American Staffordshire Terrier

Pies rasy American Staffordshire Terrier

American Staffordshire Terrier, nazywany krótko „Amstaffem”, podzielił miłośników psów jak żaden inny: W niektórych krajach europejskich uchodzi za groźnego psa walczącego, a jego hodowla jest zakazana lub obłożona dodatkowymi obostrzeniami, natomiast przykładowo w Wielkiej Brytanii psy tej rasy cenione są wysoko jako tak zwane „psy niańki” (ang. „nanny dogs”). Pokazuje to jednoznacznie, że powód, dla którego Amstaffy potrafią być agresywne, znajduje się nie przy obroży, a na drugim końcu smyczy. Rasa ta naprawdę zasługuje na to, by spróbować pozbyć się wobec niej uprzedzeń, ponieważ za wieloma sądami chowa się inteligentny, dynamiczny i niezwykle lojalny pies.

Kompaktowa budowa ciała

Muskularna głowa na kompaktowym, korpulentnym ciele - American Staffordshire Terrier to prawdziwie imponujące zjawisko. W kłębie osiąga wysokość od 43 do 48 cm, a jego waga sięga 23 kg. Jego ciemne oczy osadzone są głęboko na szerokiej mózgoczaszce z wyraźnie zaznaczonym stopem, uszy są najczęściej nieprzycięte, krótkie, w kształcie płatka róży lub pół-uniesione.

Sierść i umaszczenie

Krótkie, połyskujące futro psów tej rasy można podziwiać niemal w każdym możliwym umaszczeniu. Niepożądane są jedynie niepełna pigmentacja trufli nosowej oraz dużo białej barwy, która wskazuje na genetyczną predyspozycję do głuchoty.

Od psa obronnego do niańczącego

American Staffordshire Terrier hodowany był początkowo z myślą o walkach psów: Jego przodkowie dostali się prawdopodobnie około 1860 roku z Wielkiej Brytanii wraz z brytyjskimi imigrantami do Stanów Zjednoczonych. Tam, od drugiej połowy XIX wieku organizowano komercyjne widowiska z udziałem walczących psów, podczas których chętnie wykorzystywano tę muskularną i zadziorną rasę. Celem hodowców, biorących udział w walkach, było wychowanie nieustraszonych, ostrych i wytrzymałych psów, które nie ugięłyby się przed przeciwnikiem. Na szczęście w historii tej rasy zapisały się osobniki znane nie tylko z walk psów, są i pozytywne akcenty: Bardzo znanym reprezentantem swojej rasy jest Amstaff Petey, którego obejrzeć można w serialu dla dzieci „Little Rascals” („Klan urwisów”). Dziś Amstaffy funkcjonują właśnie jako psy rodzinne i obronne. W Wielkiej Brytanii zyskały znacznie na popularności jako „nanny dogs”, czyli tak zwane „psy niańki”. Można je spotkać także przy placówkach opiekuńczo-pielęgnacyjnych, gdzie spełniają funkcje terapeutyczne i socjalizacyjne, wnosząc pociechę w życie podopiecznych ośrodka swoim zawadiackim i radosnym zachowaniem. Suwerenność i wytrzymałość Amstaffów czyni je także doskonałymi psami ratunkowymi.

Potomkowie brytyjskich psów walczących

Początki rasy American Staffordshire Terrier sięgają popularnych w Wielkiej Brytanii XIX wieku psich walk. Już sama nazwa rasy mówi o miejscu jej pochodzenia – brytyjskim Stafford. Po wprowadzeniu zakazu przeprowadzania krwawych psich walk w Wielkiej Brytanii w roku 1835, potomkowie walczących psów dostali się za sprawą migracji ich brytyjskich właścicieli do Stanów Zjednoczonych, gdzie ponownie wykorzystywane były do okrutnych walk. Używane także do pilnowania gospodarstw psy stały się z biegiem czasu coraz popularniejsze, a ich hodowle rozrastały się i namnażały. Od około końcówki XIX wieku coraz więcej właścicieli Amstaffów decydowało się prezentować swoich podopiecznych na wystawach psów. By rozróżnić Amstaffa od angielskiego Staffordshire Bull Terrier’a, w roku 1969 rasę przemianowano właśnie na American Staffordshire Terrier’a, co w 1971 zostało oficjalne uznane przez FCI (Międzynarodową Federację Kynologiczną). Zmiana nazwy zakończyła zamieszanie, które powodowały równocześnie stosowane nazwy: „Pit Bull Terrier“, „American Bull Terrier“ czy „Stafford Terrier“.

