Cocker Spaniel angielski

Cocker spaniel angielski

Cocker Spaniel angielski uwielbia długie spacery na łonie natury.

Wdzięczny, towarzyski, trochę łobuziak – nic dziwnego, że cocker spaniel angielski jest jedną z najbardziej popularnych ras psów. W tym tekście dowiesz się tego, co najważniejsze o tym długouchym Brytyjczyku.

Wygląd: Silny i wytrzymały

Cocker spaniel angielski osiąga wysokość w kłębie około 40 cm oraz wagę do 14,5 kg. Jest rasą średnią o dobrej kondycji i zdrowiu, a jego charakterystyczną cechą są głęboko osadzone, długie, wiszące uszy.

Sierść cocker spaniela jest gładka i przede wszystkim wyjątkowo jedwabista. Jeśli chodzi o umaszczenie, wyróżniamy osobniki o jednokolorowej sierści – czarnej, brązowej lub białej, dwukolorowe – czarno-białe, pomarańczowo-białe, brązowo-białe i cytrynowo-białe oraz trójkolorowe. We wszystkich wariantach kolorystycznych dopuszczalne jest niewielkie nakrapianie.

Charakter: Wesoły, przyjacielski łasuch

Wrażenie nie myli: Cocker spaniel angielski to wesoły, towarzyski pies, który potrzebuje kontaktu z ludźmi. Jest przyjazny wobec ludzi, przywiązany, wierny i ufny, zwykle chętny do zabaw i szaleństw.

Wprawdzie obcych wita często szczekaniem, jednak szybko potrafi nawiązać z nimi przyjazne stosunki – nie jest najlepszym psem stróżującym.

Poza spędzaniem czasu ze swoją ludzką rodziną cocker spaniel ma jeszcze jedną pasję: jedzenie, i to w każdej postaci. Ten mały urwisek uwielbia przysmaki, co może skutkować nadwagą.

Mimo przyjacielskości cocker spaniel pozostaje z natury psem łowczym, który, kiedy zwęszy trop, często stawia ten pierwotny instynkt łowiecki ponad posłuszeństwo wobec opiekuna.

Wychowanie: Konsekwencja od A do Z

Cocker jest oddanym myśliwym, dlatego też, by ta jego cecha nie przysparzała problemów, potrzebuje on bardzo konsekwentnego wychowania, jednak bez zbytniej surowości. Zasady wychowania muszą być klarowne, dobrze znane wszystkim domownikom i przez wszystkich egzekwowane.

Sprytny cocker spaniel z pewnością wykorzystałby okazję i wszedłby swojemu opiekunowi na głowę, gdyby ten pozwolił na odstępstwo od reguły. Jeśli trzymasz się raz wytyczonych reguł, sprostasz wychowaniu cockera, nawet jeśli jest to Twój pierwszy pies.

Wrodzone łakomstwo cockera wprawdzie znacznie ułatwia sprawę nagradzania podczas treningu, jednak uważaj: W kwestiach żywieniowych zdecydowanie nie powinieneś pozwolić mu sobą manipulować! Cocker spaniel potrafi popatrzeć proszącym wzrokiem i chwycić za serce, ale nie możesz się temu poddawać.

YT channel 1000x160

Warunki utrzymania i pielęgnacja: Wymagająca pielęgnacji sierść

Pielęgnacja cocker spaniela angielskiego jest stosunkowo czasochłonna. Jego jedwabiste futro wymaga konkretnego szczotkowania co najmniej co drugi dzień, a najlepiej codziennie. Sierść jest podatna na kołtunienie, zwłaszcza w okolicach brzucha i uszu.

Przyzwyczajać psa do rytuału szczotkowania należy już od szczenięcia, najlepiej tak, by nauczył się czerpać z niego przyjemność – zachowaj szczególną ostrożność podczas szczotkowania sierści w delikatnych miejscach, na przykład na brzuchu.

