Cocker Spaniel angielski

Cocker spaniel angielski

Odkryj nasz asortyment karm dla cocker spaniela.

Wdzięczny, towarzyski, trochę łobuziak – nic dziwnego, że cocker spaniel angielski jest jedną z najbardziej popularnych ras psów. W tym tekście dowiesz się tego, co najważniejsze o tym długouchym Brytyjczyku.

Piękność z jedwabistą sierścią

Cocker spaniel angielski osiąga wysokość w kłębie około 40 cm oraz wagę do 14,5 kg. Jest rasą średnią o dobrej kondycji i zdrowiu. Sierść cocker spaniela jest gładka i przede wszystkim wyjątkowo jedwabista. Umaszczenie jest dowolne, jednak sierść powinna być jednokolorowa, ewentualnie dopuszcza się obecność białego krawatu na klatce piersiowej. Znakiem rozpoznawczym rasy są oczywiście nisko osadzone, długie wiszące uszy.

Z dużej i zróżnicowanej rodziny spanieli

Dokładne pochodzenie cocker spaniela nie jest znane – istnieje teoria, żeby nie powiedzieć legenda, zakładająca, że psy te już znacznie ponad 2 000 lat temu przywiezione zostały do Wielkiej Brytanii z Hiszpanii przez rzymskich żołnierzy Juliusza Cezara, a nazwa rasy wywodzi się z łaciny i oznacza „hiszpańskiego psa”. Pewnym jest, że przodkowie dzisiejszych spanieli już przed setkami lat cieszyli się ogromną popularnością. Przykładowo brytyjski poeta Geoffrey Chaucer wspomina spaniele już w XIV wieku, a 200 lat później w swoich dziełach uwiecznia je William Shakespeare. W 1570 roku przyrodnik John Caius sklasyfikował dzisiejsze brytyjskie rasy psów, w tym i spaniele, które podzielił na spaniele wodne i lądowe. Te ostatnie podzielił później między innymi na płochacze, których zadaniem było wypłaszanie zwierzyny z zarośli i aportowanie upolowanej zwierzyny. To właśnie z płochaczy rozwinęły się liczne rasy, w tym także cocker spaniel angielski. W roku 1892 główna organizacja kynologiczna w Wielkiej Brytanii uznała tę rasę za samodzielną. W całej Europie w szybkim tempie zaczęły powstawać specjalnie Kluby Spanieli, które poświęcały się w pełni hodowli tej rasy. Jak u wielu innych pierwotnie pracujących ras psów, także i u cocker spaniela angielskiego hodowle ukierunkowane na konkretne cechy wyglądu prowadziły do przesady w ich eksponowaniu, na przykład do rodzenia się osobników z przerośniętymi wiszącymi uszami.

zabawki dla psow

Łowca słonek

Cocker spaniel hodowany był specjalnie w celu poławiania słonek (angielski: woodcock). Słonki potrafią doskonale maskować się w podszyciu lasu, z kolei nos cocker spaniela potrafi je z powodzeniem wytropić. Rasa ta należy do płochaczy, które w polowaniach wykorzystywano przede wszystkim do wyszukiwania i wypłaszania zwierzyny z krzewów. W Anglii i Szkocji psy tej rasy do dziś spełniają często te funkcje, choć generalnie traktowane są teraz jako psy rodzinne. Jednak dzięki ich wyjątkowo sprawnemu węchowi mają także predyspozycje do pracy w policji i straży celnej.

Wesoły i przyjacielski łasuch

Wrażenie nie myli: Cocker spaniel angielski to wesoły, towarzyski pies, który potrzebuje kontaktu z ludźmi. Jest przyjazny wobec ludzi i innych zwierząt, o ile na łonie natury nie potraktuje tych ostatnich jako potencjalnych zdobyczy. Cocker spaniel uchodzi za przywiązanego, wiernego i ufnego psa, zwykle chętnego do zabaw i szaleństw. Wprawdzie obcych wita często szczekaniem, jednak szybko potrafi nawiązać z nimi przyjazne stosunki - nie jest najlepszym psem stróżującym. Mimo przyjacielskości cocker spaniel pozostaje z natury psem łowczym, który, kiedy zwęszy trop, często stawia ten pierwotny popęd ponad posłuszeństwo wobec właściciela. Poza spędzaniem czasu ze swoją ludzką rodziną  oraz łowcom cocker spaniel ma jeszcze jedną pasję: jedzenie, i to w każdej postaci. Ten mały urwisek uwielbia przysmaki, co może skutkować nadwagą.