Smutne dziedzictwo krwawej przeszłości

Wielu ludzi na widok Amstaffa reaguje sceptycznie lub z dużym dystansem, właścicielom tych psów zdarzają się z pewnością także i nieprzyjemne wymiany zdań. Do negatywnego wizerunku tego niegdyś walczącego psa przyczynił się także fakt, iż wśród określonej klienteli przez długi czas symbolem statusu było prowadzenie na wysadzanej kolcami smyczy ostro reagującego psa. Należy pamiętać, że zagrożenie nie wypływa jednak bezpośrednio od psa, jego zachowanie i usposobienie zależy znacznie bardziej od jego właściciela.

Krwawa przeszłość rasy doprowadziła w niektórych europejskich krajach do obostrzeń w jej hodowli lub do całkowitego jej zakazania. We Francji oraz na Węgrzech na przykład obowiązuje zakaz przewożenia American Staffordshire Terrier’ów przez granice. By móc przekroczyć z Amstaffem granice Niderlandów, trzeba okazać rodowód psa, a w Hiszpanii istnieje obowiązek zarejestrowania psa w specjalnej bazie. Obostrzenia i zakazy doprowadziły do tego, że w niektórych krajach, takich jak właśnie Francja, Szwecja czy Holandia, praktycznie nie spotyka się już na ulicach Amstaffów.

Z natury wierny i odważny

Jaki jest więc typowy American Staffordshire Terrier? Mimo swojej przeszłości pies tej rasy doskonale nadaje się na psa rodzinnego, wyjątkowo silnie przywiązuje się do swojej ludzkiej rodziny i nierzadko szczególnie przepada za najmłodszymi jej członkami. W stosunku do innych psów, zwłaszcza niespokojnych, bywa dominujący, dlatego może dochodzić między nimi do konfliktów. Taka postawa wynika najprawdopodobniej z historii Amstaffów, jednak również przez wzgląd na nią psy te potrafią wykazać nadzwyczajną lojalność wobec „swojego” człowieka, gdyż w czasie walk ten jeden człowiek bezpiecznie mógł odseparować swojego podopiecznego od pozostałych walczących psów. To właśnie ta niespotykana lojalność i posłuch sprawiły, że Amstaffy nadawały się doskonale do wykorzystywania w walce. Poza tym American Staffordshire Terrier to dynamiczny, pełen życia, wymagający wielu aktywności fizycznych pies, który zwraca na siebie uwagę przede wszystkim swoim uważnym i jednocześnie pełnym radości i chęci do zabawy usposobieniem. Dobrze wychowany Amstaff, któremu zapewnia się odpowiednią ilość zajęć, to idealny towarzysz dla rodziny, który nie ujada i nie atakuje. Statystyki wykazują, że Amstaff atakuje dokładnie tak samo często jak umiłowany przez rodziny z dziećmi Golden Retriever.

szczenięta amstaffa

Niezawodne zdrowie

American Staffordshire Terrier to rasa ciesząca się z reguły solidnym zdrowiem. Czasem zdarzają się u niej problemy skórne, objawiające się pod postacią alergii, które mogą być jednak z powodzeniem zwalczone jedynie poprzez zastosowanie odpowiedniej diety. Niektóre linie hodowlane wykazują także tendencje do dysplazji stawu biodrowego i niewydolności serca. Przy odpowiedniej pielęgnacji długość życia Amstaffa może sięgać 12 lat.

Czy każdy dogada się z Amstaffem?

