Golden Retriever

Pies rasy Golden Retriever

Golden Retriever cieszy się niesłabnącą popularnością na całym świecie, zwłaszcza wśród rodzin. Ma bardzo przyjazne usposobienie, jest uległy względem swojego opiekuna i ma szereg innych zalet, o których przeczytasz w poniższym artykule.

Wygląd: Muskularne psy o harmonijnej budowie ciała

Sekret popularności Golden Retrievera nie tkwi jedynie w jego urokliwym usposobieniu, lecz także w atrakcyjnym wyglądzie tej rasy. Ten średniej wielkości pies odznacza się niezwykle proporcjonalną budową ciała.

Jego kształtna czaszka z wyraźnym stopem i ciemne oczy nadają mu typowego delikatnego i przyjacielskiego wyglądu. Silna muskulatura i mocne kości sprawiają, że Goldeny to zwinne i aktywne fizycznie zwierzęta.

Średniej długości sierść Goldena jest gładka lub nieco falowana, jednak nigdy pokręcona. Sierść na plecach przylega płasko, natomiast tyły łap, klatka i brzuch są mocno opierzone. Dzięki gęstemu podszerstkowi nawet najbardziej ekstremalne zimowe mrozy nie dadzą się Goldenom we znaki.

Ubarwienie sierści może być intensywnie złote poprzez blady odcień żółtego po kremowe. U niektórych osobników na klatce piersiowej pojawiają się czasami białe kępki.

Golden Retriever należy do ras średniej wielkości. Samce osiągają od 56 do 61 cm wysokości w kłębie, suczki od 51 do 56 cm. Waga u tych psów waha się w zależności od wielkości i płci między 30 a 40 kg.

Linia pracująca (Field Trial) i linia wystawowa (Show Line)

Różnice między powstałymi liniami hodowlanymi

Podobnie jak w przypadku innych ras psów, w hodowli Golden Retrieverów wyodrębniono różne linie hodowlane różniące się cechami zewnętrznymi i wewnętrznymi.

Psy należące do linii pracującej wyróżniają się bardziej atletyczną i smukłą sylwetką. Jej przedstawiciele są bardziej temperamentni, mają rozwinięty instynkt łowiecki i są bardzo chętni do nauki. Dlatego najbliżej im do psów odpowiadającym pierwotnemu wzorowi rasy.

Natomiast w przypadku linii wystawowej nacisk kładzie się na wygląd. Goldeny z tej linii są masywniejsze a ich umaszczenie wyraźnie jaśniejsze. Sierść jest na ogół dłuższa i grubsza w porównaniu do psów z linii pracującej.

Psy z tych linii różnią się także charakterem. Psy wystawowe są spokojniejsze a czasami wręcz leniwe. Nie znaczy to, że nie czerpią radości z aktywnego spędzania czasu czy uprawiania psich sportów, jednak na pewno sprawdzą się lepiej w roli psów rodzinnych niż psy z linii pracującej.

Charakter: Wierne i pojętne wulkany energii

Golden Retriever znany jest ze swojego niebywałego posłuszeństwa człowiekowi. Lubi mu się podlizywać i cieszy go wykonywanie poleceń oraz nauka nowych rzeczy. Do sytuacji dnia codziennego dopasowuje się ze spokojem i pogodnym nastawieniem, poza tym uwielbia towarzyszyć człowiekowi we wszystkich jego aktywnościach.

W żartach właściciele Goldenów twierdzą nawet, że Goldie prędzej pomógłby włamywaczowi wynieść z domu wartościowe przedmioty, niż go przepędził. Rzeczywiście, jego zmysł obronny jest rozwinięty jedynie w nieznacznym stopniu, o ile w ogóle. Na psa stróżującego Golden się wprawdzie nie nadaje, za to jego wrodzona chęć do pracy, inteligencja i posłuch czynią z niego doskonały materiał na psa terapeutycznego i towarzyszącego dla niewidomych i niepełnosprawnych. Dobry węch i dobrze rozwinięty instynkt łowiecki prowadzi z kolei do tego, że te Retrievery chętnie wykorzystywane są w akcjach policyjnych i ratunkowych, zarówno jako psy ratujące, jak i na przykład tropiące ładunki wybuchowe czy narkotyki.

