Golden Retriever

Pies rasy Golden Retriever

Średniej wielkości Golden Retriever jest najlepszym przyjacielem dziecka i idealnym pupilem dla rodziny. To oddany, towarzyski i posłuszny pies, nie wymaga dużego nakładu pracy przy pielęgnacji sierści, za to powinien mieć możliwość, by codziennie się wyszaleć.

Charakter

Golden Retriever znany jest ze swojego niebywałego posłuszeństwa człowiekowi. Lubi mu się podlizywać i cieszy go wykonywanie poleceń oraz nauka nowych rzeczy. Do sytuacji dnia codziennego dopasowuje się ze spokojem i pogodnym nastawieniem, poza tym uwielbia towarzyszyć człowiekowi we wszystkich jego aktywnościach. Ten oddany człowiekowi Retriever należy do najpopularniejszych psów rodzinnych na całym świecie. Jego pogodna i spokojna natura oraz ufna i rozbrykana osobowość czyni go psem cenionym zwłaszcza wśród rodzin z małymi dziećmi. Także w koegzystencji z innymi zwierzętami domowymi „Goldie” okazuje się być zgodny i przyjacielski.

W żartach właściciele Goldenów twierdzą nawet, że Goldie prędzej pomógłby włamywaczowi wynieść z domu wartościowe przedmioty, niż go przepędził. Rzeczywiście, jego zmysł obronny jest rozwinięty jedynie w nieznacznym stopniu, o ile w ogóle. Na psa stróżującego Golden się wprawdzie nie nadaje, za to jego wrodzona chęć do pracy, inteligencja i posłuch czynią z niego doskonały materiał na psa terapeutycznego i towarzyszącego dla niewidomych i niepełnosprawnych. Dobry węch i dobrze rozwinięty instynkt łowczy prowadzi z kolei do tego, że te Retrievery chętnie wykorzystywane są w akcjach policyjnych i ratunkowych, zarówno jako psy ratujące, jak i na przykład tropiące ładunki wybuchowe czy narkotyki.

Wygląd

Sekret popularności Golden Retrievera nie tkwi jedynie w jego urokliwym usposobieniu, lecz także w atrakcyjnym wyglądzie tej rasy. Ten średniej wielkości pies odznacza się niezwykle proporcjonalną budową ciała. Jego kształtna czaszka z wyraźnym stopem i ciemne oczy nadają mu typowego delikatnego i przyjacielskiego wyglądu. Silna muskulatura i mocne kości sprawiają, że Goldeny to zwinne i aktywne fizycznie zwierzęta.

Golden Retriever należy do ras średniej wielkości. Samce osiągają od 56 do 61 cm wysokości w kłębie, suczki od 51 do 56 cm. Waga u tych psów waha się w zależności od wielkości i płci między 30 a 40 kg. Średniej długości sierść Goldena jest gładka lub nieco falowana, jednak nigdy pokręcona. Sierść na plecach przylega płasko, natomiast tyły łap, klatka i brzuch jest mocno opierzona. Dzięki gęstemu podszerstkowi nawet najbardziej ekstremalne zimowe mrozy nie dadzą się Goldenom we znaki. Ubarwienie sierści może być intensywnie złote poprzez blady odcień żółtego po kremowe. U niektórych osobników na klatce piersiowej pojawiają się czasami białe kępki.

Szczeniak rasy Golden Retriever

Historia

O miano prawdziwej historii pochodzenia ras Retrieverów do dziś walczy wiele legend i podań. Inaczej jednak niż w przypadku większości rodzajów Retrieverów, historię Goldena można prześledzić dokładnie, i to już od roku 1864. Wtedy właśnie Brytyjczyk sir Dudley Marjoribanks zakupił od pewnego szewca z Brighton żółtego Wavy-Coated-Retrievera. Samiec urodził się jako jedyne żółte szczenię z miotu szczeniąt z czarnym umaszczeniem. W swej posiadłości „Guisachan” w Północnej Szkocji Marjoribanks, nazwany później pierwszym lordem Tweedmouth, rozpoczął hodowlę.