Jeśli chcesz ostrzyc swojego cocker spaniela, weź pod uwagę, że:

  • Sierść cocker spaniela angielskiego wymaga strzyżenia średnio raz na dwa miesiące.
  • Podczas strzyżenia usuwamy obumarłe włosy z grzbietu, warg, uszu i brzucha.
  • Z odrobiną cierpliwości oraz przy użyciu odpowiednich narzędzi: nożyczek, szczotki, grzebienia, trymera możesz strzyc sierść swojego pupila samodzielnie, przy czym zaleca się najpierw przyuczenie się do tego u profesjonalisty (wystarczy obserwować fryzjera przy pracy).
  • Poza tym regularnie przycinaj psu odstające kosmyki na łapkach, by zapobiec ich nadmiernemu brudzeniu się oraz potencjalnym zapaleniom.

Wiszące uszy niestety mają to do siebie, że ich budowa sprzyja rozwijaniu się infekcji grzybiczych oraz pojawianiu zapaleń, dlatego należy te narządy u cockera codziennie kontrolować i w razie potrzeby czyścić. Wargi cockera powinny być codziennie wycierane wilgotną ściereczką, by zapobiec ich ewentualnemu zapaleniu – także do tej czynności przyzwyczajaj psa od małego.

Wszystkie niezbędne informacje dotyczące pielęgnacji sierści psa znajdziesz w magazynie zooplus.

karma dla psow rasowych

Sport i aktywności: Pełna energii przytulanka

Cocker spaniel angielski jest przyjaznym, oddanym, wiernym i wesołym psem, wobec czego dysponuje cechami optymalnymi dla psa rodzinnego. Odnajdzie się świetnie w wysportowanej rodzinie, która chętnie będzie angażować go w fizyczne aktywności na świeżym powietrzu.

Cocker spaniel łatwo nawiązuje przyjacielskie relacje z innymi zwierzętami domowymi, ale podczas spacerów instynkt łowcy może przejąć nad nim kontrolę i może potraktować inne zwierzęta jako potencjalną zdobycz.

Odpowiednie zajęcia

Angielski cocker spaniel dobrze odnajdzie się w mieszkaniu, pod warunkiem, że zapewnimy mu odpowiednią dawkę ruchu. To z natury przecież pełnym pyskiem pies myśliwski, którego charakter wymaga dużej ilości ruchu i zaangażowania umysłowego – co najmniej jedną do dwóch godzin dziennie.

Poza spacerami cockerowi należy zapewnić codziennie aktywną zabawę, na przykład w tropienie przedmiotów, aportowanie lub trening z Dummy. Cocker spaniele z reguły bardzo lubią zadania polegające na szukaniu i tropieniu, doskonale nadają się do pracy jako tradycyjne psy tropiące oraz mantrailingu.

Większość cockerów chętnie odda się też pływaniu. Osoby uprawiające jogging znajdą w tym małym wulkanie energetycznym dobrego towarzysza, o ile będą go wprowadzać w treningi krok po kroku.

Cocker doceni jednak nie tylko ruch i trening, ale także pieszczoty z najbliższymi sobie ludźmi. W skrócie: Ten wyjątkowo przywiązany do swojego opiekuna pies najchętniej nie odstępowałby go na krok i nie lubi zostawać sam.

cocker-spaniel-angielski-portret

Zdrowie: Charakterystyczne dla rasy choroby genetyczne cocker spaniela angielskiego

Cocker spaniel angielski ma dziedziczne predyspozycje do zapadania na zespół przedsionkowy – chorobę ucha wewnętrznego, objawiającą się zaburzeniami równowagi i głuchotą na oba lub jedno ucho. Częściej niż u psów innych ras ma również problemy z oczami (zaćma).

Powszechne są także choroby nerek i serca (kardiomiopatia rozstrzeniowa).

Warty wzmianki jest również, prawdopodobnie uwarunkowany genetycznie, syndrom szaleństwa (ang. rage syndrome) objawiający się regularnymi napadami agresji porównywalnymi z napadami epileptycznymi, po których następuje faza letargu.

Nie da się tych napadów pomylić z żadną zabawą czy zachowaniem nieułożonego psa i wymagają one natychmiastowej diagnozy i interwencji weterynarza.

Prawda czy fałsz? Można spotkać się z teorią, że osobniki o jednobarwnym umaszczeniu zostają tą przypadłością dotknięte częściej niż osobniki, w których umaszczeniu występuje barwa biała. Jednak teoria ta niepoparta jest żadnymi dowodami.

Jak długo żyje cocker spaniel angielski?

