi – dużo mniej utalentowanemu w tej dziedzinie – jak należy polować. Spraw swojemu małemu drapieżcy tę przyjemność i pokaż, że jesteś pod wrażeniem – niezależnie od tego, czy przyniesie Ci dopadniętą na podwórzu prawdziwą mysz, czy kocią zabawkę w kształcie myszki. Podobnie jak człowiek, kot najchętniej robi to, co leży w jego naturze. Człowiek powinien więc zaoferować mu do tego możliwości.
Kocia toaleta
Koty są z natury czyściochami i bywają pedantyczne, kiedy ich kuweta nie spełnia ich oczekiwań odnośnie higieny. Niezmiernie ważne jest więc, by czyścić kuwetę regularnie. Kocięta, które przed adopcją przebywały u dobrego hodowcy, są już najczęściej nauczone korzystania z kociej toalety. Mimo tego może się od czasu do czasu zdarzyć młodemu kotkowi mały „wypadek”. Nie powinieneś wówczas w żadnym wypadku złościć się na niego i pokrzykiwać, a podejść ze spokojem do sprawy i zbadać przyczynę takiego zachowania. Najczęściej przyczyną jest albo zabrudzona kuweta, z której kot nie chce korzystać, albo w ten sposób objawiające się schorzenie.
W przypadku podejrzenia u kota schorzenia powinieneś czym prędzej udać się do doświadczonego weterynarza. Przyczyną nietrzymania moczu u kota może być na przykład zapalenie pęcherza. Najpierw jednak sprawdź, czy kuweta odpowiada kocim wymaganiom. By kuweta była przez kota akceptowana, musi oferować nieskazitelną higienę, wiele miejsca i odosobnienie. Dzięki temu kot nie poczuje się ograniczony, zwłaszcza kiedy będzie chciał pokopać w żwirku, tak jak czyni to z trawą na łonie natury. Stworzone z myślą o tym potrzebach kotów kuwety to przykładowo kuwety kryte, dzięki którym dodatkowo uchronisz swoje mieszkanie przed zapachami z kuwety.
Również żwirki dla kota występują w wielu rodzajach: od zapachowego Tigerino Crystals Lavender przez betonitowy i samozbrylający się Golden Grey Master po ekologiczny Cat’s Best EcoPlus dla właścicieli, którym na sercu leży także dobro środowiska. Najlepiej wypróbuj kilka rodzajów żwirku, by stwierdzić, który zostanie przyjęty przez kota najlepiej.
Miski i poidełka
Koty są wśród zwierząt prawdziwymi smakoszami. By Twój mały łasuch czuł się u Ciebie dobrze, musi naprawdę smakować mu podawane mu jedzenie. W końcu przez żołądek do serca – działa także w przypadku kotów.
Zwróć uwagę, by miska na karmę była oddalona od miski na wodę. Odpowiada to naturalnym warunkom posilania się dzikich kotów, które starają się nie zabrudzić wody pitnej krwią ofiary. Instynkt wciąż podpowiada naszym domowym kotom, by pić w innym miejscu od tego, w którym przyjmuje pokarm. Warte wspomnienia w tym miejscu są poidełka-fontanny, które filtrują wodę poruszając nią tak, że przywodzi na myśl źródełko. Dzięki filtracji woda pozostaje dłużej świeża. Do podawania wody kotu nadają się także miski szklane, ceramiczne oraz ze stali szlachetnej.
Należy również wziąć pod uwagę fakt, że wibrysy (włosy czuciowe, wąsiki) u kota są bardzo wrażliwe i na pewno nie będzie im sprzyjać zbyt mała lub zbyt płytka miseczka, dlatego ważne jest, by wybierać miski z płaskim spodem i rantem o wysokości mniej więcej 5 cm, średnica powinna wynosić co najmniej 12 cm. No i jeśli chodzi o kociego łasucha, to z jego perspektywy powinna być po brzegi wypełniona pysznościami.
Jednak jak wiadomo, nie każda dostępna na rynku karma dla kota jest dla niego faktycznie dobra, a już na pewno nie w przesadnie dużych ilościach. Jeśli kot jest fizycznie osłabiony i chuderlawy, można stopniowo zwiększać podawane mu porcje pokarmu. A pyszna karma mokra podana w ceramicznej misce od Trixie z uroczym motywem łapek z pewnością będzie smakowała kotu wyjątkowo. Poza tym miski z motywami stanowią element dekoracyjny mieszkania, po prostu wyglądają ładnie i estetycznie. Zdobiona miska ucieszy i kotka i człowieka.
Miska Silver Line ze stali szlachetnej z antypoślizgowym spodem wygląda nowocześnie i zapobiega ślizganiu się miski po podłodze, kiedy kot z radością pałaszuje posiłek. Jeśli w Twoim domu mieszka więcej niż jeden kot, przemyśl zaoferowanie im kilku miejsc na przyjmowanie posiłku. W ten sposób zapobiegniesz możliwemu konkurowaniu kotów o miskę. Niektóre koty chcą także niejednokrotnie zaanektować wyłącznie dla siebie drapak czy legowisko, co może doprowadzić do spięć między kotami. Temu również możesz zapobiegać lub przeciwdziałać, oferując każdemu kotu własne miejsce.
Legowiska i budki dla kota – miejsca do spania i wypoczynku
Jednym z ulubionych zajęć kotów jest spanie. Zwierzęta te przesypiają 66% doby, tj. do 16 godzin każdego dnia. Spanie jest dla nich akumulatorem energii po intensywnych harcach. Nawet, jeśli Twój kot niespecjalnie lubi spędzać czas polując czy bawiąc się, sen z pewnością zalicza się tak czy inaczej do jego ulubionych nawyków. W młodym wieku koty potrafią przesypiać nawet do 90% doby! Uwzględnij to koniecznie przy wyborze legowiska, budki, poduszki do spania lub domku dla kota i wybierz miejsce do spania idealnie dopasowane do jego potrzeb. W trakcie snu obniża się znacznie temperatura ciała kota, ale wygodne legowisko lub przytulna budka zapewni mu nieprzerwanie ciepło.
Także drapaki wyposażone są często w wygodne miejsca do spania. Taki drapak zaspakaja wszelkie potrzeby kota – od ostrzenia pazurów po słodkie drzemki. Kot ponadto chętnie wykorzysta słupki do przeciągania się po drzemce.

Nie przerywaj kotu regenerującej drzemki, by mógł pozbierać energię na dalsze harce i podboje. Wcześniej czy później kot sam wstanie – najpóźniej wówczas, kiedy poczuje głód, a jak wiadomo, jest to fenomen często występujący u tych łakomczuszków.