Celem jego hodowlanych starań było rozwinięcie doskonałego psa aportującego do polowań na dzikie ptactwo. W 1868 Marjoribanks skrzyżował swojego samca „Nous” z suczką rasy Tweed Water Spaniel o imieniu „Belle”. Wybrał suczkę tej rasy, gdyż spaniele poza tym, że kochają wodę, uchodzą również za wytrwałe psy aportujące. Potomków „Nous” i „Belle” Tweedmouth krzyżował w ciągu kolejnych 20 lat z kolejnymi Tweed Water Spanielami, a także seterami irlandzkimi oraz przede wszystkim z Bloodhoundami o piaskowym umaszczeniu. Z tych krzyżówek Golden Retriever wykształcił się w końcu w takiej postaci, jaka znana nam jest dzisiaj.

Zgodnie z pierwotnym celem hodowlanym Goldeny wykorzystywano najpierw do „pracy po oddanym strzale”, co oznacza, że ich zadaniem było aportowanie trafionych przez kule dzikich zwierząt. Psy delikatnie ujmowały w szczęki martwą zwierzynę i przynosiły do myśliwego. Wiele Golden Retrieverów było wyszkolonych do aportowania ptactwa wodnego ze względu na swoje pokrewieństwo z rasami wodnymi. Dziś Goldeny wciąż są z reguły świetnymi pływakami.

rasa psa która do mnie pasuje
zabawki dla psa

Boom na Goldeny

Po oficjalnym uznaniu rasy Golden Retriever przez brytyjski klub kynologiczny w 1913 roku i powstaniu pierwszego klubu rasy osiem lat później te urocze psy zyskiwały w swojej ojczyźnie Anglii oraz w Stanach Zjednoczonych bardzo szybko coraz większą popularność. W latach 80’ i 90’ Golden Retriever przeżywał okres największej popularności, potęgowanej częstymi występami w filmach i telewizji. Stał się numerem jeden wśród psów rodzinnych i towarzyszących nie tylko w okręgu anglosaskim, lecz także w wielu innych krajach kontynentu europejskiego. Do dziś według statystyk narodzin szczeniąt w zrzeszonych związkach hodowlanych Golden Retriever to najczęściej występująca rasa w obszarze anglosaskim i niemieckojęzycznym.

Golden ruch

Hodowla i zdrowie

Niestety boom na Goldeny obfitował także w negatywne skutki. „Hodowcy”, którzy na słodkich pieskach chcieli jedynie szybko zarobić duże pieniądze, parowali je w sposób nieprzemyślany, nie uwzględniając ich istoty i nie zważając na kwestie zdrowotne. Wskutek tego powstały niektóre typowe dla rasy choroby, na które Retirevery do dziś niekiedy cierpią. Hodowcy próbują zminimalizować ryzyko występowania chorób dziedzicznych poprzez przemyślane ukierunkowanie hodowli i rygorystyczne reguły procesu dopuszczenia. Jednak niektóre choroby genetyczne wciąż występują u Goldenów ponadprzeciętnie często. Są nimi:

- Dysplazja stawu biodrowego

- Dysplazja stawu łokciowego

- Epilepsja

- Postępujący zanik siatkówki (Progressive Retinal Atrophy)

- Zmętnienie soczewki oka

Jeśli zastanawiasz się nad zakupem szczeniaka rasy Golden Retriever, musisz koniecznie dowiedzieć się, czy wybrany przez Ciebie hodowca przeprowadził wszelkie niezbędne kontrole zdrowotne. Zapytaj o zdrowie rodziców i dziadków pieska i poproś o przedstawienie Ci wyników ich badań. Niestety wciąż istnieje wielu hodowców masowych, którzy nie przykładają dużej wagi do zdrowia swoich szczeniąt. Rasowe zwierzęta kupuj więc wyłącznie od zaufanych, uznanych hodowców i daj sobie wystarczającą ilość czasu na podjęcie decyzji.

Cena zdrowego szczenięcia rasy Golden Retriever wynosi około 3 000 zł. Pies, który będzie towarzyszył Tobie i Twojej rodzinie przez wiele lat, jest jednak wart przecież każdych pieniędzy. Zdrowe szczenię przysparza potem z reguły znacznie mniej wydatków związanych ze zdrowiem niż zwierzę z masowej hodowli. Długość życia Golden Retrievera ze sprawdzonej hodowli jest stosunkowo długa, wynosi średnio od 12 do 16 lat. Prawdopodobieństwo, że będziesz cieszył się towarzystwem swojego Goldena przez długie lata, jest w przypadku zadbanego szczenięcia od zdrowych rodziców bardzo wysokie.