Pomimo tych tendencji większość cockerów angielskich to wytrzymałe i silne psy, genetyczne schorzenia dotykają zawsze jedynie niewielki odsetek osobników danej rasy. Zdrowy, odpowiednio żywiony cocker spaniel dożywa przeciętnie 15 lat.

Historia rasy: Skąd pochodzą spaniele?

Dokładne pochodzenie cocker spaniela nie jest znane – istnieje teoria, żeby nie powiedzieć legenda, zakładająca, że psy te już znacznie ponad 2 000 lat temu przywiezione zostały do Wielkiej Brytanii z Hiszpanii przez rzymskich żołnierzy Juliusza Cezara, a nazwa rasy wywodzi się z łaciny i oznacza „hiszpańskiego psa”.

Pewnym jest, że przodkowie dzisiejszych spanieli już przed setkami lat cieszyli się ogromną popularnością. Przykładowo brytyjski poeta Geoffrey Chaucer wspomina spaniele już w XIV wieku, a 200 lat później w swoich dziełach uwiecznia je William Shakespeare. W roku 1892 główna organizacja kynologiczna w Wielkiej Brytanii uznała tę rasę za samodzielną. W całej Europie w szybkim tempie zaczęły powstawać specjalnie Kluby Spanieli, które poświęcały się w pełni hodowli tej rasy.

Łowca słonek

Cocker spaniel hodowany był specjalnie w celu poławiania słonek (ang. woodcock). Słonki potrafią doskonale maskować się w podszyciu lasu, z kolei nos cocker spaniela potrafi je z powodzeniem wytropić.

Rasa ta należy do płochaczy, które w polowaniach wykorzystywano przede wszystkim do wyszukiwania i wypłaszania zwierzyny z krzewów. W Anglii i Szkocji psy tej rasy do dziś spełniają często te funkcje, choć generalnie traktowane są teraz jako psy rodzinne.

Zakup: Szukasz cocker spaniela angielskiego?

Rasa cocker spaniel angielski jest jedną z najbardziej popularnych ras, dlatego liczba jej hodowców również jest duża.

Na spokojnie poszukaj wzbudzającego zaufanie hodowcy który dba o swoje zwierzęta, ich odpowiednią socjalizację, i stawia w hodowli na ich zdrowie i dobro, a nie na jak najszybsze rozmnażanie i zysk.

Odpowiedzialny hodowca dba o samopoczucie matki pieska, przestrzega okresu odpoczynku po ciąży, troszczy się o prawidłową socjalizację szczeniąt i interesuje się warunkami w potencjalnych domach jego podopiecznych.  Po zakupie pieska najczęściej taki hodowca wciąż będzie służył radą, jeśli będziesz miał pytania odnośnie swojego nowego czworonożnego członka rodziny.

Piesek powinien być przez hodowcę zaszczepiony i odrobaczony, przy przekazaniu powinieneś także dostać rodowód i książeczkę szczepień, czasami pieski są już zaczipowane.

W magazynie dla psów zooplus, dowiesz się jakie pytania zadać hodowcy przed zakupem psa.

Alternatywa: Adopcja ze schroniska

Jeśli nie zależy Ci na tym, by przygarnąć szczenię, możesz także poszukać w Internecie, czy ktoś nie ma do oddania starszego cockera. Sprawdź strony internetowe pobliskich schronisk, być może w którym z nich na nowy szczęśliwy dom czeka właśnie porzucony cocker.

Podarowanie starszemu zwierzęciu drugiej szansy na dobre życie, będzie z pewnością wzbogacającym doświadczeniem i zarazem pięknym gestem w stronę porzuconej istoty.

cocker-spaniel-angielski-szczenię

Podsumowanie: Aktywny pies rodzinny

Cocker spaniel angielski jest aktywnym, przywiązanym do swojego opiekuna psem rodzinnym, który szybko skradnie Twoje serce. Jako że jest zarówno myśliwym jak i łasuchem, wymaga konsekwencji w wychowaniu. Wymagająca jest również pielęgnacja jego sierści, ale przy odrobinie cierpliwości nawet początkującym opiekunom uda się sprostać jego wymaganiom, aby móc cieszyć się wspólnym towarzystwem.

Powiązane artykuły
Najczęściej polecane