American Staffordshire Terrier na pewno nie jest psem dla początkującego właściciela, ponieważ psy tej rasy potrafią sprytnie wykorzystywać typowe dla amatorów błędy wychowawcze. Problemy, które z nich wynikają, okazują się za zwyczaj zbyt trudne do skorygowania i mogą nieść za sobą przykre, lub nawet niebezpieczne, konsekwencje. Osoby, które wykażą się w wychowaniu konsekwencją i dadzą psu poczucie, że na smyczy prowadzi je pewna ręka, zyskają niezawodnego kompana na całe życie.

Przedstawicielowi tej aktywnej rasy powinno się zapewnić odpowiednie warunki: Ze względu na wielkość i siłę Amstaffów oraz ich nieustającą potrzebę ruchu i zabawy, rasa ta nie nadaje się raczej do mieszkania na miejskim osiedlu. Temu ciekawskiemu czworonogowi z pewnością spodoba się „własny” ogród – należy jednak zawsze pilnować swojego pupila, gdyż zmysł odkrywcy może wziąć nad nim górę. Spokojnym o Amstaffa można poczuć się dopiero, ogradzając ogród płotem o wysokości 1,60 m, gdyż psy tej rasy zaskakują nierzadko wyjątkowym talentem do widowiskowych skoków wzwyż. American Staffordshire Terrier’owi najlepiej żyć się będzie z wysportowanym właścicielem, który chętnie spędza czas w plenerze na różnych sportowych aktywnościach, ceni długie spacery czy wycieczkę rowerową ze swoim (dorosłym) czworonożnym kompanem na linie.

WoW general

Do przemyślenia przed przygarnięciem Amstaffa

Z przygarnięciem każdego psa wiążą się spore koszty, przykładowo podstawowe wyposażenie (smycze, legowiska, koce, szczotki itd.), jak równie regularne wydatki na odpowiednie karmy, szczepienia i kontrole weterynaryjne. Należy sobie także zdawać sprawę z tego, że pies tej rasy, przez panujące o nim kontrowersyjne stereotypy, może napotkać się z nieprzychylnymi reakcjami ludzi. Jednak przedstawiając im dobrze wychowanego Amstaffa, możesz zupełnie odmienić ich poglądy na jego temat! Do przemyślenia pozostaje także kwestia urlopu czy ewentualnej choroby – czy jesteś w stanie zapewnić psu opiekę w tych i podobnych sytuacjach? Wprawdzie w chwili obecnej wiele hoteli na terenie całej Europy przyjmuje także czworonożnych gości, jednak w przypadku Amstaffa należy liczyć się nierzadko z obostrzeniami. Koniecznie upewnij się także, że żaden członek przyszłej ludzkiej rodziny Amstaffa nie ma uczulenia na psią sierść. Przy zakupie szczenięcia, znajdź najlepiej od razu psią szkółkę, która oferuje wspólne zajęcia dla szczeniąt, gdyż nauka zachowań społecznych we wczesnym okresie życia jest ogromnym plusem do oceny z wychowania Amstaffa.

Pielęgnacja: idzie gładko

Pielęgnacja sierści American Staffordshire Terrier’a jest szybka i prosta: Wystarczy raz na tydzień przeczesać ją szczotką. Twój czworonóg z pewnością pokocha pieszczoty gumową szczotką podczas pielęgnacji i chętnie poddawał się będzie temu zabiegowi. Ogromną zaletą częstszego szczotkowania sierści jest to, że luźne włosie pozostaje na szczotce, a nie na dywanach, tapicerkach i ubraniach.

Amstaff pies

Wychowanie: konsekwencja i pewność siebie

American Staffordshire Terrier wymaga konsekwentnej, ale i kochającej osoby. To bardzo inteligentna rasa, która sprytnie potrafi wykorzystać ewentualne błędy i słabości swojego ludzkiego wychowawcy. Właściciel Amstaffa nigdy nie powinien okazywać przed nim strachu czy przymykać oko, przykładowo w fazie wzrostu psiaka, na jego dominujące zachowania. Pies od samego początku musi nauczyć się kto gra pierwsze skrzypce. Najważniejsze w wychowaniu Amstaffa są właśnie konsekwencja i pewność siebie. Cechą psa tej rasy, która znacznie ułatwia jego ułożenie, jest jego chęć przypodobania się właścicielowi za wszelką cenę. Wspomnieć także należy o szczególnej „mimice” psów tej rasy: Amstaffy doskonale potrafią robić przysłowiowe „psie oczy” i sprytnie tę umiejętność wykorzystują, by osiągnąć swoje cele. Dlatego ich właściciele powinni cechować się także stanowczością i uporem.