Pielęgnacja Golden Retrievera

Nieobciążenie genetyczne to naturalnie dopiero pierwszy krok do długiego życia szczenięcia. Kluczowa dla jego zdrowia i dobrego samopoczucia jest odpowiednia pielęgnacja. Zacznij od pielęgnacji jego złotej sierści. Goldeny nie tracą sierści jedynie podczas okresów jej wymiany dwa razy do roku, ale przez cały czas, dlatego powinna być regularnie wyczesywana i szczotkowana. Dzięki temu nie tylko pozbędziesz się z podszerstka luźnego włosia, lecz również zredukujesz ilość sierści, którą Golden zostawia na dywanach, kanapie czy ubraniach. Poza tym im więcej luźnej sierści usuniesz, tym łatwiej będzie psu znieść wysokie temperatury w upalne lato, a za tymi Golden Retrievery zdecydowanie nie przepadają.

Konieczne kontrole rutynowe

Poza sierścią pielęgnowane regularnie muszą być również uszy, oczy, łapy i uzębienie Goldena. Dzięki rutynowym kontrolom możesz nie tylko zawczasu rozpoznać ewentualną chorobę i jej przeciwdziałać, lecz również zapobiec niebezpiecznym infekcjom. Wykonując kontrole regularnie, szybko przyzwyczaisz do nich pupila, dzięki czemu będzie na nie reagował ze spokojem. Regularne procesy pielęgnacyjne i zdrowotnościowe rozpocznij najlepiej już w wieku szczenięcym.

Golden Retriever trening

Pożywienie dla Golden Retrievera

Odkryj naszą ofertę specjalnych karm dla Golden Retrievera!

Ogromny wpływ ma zdrowie Golden Retrievera ma niewątpliwie jego odżywianie. Jaka karma jest najlepsza dla psa tej rasy? Należy podawać mu karmę suchą, czy raczej karmę mokrą? A może gotować samemu? Co to jest BARF? Oferta karm w Internecie i stacjonarnych sklepach branżowych jest równie różnorodna, co opinie na temat prawidłowych sposobów odżywiania tego Retrievera.

Niestety nie ma uniwersalnej odpowiedzi na pytanie o najlepszą karmę dla Golden Retrievera. Prawidłowa dieta dla konkretnego psa zależy od wielu indywidualnych czynników. Wiek, rozmiary, waga, aktywność fizyczna i stan zdrowia Retrievera wpływają znacznie na jego potrzeby żywieniowe i powinny być przy wyborze pożywienia dla niego koniecznie uwzględnione. Podobnie jak u człowieka, u młodych i aktywnych fizycznie psów zapotrzebowanie energetyczne jest znacznie wyższe niż u starszych, spokojniejszych psów ze skłonnością do nadwagi.

karma dla psow rasowych

Dużo mięsa, niedużo warzyw

Niezależnie od indywidualnych kryteriów etykieta ze składem karmy pozwala jednak ogólnie zweryfikować, czy jest ona wartościowa czy też niespecjalnie. Dobra karma dla psa odznacza się zawsze wysoką zawartością mięsa – 70% lub więcej. Skład powinny uzupełniać warzywa, zioła i owoce. Duża ilość zbóż jest dla psów nieodpowiednia i oznacza raczej niską jakość karmy. Substancje słodzące, takie jak cukier, fruktoza, glukoza czy syropy, także nie powinny znaleźć się w składzie wysokiej jakości karmy dla Golden Retrievera. Rzetelnego producenta dobrych karm rozpoznasz również po tym, że szczegółowo wykazuje listę wszystkich składników oraz podaje pochodzenie składników mięsnych.

Karma mokra lepsza niż karma sucha?