Dla zdrowia mądra hodowla

Rasa cocker spaniel angielski ma dziedziczną dyspozycję do zapadania na zespół przedsionkowy – chorobę ucha wewnętrznego, objawiającą się zaburzeniami równowagi i głuchotą na oba lub jedno ucho. Donosi się także o częstszych niż u innych ras przypadkach katarakt i innych problemów z oczami. Warty wzmianki jest również, prawdopodobnie uwarunkowany genetycznie, syndrom szaleństwa (ang. rage syndrome), objawiający się regularnymi napadami agresji porównywalnymi z napadami epileptycznymi, po których następuje faza letargu. Nie da się tych napadów pomylić z żadną zabawą czy zachowaniem nieułożonego psa i wymagają one natychmiastowej diagnozy i interwencji weterynarza. Można spotkać się z teorią, że osobniki o jednobarwnym umaszczeniu zostają tą przypadłością dotknięte częściej niż osobniki, w których umaszczeniu występuje barwa biała. Jednak teoria ta niepoparta jest żadnymi dowodami. Dzięki rozsądnie i roztropnie prowadzonej hodowli dziedziczenie syndromu szaleństwa może zostać w znacznym stopniu przytłumione.

Pomimo tych tendencji większość cockerów angielskich to wytrzymałe i silne psy, genetyczne schorzenia dotykają zawsze jedynie niewielki odsetek osobników danej rasy. Jednak zasada „lepiej zapobiegać, niż leczyć” jest aktualna także i w przypadku tych spanieli! Przed kupnem szczenięcia koniecznie dowiedz się możliwie jak najwięcej o stanie zdrowia jego rodziców oraz ich przodków. Dziś wiele spośród genetycznych chorób da się niemal zupełnie wykluczyć za pomocą odpowiednich testów genetycznych. Ponadto jedna kwestia zawsze pozostaje w rękach właściciela: Przy niewystarczającej ilości ruchu oraz nieprawidłowym odżywianiu kochający smakołyki cocker spaniel angielski może szybko zacząć cierpieć na nadwagę i powiązane z nią dolegliwości. Zdrowy cocker spaniel dożywa przeciętnie 15 lat.

Pielęgnacja

Na pierwszy rzut oka pielęgnacja sierści cocker spaniela może wydawać się stosunkowo mało wymagająca, jednak jego jedwabiste futro wymaga konkretnego szczotkowania co najmniej co drugi dzień, a najlepiej codziennie. Sierść jest podatna na kołtunienie, zwłaszcza w okolicach brzucha i uszu. Przyzwyczajać psa do rytuału szczotkowania należy już od szczenięcia, najlepiej tak, by nauczył się czerpać z niego przyjemność. Po spacerze zawsze należy sprawdzić, czy w sierści zwierzęcia nie zaplątały się liście, kawałki gałązek czy robactwo. Wargi cockera powinny być wycierane wilgotną ściereczką do dwóch razy dziennie, by zapobiec ich ewentualnemu zapaleniu – także do tej czynności przyzwyczajaj psa od małego. Miłość do wody większości cockerów często dodatkowo utrudnia pielęgnację sierści, gdyż w jakiś magiczny sposób pojawiają się na niej podczas spacerów plamy z błota, z czego wynika potrzeba częstszego mycia psa.