Wielką namiętnością Golden Retrievera jest jedzenie. W porównaniu do psów innych ras, Goldeny mają bardzo duży apetyt na praktycznie wszystko co znajdzie się w zasięgu ich pyska i z tego względu mają tendencję do nadwagi. Dlatego tak bardzo ważne jest ich prawidłowe żywienie już w wieku szczenięcym.

Pielęgnacja: Cały rok w towarzystwie psiej sierści

Szczególną uwagę należy zwrócić na złotą sierść Goldena. Bowiem nie traci jej on jedynie w okresie zmiany okrywy dwa razy do roku, ale przez cały czas. Dlatego powinna być regularnie wyczesywana i szczotkowana. Dzięki temu nie tylko pozbędziemy się z podszerstka luźnego włosia, lecz również zredukujemy ilość sierści, którą Golden zostawia na dywanach, kanapie czy ubraniach.

Poza sierścią pielęgnowane regularnie muszą być również uszy, oczy, łapy i uzębienie Goldena. Wykonując kontrole regularnie, szybko przyzwyczaisz do nich pupila, dzięki czemu będzie na nie reagował ze spokojem. Dzięki rutynowym kontrolom możesz nie tylko zawczasu rozpoznać ewentualną chorobę i jej przeciwdziałać, lecz również zapobiec niebezpiecznym infekcjom.

Koegzystencja: Czy Golden Retriever do mnie pasuje?

Oddany człowiekowi Golden należy do najpopularniejszych psów rodzinnych na całym świecie. Jego pogodna i spokojna natura oraz ufna i rozbrykana osobowość czynią go psem cenionym zwłaszcza wśród rodzin z małymi dziećmi. Także w koegzystencji z innymi zwierzętami domowymi „Goldie” okazuje się być zgodny i przyjacielski.

Już nawet ze względu na jego wielkość i zamiłowanie do ruchu na świeżym powietrzu, Golden Retriever nie nadaje się do trzymania w małym mieszkaniu. Najlepiej będzie się czuł w domu z ogrodem. W związku z nad wyraz wrażliwym charakterem psów tej rasy trzymanie ich w klatce jest niepodważalnie nieodpowiednie. Pozwól swojemu Goldenowi brać udział w swoim życiu codziennym i przede wszystkim przeznacz wystarczającą ilość czasu na jego fizyczne i umysłowe zaangażowanie.

Ruch: Rasa z wymaganiami

Golden Retrievery, podobnie jak wszystkie psy myśliwskie, uwielbiają aktywności fizyczne. Monotonne codzienne spacery oferują ruchliwemu Goldenowi niewątpliwie za mało ruchu. Dla Golden Retrievera ważne jest zaangażowanie nie tylko fizyczne, ale i intelektualne.

Poza niezbyt wymagającym aportowaniem czy szukaniem przedmiotów, w przypadku Goldena sprawdzą się doskonale również przeróżne, bardziej zaawansowane formy sportu i treningu intelektualnego. Dla Goldenów odpowiednie są na przykład treningi obedience, agility, trening z Dummy, praca jako tropiciele lub w jednostce psów ratowniczych.

Prawdziwą przyjemność sprawisz swojemu kochającemu wodę psu zabierając go nad rzekę, jezioro lub morze. Golden Retrievery uwielbiają pływać. A jeżeli w pobliżu nie ma żadnego zbiornika wodnego, zadowolą się wodą z kałuży lub z węża ogrodowego.

Golden Retriever trening

Choroby genetyczne Golden Retrievera

W latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych Golden Retriever przeżywał okres największej popularności. Do dziś jest to najczęściej występująca rasa w obszarze anglosaskim i niemieckojęzycznym.

Niestety boom na Goldeny obfitował także w negatywne skutki. „Hodowcy”, którzy na słodkich pieskach chcieli jedynie szybko zarobić duże pieniądze, parowali je w sposób nieprzemyślany, nie uwzględniając ich usposobienia i nie zważając na kwestie zdrowotne. Wskutek tego powstały niektóre typowe dla rasy choroby, na które Retrievery cierpią niekiedy do dziś.

Hodowcy próbują zminimalizować ryzyko występowania chorób dziedzicznych poprzez przemyślane ukierunkowanie hodowli i rygorystyczne reguły procesu dopuszczenia. Jednak niektóre choroby genetyczne wciąż występują u Goldenów ponadprzeciętnie często. Są nimi:

  • Dysplazja stawu biodrowego
  • Dysplazja stawu łokciowego
  • Epilepsja
  • Postępujący zanik siatkówki (Progressive Retinal Atrophy)
  • Zmętnienie soczewki oka

Ponadto: Długość życia Golden Retrievera ze sprawdzonej hodowli jest stosunkowo długa, wynosi średnio od 12 do 16 lat. Zatem prawdopodobieństwo, że będziesz cieszył się towarzystwem swojego Goldena przez długie lata, jest w przypadku zadbanego szczenięcia od zdrowych rodziców bardzo wysokie.