Karma sucha może okazać się dla wielu właścicieli najbardziej praktycznym rozwiązaniem, jednak niekoniecznie jest to najlepsze rozwiązanie dla psa. Karmie suchej brakuje często nie tylko wilgotności, ale i wielu ważnych substancji odżywczych w optymalnie przyswajalnej formie. Naturalnie można podawać ją pupilowi między głównymi posiłkami, jednak karmienie psa wyłącznie karmą suchą jest zdecydowanie odradzane. Przy wyborze pomiędzy karmą suchą a karmą mokrą, wybór tej ostatniej okaże się znacznie lepszy. Możesz zaoferować swojemu czworonogowi jeszcze większe urozmaicenie, podając mu mięso surowe (w ramach żywienia posiłkami typu BARF) lub posiłki przygotowywane samodzielnie. Wówczas możesz najlepiej kontrolować i wpływać na jakość składników i zawartość substancji odżywczych w jego pożywieniu.

Golden Retriever wychowanie

Warunki dla Goldena

Podczas rozważań na temat żywienia i pielęgnacji Golden Retrievera nie można zapomnieć także o tym, czego każdy pies potrzebuje najbardziej: o okazywaniu mu uwagi i miłości. Goldeny to wyjątkowo towarzyskie w stosunku do ludzi stworzenia, które potrzebują stałego kontaktu ze swoją ludzką rodziną i stałego w niej miejsca. W związku z nad wyraz wrażliwym charakterem psów tej rasy trzymanie ich w klatce jest niepodważalnie nieodpowiednie. Pozwól swojemu Goldenowi brać udział w swoim życiu codziennym i przede wszystkim przeznacz wystarczającą ilość czasu na jego fizyczne i umysłowe zaangażowanie.

Golden Retrievery, podobnie jak wszystkie psy myśliwskie, uwielbiają aktywności fizyczne. Ważnym warunkiem prawidłowego utrzymania Goldena jest więc odpowiednia częstotliwość i intensywność treningów. Monotonne codzienne spacery oferują ruchliwemu Goldenowi niewątpliwie za mało ruchu. Zresztą dla Golden Retrievera ważne jest zaangażowanie nie tylko fizyczne, ale i intelektualne. Poza niezbyt wymagającym aportowaniem czy szukaniem przedmiotów, które to zabawy można z łatwością połączyć z codziennym spacerem, dla Goldena nadadzą się doskonale również przeróżne, bardziej zaawansowane formy sportu i treningu intelektualnego. Dla Goldenów odpowiednie są na przykład treningi Obedience, treningi z Dummy, praca jako tropiciele lub w jednostce psów ratowniczych. Ogromną radość sprawisz Goldenowi także, gdy zaoferujesz mu możliwość aktywności w wodzie. Jeśli nie masz w pobliżu zbiornika wydanego, Golden chętnie pobawi się również goniąc za wodą z węża ogrodowego.

Wychowanie Golden Retrievera

Zanim zdecydujesz się na przyjęcie pod swój dach uroczego szczeniaczka rasy Golden Retriever, przemyśl koniecznie, czy na pewno jesteś w stanie poświęcić temu aktywnemu fizycznie, rozbrykanemu zwierzakowi odpowiednią ilość czasu. Dla osób, które dużo czasu poświęcają pracy zawodowej poza domem, ten Retriever nie jest najodpowiedniejszym wyborem. Golden to idealny pies dla każdego, kto chce zajmować się zwierzęciem i poświęcać mu czas, oraz najlepiej – posiada dom z dużym ogrodem.

Samo wychowanie Goldena wymaga stosunkowo niewielkiego nakładu pracy. Nie oznacza to rzecz jasna, że wychowania nie potrzebuje. Dzięki ogromnej chęci do nauki i pracy, i wrodzonemu posłuchowi, Golden okazuje się być nadzwyczaj pojętnym uczniem. Konsekwencja w jego wychowaniu jest jednak wskazana, podobnie jak u każdego innego psa. Nie myl jednak konsekwencji ze zbytnią surowością – polecenia wydawaj zdecydowanie, ale spokojnie i z miłością. Ten wrażliwy i przyjacielski pies potrzebuje właściciela, który będzie cechował się, podobnie jak on sam, spokojem i luzem.

Najczęściej polecane
11 min

Buldog francuski

Sympatyczny pies małej rasy, który za sprawą swojego uroku i przyjaznego usposobienia przekona do siebie chyba każdego.
12 min

Golden Retriever

Średniej wielkości Golden Retriever jest najlepszym przyjacielem dziecka i idealnym pupilem dla rodziny. Czytaj o rasie!