Sierść cocker spaniela angielskiego wymaga strzyżenia średnio raz na dwa miesiące. Z odrobiną cierpliwości oraz przy użyciu odpowiednich narzędzi (nożyczek, trymerów, zgrzebła) możesz strzyc sierść swojego pupila samodzielnie, przy czym zaleca się najpierw przyuczenie się do tego u profesjonalisty (wystarczy obserwować fryzjera przy pracy). Poza tym regularnie przycinaj psu odstające kosmyki na łapkach, by zapobiec ich nadmiernemu brudzeniu się oraz potencjalnym zapaleniom. Wiszące uszy niestety mają to do siebie, że ich budowa sprzyja rozwijaniu się infekcji grzybicznych oraz pojawianiu zapaleń, dlatego należy te narządy u cockera codziennie kontrolować. Do pielęgnacji zębów nadadzą się idealnie dentystyczne przysmaki i specjalnie do tego celu skonstruowane zabawki.

Wychowanie: Konsekwencja od A do Z

Cocker jest oddanym myśliwym, dlatego też, by ta jego cecha nie przysparzała problemów, potrzebuje on bardzo konsekwentnego wychowania, jednak bez zbytniej surowości. Zasady wychowania muszą być klarowne, dobrze znane wszystkim domownikom i przez wszystkich egzekwowane. Sprytny cocker spaniel z pewnością wykorzystałby okazję i wszedłby właścicielowi na głowę, gdyby ten pozwolił na odstępstwo od reguły. Jeśli trzymasz się raz wytyczonych reguł, sprostasz wychowaniu cockera, nawet jeśli jest to Twój pierwszy pies. Wrodzone łakomstwo cockera wprawdzie znacznie ułatwia sprawę nagradzania podczas treningu, jednak uważaj: W kwestiach żywieniowych zdecydowanie nie powinieneś pozwolić mu sobą manipulować! Cocker spaniel potrafi popatrzeć proszącym wzrokiem i chwycić za serce, ale nie możesz się temu poddawać, za to pilnować stałych pór karmienia i podawać smakołyki w dozwolonych, ściśle obliczonych ilościach. Alternatywnie jako nagroda za dobre sprawowanie nadaje się krótka zabawa w aportowanie. Nie pozwalaj nigdy na to, by szczenięciu cockera nadarzyła się możliwość do ucieczki, naucz go posłuchu i chodzenia przy nodze, by w wieku dorosłym także nie było problemu z chodzeniem bez smyczy.

Odpowiednie zajęcia dla ruchliwego cocker spaniela

Cocker Spaniel być może wygląda niepozornie, jednak to z natury przecież pełnym pyskiem pies myśliwski, którego charakter wymaga dużej ilości ruchu i zaangażowania umysłowego – co najmniej jedną do dwóch godzin dziennie. Poza spacerami cockerowi należy zapewnić codziennie aktywną zabawę, na przykład w aportowanie lub tropienie przedmiotów. Większość cockerów chętnie odda się też pływaniu. Osoby uprawiające jogging znajdą w tym małym wulkanie energetycznym dobrego towarzysza, o ile będą go wprowadzać w treningi krok po kroku. Cocker spaniele z reguły bardzo lubią zadania polegające na szukaniu i tropieniu, doskonale nadają się do pracy jako tradycyjne psy tropiące oraz mantrailingu. Cocker doceni jednak nie tylko ruch i trening, ale także pieszczoty z najbliższymi sobie ludźmi. Wyżyty fizycznie cocker spaniel angielski będzie zawsze wiernym kompanem, którego entuzjazm i optymizm potrafi zarazić każdego.