Zajęcia dla Amstaffa

American Staffordshire Terrier’y lubią intensywne zajęcia i aktywnie spędzone dni, dlatego doskonale odnajdą się we wszelkich typach psich sportów, od Agility, Flyball czy też Obedience aż po trening na psa terapeutycznego. Odradza się natomiast szkolenie Amstaffa do pracy na psa obronnego, gdyż takie szkolenie mogłoby aktywować uwarunkowaną genetycznie ostrość jego charakteru. Przedstawiciele tej rasy cenią długie spacery, dorosłe psy biegają też chętnie za jadącym na rowerze właścicielem. Ich niespożytkowaną energię rozładować mogą także aportowanie i frisbee. Spędzający czas w aktywny sposób Amstaff nie pogardzi także chwilą lenistwa w wygodnym legowisku i dawką pieszczot od swojego „ulubionego człowieka”.

karma dla psow rasowych

Jak znaleźć psa rasy American Staffordshire Terrier?

Przy zakupie psa rasy American Staffordshire Terrier szczególnie zaleca się wybór zrzeszonego hodowcy! Poważni hodowcy zwracają bowiem uwagę na stałość charakteru w wychowaniu szczenięcia, która czyni Amstaffy właśnie godnymi zaufania psami rodzinnymi. Przed przygarnięciem szczenięcia koniecznie odwiedź go w jego pierwszym otoczeniu i pozyskaj informacje o jego dotychczasowym wychowaniu, rodzicach i stosunkach z rodzeństwem. Dobry hodowca także będzie stawiał wiele pytań, o warunkach panujących w Twoim domu czy sposobie spędzania wolnego czasu. To nie wścibstwo, a oznaka, że troszczy się o przyszłość swojego podopiecznego! Pamiętaj, by omówić z hodowcą także kwestie zdrowotne pieska!

Jeśli nie zależy Ci na szczeniaku, sprawdź także pobliskie schroniska oraz organizacje ochrony zwierząt. Nauka życia ze starszym psem może okazać się pełna poruszających i wzbogacających doświadczeń. Pamiętaj tylko, żeby dopytać o jego charakter i przeszłość, zanim zabierzesz go do domu, by upewnić się, czy na pewno zdołacie się porozumieć. American Staffordshire Terrier, nieposiadający odpowiedniego wychowania powinien trafić w ręce wyłącznie doświadczonego właściciela!

Dobrze doinformowany, konsekwentny właściciel, który podaruje kochający dom Amstaffowi i poświęci mu dostatecznie dużo czasu na wyładowanie z nim jego niebywałej energii, zyska niezawodnego kompana i przekona się, jak ten „groźny pies” radosnym machaniem ogona i sympatycznym usposobieniem obala wszelkie stereotypy na swój temat.

Życzymy Ci wspaniałego wspólnego życia z Twoim lojalnym American Staffordshire Terrier’em!

Wolf of Wilderness The Taste Of Canada

Wolf of Wilderness "The Taste of Canada

  • Kompletna karma dla dorosłych psów ze świeżą wołowiną, dorszem, indykiem i żurawiną
  • Pierwotny czysty smak
  • Receptura w 100% bez zboża i bez ziemniaków
  • Z grochem, fasolą polną i ciecierzycą jako źródłem białka roślinnego
Powiązane artykuły
Najczęściej polecane
11 min

Buldog francuski

Sympatyczny pies małej rasy, który za sprawą swojego uroku i przyjaznego usposobienia przekona do siebie chyba każdego.