Golden Retriever wychowanie

Wskazówki dotyczące zakupu: Zakup tylko od sprawdzonego hodowcy

Jeśli zastanawiasz się nad zakupem szczeniaka rasy Golden Retriever, musisz koniecznie dowiedzieć się, czy wybrany przez Ciebie hodowca przeprowadził wszelkie niezbędne kontrole zdrowotne. Zapytaj o zdrowie rodziców i dziadków pieska i poproś o przedstawienie Ci wyników ich badań. Niestety wciąż istnieje wielu hodowców masowych, którzy nie przykładają dużej wagi do zdrowia swoich szczeniąt. Rasowe zwierzęta kupuj więc wyłącznie od zaufanych, uznanych hodowców i daj sobie wystarczającą ilość czasu na podjęcie decyzji.

Cena zdrowego szczenięcia rasy Golden Retriever z hodowli zarejestrowanej w ZKwP to około 5000 zł. Pies, który będzie towarzyszył Tobie i Twojej rodzinie przez wiele lat, jest jednak wart przecież każdych pieniędzy. Poza tym szczenię z takiej hodowli będzie już na ogół zaczipowane, kilkukrotnie odrobaczone oraz, w zależności od wieku, co najmniej raz zaszczepione.

Warto również rozejrzeć się w pobliskich schroniskach, gdzie oprócz psich seniorów nierzadko znajdziemy też szczenięta czekające na nowy dom.

szczęśliwy szczeniak rasy golden retriever

Pochodzenie i hodowla Golden Retrievera

O miano prawdziwej historii pochodzenia ras Retrieverów do dziś walczy wiele legend i podań. Inaczej jednak niż w przypadku większości rodzajów Retrieverów, historię Goldena można prześledzić dokładnie, i to już od roku 1864.

Wtedy właśnie Brytyjczyk sir Dudley Marjoribanks zakupił od pewnego szewca z Brighton żółtego Wavy-Coated-Retrievera. Samiec urodził się jako jedyne żółte szczenię z miotu szczeniąt z czarnym umaszczeniem. W swej posiadłości „Guisachan” w Północnej Szkocji Marjoribanks, nazwany później pierwszym lordem Tweedmouth, rozpoczął hodowlę.

Celem jego hodowlanych starań było rozwinięcie doskonałego psa aportującego do polowań na dzikie ptactwo. W roku 1868 Marjoribanks skrzyżował swojego samca „Nous” z suczką rasy Tweed Water Spaniel o imieniu „Belle”. Wybrał suczkę tej rasy, gdyż spaniele poza tym, że kochają wodę, uchodzą również za wytrwałe psy aportujące.

Potomków „Nous” i „Belle” Tweedmouth krzyżował w ciągu kolejnych 20 lat z kolejnymi Tweed Water Spanielami, a także seterami irlandzkimi oraz przede wszystkim z Bloodhoundami o piaskowym umaszczeniu. Z tych krzyżówek Golden Retriever wykształcił się w końcu w takiej postaci, jaka znana nam jest dzisiaj. W roku 1913 rasa została oficjalnie uznana przez brytyjski klub kynologiczny.

Zgodnie z pierwotnym celem hodowlanym Goldeny wykorzystywano najpierw do „pracy po oddanym strzale”, co oznacza, że ich zadaniem było aportowanie trafionych przez kule dzikich zwierząt. Psy delikatnie ujmowały w szczęki martwą zwierzynę i przynosiły do myśliwego.

YT channel 1000x160

Podsumowanie: Wierny towarzysz dla aktywnych

Golden Retriever to oddany człowiekowi, chętny do nauki pies. Z ochotą towarzyszy swojemu opiekunowi zawsze i wszędzie, ale spędzanie całego dnia na wylegiwaniu się na posłaniu nie jest dla niego.

Jeżeli wybierzemy odpowiednie szczenię z renomowanej hodowli, będziemy mogli cieszyć się wspólnym towarzystwem przez wiele lat.

karma dla psow rasowych
Najczęściej polecane