Do rozpatrzenia przed adopcją

Cocker spaniel angielski jest przyjaznym, oddanym, wiernym i wesołym psem, wobec czego dysponuje cechami optymalnymi dla psa rodzinnego. Odnajdzie się świetnie w wysportowanej rodzinie, która chętnie będzie angażować go w fizyczne aktywności. Z innymi zwierzętami domowymi cocker spaniel raczej nie zawiąże od razu i bez utrudnień przyjacielskiej relacji, a w trakcie spacerów instynkt łowcy może wziąć nad wychowaniem górę. Do rozpatrzenia przed adopcją cocker spaniela jest także na przykład kwestia jego pielęgnacji. Zastanów się, czy przez zakładając 15 lat będziesz w stanie codziennie poświęcać czas na pielęgnację, kontrolowanie zdrowia i zabawę z psem. Przemyśl, czy będziesz miał co zrobić z psem w razie ewentualnej choroby czy podróży. Upewnij się, czy żaden z domowników nie ma uczulenia. Z reguły cokcery są przyjazne wobec dzieci. Pamiętaj jednak o ustaleniu z dziećmi jasnych reguł dotyczących obchodzenia się z czworonogiem – wówczas nic nie stanie na drodze ich przyjaźni. Weź pod uwagę, poza samą dość wysoką ceną zakupu rasowego pieska, także koszty wyposażenia podstawowego oraz regularne wydatki na pożywienie i kontrole weterynaryjne. Jeśli pies zachoruje, trzeba liczyć się z dodatkowymi kosztami. Najlepiej jeszcze przed przygarnięciem pieska znajdź dla niego przekonującą szkołę tresury, by dobrze go zsocjalizować i dowiedzieć się jak najwięcej o jego naturze i najlepszych sposobach wychowania. Jeśli to Twój pierwszy pies, dowiedz się jak najwięcej o prawidłowym odżywianiu psa. Jest to niezwykle ważna kwestia, gdyż cocker spaniele mają tendencję do bardzo szybkiego przybierania na wadze. Kontroluj regularnie wagę swojego psa i w razie pojawienia się problemów, czym prędzej udaj się na konsultację do weterynarza.

karma dla psow rasowych

Szukasz cocker spaniela angielskiego?

Rasa cocker spaniel angielski jest jedną z najbardziej popularnych ras, dlatego liczba jej hodowców również jest duża. Decyzja o przygarnięciu konkretnego pieska powinna zostać podjęta nie tylko w oparciu o uczucie, ale także o zdroworozsądkowe rozumowanie: W spokoju poszukaj wzbudzającego zaufanie, odpowiedzialnego zrzeszonego hodowcy, który dba o swoje zwierzęta i stawia w hodowli na ich zdrowie i dobro, a nie na jak najszybsze rozmnażanie i zysk. Unikaj niezrzeszonych hodowców oraz takich, którzy nie są w stanie przedstawić Ci dokumentacji medycznej rodziców oraz samego szczenięcia. Odpowiedzialny hodowca dba o samopoczucie matki pieska, przestrzega okresu odpoczynku po ciąży, troszczy się o prawidłową socjalizację szczeniąt i interesuje się warunkami w potencjalnych domach jego podopiecznych. Po zakupie pieska najczęściej taki hodowca wciąż będzie służył radą, jeśli będziesz miał pytania odnośnie swojego nowego czworonożnego członka rodziny. Piesek powinien być przez hodowcę zaszczepiony i odrobaczony, przy przekazaniu powinieneś także dostać rodowód i książeczkę szczepień, czasami pieski są także już zachipowane.

Jeśli nie zależy Ci na tym, by przygarnąć szczenię, możesz także poszukać w Internecie, czy ktoś nie ma do oddania starszego cockera. Sprawdź strony internetowe pobliskich schronisk, być może w którym z nich na nowy szczęśliwy dom czeka właśnie porzucony cocker. Dla początkujących właścicieli dużą zaletą będzie fakt, że taki pies często jest już ułożony i nauczony wielu rzeczy. Są jednak także oczywiście przypadki, że właściciele pozbywają się psów właśnie dlatego, że przerosło ich wychowanie pupili. Z reguły personel schroniska zdążył poznać już psa i wie, jaki ma charakter oraz jakiego domu potrzebuje, dzięki czemu możesz doradzić, czy będzie to kompan dobry dla Ciebie. Podarowanie starszemu zwierzęciu drugiej szansy na dobre życie, będzie z pewnością wzbogacającym doświadczeniem i zarazem pięknym gestem w stronę porzuconej istoty.

Życzymy samych radosnych chwil spędzonych wspólnie z rozbrykanym i entuzjastycznym cocker spanielem angielskim!

Najczęściej polecane
10 min

Buldog francuski

Sympatyczny pies małej rasy, który za sprawą swojego uroku i przyjaznego usposobienia przekona do siebie chyba każdego.
11 min

Golden Retriever

Średniej wielkości Golden Retriever jest najlepszym przyjacielem dziecka i idealnym pupilem dla rodziny. Czytaj o rasie!